Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, hp8 είπε

για να γινει αυτο πρεπει να βαλεις διακοπτη εξωτερικου βρογχου ή ventil αν δεν κανω λαθος και να βολευει και η διαταξη των σωληνων Οι ventil θελουν και ειδικο σωμα Ετσι οπως ειναι τωρα αν τον κλεισεις δεν παει στα αλλα ?

Δεν είμαι υδραυλικός αλλά δεν είναι προφανές από την εικόνα ότι αν κλείσω τη στρόφιγγα αυτή δεν θα πάει το ζεστό νερό ούτε στο σώμα ούτε στα υπόλοιπα σώματα που είναι στη σειρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, skiabox είπε

Δεν είμαι υδραυλικός αλλά δεν είναι προφανές από την εικόνα ότι αν κλείσω τη στρόφιγγα αυτή δεν θα πάει το ζεστό νερό ούτε στο σώμα ούτε στα υπόλοιπα σώματα που είναι στη σειρά;

αν βάλεις αυτή που σου έδειξα κλείνεις και το νερό συνεχίζει να πηγαίνει στα αλλά σώματα....μπαίνει σε οτιδήποτε σώμα,φετες η πάνελ....αφού δεν είσαι της δουλειάς ένας υδραυλικός θα στα φτιάξει....αν ήμασταν γείτονες θα στα έφτιαχνα εγώ δωρεαν

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

αν βάλεις αυτή που σου έδειξα κλείνεις και το νερό συνεχίζει να πηγαίνει στα αλλά σώματα....μπαίνει σε οτιδήποτε σώμα,φετες η πάνελ....αφού δεν είσαι της δουλειάς ένας υδραυλικός θα στα φτιάξει....αν ήμασταν γείτονες θα στα έφτιαχνα εγώ δωρεαν

 

Εχεις ποστάρει κάποιο link φίλε μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Εχεις ποστάρει κάποιο link φίλε μου;

ποιο πισω το εβαλα

https://photos.app.goo.gl/HUrQ5tqwhvSfKEbk9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, kostasbm είπε

ποιο πισω το εβαλα

https://photos.app.goo.gl/HUrQ5tqwhvSfKEbk9

Αυτή είναι η δικιά μου φωτογραφία.

Αν θες πόσταρε τη λύση που προτείνεις εσύ να δούμε.

Ευχαριστώ.

Εντωμεταξύ από ότι βλέπω όλοι οι διακόπτες ίδιοι με τον δικό μου είναι.

Μπορεί να μας πει κάποιος τι γίνεται όταν κλείσεις αυτή τη βάνα;

Ετσι όπως το βλέπω από τον αριστερό σωλήνα έρχεται το ζεστό νερό από το προηγούμενο καλοριφέρ της σειράς και από τον δεξιό φεύγει προς το επόμενο καλοριφέρ της σειράς.

Αρα αν κλείσω τη στρόφιγγα όλα τα επόμενα σώματα μετά από αυτό δεν θα λάβουν καθόλου ζεστό νερό.

Κάνω κάποιο λογικό λάθος;

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, skiabox είπε

Αυτή είναι η δικιά μου φωτογραφία.

Αν θες πόσταρε τη λύση που προτείνεις εσύ να δούμε.

Ευχαριστώ.

Εντωμεταξύ από ότι βλέπω όλοι οι διακόπτες ίδιοι με τον δικό μου είναι.

Μπορεί να μας πει κάποιος τι γίνεται όταν κλείσεις αυτή τη βάνα;

Ετσι όπως το βλέπω από τον αριστερό σωλήνα έρχεται το ζεστό νερό από το προηγούμενο καλοριφέρ της σειράς και από τον δεξιό φεύγει προς το επόμενο καλοριφέρ της σειράς.

Αρα αν κλείσω τη στρόφιγγα όλα τα επόμενα σώματα μετά από αυτό δεν θα λάβουν καθόλου ζεστό νερό.

