Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

σκυρόδεμα

Το σκυρόδεμα είναι κονίαμα (δηλαδή μείγμα ορυκτών αδρανών, νερού, συνδετικών, τυχόν πρόσθετων), όπου για συνδετικό χρησιμοποιείται τσιμέντο. (Πηγή: Wikipedia).

Άλλως, το σκυρόδεμα όπου σαν filler (ορυκτά αδρανή) χρησιμοποιεί γαρμπίλι, ονομάζεται και γαρμπιλόδεμα.

Μην συγχέουμε τις έννοιες και τις χρήσεις. Επίσης το ότι ένα υλικό κάνει και χρησιμοποιείται για μια χρήση, δεν το αποκλείει από το να χρησιμοποιείται και για πλείστες άλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, userAnon είπε

παραδινομαι

Εάν δεν μας πείτε τάξη μεγέθους (ενδεικτικά) του μεγέθους του γαρμπιλιού, πώς να σας βοηθήσουμε; 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Εάν δεν μας πείτε τάξη μεγέθους (ενδεικτικά) του μεγέθους του γαρμπιλιού, πώς να σας βοηθήσουμε

προφανως, και δεν καταλαβαινω την ερωτηση. Με 2, 3 που μιλησα, λεγαμε για γαρμπιλι και ολοι κατι αλλο ειχαμε στον νου μας.Κανεις δεν ρωτησε για κοκκομετρια κλπ.

Παραπανω εχω ανεβασει φωτογραφια απο αυτο που μου πουλανε σαν γαρμπιλι, και ειπατε εδω οτι δεν ειναι γαρμπιλι.

 

Ανεβασα και μια φωτογραφια απο αυτο που βρηκα online να πουλανε σαν γαρμπιλι και τωρα μιλαμε για κοκκομετρια.

Μπορει καποιος να ανεβασει μια φωτογραφια να καταλαβω το υλικο γαρμπιλι, πως ειναι?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μπορει καποιος να ανεβασει μια φωτογραφια να κατακαβω το υλικο γαρμπιλι, πως ειναι?

Μάλλον δεν έχετε καταλάβει το γενικότερο νόημα.. Πάμε πάλι :

Το γαρμπίλι (η ονομασία δηλαδή) ορίζεται από την κοκκομετρία

Άμμος ονομάζεται ένα υλικό κοκκομετρίας 0-4mm

Το ρυζάκι, είναι το ίδιο υλικό αλλά κοκκομετρίας 4-8mm

Το γαρμπιλι, είναι το ίδιο υλικό αλλά κοκκομετρίας 8-16mm

Το χαλίκι, είναι το ίδιο υλικό αλλά κοκκομετρίας 16-32mm.

Σε ένα σκυροδεμα, το μητρικό πέτρωμα είναι το ίδιο και το αυτό (ασβεστολιθικά κατά βάση). 

❤️ Η ΚΟΚΚΟΜΕΤΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ❤️

(Σας το έβαλα με καρδούλες, για να το θυμάστε) 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, userAnon είπε

 

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

προφανως, και δεν καταλαβαινω την ερωτηση. Με 2, 3 που μιλησα, λεγαμε για γαρμπιλι και ολοι κατι αλλο ειχαμε στον νου μας.Κανεις δεν ρωτησε για κοκκομετρια κλπ.

Παραπανω εχω ανεβασει φωτογραφια απο αυτο που μου πουλανε σαν γαρμπιλι, και ειπατε εδω οτι δεν ειναι γαρμπιλι.

 

Ανεβασα και μια φωτογραφια απο αυτο που βρηκα online να πουλανε σαν γαρμπιλι και τωρα μιλαμε για κοκκομετρια.

Μπορει καποιος να ανεβασει μια φωτογραφια να καταλαβω το υλικο γαρμπιλι, πως ειναι?

Τα πετρωματα ειναι φυσικο υλικο και δεν ειναι ιδιο οποτε δεν υπαρχει κατι στανταρ ακριβος.

Το χαλικι ειναι πιο χοντρο απο το γαρμπιλι. Αλλα επειδη δεν γινεται να σπασεις με ακριβεια τις πετρες υπαρχει ποσοστό μεγεθων ωστε να ειναι καταλληλο για να φτιαξεις μπετον κτλ. 

