Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

Ο χώρος δεν θα πατιέται αλλά θα βρέχεται. Αυτό με τον κύλινδρο ουτε που το είχα σκεφτεί.. (ούτε έχουμε). Μάλλον θα το πω στους κηπουρους να το κάνουν και να τελειώνουμε γιατί εγώ με τον γείτονα βλέπω να το παιδεύουμε καμια εβδομάδα τουλάχιστον... 

αντί για κύλινδρο μπορείς να κυλίσεις μια μεγάλη μπουκάλα υγραερίου για να στρώσεις το χώμα.

4 ώρες πριν, kawavn800 είπε

Εάν βρέχεται το μέρος  μετά από κάποιο χρονικό διάστημα  ίσως σου εμφανιστεί πάλι χώμα πάνω στο χαλίκι.

Με το πανί εδαφοκάλυψης υπάρχει περίπτωση να έχει αυτό το πρόβλημα; Γενικά το πανί εδαφοκάλυψης αφήνει το νερό να περάσει; Αν όχι τότε φαντάζομαι το νερό δεν θα απορροφάται από το χώμα αρα ίσως λιμνάζει πάνω στα χαλίκια-βότσαλα-γαρμπίλι-γουατέβερ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Μάλλον δεν έχετε καταλάβει το γενικότερο νόημα.. Πάμε πάλι :

Το γαρμπίλι (η ονομασία δηλαδή) ορίζεται από την κοκκομετρία

Άμμος ονομάζεται ένα υλικό κοκκομετρίας 0-4mm

Το ρυζάκι, είναι το ίδιο υλικό αλλά κοκκομετρίας 4-8mm

Το γαρμπιλι, είναι το ίδιο υλικό αλλά κοκκομετρίας 8-16mm

Το χαλίκι, είναι το ίδιο υλικό αλλά κοκκομετρίας 16-32mm.

Σε ένα σκυροδεμα, το μητρικό πέτρωμα είναι το ίδιο και το αυτό (ασβεστολιθικά κατά βάση). 

❤️ Η ΚΟΚΚΟΜΕΤΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ❤️

(Σας το έβαλα με καρδούλες, για να το θυμάστε) 

Τώρα θα κάνουμε και μάθημα Μηχανικό 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ANGEL.TSIO είπε

Τώρα θα κάνουμε και μάθημα Μηχανικό

Μηχανικό ή αυτόματο; (σαν τα κιβώτια ταχυτήτων ένα πράγμα) 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα καινούριο λάστιχο για βρύση εξωτερικού χώρου και δεν μπαίνει με τίποτα, όσο και να έχω προσπαθήσει.

Το έχω κόψει λίγο στην άκρη, προσπάθησα να το ανοίξω λίγο, τίποτα. Λες και έχει μικρότερη διάμετρο από την τυποποιημένη.

Υπάρχει κανένα κολπάκι για να με βοηθήσει;

Είναι 1/2΄΄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Fan είπε

Αγόρασα καινούριο λάστιχο για βρύση εξωτερικού χώρου και δεν μπαίνει με τίποτα, όσο και να έχω προσπαθήσει.

Το έχω κόψει λίγο στην άκρη, προσπάθησα να το ανοίξω λίγο, τίποτα. Λες και έχει μικρότερη διάμετρο από την τυποποιημένη.

Υπάρχει κανένα κολπάκι για να με βοηθήσει;

Είναι 1/2΄΄

Λογικά 15άρι λάστιχο μπαίνει.

Δοκίμασες να το ζεστάνεις και να μαλακώσει;

Ιδανικά με θερμοπίστολο ή διαφορετικά με δυνατό πιστολάκι μαλλιών, απέφυγε απευθείας φλόγα

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Το λάστιχο ή η βρύση;

Το λάστιχο είναι σίγουρα. Εκτιμώ και η βρύση γιατί και το προηγούμενο λάστιχο πρέπει να ήταν το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fan είπε

Αγόρασα καινούριο λάστιχο για βρύση εξωτερικού χώρου και δεν μπαίνει με τίποτα, όσο και να έχω προσπαθήσει.

Το έχω κόψει λίγο στην άκρη, προσπάθησα να το ανοίξω λίγο, τίποτα. Λες και έχει μικρότερη διάμετρο από την τυποποιημένη.

Υπάρχει κανένα κολπάκι για να με βοηθήσει;

Είναι 1/2΄΄

Πάρε ένα ταχυσυνδεσμο να κάνεις δουλειά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Fan είπε

Αγόρασα καινούριο λάστιχο για βρύση εξωτερικού χώρου και δεν μπαίνει με τίποτα, όσο και να έχω προσπαθήσει.

