Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, dimigar είπε

Μια ερώτηση κι από μένα ηλεκτρολογικής φύσεως:

Έχω το κατωτέρω φωτιστικό οροφής. Μπορώ να προσθέσω μακρύ καλώδιο και με φις παίρνω ρεύμα από πρίζα;

Ευχαριστώ 

Snap-2022-09-09-18-51-03.png

Ξεβιδώνεις το λευκό καλώδιο από την κλέμα και βιδώνεις το καλώδιο που θέλεις (παρόμοιο-μακρύτερο) με το αρσενικό φις στην άλλη άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, dimigar είπε

Μια ερώτηση κι από μένα ηλεκτρολογικής φύσεως:

Έχω το κατωτέρω φωτιστικό οροφής. Μπορώ να προσθέσω μακρύ καλώδιο και με φις παίρνω ρεύμα από πρίζα;

Ευχαριστώ 

Snap-2022-09-09-18-51-03.png

Αν πιανουν τα χερια σου και εχεις ξανασχοληθει με ρευματα, τοτε ναι. Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης και χωρις να θελω να σε προσβαλλω ,δεν νομιζω να εχεις τις καταλληλες γνωσεις , για να κανεις αυτη την ερωτηση. Αν απλα ρωτας και εχεις καποιο γνωστο που μπορει να σε βοηθησει τοτε μια χαρα , μεχρι και διακοπτακι μπορεις να βαλεις για να μη μπαινοβγαζεις πριζες οποτε το χρειαζεσαι.

ΠΡΟΣΟΧΗ το ρευμα μπορει να μας σκοτωσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει.. σας ευχαριστώ..

..και κάτι ακόμα:  έχω δυο τέτοια φωτιστικά και αν τα συνδέσω παράλληλα τι πάχος καλωδίου να χρησιμοποιήσω μέχρι τη πρίζα; 

Επεξ/σία από dimigar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Υπάρχει περίπτωση να περάσεις νέα γραμμή, έστω με εξωτερικό καλώδιο αν υπάρχει ελεύθερη θέση στον πίνακα.

Αν δεν μπορείς να κάνεις επέκταση νέας γραμμής, τότε υπολόγισε τα φορτία και τον συντελεστή ταυτοχρονισμου...

Θεωρώ λιγότερο φορτωμένη την 2η. Κάθε 10αρα ασφάλεια χοντρικά σηκώνει 2200-2300w

Ευχαριστω.

Δευτερη εννοείς αυτή με το PC σωστα? Στην πρωτη λογο του ειναι πρακτικα το μισο σπιτι εκει πανω, υπαρχουν πανω ψυγειο, πιστολακια, φουρνοι μικροκυματων και το 9αρι το κλιματιστικο κλπ, ενω στην αλλη ειναι μονο οτι ανεφερε πριν PC κλπ.

Θεση στον πινακα υπαρχει, αλλα το σπιτι δεν ειναι δικο μου. Ηδη η γραμμη(+νεες πριζες) που ειναι το pc μπηκε μετα απο συννενοηση με την ιδιοκτητρια οταν πρωτο μπηκα στο σπιτι, διοτι καποιες μπριζες οπου υπηρχε παρκε δεν ειχαν γειωση και φοβομουν για τον εξοπλισμο μου.

Οποτε συνοπτικα, απλα τραβαω μια πριζα ακομα απο την γραμμη που ειναι το pc με την Hager C10 και βαζω εκει το νεο κλιματιστικο?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimigar είπε

Εντάξει.. σας ευχαριστώ..

..και κάτι ακόμα:  έχω δυο τέτοια φωτιστικά και αν τα συνδέσω παράλληλα τι πάχος καλωδίου να χρησιμοποιήσω μέχρι τη πρίζα; 

Σαν αυτό που υπάρχει περίπου. Υποθέτω λάμπες LED θα έχει πάνω οπότε δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε ισχύ.

(εννοείται αλλά ας το γράψω καλού κακού.. πρώτα φτιάχνεις καλώδια/λάμπες και μετά το βάζεις στην πρίζα το σύστημα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εν τω μεταξύ το 12άρι είναι καμιά 1200-1500watt... προσοχή λίγο στα φουλ φορτία τι άλλο θα δουλεύεις σε αυτή τη γραμμή!

Τα περισσότερα σημερινά inverter παίζουν στα 1100, νομίζω δύσκολα θα βρει κάτι πάνω απο 1200, άσε που σε συντήρηση παίζουν αρκετά πιο χαμηλά.

Τα περισσότερα επίσης pc δύσκολα φτάνουν τα 600w από πρίζα.

