Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, infini είπε

1) Υπάρχει τρόπος να καλύψω το κενό ανάμεσα στα συρτάρια για να μην μπαίνει σκόνη;
2) Τι προτείνετε να βάλω για να καλύψω τις σχισμές στην κάσα των παραθύρων; Είναι ξύλινη κάσα από παράθυρο με πατζούρι.

DSCI0615.JPG

DSCI0616.JPG

1 αεροστόπ

2 ακρυλικό στόκο ή λευκή σιλικόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω μια τουαλέτα/καζανάκι χωρίς καπάκι. Έπεσε, έσπασε μερικώς το πάνω μέρος, αλλα το κάπακι πάει τελείως... Ήταν freak accident, μην τα ρωτάτε τώρα... 🤣

Μέσα στην καραντίνα όλα αυτά, άλλαξα μηχανισμό αλλά κάπακι δεν έχω βρει και από την εταιρία μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει αναταλλακτικό. Πριν μερικές εβδομάδες έφερα ξυλουργό που μου είπε δεν συμφέρει να φτιάξει ενα κομμάτι που να ταιριάζει γιατί θα πάρει 100+ ευρώ και καλύτερα να βάλω κανένα σεμεδάκι;!

Υπάρχει κάποια λύση, χειρωνακτική που θα μπορούσα να κάνω εγώ, να κόψω κάποιο ελαφρύ υλικό σε σχήμα που θα ταιριάζει και θα κουμπώνει και μετά να βάλω από πάνω το κουμπί του μηχανησμού που τώρα κάθεται; Να βρω κάποιον 3D εκτυπωτή και να φτιάξω σε 3-4-5 κομμάτια το καπάκι που λείπει και να το συναμορλογήσω με κάποια κόλλα;

Κάθε συμβουλή/βοήθεια ευπρόσδεκτη

20220920_210730.jpg

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Feregorn είπε

Καλησπέρα, έχω μια τουαλέτα/καζανάκι χωρίς καπάκι. Έπεσε, έσπασε μερικώς το πάνω μέρος, αλλα το κάπακι πάει τελείως... Ήταν freak accident, μην τα ρωτάτε τώρα... 🤣

Μέσα στην καραντίνα όλα αυτά, άλλαξα μηχανισμό αλλά κάπακι δεν έχω βρει και από την εταιρία μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει αναταλλακτικό. Πριν μερικές εβδομάδες έφερα ξυλουργό που μου είπε δεν συμφέρει να φτιάξει ενα κομμάτι που να ταιριάζει γιατί θα πάρει 100+ ευρώ και καλύτερα να βάλω κανένα σεμεδάκι;!

Υπάρχει κάποια λύση, χειρωνακτική που θα μπορούσα να κάνω εγώ, να κόψω κάποιο ελαφρύ υλικό σε σχήμα που θα ταιριάζει και θα κουμπώνει και μετά να βάλω από πάνω το κουμπί του μηχανησμού που τώρα κάθεται; Να βρω κάποιον 3D εκτυπωτή και να φτιάξω σε 3-4-5 κομμάτια το καπάκι που λείπει και να το συναμορλογήσω με κάποια κόλλα;

Κάθε συμβουλή/βοήθεια ευπρόσδεκτη

20220920_210730.jpg

Αυτο που μου ηρθε πρωτο ειναι κατι σε κουτι αποθηκευσης ισως που ειναι και οικονομικο, να κοψεις το καπακι η το κουτι οτι σε βολευει?

https://www.skroutz.gr/c/3823/koutia-apothikeysis/f/1155179/plastiko.html?from=autocomplete&o=κουτια+αποθηκευσης+πλαστικο

image.png.998d503eacaa0500a6da929d0127fc4e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Feregorn είπε

Κάθε συμβουλή/βοήθεια ευπρόσδεκτη

ποιας εταιρίας είναι Ρώτα ψαραδελη Βγάλε ένα πατρόν και κόψε ενα από κόντρα πλακέ θαλάσσης και περασετο βερνίκι για την υγρασία Βάλε άλλο  και αν έχεις θέμα χρώματος βαψτο