Κάνω κάποιο λογικό λάθος;

https://www.thermokeram.gr/index.php?route=product/product&product_id=2373&ref=bestprice.gr&__bpgid=MXBgclB4b3BeRUcscFFvI2lFOVAyTw==

 

ελα εκανα λαθος...παρε το σωστο διακοπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κατάλαβα καλά θέλω κάτι τέτοιο :

https://www.skroutz.gr/s/9182731/ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ-ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΒΡΟΓΧΟΥ-BRASS-FORM-ΣΠΑΣΤΟΣ-ΣΕΤ-ΜΕ-ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΙΚΗ-ΚΕΦΑΛΗ-SMART-SMARTFORM-1671.html

1 λεπτό πριν, kostasbm είπε

Νομίζω στη φωτογραφία σου λείπει ο διακόπτης που υπάρχει στην δικιά μου φωτο και που ναι μεν θα σταματήσει τη ροή του ζεστού νερού προς το καλοριφέρ που είναι συνδεδεμένος, αλλά ταυτόχρονα θα αφήσει και το ζεστο νερό να πάει στα υπόλοιπα σώματα της σειράς.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, skiabox είπε

Αυτή είναι η δικιά μου φωτογραφία.

Αν θες πόσταρε τη λύση που προτείνεις εσύ να δούμε.

Ευχαριστώ.

Εντωμεταξύ από ότι βλέπω όλοι οι διακόπτες ίδιοι με τον δικό μου είναι.

Μπορεί να μας πει κάποιος τι γίνεται όταν κλείσεις αυτή τη βάνα;

Ετσι όπως το βλέπω από τον αριστερό σωλήνα έρχεται το ζεστό νερό από το προηγούμενο καλοριφέρ της σειράς και από τον δεξιό φεύγει προς το επόμενο καλοριφέρ της σειράς.

Αρα αν κλείσω τη στρόφιγγα όλα τα επόμενα σώματα μετά από αυτό δεν θα λάβουν καθόλου ζεστό νερό.

Κάνω κάποιο λογικό λάθος;

Δε λειτουργεί έτσι, είναι αρκετά πιο πολύπλοκα τα πράγματα εσωτερικά, και κατα κανόνα έχει bypass - δηλαδή αν τον κλέισεις δεν τροφοδοτεί το σώμα αλλά συνεχίζει παρακάτω.

Ψάξε για "διακόπτη εσωτερικού βρόχου" για περισσότερα (λογικά τέτοιον έχεις) - θα βρεις κυρίως πληροφορίες για διακόπτες εξωτερικού βρόχου, ο δικός σου λειτουργεί αντίστοιχα με αυτούς αλλά κάτι έξτρα ματζαφλάρια, σωλήνάκια κλπ είναι μέσα στο σώμα.

 

ΥΓ: τα παραπάνω προυποθέτουν ότι η φωτογραφία που postαρες δείχνει τη μόνη σύνδεση που έχει το σώμα σου με το δίκτυο - αν συνδέεται και από την άλλη μεριά με κανένα σωλήνα, αλλάζει αρκετά το πράγμα.

Επεξ/σία από mezger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mezger είπε

Δε λειτουργεί έτσι, είναι αρκετά πιο πολύπλοκα τα πράγματα εσωτερικά, και κατα κανόνα έχει bypass - δηλαδή αν τον κλέισεις δεν τροφοδοτεί το σώμα αλλά συνεχίζει παρακάτω.

Ψάξε για "διακόπτη εσωτερικού βρόχου" για περισσότερα (λογικά τέτοιον έχεις) - θα βρεις κυρίως πληροφορίες για διακόπτες εξωτερικού βρόχου, ο δικός σου λειτουργεί αντίστοιχα με αυτούς αλλά κάτι έξτρα ματζαφλάρια, σωλήνάκια κλπ είναι μέσα στο σώμα.

Αρα από ότι μου λες υπάρχουν και άλλα σωληνάκια μέσα στους μαύρους αυτούς σωλήνες, που δεν τα βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skiabox είπε

Αν κατάλαβα καλά θέλω κάτι τέτοιο :

https://www.skroutz.gr/s/9182731/ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ-ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ-ΒΡΟΓΧΟΥ-BRASS-FORM-ΣΠΑΣΤΟΣ-ΣΕΤ-ΜΕ-ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΙΚΗ-ΚΕΦΑΛΗ-SMART-SMARTFORM-1671.html

Νομίζω στη φωτογραφία σου λείπει ο διακόπτης που υπάρχει στην δικιά μου φωτο και που ναι μεν θα σταματήσει τη ροή του ζεστού νερού προς το καλοριφέρ που είναι συνδεδεμένος, αλλά ταυτόχρονα θα αφήσει και το ζεστο νερό να πάει στα υπόλοιπα σώματα της σειράς.

