Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, userAnon είπε

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, γιατί το περίμενα πιο εύκολο. Έχουμε ένα μέρος του κήπου όπου έχει μένει μόνο με χώμα. Στην αρχή ήταν όλο στρωμένο με μπούζι αλλά με τα χιόνια περιμετρικά έχει καεί και έχει μεινει μονο το χώμα. Περιμετρικά λοιπόν σε 2 παρτέρια θέλουμε να το καλύψουμε. Ο γείτονας αρχικά ανέφερε το γαρμπίλι. Πήγα λοιπόν σε 2 μάντρες όπου μου έδωσαν προσφορά 37€ τα 0,75 του κυβικού. Το γαρμπίλι έχει 2 μέγεθη (τουλάχιστον και οι 2 το ίδια μεγέθη μου έδειξαν) 1 μικρό και ένα λίγο πιο μεγάλο. Ο ένας μάλιστα δεν χρεωνει μεταφορικά και μου έκανε και καλύτερα στην επαφή οπότε έλεγα να τον επιλέξω. Και οι 2 μου είπαν ότι συνήθως το ύψος που υπολογίζουν (στο γαρμπίλι τουλάχιστον) είναι 5 cm. Και εμένα μου φαίνεται πολύ αλλά είπαν ότι συνήθως είναι το μίνιμουμ. Άντε να το υπολογίσω στους 3 πόντους? Δεν ξέρω.. 

Το απόγευμα που γύρισα και το συζήτησα με τον γείτονα μου ανέφερε ότι βρήκε "γαρμπίλι" στο leroy με 9,5€ τα 20 κιλά.(που τελικά είναι βότσαλο)

Φυσικά και αισθητικά είναι πιο ωραίο το βότσαλο αλλά και πολύ πιο ακριβό. Από ότι καταλαβαίνω για να πεισθεί θα του πω να επικοινωνήσει με τα Leroy και να μας πουν τα κιλά και το αντίστοιχο κόστος για να καλυφθούν τα 30τμ ή 1,4 κυβικά.

 

Βάλε τους τέσσερις πόντους χαλίκι και την τελευταία στρώση το βότσαλο…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Βάλε φλοιό πεύκου να ησυχάσεις με τα ζιζάνια.

Τον γείτονα τί τον νοιάζει;

Τον φλοιό πεύκου δεν τον γνωριζα καν. Δεν θα τον παίρνει ο αέρας? Ο γείτονας είναι στον 1ο οροφο και είμαστε οι 2 μας στο κτιριο, άρα ο κήπος είναι κοινός (εγω είμαι στον 2ο)

 

8 ώρες πριν, acomaedo είπε

Βάλε τους τέσσερις πόντους χαλίκι και την τελευταία στρώση το βότσαλο…

Αυτό ίσως το προτείνω αν επιμείνει στο βότσαλο.

 

edit: μόλις μίλησα με leroy. Για το τετραγωνικό χρειάζονται 4 σακιά μου είπαν... άρα όπως είπατε και παραπάνω το κόστος είναι σχεδόν 14πλάσιο!.. Για το ύψος δεν γνωρίζουν. Μου είπαν ότι με 4 σακιά δεν θα φαίνεται το χώμα. (ίσως και με 3 αν το χώμα δεν είναι μαλακό κλπ)

και 30 σακιά να πάρουμε για 30 τετραγωνικά πάμε στα 285€ (1.140€)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τώρα η απορία μου είναι μήπως όντως οι 5 πόντοι ύψος για το γαρμπίλι είναι πολλοί για αυτό που θέλω να κάνω ή όχι και σε πόσους να παω..

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Τον φλοιό πεύκου δεν τον γνωριζα καν. Δεν θα τον παίρνει ο αέρας? Ο γείτονας είναι στον 1ο οροφο και είμαστε οι 2 μας στο κτιριο, άρα ο κήπος είναι κοινός (εγω είμαι στον 2ο)

 

Αυτό ίσως το προτείνω αν επιμείνει στο βότσαλο.

