Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 16/9/2022 στις 1:22 ΜΜ, mhortis είπε

Το ερώτημά μου είναι το εξής: Τι είδους μάστορα θα πρέπει να φέρω για να κλείσω τη γυψοσανίδα και να βαφτεί από πάνω για να επανέλθει στο να είναι ομοιόμορφο με το υπόλοιπο δωμάτιο; Είναι ένας μάστορας ή περισσότεροι;

Επίσης, ο υδραυλικός μου είπε πως ίσως είναι καλή ιδέα να μην κλείσει τελείως αλλά να μπει μία σίτα 10χ10 για να αερίζεται από μέσα η σωλήνα. Στέκει κάτι τέτοιο; Επειδή ο χώρος προορίζεται για βρεφικό δωμάτιο, δεν μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα να υπάρχει τρύπα σε ένα μέρος που μπορεί να διαχέει μυρωδιές...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 

 

Για αρχή θες γυψοσανιδά, να σου μπαλώσει τις τρύπες. Καλή ιδέα θα ήταν να κάνεις θυρίδα επισκέψεως για αποκατάσταση πιθανών μελλοντικών προβλημάτων. Υπάρχουν έτοιμες στο εμπόριο, ειδικές για γυψοσανίδα.
Μετά θες ελαιοχρωματιστή, να περάσει το χρώμα. Αν περάσει μόνο το ίδιο σημείο θα κάνει μπάλωμα, οπότε καλό είναι να σου περάσει όλη την πλευρά.
Υπάρχουν κάποιοι μαστόροι, που κάνουν και τις 2 δουλειές, δηλαδή κάνουν και γυψοσανίδα και βάφουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές σας!

Άρα ξεκινάω με γυψοσανιδά και βλέπουμε.

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιον καλό γυψοσανιδά που αναλαμβάνει και στην περιοχή του Χολαργού ας μου στείλει ένα PM.

Ευχαριστώ και πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μπορώ να κάνω στον παρακάτω τοίχο στην αποθήκη/υπόγειο;

Γενικότερα έχει αρκετά τέτοια σημάδια στις γωνίες. Οι διπλανές αποθήκες δεν έχουν τέτοια ξεφλουδίσματα

(κλικ για μεγέθυνση)

image.jpg

 

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι απο εξωτερική υγρασία (βροχές κτλ) αλλά πλέον έχει γίνει επισκευή στο σημείο εξωτερικά

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω διακόπτες σε 3 σώματα καλοριφέρ έτσι ώστε και να μην θερμαίνονται αυτά αλλά και να συνεχίζει η ροή ζεστού νερού προς τα υπόλοιπα.

Η αρχική κατασκευή του σπιτιού είναι έτσι:

https://photos.app.goo.gl/HUrQ5tqwhvSfKEbk9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Τι μπορώ να κάνω στον παρακάτω τοίχο στην αποθήκη/υπόγειο;

Γενικότερα έχει αρκετά τέτοια σημάδια στις γωνίες. Οι διπλανές αποθήκες δεν έχουν τέτοια ξεφλουδίσματα

(κλικ για μεγέθυνση)

image.jpg

 

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι απο εξωτερική υγρασία (βροχές κτλ) αλλά πλέον έχει γίνει επισκευή στο σημείο εξωτερικά

Εγώ θα προτείνω, καλό τρίψιμο με τριβειο, ασταρι χρώματος και χρώμα αντιμουχλικο  για το μπάνιο και κουζίνα που είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καζανάκι έχω δύο θέματα, ένα διαπεραστικό σφύριγμα αφού γεμίσει και μια ελαφριά διαρροή, σαν να μην ασφαλίζει εντελώς όταν γεμίσει. 

Είναι πιο πιθανό να είναι ο μηχανισμός ή το φλοτέρ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, zio10 είπε

Σε καζανάκι έχω δύο θέματα, ένα διαπεραστικό σφύριγμα αφού γεμίσει και μια ελαφριά διαρροή, σαν να μην ασφαλίζει εντελώς όταν γεμίσει. 

