Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο με δοκιμή.

Θα έλεγα κι εγώ για δύο, δεν ξέρω αν νομίζεις οτι ξεφεύγει το κόστος.

Το ελατήριο ρυθμίζει, κάποια λένε για μέχρι 25kg πόρτα.

Αν βρεις κάποιο φτηνό με 5€ πχ δεν έχεις να ρισκάρεις πολλά. Αν έχεις ηλεκτροκόλληση του κάνεις 2 τσιμπήματα και βλέπεις ή το πιάνεις με αυτοδιάτρητες βίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Για πειτε καμια ιδεα, αυτη ειναι η εξωτερικη πορτα της πολυκατοικιας και μερικες φορες οι deliverades φευγουν και δεν την κλεινουν καλα και δεν πιανει η γλωσσα, μηχανισμο πανω δεν ειναι ευκολο να μπει γιατι δεν εχει σταθερο σημειο για να πιασει, εχω βρει κατι τηλεσκοπικους που παει μακρια η βαλιτσα οικονομικα, μηπως υπαρχει κατι δεν ξερω σαν αισθητηρας κατι , που μπαινει και στην πορτα και στην σταθερη σιδερενια κολωνα, και αν δεν ειναι "ευθυγραμισμενα" ξερω γω να χτυπαει κατι της, ωστε να το παιρνουμε χαμπαρι? Τωρα η λυση ειναι αρκετες φορες να κατεβαινουμε εμεις για το delivery για να σιγουρεψουμε οτι θα την κλεισουν. Βαζω και 2 φωτο, αν καποιος εχει καμια ιδεα

IMG_20220913_103914_resize_23.jpg.c3bb0522e04df30ef89189bb69f44b0d.jpg

IMG_20220913_103921_resize_60.jpg

Υπάρχουν αισθητήρες πόρτας/παραθύρου, ακριβώς γι' αυτή την δουλειά. Είναι για χρήση συναγερμού βέβαια, αλλά θα κάνουν αυτό που θες. Το μόνο που θα πρέπει να προσέξετε, θα είναι να μην πιάνει ότι η πόρτα έκλεισε, όταν δεν έχει πατήσει καλά να κλείσει η γλώσσα της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον αυτο θια κανω θα παρω 2 να δοκιμασω, οχι σε καμια περιπτωση δεν ξεγευγει, εγω ελεγα για κατι τετοιο που ειχα βρει πχ 

image.png.2954e264e5f8edeb4c21713e13e2f3ba.png

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Υπάρχουν αισθητήρες πόρτας/παραθύρου, ακριβώς γι' αυτή την δουλειά. Είναι για χρήση συναγερμού βέβαια, αλλά θα κάνουν αυτό που θες. Το μόνο που θα πρέπει να προσέξετε, θα είναι να μην πιάνει ότι η πόρτα έκλεισε, όταν δεν έχει πατήσει καλά να κλείσει η γλώσσα της.

Ναι τωρα το ειδα και αυτο, θα τους ριξω μια ματια, σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Amaretos είπε

Μαλλον αυτο θια κανω θα παρω 2 να δοκιμασω, οχι σε καμια περιπτωση δεν ξεγευγει, εγω ελεγα για κατι τετοιο που ειχα βρει πχ 

image.png.2954e264e5f8edeb4c21713e13e2f3ba.png

Σοβαρά τώρα...;

Αυτό μάλλον είναι με την πόρτα δώρο :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλησπέρα

γνωρίζει κανείς 1 κυβικό γαρμπίλι πόσα κιλά είναι? Θέλω να συγκρίνω τιμές και άλλοι μιλάνε με κυβικά ενώ άλλοι με κιλά...

συμφωνα με αυτο https://www.michanikos.gr/forums/topic/41000-ειδικό-βάρος-υλικών/  Γαρμπίλι = 2,657 Κgr/m3 ομως ο σακος  ειναι 0,75 κυβικα https://kostelidis.gr/shop/οικοδομικά-υλικά/αδρανή/γαρμπίλι-big-bag/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, userAnon είπε

Καλησπέρα

γνωρίζει κανείς 1 κυβικό γαρμπίλι πόσα κιλά είναι? Θέλω να συγκρίνω τιμές και άλλοι μιλάνε με κυβικά ενώ άλλοι με κιλά...

