Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Μόλις το δοκίμασα. Το ποτήρι ήταν τέρμα θολό αλλά ξεθόλοσε πάρα πολύ γρήγορα, μέσα σε 1 λεπτό!

Ίζημα δεν είμαι σίγουρος ότι βλέπω.

Τι σημαίνει αυτό?

 

9 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Πολύ πίεση μέσα στο σωλήνα.

Αυτό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/9/2022 στις 12:07 ΜΜ, Uberalles_gr είπε

Καλημέρα σε όλους,

μένω σε πολυκατοικία και στα πίσω μπαλκόνια, υπάρχει εξωτερική σιδερένια σκάλα μέχρι κάποιον όροφο και θέλουμε να την επεκτείνουμε μέχρι την ταράτσα.

Σε σιδερά πρέπει να πάω;

Μένω Δυτικά προάστια Αττικής, για όποιον θέλει να μου στείλει pm είτε για γνωστό του είτε για τον ίδιο

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

 

Ο  θερμοσίφωνας μέσα έχει γεμίσει άλατα. Μόλις αλλάξεις αντίσταση καθάρισε τον

Επεξ/σία από ANGEL.TSIO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μπανιο που ανακαινίζεται, η μπανιέρα θα πεταχτεί και θα γίνει ντουζιέρα.

Η ερώτηση ειναι πρώτα θα στρωθεί το πάτωμα (γιατί σκάφτηκε λιγο παρακάτω απο το αρχικό) και η ρήση προς το σιφώνι θα γίνει με τα πλακάκια ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Σε μπανιο που ανακαινίζεται, η μπανιέρα θα πεταχτεί και θα γίνει ντουζιέρα.

Η ερώτηση ειναι πρώτα θα στρωθεί το πάτωμα (γιατί σκάφτηκε λιγο παρακάτω απο το αρχικό) και η ρήση προς το σιφώνι θα γίνει με τα πλακάκια ;  

Ειναι εαμα του καθε πλακά, συνηθως το πατωμα γίνεται μετα τους τοιχους, αλλα δεν εχει και καμια σημασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, CONAN_ είπε

Σε μπανιο που ανακαινίζεται, η μπανιέρα θα πεταχτεί και θα γίνει ντουζιέρα.

Η ερώτηση ειναι πρώτα θα στρωθεί το πάτωμα (γιατί σκάφτηκε λιγο παρακάτω απο το αρχικό) και η ρήση προς το σιφώνι θα γίνει με τα πλακάκια ;  

Περίμενε λίγο για να μάθεις και τις μεμβράνες στεγανοποίησης. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Σε μπανιο που ανακαινίζεται, η μπανιέρα θα πεταχτεί και θα γίνει ντουζιέρα.

Η ερώτηση ειναι πρώτα θα στρωθεί το πάτωμα (γιατί σκάφτηκε λιγο παρακάτω απο το αρχικό) και η ρήση προς το σιφώνι θα γίνει με τα πλακάκια ;  

Ναι. Το ίδιο έκανα πριν μια εβδομάδα... όχι εγώ, ο πλακάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Ναι. Το ίδιο έκανα πριν μια εβδομάδα... όχι εγώ, ο πλακάς.

Την ρήση δηλαδη την εκανε με τα πλακάκια στο τελος , σωστα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Πρώτα ίσιωσε όλο το πάτωμα με τσιμεντοκονία κι ύστερα έφτιαξε τη ρήση με τα πλακάκια και την κόλλα πλακιδίων συν υδρομόνωση.

