Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, ANGEL.TSIO είπε

Τι εννοείς δεν στοκάρει;  

 

Εννοώ ότι απλά θα βάλει τη γυψοσανίδα. Δε θα τη βάψει ούτε θα στοκάρει κάτι στην ένωση με τον τοίχο. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να μην ανοίξω νέο θέμα και τελικά συγχωνευτεί εδώ, θα ζητήσω σε αυτό το σημείο γνώμες απόψεις ,υπεύθυνα πάντα, τι ξέρουμε και τι θα λέγαμε για οικολογικά αντιαλεργικά χρώματα για βάψιμο παιδικών δωματίων?

Με δεδομένο ότι όλες οι εταιρείες ισχυρίζονται ότι έχουν και πράγματι ,ονομάζουν οικολογικές κάποιες σειρές τους...

ποιά όμως είναι κορυφαία και  αληθινά καθαρά και κατάλληλα σε χώρους με μικρά παιδιά ή ευπαθή άτομα γενικότερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, AMSTERIS είπε

Για να μην ανοίξω νέο θέμα και τελικά συγχωνευτεί εδώ, θα ζητήσω σε αυτό το σημείο γνώμες απόψεις ,υπεύθυνα πάντα, τι ξέρουμε και τι θα λέγαμε για οικολογικά αντιαλεργικά χρώματα για βάψιμο παιδικών δωματίων?

Με δεδομένο ότι όλες οι εταιρείες ισχυρίζονται ότι έχουν και πράγματι ,ονομάζουν οικολογικές κάποιες σειρές τους...

ποιά όμως είναι κορυφαία και  αληθινά καθαρά και κατάλληλα σε χώρους με μικρά παιδιά ή ευπαθή άτομα γενικότερα ?

benjamin

54 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Εννοώ ότι απλά θα βάλει τη γυψοσανίδα. Δε θα τη βάψει ούτε θα στοκάρει κάτι στην ένωση με τον τοίχο. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.

Οι γυψοσανιδάδες θα στοκάρουν με τα δικά τους υλικά. Για να βάψεις όμως θα χρειαστεί να το στοκάρει με ψιλοστοκο  να το ασταρώσει και μετά να το βάψει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mpiftekis είπε

Εννοώ ότι απλά θα βάλει τη γυψοσανίδα. Δε θα τη βάψει ούτε θα στοκάρει κάτι στην ένωση με τον τοίχο. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.

Όταν έχεις τελικό αποτέλεσμα και ξέρεις τι γίνεται πες μας.

Όπως είπαν, αρμολόγηση γίνεται με δικό της υλικό και ταινία πλέγμα

Στην ένωση με τον τοίχο, προσωπικά θα πρότεινα κάποια μαστίχη ώστε να μην έχεις θέματα με τις διαφορετικό συστολές/διαστολές που έχουν σαν υλικά.

Μιλάω καθαρά ως ερασιτέχνης μαστραπόλας...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ANGEL.TSIO είπε

Καλημέρα. Το Μηχανικό ( Όπλο του Στρατού) για τους αδαείς. Που ασχολείται με εκρήξεις, γεφυροσκευή, οδοποιία, διαβάσεις ποταμών κατασκευές κλπ κλπ. Εκτός και εάν δεν πήγες στο Στρατό, ίσως να δικαιολογεί την άγνοια σου. Ως χιούμορ είναι πολύ άνοστο και δεν δικαιολογεί τα του Πολ Μηχ. 

 

 

 

Γιωτόμπαλο 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nickol-us είπε

Όταν έχεις τελικό αποτέλεσμα και ξέρεις τι γίνεται πες μας.

Όπως είπαν, αρμολόγηση γίνεται με δικό της υλικό και ταινία πλέγμα

Στην ένωση με τον τοίχο, προσωπικά θα πρότεινα κάποια μαστίχη ώστε να μην έχεις θέματα με τις διαφορετικό συστολές/διαστολές που έχουν σαν υλικά.

Μιλάω καθαρά ως ερασιτέχνης μαστραπόλας...

Λοιπόν, έχουμε νεότερα. Ο γυψοσανίδας θα στοκαρει τις ενώσεις και τις βίδες. Αλλά μετά λέει ότι θέλει σπατουλαρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mpiftekis είπε

Λοιπόν, έχουμε νεότερα. Ο γυψοσανίδας θα στοκαρει τις ενώσεις και τις βίδες. Αλλά μετά λέει ότι θέλει σπατουλαρισμα

Μία χαρά σου τα λέει. Στοκάρισμα, τρίψιμο, αστάρωμα καλό και μετά βάψιμο με αντιμουχλικό χρώμα 2 στρώσεις και είσαι έτοιμος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το παρακάτω κοντρόλ γκαραζόπορτας:

306910159_398228632474028_8994162419569646757_n.jpg.50d2d51976c797482f52e3c6f8c79f63.jpg306113259_625729309162613_3382917675216390382_n.jpg.3367768c612f22698f26ca070ec6cec5.jpg

 

Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και με ολοκαίνουρια μπαταρία το αναθεματισμένο δεν έχει καθόλου εμβέλεια. Πρέπει να πάω στα 5 μέτρα ξερωγώ για να πιάσει. (Οι άλλοι ένοικοι με διαφορετικό κοντρόλ την ανοίγουν από πολύ πιο μακρυά οπότε δεν φταίει η κεραία του σταθερού μηχανήματος)