Δε νομιζω πως τα γεμιζουν με ζυγαρια τα χυμα εκτος αν ειναι η συμφωνια ετσι. Βεβαια δεν εχεις κοκομετρικη καμπυλη και με την υγρασια κτλ δεν ειναι σταναρ το βαρος οποτε τι να συγκρινεις. Ετσι και αλλιως δε νοιζω να αγορασεις απο λατομειο κατευθειαν

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hp8 είπε

ομως ο σακος  ειναι 0,75 κυβικα

Σωστά τα λες. Πήγα σήμερα σε μάνδρα και όντως το 0,75 κυβικά τα δίνει με 37€ (σε big bag). Χρειάζομαι 1,4 κυβικά άρα σχεδόν 2 big bag = 74€. O γείτονας είδε στα leroy τελικά τα παρακάτω βότσαλα....

Βότσαλα σε χρώμα λευκό σε σακί 20 kg (leroymerlin.gr)

Σε τετραγωνικά έχω να καλύψω 30 τετραγωνικά. Μάλλον δεν είναι γαρμπίλι και δεν λένε ποσα κιλά χρειάζονται για το τετραγωνικό. Αν ίσχυε η αναλογία που λες 2,657 Κgr/m3 θα χρειαζόμασταν 80 κιλά και θα κόστιζαν 39€ χονδρικά άρα θα σύμφεραν. Όμως δεν νομίζω ότι όντως συγκρίνονται. Θα πρέπει να μιλήσω αύριο με leroy για να επιβεβαιώσω πόσα κιλά χρειάζομαι. 

Επίσης δεν γνωρίζω ποιο από τα 2 υλικά είναι το καλύτερο και γιατί.. 

Θέλουμε να καλύψουμε μέρος του κήπου της στην είσοδο μας. Θα μπει από κάτω πανί εδαφοκάλυψης κλπ.

Αν κάποιος έχει άποψη ας βοηθήσει

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, userAnon είπε

Σωστά τα λες. Πήγα σήμερα σε μάνδρα και όντως το 0,75 κυβικά τα δίνει με 37€ (σε big bag). Χρειάζομαι 1,4 κυβικά άρα σχεδόν 2 big bag = 74€. O γείτονας είδε στα leroy τελικά τα παρακάτω βότσαλα....

Βότσαλα σε χρώμα λευκό σε σακί 20 kg (leroymerlin.gr)

Σε τετραγωνικά έχω να καλύψω 30 τετραγωνικά. Μάλλον δεν είναι γαρμπίλι και δεν λένε ποσα κιλά χρειάζονται για το τετραγωνικό. Αν ίσχυε η αναλογία που λες 2,657 Κgr/m3 θα χρειαζόμασταν 80 κιλά και θα κόστιζαν 39€ χονδρικά άρα θα σύμφεραν. Όμως δεν νομίζω ότι όντως συγκρίνονται. Θα πρέπει να μιλήσω αύριο με leroy για να επιβεβαιώσω πόσα κιλά χρειάζομαι. 

Επίσης δεν γνωρίζω ποιο από τα 2 υλικά είναι το καλύτερο και γιατί.. 

Θέλουμε να καλύψουμε μέρος του κήπου της στην είσοδο μας. Θα μπει από κάτω πανί εδαφοκάλυψης κλπ.

Αν κάποιος έχει άποψη ας βοηθήσει

Τι συγκρίνεις; Το γαρμπίλι είναι θραυστό σε ακανόνιστο σχήμα και χρησιμοποιείται ως υπόστρωμα και υποβασεις, και έχει ξέρω γω 40 ευρώ ο τόνος. Το βότσαλο του λερόι είναι διακοσμητικού τύπου και κοστίζει το 12 πλάσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Τι συγκρίνεις; Το γαρμπίλι είναι θραυστό σε ακανόνιστο σχήμα και χρησιμοποιείται ως υπόστρωμα και υποβασεις, και έχει ξέρω γω 40 ευρώ ο τόνος. Το βότσαλο του λερόι είναι διακοσμητικού τύπου και κοστίζει το 12 πλάσιο...