 

edit: μόλις μίλησα με leroy. Για το τετραγωνικό χρειάζονται 4 σακιά μου είπαν... άρα όπως είπατε και παραπάνω το κόστος είναι σχεδόν 14πλάσιο!.. Για το ύψος δεν γνωρίζουν. Μου είπαν ότι με 4 σακιά δεν θα φαίνεται το χώμα. (ίσως και με 3 αν το χώμα δεν είναι μαλακό κλπ)

και 30 σακιά να πάρουμε για 30 τετραγωνικά πάμε στα 285€ (1.140€)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τώρα η απορία μου είναι μήπως όντως οι 5 πόντοι ύψος για το γαρμπίλι είναι πολλοί για αυτό που θέλω να κάνω ή όχι και σε πόσους να παω..

Καλα μη νομιζεις οτι μπορεις να το μετρησεις  αν ειναι 4 η 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Καλα μη νομιζεις οτι μπορεις να το μετρησεις  αν ειναι 4 η 5.

Καλά εννοείτε, απλά το χρειάζομαι για να υπολογίσω περίπου την ποσότητα που χρειάζομαι. Μίλησα με την μάντρα πριν λίγο και αν παραγγείλουμε πχ 1,5 big bag θα μας χρεώσουν μεταφορικά και το κόστος θα βγει περίπου όσο τα 2 big bag. Το θέμα είναι μην μας περισσέψει πολύ και μετά πρέπει να το μαζεύουμε..

Προσανατολίζομαι να το πάρουμε σε σακιά. Μου είπαν ότι θα χρειαστώ 60 25κιλα περίπου αντί για 1,5 Big bag.

To το καλό σε αυτή την περίπτωση είναι ότι θα μπορούμε να δουλέψουμε πιο εύκολα (μεταφορά και στρώσιμο) και αν περίσσεψουν μεταφέρονται/αποθηκευονται στην αποθήκη πάλι πιο εύκολα. Το επιπλέον κόστος είναι 10-12 ευρώ οπότε θα πάμε για σακιά 99%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλά εννοείτε, απλά το χρειάζομαι για να υπολογίσω περίπου την ποσότητα που χρειάζομαι. Μίλησα με την μάντρα πριν λίγο και αν παραγγείλουμε πχ 1,5 big bag θα μας χρεώσουν μεταφορικά και το κόστος θα βγει περίπου όσο τα 2 big bag. Το θέμα είναι μην μας περισσέψει πολύ και μετά πρέπει να το μαζεύουμε..

Προσανατολίζομαι να το πάρουμε σε σακιά. Μου είπαν ότι θα χρειαστώ 60 25κιλα περίπου αντί για 1,5 Big bag.

To το καλό σε αυτή την περίπτωση είναι ότι θα μπορούμε να δουλέψουμε πιο εύκολα (μεταφορά και στρώσιμο) και αν περίσσεψουν μεταφέρονται/αποθηκευονται στην αποθήκη πάλι πιο εύκολα. Το επιπλέον κόστος είναι 10-12 ευρώ οπότε θα πάμε για σακιά 99%

Αν δεν εισαι μαθημενος θα λιωσεις με τοσα σακια να μεταφερεις και να αδειασεις. Το big bag συνηθως τα ανοιγουν οσο ειναι στο γερανο αν παει εκει και αδειαζει και μετα λιγο με τσουγκρανα/φτυαρι και τελος. Βαλε καποιο υφασμα απο κατω πρωτα αν και στην ελλαδα δε βαζουν ολοι

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, acomaedo είπε

Βάλε τους τέσσερις πόντους χαλίκι και την τελευταία στρώση το βότσαλο…

μετά από λίγο πάτημα θα ανακατεφτεί και θα βγεί το χαλίκι από πάνω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, katbo είπε

μετά από λίγο πάτημα θα ανακατεφτεί και θα βγεί το χαλίκι από πάνω

αν βαλει καποια διαχωριστικη στρωση θα ειναι οκ αλλα και παλι κινδυνευει να το χασει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, katbo είπε