Είναι πιο πιθανό να είναι ο μηχανισμός ή το φλοτέρ;

 

ή ο μηχανισμός πλήρωσης φταίει ή τρέχει μόνιμα το νερό στη λεκάνη 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Σε καζανάκι έχω δύο θέματα, ένα διαπεραστικό σφύριγμα αφού γεμίσει και μια ελαφριά διαρροή, σαν να μην ασφαλίζει εντελώς όταν γεμίσει. 

Είναι πιο πιθανό να είναι ο μηχανισμός ή το φλοτέρ;

Παρόμοιο θέμα, ίσως βοηθήσει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, zio10 είπε

Σε καζανάκι έχω δύο θέματα, ένα διαπεραστικό σφύριγμα αφού γεμίσει και μια ελαφριά διαρροή, σαν να μην ασφαλίζει εντελώς όταν γεμίσει. 

Είναι πιο πιθανό να είναι ο μηχανισμός ή το φλοτέρ;

για το σφύριγμα φταίει το λαστιχακι στην εισαγωγη του νερου, το αλλαζεις και καθαρισες, εφοσον ομως δε σταματαει να γεμιζει (ή αργει να σταματησει για την ακριβεια) ισως θες και φλοτερ αρα αλλαξε εναν ολοκληρο μηχανισμο κ καθαρισες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2022 στις 9:09 ΜΜ, skiabox είπε

Θέλω να βάλω διακόπτες σε 3 σώματα καλοριφέρ έτσι ώστε και να μην θερμαίνονται αυτά αλλά και να συνεχίζει η ροή ζεστού νερού προς τα υπόλοιπα.

Η αρχική κατασκευή του σπιτιού είναι έτσι:

https://photos.app.goo.gl/HUrQ5tqwhvSfKEbk9

 τέτοιους έχω όχι ίδια μάρκα αλλά αν δεις τα βελάκια καταλαβαίνεις πως δουλεύουν αλλά χρειάζεται δουλίτσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

 τέτοιους έχω όχι ίδια μάρκα αλλά αν δεις τα βελάκια καταλαβαίνεις πως δουλεύουν αλλά χρειάζεται δουλίτσα...

Καλά αλλά όπως βλέπεις στην εικόνα η βάνα πρέπει να πάει τέρμα δεξιά.

Γιατί αν την κλείσω τώρα δεν θα πάει το ζεστό νερό ούτε στα επόμενα καλοριφέρ της σειράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skiabox είπε

Καλά αλλά όπως βλέπεις στην εικόνα η βάνα πρέπει να πάει τέρμα δεξιά.

Γιατί αν την κλείσω τώρα δεν θα πάει το ζεστό νερό ούτε στα επόμενα καλοριφέρ της σειράς.

Δεν μου ακούγεται σωστό όμως αυτό.Να θες να κλείσεις σε ενα δωμάτιο το σώμα και να μην έχει όλο το σπιτι ζέστη.Σιγουρα ο διακόπτης δεν κλείνει την είσοδο στο σωμα ενώ επιτρέπει να κυκλοφορεί το νερό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/9/2022 στις 9:09 ΜΜ, skiabox είπε

Θέλω να βάλω διακόπτες σε 3 σώματα καλοριφέρ έτσι ώστε και να μην θερμαίνονται αυτά αλλά και να συνεχίζει η ροή ζεστού νερού προς τα υπόλοιπα.

Η αρχική κατασκευή του σπιτιού είναι έτσι:

https://photos.app.goo.gl/HUrQ5tqwhvSfKEbk9

για να γινει αυτο πρεπει να βαλεις διακοπτη εξωτερικου βρογχου ή ventil αν δεν κανω λαθος και να βολευει και η διαταξη των σωληνων Οι ventil θελουν και ειδικο σωμα Ετσι οπως ειναι τωρα αν τον κλεισεις δεν παει στα αλλα ?

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...