Για βόηθα λίγο αγαπητε.. γιατί έχω μπερδευτεί. Γνωρίζεις έστω και στο περίπου πόσα κιλά βότσαλο Leroy χρειάζονται για να καλύψουμε 1 τετραγωνικό με ύψος 5cm? Φυσικά και αρέσει στον γείτονα το βότσαλο σε σχέση με το γαρμπίλι (αν και μου το λέει γαρμπίλι το βότσαλο) και έχει φαγωθεί να βάλουμε του leroy.

Προφανως παραπάνω έχω κάνει λάθος στους υπολογισμους.

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1m2*0.05m = 0.05m3... Το 20κιλο σακί ας πούμε ότι είναι 10L, δηλαδή 0.001*10= 0.01m3. Άρα θες γύρω στα 5 σακιά στο τετραγωνικό, για τόσο πάχος. Αλλά θέλετε σίγουρα τόσο; Πολύ μου φαίνεται! Τι εφαρμογή θα κάνετε;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, userAnon είπε

Για βόηθα λίγο αγαπητε.. γιατί έχω μπερδευτεί. Γνωρίζεις έστω και στο περίπου πόσα κιλά βότσαλο Leroy χρειάζονται για να καλύψουμε 1 τετραγωνικό με ύψος 5cm? Φυσικά και αρέσει στον γείτονα το βότσαλο σε σχέση με το γαρμπίλι (αν και μου το λέει γαρμπίλι το βότσαλο) και έχει φαγωθεί να βάλουμε του leroy.

Προφανως παραπάνω έχω κάνει λάθος στους υπολογισμους.

 

Υπάρχουν και λατομεία/εμποροι κτλ που έχουν δεκάδες διαφορετικές επιλογές σε διακοσμητικά βοτσαλα. Όπως τα υπολόγισε θες 150 σακιά Leroy. 

Το απλό γαρμπιλι δεν είναι τόσο ωραίο αισθητικά αλλά και το βότσαλο θα βουλιάζει αν το πατας

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mechpanos είπε

1m2*0.05m = 0.05m3... Το 20κιλο σακί ας πούμε ότι είναι 10L, δηλαδή 0.001*10= 0.01m3. Άρα θες γύρω στα 5 σακιά στο τετραγωνικό, για τόσο πάχος. Αλλά θέλετε σίγουρα τόσο; Πολύ μου φαίνεται! Τι εφαρμογή θα κάνετε;

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, γιατί το περίμενα πιο εύκολο. Έχουμε ένα μέρος του κήπου όπου έχει μένει μόνο με χώμα. Στην αρχή ήταν όλο στρωμένο με μπούζι αλλά με τα χιόνια περιμετρικά έχει καεί και έχει μεινει μονο το χώμα. Περιμετρικά λοιπόν σε 2 παρτέρια θέλουμε να το καλύψουμε. Ο γείτονας αρχικά ανέφερε το γαρμπίλι. Πήγα λοιπόν σε 2 μάντρες όπου μου έδωσαν προσφορά 37€ τα 0,75 του κυβικού. Το γαρμπίλι έχει 2 μέγεθη (τουλάχιστον και οι 2 το ίδια μεγέθη μου έδειξαν) 1 μικρό και ένα λίγο πιο μεγάλο. Ο ένας μάλιστα δεν χρεωνει μεταφορικά και μου έκανε και καλύτερα στην επαφή οπότε έλεγα να τον επιλέξω. Και οι 2 μου είπαν ότι συνήθως το ύψος που υπολογίζουν (στο γαρμπίλι τουλάχιστον) είναι 5 cm. Και εμένα μου φαίνεται πολύ αλλά είπαν ότι συνήθως είναι το μίνιμουμ. Άντε να το υπολογίσω στους 3 πόντους? Δεν ξέρω.. 

Το απόγευμα που γύρισα και το συζήτησα με τον γείτονα μου ανέφερε ότι βρήκε "γαρμπίλι" στο leroy με 9,5€ τα 20 κιλά.(που τελικά είναι βότσαλο)

Φυσικά και αισθητικά είναι πιο ωραίο το βότσαλο αλλά και πολύ πιο ακριβό. Από ότι καταλαβαίνω για να πεισθεί θα του πω να επικοινωνήσει με τα Leroy και να μας πουν τα κιλά και το αντίστοιχο κόστος για να καλυφθούν τα 30τμ ή 1,4 κυβικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, userAnon είπε