Το έχω κόψει λίγο στην άκρη, προσπάθησα να το ανοίξω λίγο, τίποτα. Λες και έχει μικρότερη διάμετρο από την τυποποιημένη.

Υπάρχει κανένα κολπάκι για να με βοηθήσει;

Είναι 1/2΄΄

Πως πας να το συνδέσεις;Γιατί το λάστιχο δεν πιάνει κατευθείαν στην βρύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Μηχανικό ή αυτόματο; (σαν τα κιβώτια ταχυτήτων ένα πράγμα) 

Καλημέρα. Το Μηχανικό ( Όπλο του Στρατού) για τους αδαείς. Που ασχολείται με εκρήξεις, γεφυροσκευή, οδοποιία, διαβάσεις ποταμών κατασκευές κλπ κλπ. Εκτός και εάν δεν πήγες στο Στρατό, ίσως να δικαιολογεί την άγνοια σου. Ως χιούμορ είναι πολύ άνοστο και δεν δικαιολογεί τα του Πολ Μηχ. 

 

 

 

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Πως πας να το συνδέσεις;Γιατί το λάστιχο δεν πιάνει κατευθείαν στην βρύση.

Ζέστανε το λίγο και δοκίμασε το. Καλημέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!!!

Ανακαινίζουμε το μπάνιο και σήμερα θα έρθει ο γυψοσανιδάς να βάλει το ταβάνι "περασιά" με τα πλακάκια. Μας είπε ότι δε στοκάρει όμως κι ότι θα πρέπει να το κάνουμε εμείς ή ο μπογιατζής (που δε θα πάρουμε).

Με τι πρέπει να στοκαριστεί η γυψοσανίδα γύρω-γύρω στον τοίχο; Σιλικόνη, στόκο;; Δε θα θέλαμε να βάλουμε τις διακοσμητικές γύψινες γωνίες.

 

Θέλει προσοχή γιατί μιλάμε για κυρίως μπάνιο χωρίς παράθυρο, οπότε θα έχει αρκετή υγρασία και δε θέλω να τρέχουμε μετά.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Καλημέρα σας!!!

Ανακαινίζουμε το μπάνιο και σήμερα θα έρθει ο γυψοσανιδάς να βάλει το ταβάνι "περασιά" με τα πλακάκια. Μας είπε ότι δε στοκάρει όμως κι ότι θα πρέπει να το κάνουμε εμείς ή ο μπογιατζής (που δε θα πάρουμε).

Με τι πρέπει να στοκαριστεί η γυψοσανίδα γύρω-γύρω στον τοίχο; Σιλικόνη, στόκο;; Δε θα θέλαμε να βάλουμε τις διακοσμητικές γύψινες γωνίες.

 

Θέλει προσοχή γιατί μιλάμε για κυρίως μπάνιο χωρίς παράθυρο, οπότε θα έχει αρκετή υγρασία και δε θέλω να τρέχουμε μετά.

 

Ευχαριστώ!

Εμενα το εκανε με απλο στοκο. Φυσικα του ειπα πως θα σκασει και μου ειπε οχι. Βεβαια εσκασε αλλα δε φαινεται καν εκτος αν το προσεξεις. Δεν ειχα καν τη πολυτελεια χρονου για κατι αλλο.

Ιδανικα απο οσο ξερω και διαβαζοντας τεχνικους οδηγους βαζεις ταινια γυψοσανιδας (οχι πλεγμα εκτος αν δε βρισκεις) και καταλληλο υλικο αρμολογισης "στοκο" και θα εισαι οκ.

Το οτι δεν εχει παραθυρο δεν ειναι καλο γενικα ελπιζω να εχει καποιο εξαερισμο

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Καλημέρα σας!!!

Ανακαινίζουμε το μπάνιο και σήμερα θα έρθει ο γυψοσανιδάς να βάλει το ταβάνι "περασιά" με τα πλακάκια. Μας είπε ότι δε στοκάρει όμως κι ότι θα πρέπει να το κάνουμε εμείς ή ο μπογιατζής (που δε θα πάρουμε).

Με τι πρέπει να στοκαριστεί η γυψοσανίδα γύρω-γύρω στον τοίχο; Σιλικόνη, στόκο;; Δε θα θέλαμε να βάλουμε τις διακοσμητικές γύψινες γωνίες.

 

Θέλει προσοχή γιατί μιλάμε για κυρίως μπάνιο χωρίς παράθυρο, οπότε θα έχει αρκετή υγρασία και δε θέλω να τρέχουμε μετά.

 

Ευχαριστώ!

Τι εννοείς δεν στοκάρει;  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...