Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, userAnon είπε

Σωστά τα λες. Πήγα σήμερα σε μάνδρα και όντως το 0,75 κυβικά τα δίνει με 37€ (σε big bag). Χρειάζομαι 1,4 κυβικά άρα σχεδόν 2 big bag = 74€. O γείτονας είδε στα leroy τελικά τα παρακάτω βότσαλα....

Βότσαλα σε χρώμα λευκό σε σακί 20 kg (leroymerlin.gr)

Σε τετραγωνικά έχω να καλύψω 30 τετραγωνικά. Μάλλον δεν είναι γαρμπίλι και δεν λένε ποσα κιλά χρειάζονται για το τετραγωνικό. Αν ίσχυε η αναλογία που λες 2,657 Κgr/m3 θα χρειαζόμασταν 80 κιλά και θα κόστιζαν 39€ χονδρικά άρα θα σύμφεραν. Όμως δεν νομίζω ότι όντως συγκρίνονται. Θα πρέπει να μιλήσω αύριο με leroy για να επιβεβαιώσω πόσα κιλά χρειάζομαι. 

Επίσης δεν γνωρίζω ποιο από τα 2 υλικά είναι το καλύτερο και γιατί.. 

Θέλουμε να καλύψουμε μέρος του κήπου της στην είσοδο μας. Θα μπει από κάτω πανί εδαφοκάλυψης κλπ.

Αν κάποιος έχει άποψη ας βοηθήσει

Γεια σου.

Εαν ο χώρος που θέλεις να στρώσεις πατιέται απο εσας ή βρέχεται  πρέπει να το σκεφτείς πιο καλά.  Γύρω στο 1.5 κυβικό χρειάζεσαι. Ίσως και λίγο παραπάνω. Στρώνεις καλά το χώμα, το πατάς με εναν κύλινδρο. Ρίχνεις την πρώτη στρώση περίπου 3 εκατοστά (ίσως και κάτι πιο φτηνό) και αφού το βρέξεις το πατάς πάλι με τον κύλινδρο. Συνεχίζεις την δεύτερη στρώση  κάνοντας τα ίδια. Εάν βρέχεται το μέρος  μετά από κάποιο χρονικό διάστημα  ίσως σου εμφανιστεί πάλι χώμα πάνω στο χαλίκι. Μη τσιγκουνεύεσαι το χαλίκι αλλά σκέψου ότι εάν δεν γίνει σωστά η εργασία, θα πάει ο κόπος χαμένος και τα υλικά. Βότσαλο  είναι ακριβή λύση.

Καλά αποτελέσματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Εαν ο χώρος που θέλεις να στρώσεις πατιέται απο εσας ή βρέχεται  πρέπει να το σκεφτείς πιο καλά.  Γύρω στο 1.5 κυβικό χρειάζεσαι. Ίσως και λίγο παραπάνω. Στρώνεις καλά το χώμα, το πατάς με εναν κύλινδρο. Ρίχνεις την πρώτη στρώση περίπου 3 εκατοστά (ίσως και κάτι πιο φτηνό) και αφού το βρέξεις το πατάς πάλι με τον κύλινδρο.

Ο χώρος δεν θα πατιέται αλλά θα βρέχεται. Αυτό με τον κύλινδρο ουτε που το είχα σκεφτεί.. (ούτε έχουμε). Μάλλον θα το πω στους κηπουρους να το κάνουν και να τελειώνουμε γιατί εγώ με τον γείτονα βλέπω να το παιδεύουμε καμια εβδομάδα τουλάχιστον... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ο χώρος δεν θα πατιέται αλλά θα βρέχεται. Αυτό με τον κύλινδρο ουτε που το είχα σκεφτεί.. (ούτε έχουμε). Μάλλον θα το πω στους κηπουρους να το κάνουν και να τελειώνουμε γιατί εγώ με τον γείτονα βλέπω να το παιδεύουμε καμια εβδομάδα τουλάχιστον... 