μετά από λίγο πάτημα θα ανακατεφτεί και θα βγεί το χαλίκι από πάνω

μπα, δεν το συζηταω πλεον. το μινιμουμ κοστος για 30 σακια βοτσαλο ειναι 285 ευρω. Δεν παιζει :)

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν δεν εισαι μαθημενος θα λιωσεις με τοσα σακια να μεταφερεις και να αδειασεις. Το big bag συνηθως τα ανοιγουν οσο ειναι στο γερανο αν παει εκει και αδειαζει και μετα λιγο με τσουγκρανα/φτυαρι και τελος. Βαλε καποιο υφασμα απο κατω πρωτα αν και στην ελλαδα δε βαζουν ολοι

60 σακιά θα είναι σε 2 παλέττες, του βάζει με το γερανό 1 παλέτα εδώ 1 παλέτα εκεί, και τ' αδειάζει όπου θέλει μόνος του. Δεν είναι εκεί το θέμα!
Σε θέμα ομορφιάς θα έλεγα να κάνεις μια ψαχτική σε μερικές μάντρες να βρεις γαρμπίλι ψηφίδα σε ωραία απόχρωση και ωραία κοκκομετρία, να σας έρθει το 1/10 από το λευκό βότσαλο του leroy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mechpanos είπε

60 σακιά θα είναι σε 2 παλέττες, του βάζει με το γερανό 1 παλέτα εδώ 1 παλέτα εκεί, και τ' αδειάζει όπου θέλει μόνος του. Δεν είναι εκεί το θέμα!

αυτό σκεφτόμουν, γιατί αν μπουν όλα από την μια μεριά (ειδικά τα big bag) θα πρέπει να μεταφέρονται κάποια στιγμή και 15 μέτρα απόσταση για να πάνε στην άλλη πλευρά του κήπου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Σε θέμα ομορφιάς θα έλεγα να κάνεις μια ψαχτική σε μερικές μάντρες να βρεις γαρμπίλι ψηφίδα σε ωραία απόχρωση και ωραία κοκκομετρία, να σας έρθει το 1/10 από το λευκό βότσαλο του leroy.

ακριβώς αυτό! επειδή ψάχνομαι κι εγώ για να ρίξω χαλίκι σε έναν χωμάτινο διάδρομο έχω βρει αυτό:

https://votsalo.net/products/category/ορυκτές/

έχει βότσαλα-ψηφίδες και διάφορα άλλα.

@userAnoΡίξε μια ματιά να δεις τι παίζει και πάρτους κανά τηλ να σου πουν τιμές.

 

Για περπάτημα που το θέλω εγώ φαντάζομαι, όσο πιο μικρός κόκκος τόσο καλύτερο έ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, katbo είπε

Για περπάτημα που το θέλω εγώ φαντάζομαι, όσο πιο μικρός κόκκος τόσο καλύτερο έ;

Και εμένα χθες για περπατημα το πιο μικρό μου πρότειναν. Εμείς δεν έχουμε τόσο θέμα γιατί δεν θα το πατάμε, οπότε ίσως πάμε στην πιο μεγάλη διάσταση. Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να τα ανακατέψω.. Τα μισα μικρό να πάει κάτω και τα άλλα μισα το μεγαλυτερο να πάει από επάνω... Αλλα θα είναι μεγαλύτερος κόπος και μπερδεμα οπότε μάλλον θα το απορρίψουμε. :)

10 λεπτά πριν, katbo είπε

αυτούς τους είχα δει από χθες που προσπαθουσα να κάνω τους υπολογισμούς. Μου φάνηκε πολύ κουλο το νούμερο που βγάζουν για το βάρος στον παρακάτω υπολογισμό.. Είναι σωστός άραγε? 6,3 τόνους?