965649347_.png.80fb193a204c2dfae3ba96725d60b75e.png

Επεξ/σία από hp8
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Feregorn είπε

Καλησπέρα, έχω μια τουαλέτα/καζανάκι χωρίς καπάκι. Έπεσε, έσπασε μερικώς το πάνω μέρος, αλλα το κάπακι πάει τελείως... Ήταν freak accident, μην τα ρωτάτε τώρα... 🤣

Μέσα στην καραντίνα όλα αυτά, άλλαξα μηχανισμό αλλά κάπακι δεν έχω βρει και από την εταιρία μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει αναταλλακτικό. Πριν μερικές εβδομάδες έφερα ξυλουργό που μου είπε δεν συμφέρει να φτιάξει ενα κομμάτι που να ταιριάζει γιατί θα πάρει 100+ ευρώ και καλύτερα να βάλω κανένα σεμεδάκι;!

Υπάρχει κάποια λύση, χειρωνακτική που θα μπορούσα να κάνω εγώ, να κόψω κάποιο ελαφρύ υλικό σε σχήμα που θα ταιριάζει και θα κουμπώνει και μετά να βάλω από πάνω το κουμπί του μηχανησμού που τώρα κάθεται; Να βρω κάποιον 3D εκτυπωτή και να φτιάξω σε 3-4-5 κομμάτια το καπάκι που λείπει και να το συναμορλογήσω με κάποια κόλλα;

Κάθε συμβουλή/βοήθεια ευπρόσδεκτη

20220920_210730.jpg

3d printer; Θα πληρώσεις πιο πολλά και από να αλλάξεις καζανάκι... :)

Βγάλε ένα πατρόν και κόψε ένα ξύλο μόνος σου, εφόσον έχεις λίγα εργαλεία και πιάνουν τα χέρια σου.

Είτε ξύλο, είτε κάποιο πλαστικό, πολλά μπορούν να σου κάνουν, ανάλογα τι μπορείς να μεταχειριστείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξύλο δεν κάνει, θα φουσκώσει και θα μουχλιάσει.

Βασικά δεν υπάρχει λύση, μόνο άλλο καπάκι έστω κι αν δεν ταιριάζει απόλυτα ή άλλο καζανάκι. Υπάρχει κάτι άλλο που να αξίζει τον κόπο και τα έξοδα;

Ή το αφήνεις έτσι και για να μην είναι συνέχεια ανοιχτό το σκεπάζεις με ένα μεγάλο πλακάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, infini είπε

Με το αεροστόπ δεν θα έχει πρόβλημα στο άνοιξε/κλείσε;

aerostop-foyskoto-p.jpg

Κάτι τέτοιο σκέφτηκα, το καφέ για να μη χτυπάει άσχημα στο μάτι. Ίσως να σε παίρνει να βάλεις πάνω κάτω, ανάλογα το άνοιγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2022 στις 12:00 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Έχω αυτό το κανάλι καλωδίων, που τρέχει από την μια άκρη μέχρι την άλλη. Πλάτος γύρω στους 12 πόντους.

307078181_796353205142133_483099948426330595_n.jpg.a8d67a95dfcaac2044664291da943651.jpg

Πως σκατά το ανοίγουμε για να περάσω και κανα άλλο καλώδιο?

Αν υπήρχε χώρος στις άκρες υποθέτω θα τράβαγα συρταρωτά το καπάκι μέχρι να βγει, αλλά δεν έχει.

Υπάρχει κάποιο κόλπο για να το ξεκουμπώσω από την μέση? Να βάλω το κατσαβίδι να κάνω μοχλό να το ανασηκώσω ή θα σπάσει τίποτα?

Το σημείο που δείχνω στην φωτογραφία έχει αυτό το ενδιάμεσο στοπ που βλέπετε ή ό,τι είναι που παίζει 1-2mm αριστερά δεξιά, δεν ξέρω αν είναι πιο εύκολο να ανοίξει σε αυτό το σημείο

Στις 20/9/2022 στις 12:04 ΜΜ, nickol-us είπε

Αν είναι κλασσικό κανάλι καλωδίων (δε είναι απόλυτα ευκρινές για μένα στη φωτό) τότε απλά ζουλάς το κανάλι (κάτω από το καπάκι) και τραβάς (ξεκουμπώνει) το καπάκι.