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, γιατί το περίμενα πιο εύκολο. Έχουμε ένα μέρος του κήπου όπου έχει μένει μόνο με χώμα. Στην αρχή ήταν όλο στρωμένο με μπούζι αλλά με τα χιόνια περιμετρικά έχει καεί και έχει μεινει μονο το χώμα. Περιμετρικά λοιπόν σε 2 παρτέρια θέλουμε να το καλύψουμε. Ο γείτονας αρχικά ανέφερε το γαρμπίλι. Πήγα λοιπόν σε 2 μάντρες όπου μου έδωσαν προσφορά 37€ τα 0,75 του κυβικού. Το γαρμπίλι έχει 2 μέγεθη (τουλάχιστον και οι 2 το ίδια μεγέθη μου έδειξαν) 1 μικρό και ένα λίγο πιο μεγάλο. Ο ένας μάλιστα δεν χρεωνει μεταφορικά και μου έκανε και καλύτερα στην επαφή οπότε έλεγα να τον επιλέξω. Και οι 2 μου είπαν ότι συνήθως το ύψος που υπολογίζουν (στο γαρμπίλι τουλάχιστον) είναι 5 cm. Και εμένα μου φαίνεται πολύ αλλά είπαν ότι συνήθως είναι το μίνιμουμ. Άντε να το υπολογίσω στους 3 πόντους? Δεν ξέρω.. 

Το απόγευμα που γύρισα και το συζήτησα με τον γείτονα μου ανέφερε ότι βρήκε "γαρμπίλι" στο leroy με 9,5€ τα 20 κιλά.(που τελικά είναι βότσαλο)

Φυσικά και αισθητικά είναι πιο ωραίο το βότσαλο αλλά και πολύ πιο ακριβό. Από ότι καταλαβαίνω για να πεισθεί θα του πω να επικοινωνήσει με τα Leroy και να μας πουν τα κιλά και το αντίστοιχο κόστος για να καλυφθούν τα 30τμ ή 1,4 κυβικά.

 

Μπορεις να βαλεις και κυβολιθους αν μπει αμμος κατω πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2022 στις 4:48 ΜΜ, hp8 είπε

 

 

32 λεπτά πριν, userAnon είπε

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, γιατί το περίμενα πιο εύκολο. Έχουμε ένα μέρος του κήπου όπου έχει μένει μόνο με χώμα. Στην αρχή ήταν όλο στρωμένο με μπούζι αλλά με τα χιόνια περιμετρικά έχει καεί και έχει μεινει μονο το χώμα. Περιμετρικά λοιπόν σε 2 παρτέρια θέλουμε να το καλύψουμε. Ο γείτονας αρχικά ανέφερε το γαρμπίλι. Πήγα λοιπόν σε 2 μάντρες όπου μου έδωσαν προσφορά 37€ τα 0,75 του κυβικού. Το γαρμπίλι έχει 2 μέγεθη (τουλάχιστον και οι 2 το ίδια μεγέθη μου έδειξαν) 1 μικρό και ένα λίγο πιο μεγάλο. Ο ένας μάλιστα δεν χρεωνει μεταφορικά και μου έκανε και καλύτερα στην επαφή οπότε έλεγα να τον επιλέξω. Και οι 2 μου είπαν ότι συνήθως το ύψος που υπολογίζουν (στο γαρμπίλι τουλάχιστον) είναι 5 cm. Και εμένα μου φαίνεται πολύ αλλά είπαν ότι συνήθως είναι το μίνιμουμ. Άντε να το υπολογίσω στους 3 πόντους? Δεν ξέρω.. 

Το απόγευμα που γύρισα και το συζήτησα με τον γείτονα μου ανέφερε ότι βρήκε "γαρμπίλι" στο leroy με 9,5€ τα 20 κιλά.(που τελικά είναι βότσαλο)

Φυσικά και αισθητικά είναι πιο ωραίο το βότσαλο αλλά και πολύ πιο ακριβό. Από ότι καταλαβαίνω για να πεισθεί θα του πω να επικοινωνήσει με τα Leroy και να μας πουν τα κιλά και το αντίστοιχο κόστος για να καλυφθούν τα 30τμ ή 1,4 κυβικά.

 

Βάλε φλοιό πεύκου να ησυχάσεις με τα ζιζάνια.

Τον γείτονα τί τον νοιάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...