Εφόσον θα βρέχεται ανέθεσε τη δουλειά σε κάποιον έμπειρο. Θέλει να δοθούν οι ανάλογες κλίσεις  για να μη λιμνάζει κάπου νερό, γιατί εκεί θα έχεις θέματα. Σίγουρα  . Με ευχές , προσευχές και ιδέες θα χορτάσεις απο εμάς  αλλά εάν δεν βρέξεις κ@λο δεν τρως ψάρι που λέει η παροιμία.  Μπορείς και να αφήσεις κάποια κυκλικά  διάσπαρτα κομμάτια χώρου να βάλεις κάποια τριανταφυλιά ή κάποια φυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Εφόσον θα βρέχεται ανέθεσε τη δουλειά σε κάποιον έμπειρο. Θέλει να δοθούν οι ανάλογες κλίσεις  για να μη λιμνάζει κάπου νερό, γιατί εκεί θα έχεις θέματα. Σίγουρα  . Με ευχές , προσευχές και ιδέες θα χορτάσεις απο εμάς  αλλά εάν δεν βρέξεις κ@λο δεν τρως ψάρι που λέει η παροιμία.  Μπορείς και να αφήσεις κάποια κυκλικά  διάσπαρτα κομμάτια χώρου να βάλεις κάποια τριανταφυλιά ή κάποια φυτά.

Σε λίγο θα του προτείνουμε να πάει σε Αρχιτέκτονα Τοπίου. Ανάλογα το μπράτσο είναι και το μπάτσο.  Εννοώντας το οικονομικό,  να συμβαδίζει με το  οπτικό και καλλωπιστικό σκέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Εφόσον θα βρέχεται ανέθεσε τη δουλειά σε κάποιον έμπειρο. Θέλει να δοθούν οι ανάλογες κλίσεις  για να μη λιμνάζει κάπου νερό, γιατί εκεί θα έχεις θέματα. Σίγουρα  . Με ευχές , προσευχές και ιδέες θα χορτάσεις απο εμάς  αλλά εάν δεν βρέξεις κ@λο δεν τρως ψάρι που λέει η παροιμία.  Μπορείς και να αφήσεις κάποια κυκλικά  διάσπαρτα κομμάτια χώρου να βάλεις κάποια τριανταφυλιά ή κάποια φυτά.

Ευχαριστώ και για αυτή τη παρατήρηση. Θα συννενοηθω με τον κηπουρο και ελπίζω να το κάνει όπως πρέπει.

Υπολόγιζα ότι το στρώνουμε παντού και αν θέλουμε κάποια στιγμή να βάλουμε κάτι σε κάποιο σημείο, να αφαιρούμε το γαρμπίλι και το πανί εδαφοκάλυψης αντίστοιχα για να φυτεψουμε. Υπάρχει πρόβλημα σε αυτή τη λογική? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ακρυλικό thermo-block της Vitex για εξωτερικό οροφοδιαμερίσματος 1ου ορόφου χωρίς θερμομόνωση αλλά με καινούργια κουφώματα πιστεύετε αξίζει τη διαφορά τιμής σε σχέση με το απλό; Η να πάω στο max για πιο μακροχρόνια αντοχή;

https://www.praktiker.gr/c/eksoterikou-xorou-214/MAPKA-VITEX/Συσκευασία-10-l/Χρωματική-οικογένεια-Λευκό?criteria=d40dd1da364af002&lf=5637173125

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ευχαριστώ και για αυτή τη παρατήρηση. Θα συννενοηθω με τον κηπουρο και ελπίζω να το κάνει όπως πρέπει.

Υπολόγιζα ότι το στρώνουμε παντού και αν θέλουμε κάποια στιγμή να βάλουμε κάτι σε κάποιο σημείο, να αφαιρούμε το γαρμπίλι και το πανί εδαφοκάλυψης αντίστοιχα για να φυτεψουμε. Υπάρχει πρόβλημα σε αυτή τη λογική? 

Νομίζω ότι είναι ευνοϊκότερο απο πριν να τα έχεις σκεφτεί και να τα υλοποιήσεις παρά να αυτοσχεδιάζεις μετά. Σιγουρα θα έχεις μερεμέτια που λένε τα μαστόρια. Στην ουσία  3 θέσεις στάθμευσης είναι αυτό που αναφέρεις. Λίγη φαντασία   και σκίτσο και είσαι οκ. και ο κηπουρός που έχει δει και φτιάξει τόσους κήπους θα σου πεί. Να ξέρεις όμως χρεώνουν  λίγο από όλα.  50 ευρώ την επίσκεψη για κλάδεμα και περιποίηση.

