Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Καλησπερα, θέλω να ανοίξω μια τρύπα στον τοίχο της αποθήκης για να βάλω εξαεριστήρα λόγω υγρασίας. Να την ανοίξω με κομπρεσέρ, με ποτηροτρυπανο ή υπάρχει κάποια άλλη συμβουλή?

Αρχικά δεν είπες την διάμετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, bpel86 είπε

Καλησπερα, θέλω να ανοίξω μια τρύπα στον τοίχο της αποθήκης για να βάλω εξαεριστήρα λόγω υγρασίας. Να την ανοίξω με κομπρεσέρ, με ποτηροτρυπανο ή υπάρχει κάποια άλλη συμβουλή?

Ποτηροτρυπανο ειναι για σχετικα μικρες τρυπες

ή κρουστικο ή και με καλέμι μπορεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Αρχικά δεν είπες την διάμετρο

100mm σκεφτόμουν, για να βάλω έναν απλό εξαεριστήρα μπάνιου με ένα χρονοδιακόπτη, να δουλεύει καθημερινά ανά κάποια διαστήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2022 στις 3:44 ΜΜ, Feregorn είπε

Καλησπέρα, έχω μια τουαλέτα/καζανάκι χωρίς καπάκι. Έπεσε, έσπασε μερικώς το πάνω μέρος, αλλα το κάπακι πάει τελείως... Ήταν freak accident, μην τα ρωτάτε τώρα... 🤣

Μέσα στην καραντίνα όλα αυτά, άλλαξα μηχανισμό αλλά κάπακι δεν έχω βρει και από την εταιρία μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει αναταλλακτικό. Πριν μερικές εβδομάδες έφερα ξυλουργό που μου είπε δεν συμφέρει να φτιάξει ενα κομμάτι που να ταιριάζει γιατί θα πάρει 100+ ευρώ και καλύτερα να βάλω κανένα σεμεδάκι;!

Υπάρχει κάποια λύση, χειρωνακτική που θα μπορούσα να κάνω εγώ, να κόψω κάποιο ελαφρύ υλικό σε σχήμα που θα ταιριάζει και θα κουμπώνει και μετά να βάλω από πάνω το κουμπί του μηχανησμού που τώρα κάθεται; Να βρω κάποιον 3D εκτυπωτή και να φτιάξω σε 3-4-5 κομμάτια το καπάκι που λείπει και να το συναμορλογήσω με κάποια κόλλα;

Κάθε συμβουλή/βοήθεια ευπρόσδεκτη

20220920_210730.jpg

Αν δεν πάρεις άλλο καζανάκι υλικό που θα μπορούσε να σου κάνει είναι το ακρυλικό. Ελαφρύ, φτηνό, αδιάβροχο και κόβεται εύκολα.

Πχ https://www.praktiker.gr/m/Search-Products.aspx?gid=a4f2940dfdf44a7393393c80415b7285&keywords=Ακρυλικο+φυ&catId=4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, bpel86 είπε

100mm σκεφτόμουν, για να βάλω έναν απλό εξαεριστήρα μπάνιου με ένα χρονοδιακόπτη, να δουλεύει καθημερινά ανά κάποια διαστήματα 

Με ποτηροτρυπανο θα έκανες καλή δουλειά αλλά δεν νομίζω ότι ενδείκνυται για τοιχοποιία. Εάν είναι γυψοσανίδα ο τοίχος αγόρασε ένα. Δεν είναι ακριβό. Και το αποτέλεσμα θα είναι πολύ ωραίο. Σε τούβλο σχεδίασε τον κύκλο, πάρε το κρουστικό τρυπάνι και άνοιξε τρύπες στην περιφέρεια του κύκλου. Κοντά η μία με την άλλη. Μια σκούπα ηλεκτρική κάτω από το τρυπάνι για να μαζεύει τη σκόνη. Στο τέλος με το καλέμι το ολοκληρώνεις. 

Καλά αποτελέσματα 

Επεξ/σία από kawavn800
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2022 στις 9:00 ΜΜ, Doubt είπε

Να πω την αλήθεια, δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά πιστεύω εκεί που έβαλα τα σημαδάκια. Πιέζεις ώστε να ξε-μαγκώσει πιο εύκολα το καπάκι του.

 

307275021_5639744839381196_1962431704897123427_n.jpg

Κουμπωτό είναι.  Για να βγεί πρέπει  να ξεκινήσεις από τη μια πλευρά , αφου συμπιέσεις το εξωτερικό του ελαφρά γαι να σου δώσει λίγο χώρο. Με ενα δοκιμαστικό από την εσω πλευρά το ξεκουμπώνεις. Όχι από την εξωτερική για να μην αφήσεις σημάδι. Όταν το τοποθετήσεις να θυμάσαι πρώτα βάζεις την κάτω πλευρά και πιέζοντας κτυπώντας ελαφρά κουμπώνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας. Για αντικατάσταση λίγο δύσκολο λόγω ανωτέρας βιας 😅. Οπότε θα δοκιμάσω να κόψω το κατάλληλο σχήμα σε κόντρα πλακέ θαλάσσης και να του περάσω κάποια ειδική μπογιά/επίστρωση είτε σε ακρυλικό/πλαστικό υλικό και μετά να βάλω στη μέση την τρύπα για το μπουτόν.

Αν πάνε όλα καλά θα ανεβάσω φωτό με το μετά! 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Feregorn είπε

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας. Για αντικατάσταση λίγο δύσκολο λόγω ανωτέρας βιας 😅. Οπότε θα δοκιμάσω να κόψω το κατάλληλο σχήμα σε κόντρα πλακέ θαλάσσης και να του περάσω κάποια ειδική μπογιά/επίστρωση είτε σε ακρυλικό/πλαστικό υλικό και μετά να βάλω στη μέση την τρύπα για το μπουτόν.