 

Συμβουλή: Να απαιτήσεις να μονώσουν όλη την ντουζιέρα έως τα 2 μέτρα κι ας σου βγει λίγο πιο ακριβά. Επίσης, όπου υπάρχει τρύπα στο πλακάκι (βρύσες, σιφώνια, διακόπτες) να μονωθούν κι εκεί. Αυτό γιατί δεν ξέρεις πώς θα τα "μονώσει" ο υδραυλικός μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Πώς εννοείς τη μόνωση;

Δε χρειάζεται μονωση λιγες φορες εχω δει σοβαρα προβληματα. Γενικα χωρις μονωση δε θα εχεις καποιο θεμα κατα πασα πιθανοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δε χρειάζεται μονωση λιγες φορες εχω δει σοβαρα προβληματα. Γενικα χωρις μονωση δε θα εχεις καποιο θεμα κατα πασα πιθανοτητα

Συνήθως δεν τα βλέπεις εσύ τα προβλήματα, τα βλέπει ο από κάτω :) 😂😉🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δε χρειάζεται μονωση λιγες φορες εχω δει σοβαρα προβληματα. Γενικα χωρις μονωση δε θα εχεις καποιο θεμα κατα πασα πιθανοτητα

Υπό ποία ιδιότητα έχεις δει λίγες φορές αυτά τα προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, filipN είπε

Υπό ποία ιδιότητα έχεις δει λίγες φορές αυτά τα προβλήματα;

Καθαρα εμπειρικη καθως και εχοντας συζητησει με πανω απο 50+ ατομα του χωρου.

Στα περισσότερα σπιτια το πολυ πολυ εχει λιγο φουσκωμα το ταβανι απο κάτω που ειναι σταθερο σε βαθος 20ετιας. Και πολλες φορες ουτε καν που το εχουν δει και ουτε τους απασχολει και με λενε περιεργο αν τους το δειξω. Σε extreme εχω δει να πεφτουν σοβαδες και μουχλες κτλ. Ακομα και ξεκολημενα πλακακια τα ξανακολανε προχειρα και η ζωη συνεχιζεται.

Πλακάδες κτλ οι περισσότεροι ειναι κατα της μονωσης λεγοντας πως αρκει η κολλα κτλ καθως και μηχανολογοι αρκουνται σε εποξειδικο στοκο σε ντους.

Τωρα οποιος καταφερει και εχει μηχανικο και φερει το καταλληλο συνεργειο ή εχει υπομονη να φερει σωστο συνεργειο να κανει την υγρομονωση μαγκια του. Αυτο διοτι πχ λιγοι πλακαδες μπορουν να το εφαρμοσουν σωστα οι περισσότεροι το αποφευγουν και οσοι δεχτουν δεν το εφαρμοζουν σωστα ουτε καν RTFM.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Σε μπανιο που ανακαινίζεται, η μπανιέρα θα πεταχτεί και θα γίνει ντουζιέρα.

Η ερώτηση ειναι πρώτα θα στρωθεί το πάτωμα (γιατί σκάφτηκε λιγο παρακάτω απο το αρχικό) και η ρήση προς το σιφώνι θα γίνει με τα πλακάκια ;  

Εκανα το ιδιο πριν λιγους μηνες. Αυτο που εκανα εγω ειναι να φτιαξω ενα σκαλακι περιπου στο υψος απο ενα τουβλο μονο και μονο για να μπορουν να γινουν οι κλισεις μεσα στο ντους χωρις να φαινεται. Απο κατω θα σου ελεγα να βαλεις μεμβρανη αδιαβροχοποιησης στο ντους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εκανα το ιδιο πριν λιγους μηνες. Αυτο που εκανα εγω ειναι να φτιαξω ενα σκαλακι περιπου στο υψος απο ενα τουβλο μονο και μονο για να μπορουν να γινουν οι κλισεις μεσα στο ντους χωρις να φαινεται. Απο κατω θα σου ελεγα να βαλεις μεμβρανη αδιαβροχοποιησης στο ντους. 

ακριβως ετσι θα το κανω και εγω. Για την μεμβράνη αδιαβροχοποίησης δεν ήξερα οτι την βάζουν και στο ντους. Μονο για ταράτσες γνωρίζω οτι μπαίνει. Οπως και να εχει με τσιμέντο και απο πανω πλακάκι μεγάλο και τον κατάλληλο αρμόστοκο θα υπαρχει πρόβλημα  ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...