Αν είναι έτσι που στα λέω, μόλις κάνει αρχή θα βγαίνει σχετικά  εύκολα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

kanali-dianomis-diatrisi-vasis-16mmx16mm

για να έχεις μια εικόνα πως είναι

 

Έβγαλα μια πλαϊνή για να φαίνεται ακριβώς πως είναι:

307275021_5639744839381196_1962431704897123427_n.jpg.f2d9a3c588c641f6ce8c88751be32af4.jpg

(Αυτό που θέλω να ανοίξω είναι σε άλλο τοίχο που δεν έχει χώρο στο πλάι)

Πως να το ζουλήξω λοιπόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Πως να το ζουλήξω λοιπόν?

Να πω την αλήθεια, δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά πιστεύω εκεί που έβαλα τα σημαδάκια. Πιέζεις ώστε να ξε-μαγκώσει πιο εύκολα το καπάκι του.

 

307275021_5639744839381196_1962431704897123427_n.jpg

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Έβγαλα μια πλαϊνή για να φαίνεται ακριβώς πως είναι:

 

(Αυτό που θέλω να ανοίξω είναι σε άλλο τοίχο που δεν έχει χώρο στο πλάι)

Πως να το ζουλήξω λοιπόν?

Στη θέση σου, σε κάποια άκρη θα δοκίμαζα να το ξεπρεσάρω με κάποιο τρόπο. Αν δε μπαίνει χέρι, με κάτι μυτερό, μια πλαστική πένα, μια κάρτα ή με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι(προσοχή να μη το σημαδέψεις).

Μόλις κάνει αρχή μετά βγαίνει σχεδόν μόνο του. Αν δεν βγαίνει και πάει μόνο συρταρωτο (δεν έχω συναντήσει παρόμοιο κανάλι για να είμαι ειλικρινής), τότε κάπου υπάρχει περιθώριο σε κάποια άκρη να κάνεις αρχή και να το παίρνεις προς τα έξω. Το καπάκι αυτό είναι πολύ λεπτό και μόλις αρχίσει να βγαίνει λυγίζει πολύ εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Feregorn είπε

Καλησπέρα, έχω μια τουαλέτα/καζανάκι χωρίς καπάκι. Έπεσε, έσπασε μερικώς το πάνω μέρος, αλλα το κάπακι πάει τελείως... Ήταν freak accident, μην τα ρωτάτε τώρα... 🤣

Μέσα στην καραντίνα όλα αυτά, άλλαξα μηχανισμό αλλά κάπακι δεν έχω βρει και από την εταιρία μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει αναταλλακτικό. Πριν μερικές εβδομάδες έφερα ξυλουργό που μου είπε δεν συμφέρει να φτιάξει ενα κομμάτι που να ταιριάζει γιατί θα πάρει 100+ ευρώ και καλύτερα να βάλω κανένα σεμεδάκι;!

Υπάρχει κάποια λύση, χειρωνακτική που θα μπορούσα να κάνω εγώ, να κόψω κάποιο ελαφρύ υλικό σε σχήμα που θα ταιριάζει και θα κουμπώνει και μετά να βάλω από πάνω το κουμπί του μηχανησμού που τώρα κάθεται; Να βρω κάποιον 3D εκτυπωτή και να φτιάξω σε 3-4-5 κομμάτια το καπάκι που λείπει και να το συναμορλογήσω με κάποια κόλλα;

Κάθε συμβουλή/βοήθεια ευπρόσδεκτη

20220920_210730.jpg

καλυτερα αλλαξε καζανακι, πιο φθηνα θα σου βγει, εδω εχει λεκανες ολοκληρες με 60€...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, θέλω να ανοίξω μια τρύπα στον τοίχο της αποθήκης για να βάλω εξαεριστήρα λόγω υγρασίας. Να την ανοίξω με κομπρεσέρ, με ποτηροτρυπανο ή υπάρχει κάποια άλλη συμβουλή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...