Αν πάνε όλα καλά θα ανεβάσω φωτό με το μετά! 😄

Βρες ένα τεμάχιο φελιζόλ σκληρό. Δώσε του ότι σχήμα θέλεις με ένα ξυράφι η φαλτσετα. Βάφεται άνετα και τελειώνεις. Ούτε υγρασίες ούτε φουσκωματα. Το κόντρα πλακέ θαλλασης είναι ακριβό και θα φαίνεται βλακώδες. Μπορείς να κολλήσεις και δύο  τρια μαζί φελιζόλ για να του δώσεις το σχήμα. Από κάτω να κάνεις δύο αυλάκια για να κουμπώσει στο υπόλοιπο. 

Επεξ/σία από kawavn800
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/9/2022 στις 7:00 ΜΜ, bpel86 είπε

100mm σκεφτόμουν, για να βάλω έναν απλό εξαεριστήρα μπάνιου με ένα χρονοδιακόπτη, να δουλεύει καθημερινά ανά κάποια διαστήματα 

Πιστεύω ότι θα βοηθάει . Δες λίγο εάν μπορείς σε κάποιο σημείο μπορείς να βάλεις κάποια υλικά που απορροφούν πολλή υγρασία. Πχ άνυδρος ασβέστης.

Το κυριότερο είναι να βρείς την πηγή της.

Επεξ/σία από ANGEL.TSIO
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να κάνω δυο ερωτήσεις. 

1. Θέλω να αγοράσω ενα (μεταχειρισμένο) τριβείο για να ξύσω την επιφάνεια ενός έπιπλου με συρτάρια. Πρέπει να ψάξω για παλμικό τριβείο; Παίζουν ρόλο τα watt; Και το σχήμα; Στρογγυλό, τετράγωνο, γωνίες... Δεν έχω ιδέα και πρώτη φορά θα το επιχειρήσω. Θέλω να βγάλω το χρώμα και να το βάψω μετά.

2. Είναι πιστεύετε πιο οικονομικό να ψάξω εταιρεία ανακαινίσεων; Ή να πάρω χωριστά μάστορες για βάψιμο τοίχου και τοποθέτηση laminate πατώματος; Θέλω να βάλω και σε δεύτερη φάση ντουλάπια κουζίνας και ΙΣΩΣ να ανακαινίσω και το μπάνιο. 

Προσπαθώ να ξεκινήσω απο κάπου και το σπίτι είναι 134 τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/9/2022 στις 6:14 ΜΜ, bpel86 είπε

Καλησπερα, θέλω να ανοίξω μια τρύπα στον τοίχο της αποθήκης για να βάλω εξαεριστήρα λόγω υγρασίας. Να την ανοίξω με κομπρεσέρ, με ποτηροτρυπανο ή υπάρχει κάποια άλλη συμβουλή?

Αν και δεν ρωτάτε ακριβώς αυτό, γνώμη μου είναι ότι μια τοποθέτηση μικρού αμφυγραντήρα, ίσως να σας εξυπηρετούσε καλύτερα. Εφόσον έχετε μια πρίζα, τον τοποθετείτε χρησιμοποιώντας τον σωληνίσκο απορροής, πάνω στο σιφώνι. Με τον τρόπο αυτό, δεν χρειάζεται να τον αδειάζετε. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2022 στις 6:14 ΜΜ, bpel86 είπε

Καλησπερα, θέλω να ανοίξω μια τρύπα στον τοίχο της αποθήκης για να βάλω εξαεριστήρα λόγω υγρασίας. Να την ανοίξω με κομπρεσέρ, με ποτηροτρυπανο ή υπάρχει κάποια άλλη συμβουλή?

Γνώμη μου με κομπρεσέρ γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να περνάει από πίσω… αν το κανείς με ποτηροτρύπανο και πέσεις σε καλώδια, η ζημιά μπορεί να σου κοστίσει πολύ ακριβά!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να συνδέσω ένα φίλτρο για τα άλατα στην μπαταρία του νεροχύτη. Το πλαστικό δοχείο του φίλτρου συνδέεται με σπιράλ αλλά η μπαταρία έχει μεταλλικά σωληνάκια. Γίνεται να συνδεθεί το σπιράλ σε αυτά με κάποιο τρόπο;

 

Screen Shot 2022-09-25 at 00.17.09.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, zoranb είπε

Θέλω να συνδέσω ένα φίλτρο για τα άλατα στην μπαταρία του νεροχύτη. Το πλαστικό δοχείο του φίλτρου συνδέεται με σπιράλ αλλά η μπαταρία έχει μεταλλικά σωληνάκια. Γίνεται να συνδεθεί το σπιράλ σε αυτά με κάποιο τρόπο;

το πρόβλημα σου είναι του νηπιαγωγείου και για να ρωτάς η δεν το κατέχεις και θα πρέπει να φέρεις μάστορα η άνοιξες ένα θέμα λόγο Κυριακής Έκτος κι αν μας τσεκάρεις :)

Στο θέμα σου Με ένα ταφ κι δυο μαστούς και ίσως λίγο κόψιμο (αν χρειαστεί) στο σωληνάκι της μπαταρίας καθάρισες Πρώτα απ όλα όμως πρέπει να βρεις τα κωνικά που στεγανοποιούν το σωληνάκι της μπαταρίας  εκεί στην προέκταση

αυτό

image.png.07498411e8c6230e00172db64dbb5eb1.png

η

image.png.e05a529f73e230742c60cd494eb39df3.pngimage.png.352a394f1cc77113bd5cd441c25a7d7c.png

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...