οχι αυτο που βλεπεις το εξτρα ειναι θερμοστατικη κεφαλη ρυθμισης θερμοκρασιας σωματος μονο το κατω θελεις με τα αξεσουαρ του και το σωληνακι ειναι κιτ...αν πας σε μαγαζι με υδραυλικα θα το δεις και θα σου εξηγησουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, skiabox είπε

Αρα από ότι μου λες υπάρχουν και άλλα σωληνάκια μέσα στους μαύρους αυτούς σωλήνες, που δεν τα βλέπουμε.

Δες εδώ π.χ.

660-kikloforia.jpg

Εχει διάφορες διαδρομές το νερό μέσα στο διακόπτη. Δεν είναι σίγουρο ότι ο δικός σου διακόπτης λειτουργεί ακριβώς έτσι βέβαια, και το κρίσιμο ερώτημα είναι:

Γιατί δεν έχεις ήδη δοκιμάσει να κλείσεις τον διακόπτη και να δεις τι γίνεται με τα παρακάτω σώματα?

Είναι σχετικά απλή πρακτική διαδικασία για να δεις ακριβώς τι χρειάζεσαι και να μην πέσεις σε Χ-Υ καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mezger είπε

Δες εδώ π.χ.

660-kikloforia.jpg

Εχει διάφορες διαδρομές το νερό μέσα στο διακόπτη. Δεν είναι σίγουρο ότι ο δικός σου διακόπτης λειτουργεί ακριβώς έτσι βέβαια, και το κρίσιμο ερώτημα είναι:

Γιατί δεν έχεις ήδη δοκιμάσει να κλείσεις τον διακόπτη και να δεις τι γίνεται με τα παρακάτω σώματα?

Είναι σχετικά απλή πρακτική διαδικασία για να δεις ακριβώς τι χρειάζεσαι και να μην πέσεις σε Χ-Υ καταστάσεις.

Γενικά και επειδή οι διακόπτες είναι πολύ παλιοί προτείνεις να κρατήσω τους ίδιους ή να τους αλλάξω με καινούριους, τουλάχιστον για τα 3 σώματα που με ενδιαφέρει να κλείνω;

Επίσης θα έχω κέρδος στα επόμενα σώματα της σειράς γιατί αν όχι η ιδέα μου είναι εντελώς ανόητη.

Δηλαδή τα επόμενα σώματα στη σειρά θα ζεσταίνονται πιο γρήγορα και πιο πολύ τώρα που το ζεστό νερό δεν θα έχει να πάει στα 3 προηγούμενα σώματα της σειράς;

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiabox είπε

Γενικά και επειδή οι διακόπτες είναι πολύ παλιοί προτείνεις να κρατήσω τους ίδιους ή να τους αλλάξω με καινούριους, τουλάχιστον για τα 3 σώματα που με ενδιαφέρει να κλείνω;

Επίσης θα έχω κέρδος στα επόμενα σώματα της σειράς γιατί αν όχι η ιδέα μου είναι εντελώς ανόητη.

Δηλαδή τα επόμενα σώματα στη σειρά θα ζεσταίνονται πιο γρήγορα και πιο πολύ τώρα που το ζεστό νερό δεν θα έχει να πάει στα 3 προηγούμενα σώματα της σειράς;

Πόσα σώματα έχει στην σειρά ξέρεις η έτσι το λες.ποσα σώματα έχεις ποσες παροχες έχει το κολεκτερ γνωρίζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω 7 σώματα στη σειρά.

Το πρώτο κλασικά πιάνει την μέγιστη θερμοκρασία και το τελευταίο απλά ζεστένεται ελαφρώς.

Η κλασική περίπτωση δηλαδή όσων βάλανε ατομικό λεβητακι φυσικού αερίου σε σπίτι που φτιάχθηκε με κεντρική θέρμανση.

Ξερω ότι αν κανείς σπίτι από την αρχή πρέπει από το λέβητα να φεύγει μια σωλήνα ανά καλοριφέρ.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...