1 λεπτό πριν, geodimis είπε

To ακρυλικό thermo-block της Vitex για εξωτερικό οροφοδιαμερίσματος 1ου ορόφου χωρίς θερμομόνωση αλλά με καινούργια κουφώματα πιστεύετε αξίζει τη διαφορά τιμής σε σχέση με το απλό; Η να πάω στο max για πιο μακροχρόνια αντοχή;

https://www.praktiker.gr/c/eksoterikou-xorou-214/MAPKA-VITEX/Συσκευασία-10-l/Χρωματική-οικογένεια-Λευκό?criteria=d40dd1da364af002&lf=5637173125

Γεια σου . Επειδή έδωσα ένα σκασμό χρήματα για να βάψω εξωτερικά το σπίτι μου με ίδιο άλλης εταιρείας δεν θα πώ ότι είδα κάτι διαφορετικό. Εκτός που πετσιάζει γρήγορα , τώρα βλέπω και φουσκώματα σε κάποια σημεία όπου υπάρχουν εμφανή μπετά, με αυτό VIVECRYL THERMOELASTIC ECO,  . Ο χρόνος θα δείξει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Τους πήρα μόλις. Λοιπόν και αυτός γαρμπίλι προτείνει, και μάλιστα προς τιμήν του μου είπε ότι καλύτερα να πάω σε μια μάντρα εδω κοντά, και αν καταφέρω να βρω όσο πιο λευκό γινεται (που το θέλουμε λευκο ιδανικά)

Για 30 τετραγωνικά πρότεινε και αυτός 2 big bag το πολύ. Συμφώνησε ότι τα σακιά είναι πιο βολικά αλλά και λίγο πιο ακριβά, και η τιμή που τα έχω βρει με μεταφορικά μου είπε ότι είναι οκ.

Όταν τον ρώτησα για την χιονόλευκη ψηφίδα μου είπε ότι είναι πανάκριβη σε σχέση με το γαρμπίλι.. Άρα από εμένα γαρμπίλι ή τίποτα :) 

Εαν είναι απο λευκά πετρωματα οκ. Ειδάλλως το αποτέλεσμα θα είναι χείριστο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ANGEL.TSIO είπε

Εαν είναι απο λευκά πετρωματα οκ. Ειδάλλως το αποτέλεσμα θα είναι χείριστο

Τα δείγματα που έχω πάρει είναι τα παρακάτω. Τα έχω βάλει στα βαζάκια για να καταλάβω το ύψος που χρειάζομαι. Δεν ξέρω αν τα θεωρείς "λευκά" αλλά δεν νομίζω ότι με αυτά θα βγει άσχημο

 

20220914_144019.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Τα δείγματα που έχω πάρει είναι τα παρακάτω. Τα έχω βάλει στα βαζάκια για να καταλάβω το ύψος που χρειάζομαι. Δεν ξέρω αν τα θεωρείς "λευκά" αλλά δεν νομίζω ότι με αυτά θα βγει άσχημο

 

20220914_144019.jpg

Αυτα είναι χαλίκια που βάζουν στο σκυρόδεμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αυτα είναι χαλίκια που βάζουν στο σκυρόδεμα

όσο πάει γίνεται και χειρότερο... Γαρμπίλι μου το είπαν.. Θα το αφήσω χώμα να ξεμπεδεύω μου φαίνεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αυτα είναι χαλίκια που βάζουν στο σκυρόδεμα

Σκύρα λέγονται (άμμος, γαρμπιλι, χαλίκι), προφανώς με την αντίστοιχη διαβάθμιση - με τη συγκεκριμένη δηλ. σειρά που τα έγραψα - για να δημιουργούν κατάλληλο δέμας (packing), μαζί με την κονία (τσιμέντο Portland). 

Άρα, Σκύρα + Δέμας = Σκυρόδεμα 

(και όχι σκληρόδερμα, που έχει ακουστεί από διάφορους ανεκδιήγητους) 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

και όχι σκληρόδερμα, που έχει ακουστεί από διάφορους ανεκδιήγητους

Τι είναι το σκληρόδερμα και με ποια χαρακτηριστικά εμφανίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...