Μπορούμε να κάνουμε κανα κόλπο για να βελτιωθεί? Πχ να κολλήσουμε ένα καλωδιάκι για να μακρύνει η κεραία? Δεν με ενδιαφέρει πολύ η εμφάνισή του (σε λογικά πλαίσια πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Έχω το παρακάτω κοντρόλ γκαραζόπορτας:

306910159_398228632474028_8994162419569646757_n.jpg.50d2d51976c797482f52e3c6f8c79f63.jpg306113259_625729309162613_3382917675216390382_n.jpg.3367768c612f22698f26ca070ec6cec5.jpg

 

Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και με ολοκαίνουρια μπαταρία το αναθεματισμένο δεν έχει καθόλου εμβέλεια. Πρέπει να πάω στα 5 μέτρα ξερωγώ για να πιάσει. (Οι άλλοι ένοικοι με διαφορετικό κοντρόλ την ανοίγουν από πολύ πιο μακρυά οπότε δεν φταίει η κεραία του σταθερού μηχανήματος)

Μπορούμε να κάνουμε κανα κόλπο για να βελτιωθεί? Πχ να κολλήσουμε ένα καλωδιάκι για να μακρύνει η κεραία? Δεν με ενδιαφέρει πολύ η εμφάνισή του (σε λογικά πλαίσια πάντα)

Παρε ενα  αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αυτό το είχα σκεφτεί αλλά αφενός δεν ήθελα να μπω σε έξοδα να πάρω δικό μου κοντρόλ γιατί μου το έχει δώσει προσωρινά ο ιδιοκτήτης του πάρκινγκ (με τον οποίο δεν θέλω πολλά παρεδώσε οπότε δεν θα κάτσω να του πω για το κοντρόλ) και έπειτα πως ξέρω ότι το νέο κοντρόλ δεν θα βγει πατάτα όπως αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Οκ αυτό το είχα σκεφτεί αλλά αφενός δεν ήθελα να μπω σε έξοδα να πάρω δικό μου κοντρόλ γιατί μου το έχει δώσει προσωρινά ο ιδιοκτήτης του πάρκινγκ (με τον οποίο δεν θέλω πολλά παρεδώσε οπότε δεν θα κάτσω να του πω για το κοντρόλ) και έπειτα πως ξέρω ότι το νέο κοντρόλ δεν θα βγει πατάτα όπως αυτό?

Για προσωρινά, καλύτερα κάνε υπομονή. Αν στην προσπάθεια να το επισκευάσεις αυτό βγει off, τότε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

και έπειτα πως ξέρω ότι το νέο κοντρόλ δεν θα βγει πατάτα όπως αυτό?

βρες κάποιο που δουλεύει όπως θες από τους γείτονες και ψάξε το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Έχω το παρακάτω κοντρόλ γκαραζόπορτας:

306910159_398228632474028_8994162419569646757_n.jpg.50d2d51976c797482f52e3c6f8c79f63.jpg306113259_625729309162613_3382917675216390382_n.jpg.3367768c612f22698f26ca070ec6cec5.jpg

 

Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και με ολοκαίνουρια μπαταρία το αναθεματισμένο δεν έχει καθόλου εμβέλεια. Πρέπει να πάω στα 5 μέτρα ξερωγώ για να πιάσει. (Οι άλλοι ένοικοι με διαφορετικό κοντρόλ την ανοίγουν από πολύ πιο μακρυά οπότε δεν φταίει η κεραία του σταθερού μηχανήματος)

Μπορούμε να κάνουμε κανα κόλπο για να βελτιωθεί? Πχ να κολλήσουμε ένα καλωδιάκι για να μακρύνει η κεραία? Δεν με ενδιαφέρει πολύ η εμφάνισή του (σε λογικά πλαίσια πάντα)

Κόλλα του στις επαφές ένα Shelly 1 σύνδεσέ το στο wi fi και ανοιγοκλεινέ το από το κινητό. Βάλε και ένα door - window sensor για να ξέρεις αν το πορτόνι είναι ανοιχτό ή κλειστό και είσαι τζετ.

Αλλά πιο φτηνά και καλά να πάρεις ένα άλλο κοντρόλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Στην αυλή μου έχω σταμπωτό τσιμεντένιο δάπεδο και ψάχνω να βάλω κάτι για να κρύβει την άσχημη ένωση με τους τοίχους και τα πεζούλια. Αν το δάπεδο ήταν από πλακάκι θα έβαζα το αντίστοιχο σοβατεπί αλλά τώρα με το τσιμεντένιο δάπεδο δεν θα είναι όμορφο. Σκέφτομαι να βάλω ακριλική μαστίχη γκρι με μπιστόλι αλλά δεν ξέρω αν θα είναι ωραίο και αν θα αντέξει με τις βροχές.

Υπάρχει μήπως κάτι άλλο, όσο γίνεται πιο διακριτικό, ώστε να καλύψει τον αρμό της ένωσης; Ίσως κάποιο ειδικό αρμοκάλυπτρο σαν αυτά που βάζουν στους πάγκους τις κουζίνας;  Ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σπατουλαρω ένα ταβάνι όπου είναι προσφατα βαμμένο*,για καλυτερη πρόσφυση του στόκου να το περάσω με χαλαζιακο ασταρι?

*δεν έχει σπατουλαριστει,σε διάφορα σημεία υπάρχουν στοκαρισματα οπου φαίνοντε παρά το ασταρωμα και το βάψιμο,οπότε για καλυτερο οπτικά αποτέλεσμα σκέφτομαι να το σπατουλαρω συνολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...