Πόσο βότσαλο χρειάζομαι; – Ερμής ΑΕ – Βότσαλα & διακοσμητικές πέτρες (votsalo.net)

Αφού υπολογίσουμε λοιπόν το ύψος το εκφράζουμε σε μέτρα. Δηλαδή ύψος 5 πόντων το εκφράζουμε σε 0,05 μέτρα. Πολλαπλασιάζουμε τα τετραγωνικά μέτρα που έχουμε με το ύψος και βρίσκουμε κυβικά, π.χ.  10 μέτρα μήκος x 7 μέτρα πλάτος = 70τ.μ  x  0,06 μέτρα ύψος = 4,2 m3. Για να μετατρέψουμε τα κυβικά που χρειαζόμαστε σε τόνους πολλαπλασιάζουμε με το ειδικό βάρος του υλικού που θα χρησιμοποιήσουμε. 


Το ειδικό βάρος των περισσοτέρων υλικών, εκτός από λίγες εξαιρέσεις, είναι περίπου 1,5. Άρα για 4,2 m3 x 1,5 θα χρειαστούμε 6,3 τόνους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

Και εμένα χθες για περπατημα το πιο μικρό μου πρότειναν. Εμείς δεν έχουμε τόσο θέμα γιατί δεν θα το πατάμε, οπότε ίσως πάμε στην πιο μεγάλη διάσταση. Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να τα ανακατέψω.. Τα μισα μικρό να πάει κάτω και τα άλλα μισα το μεγαλυτερο να πάει από επάνω... Αλλα θα είναι μεγαλύτερος κόπος και μπερδεμα οπότε μάλλον θα το απορρίψουμε. :)

αυτούς τους είχα δει από χθες που προσπαθουσα να κάνω τους υπολογισμούς. Μου φάνηκε πολύ κουλο το νούμερο που βγάζουν για το βάρος στον παρακάτω υπολογισμό.. Είναι σωστός άραγε? 6,3 τόνους?

Πόσο βότσαλο χρειάζομαι; – Ερμής ΑΕ – Βότσαλα & διακοσμητικές πέτρες (votsalo.net)

Αφού υπολογίσουμε λοιπόν το ύψος το εκφράζουμε σε μέτρα. Δηλαδή ύψος 5 πόντων το εκφράζουμε σε 0,05 μέτρα. Πολλαπλασιάζουμε τα τετραγωνικά μέτρα που έχουμε με το ύψος και βρίσκουμε κυβικά, π.χ.  10 μέτρα μήκος x 7 μέτρα πλάτος = 70τ.μ  x  0,06 μέτρα ύψος = 4,2 m3. Για να μετατρέψουμε τα κυβικά που χρειαζόμαστε σε τόνους πολλαπλασιάζουμε με το ειδικό βάρος του υλικού που θα χρησιμοποιήσουμε. 


Το ειδικό βάρος των περισσοτέρων υλικών, εκτός από λίγες εξαιρέσεις, είναι περίπου 1,5. Άρα για 4,2 m3 x 1,5 θα χρειαστούμε 6,3 τόνους.

 

έχει να κάνει με το ειδικό βάρος του υλικού. Αν ισχύει αυτό το 1,5 που λέει τότε ναι τα 70τ.μ. θέλουν 6,3 τόνους. Δεν μου φαίνονται τόσα πολλά για 70τετραγωνικά, θα είναι 4,2 big-bag του κυβικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, katbo είπε

@userAnoΡίξε μια ματιά να δεις τι παίζει και πάρτους κανά τηλ να σου πουν τιμές.

Τους πήρα μόλις. Λοιπόν και αυτός γαρμπίλι προτείνει, και μάλιστα προς τιμήν του μου είπε ότι καλύτερα να πάω σε μια μάντρα εδω κοντά, και αν καταφέρω να βρω όσο πιο λευκό γινεται (που το θέλουμε λευκο ιδανικά)

Για 30 τετραγωνικά πρότεινε και αυτός 2 big bag το πολύ. Συμφώνησε ότι τα σακιά είναι πιο βολικά αλλά και λίγο πιο ακριβά, και η τιμή που τα έχω βρει με μεταφορικά μου είπε ότι είναι οκ.

Όταν τον ρώτησα για την χιονόλευκη ψηφίδα μου είπε ότι είναι πανάκριβη σε σχέση με το γαρμπίλι.. Άρα από εμένα γαρμπίλι ή τίποτα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...