Επισης επειδη ειναι σπασμενα ειναι μυτερα οχι λεια οπως τα βοτσαλα που ειναι με ειδικη επεξερασια για να φαινονται ωραια.

Εσενα βεβαια το μονο που σε αφορα ειναι η εμφανιση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fysikos είπε

Καλησπέρα.σε ηλιακο θερμοσίφωνα, τι σωληνα χρησιμοποιούμε; Φ16 φ18 φ22?

Εξαρτατε απο την παροχη μετα τον μετρητη και αναλογα με την πιεση στο σημειο του ηλιακου Αν ειναι 3ατ φ16 για λιγοτερες απο 2,5 καλυτερα φ18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Το γαρμπιλι, είναι το ίδιο υλικό αλλά κοκκομετρίας 8-16mm

Αφου δεν έδωσα κανέναν αλλο προσδιορισμό τότε θα μιλάω για αυτό. Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία από το συγκεκριμένο για να δω αν μου κάνει σαν υλικό? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

Αφου δεν έδωσα κανέναν αλλο προσδιορισμό τότε θα μιλάω για αυτό. Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία από το συγκεκριμένο για να δω αν μου κάνει σαν υλικό? 

Όχι, δεν μπορώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αφου δεν έδωσα κανέναν αλλο προσδιορισμό τότε θα μιλάω για αυτό. Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία από το συγκεκριμένο για να δω αν μου κάνει σαν υλικό? 

 

 

Δεν έχει σημασία για τι μιλάς...πολλοί μιλάνε λένε κάτι και εννοούν κάτι άλλο...για παράδειγμα το πλακάκι γρανίτη, που δεν είναι από γρανίτη!!! αλλά έτσι το λένε... Ε έτσι και το γαρμπίλι πολλοί λένε γαρμπίλι και εννοούνε και το χαλίκι και το 3Α ξέρω 'γω... Εσένα αυτό που σε νοιάει είναι να πας σε μια μάντρα, να του πεις θέλω γαρμπίλι, να σου δείξει γαρμπίλι που θα σου αρέσει, και να σου φέρει το συγκεκριμένο γαρμπίλι και όχι κάποιο άλλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εσένα αυτό που σε νοιάει είναι να πας σε μια μάντρα, να του πεις θέλω γαρμπίλι, να σου δείξει γαρμπίλι που θα σου αρέσει, και να σου φέρει το συγκεκριμένο γαρμπίλι και όχι κάποιο άλλο...

Αυτό κατάλαβα και εγώ τελικα. Πήγα σε 2 μάντρες αρχικά, και μου έδειξαν αυτό που ανέβασα στην φωτογραφία.

Πήρα και 2 τηλέφωνα. Μου έδωσαν χαμηλότερη τιμή και έχω σκοπό να πάω από εκεί για να δω τελικά γιατί πράγμα μιλάνε γιατί διαπίστωσα ακριβώς αυτο που λες. Για την συγκεκριμένη περίπτωση ο καθένας μπορεί να εννοεί και κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αυτό κατάλαβα και εγώ τελικα. Πήγα σε 2 μάντρες αρχικά, και μου έδειξαν αυτό που ανέβασα στην φωτογραφία.

Πήρα και 2 τηλέφωνα. Μου έδωσαν χαμηλότερη τιμή και έχω σκοπό να πάω από εκεί για να δω τελικά γιατί πράγμα μιλάνε γιατί διαπίστωσα ακριβώς αυτο που λες. Για την συγκεκριμένη περίπτωση ο καθένας μπορεί να εννοεί και κάτι διαφορετικό.

Πρόσεξε μόνο η βενζίνη που θα κάψεις, να μην είναι παραπάνω από τη διαφορά τιμής ανάμεσα στα 2 τηλέφωνα και στους 2 μαντράδες που πήγες ήδη και είδες (αν σου άρεσαν τα πρώτα 2...αν έτσι κι έτσι και θες να δεις και τίποτα άλλο ΟΚ ψάξε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πρόσεξε μόνο η βενζίνη που θα κάψεις, να μην είναι παραπάνω από τη διαφορά τιμής ανάμεσα στα 2 τηλέφωνα και στους 2 μαντράδες που πήγες ήδη και είδες (αν σου άρεσαν τα πρώτα 2...αν έτσι κι έτσι και θες να δεις και τίποτα άλλο ΟΚ ψάξε)

εχω πολλους διπλα στο σπιτι, ευτυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...