Ιδανικά θα ήταν προσθήκη νέας γραμμής, ειπώθηκε αλλά όπως φαινεται πάει μακριά η βαλίτσα αφού πρόκειται για ενοικιαστή.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Τα περισσότερα σημερινά inverter παίζουν στα 1100, νομίζω δύσκολα θα βρει κάτι πάνω απο 1200, άσε που σε συντήρηση παίζουν αρκετά πιο χαμηλά.

Τα περισσότερα επίσης pc δύσκολα φτάνουν τα 600w από πρίζα.

Ιδανικά θα ήταν προσθήκη νέας γραμμής, ειπώθηκε αλλά όπως φαινεται πάει μακριά η βαλίτσα αφού πρόκειται για ενοικιαστή.

- Το νούμερο που αναφέρεις αφορά την ονομαστική απόδοση του κλιματιστικού και όχι την μέγιστη. Στην μέγιστη (Turbo mode) τα φτηνά 12άρια κλιματιστικά καταναλώνουν 1400-1600Watt και είναι πολλοί αυτοί που έχουν τη συνήθεια να χρησιμοποιούν αυτή τη λειτουργία. Τα περισσότερα κλιματιστικά είναι προγραμματισμένα αν η θερμοκρασία του χώρου είναι αρκετά χαμηλότερη από τη ζητούμενη να λειτουργούν τα πρώτα 20-30 λεπτά σε Turbo mode και αυτό συμβαίνει σε πολλά σπίτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Εν τω μεταξύ το 12άρι είναι καμιά 1200-1500watt... προσοχή λίγο στα φουλ φορτία τι άλλο θα δουλεύεις σε αυτή τη γραμμή!

TV, woofer, ο σταθερος της υπογραφης μου(850w psu αλλα παντα ψιλο idle ειναι, σπανια gaming, κυριως δουλεια - προγραμματισμος) + οθονη και περιστασιακα + λαπτοπ + xbox + κανενας φορτιστης κινητου

31 λεπτά πριν, filipN είπε

- Το νούμερο που αναφέρεις αφορά την ονομαστική απόδοση του κλιματιστικού και όχι την μέγιστη. Στην μέγιστη (Turbo mode) τα φτηνά 12άρια κλιματιστικά καταναλώνουν 1400-1600Watt και είναι πολλοί αυτοί που έχουν τη συνήθεια να χρησιμοποιούν αυτή τη λειτουργία. Τα περισσότερα κλιματιστικά είναι προγραμματισμένα αν η θερμοκρασία του χώρου είναι αρκετά χαμηλότερη από τη ζητούμενη να λειτουργούν τα πρώτα 20-30 λεπτά σε Turbo mode και αυτό συμβαίνει σε πολλά σπίτια.

Και σε αυτο που εχω τωρα το 9αρι το κλιματιστικο, ζητημα να το εχω χρησιμοποιησει 2-3 φορες το turbo mode, συνηθως στο Eco ειναι, 26C στις ζεστες και καποιες φορες στους 22-23C, και 19-21C στα κρυα. Inverter θα ειναι και το νεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

863D85D2-E146-47A8-BA43-722C0197C1B5.png.6b3c5facecb3ba9f94662ce771235d21.pngΚαλημέρα ρε παιδιά πείτε καμία ιδέα πως να Καλυψώ το κενό που έχει η πορτα από κάτω; Είναι δίφυλλη,θέλω να κλείσω το κενό τόσο για τον αέρα αλλά και για να μην μπαίνουν κατσαρίδες.ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, silvester81 είπε

863D85D2-E146-47A8-BA43-722C0197C1B5.png.6b3c5facecb3ba9f94662ce771235d21.pngΚαλημέρα ρε παιδιά πείτε καμία ιδέα πως να Καλυψώ το κενό που έχει η πορτα από κάτω; Είναι δίφυλλη,θέλω να κλείσω το κενό τόσο για τον αέρα αλλά και για να μην μπαίνουν κατσαρίδες.ευχαριστώ 

Με αεροστοπ πόρτας

Αυτά που είναι μέσα έξω σφουγγάρι κάνουν καλύτερη μόνωση όμως σε άγριο πάτωμα όπως το δικό σου ίσως σου σπάσει τα νεύρα

Μετά παίρνεις τη λάμα με τα τριχίδια, που είναι κάπως πιο εύκολη στη χρήση.

Θα τα βρεις πλέον (σχεδόν) παντού, σε όλα τα μεγάλα πολυκαταστήματα με εργαλεία, ακόμη και σε αυτά που φέρουν ήδη σπιτιού

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ ! Βρήκα αντίστοιχο αλλά με μηχανισμό αλλά δε νομίζω να κάνει στη δίκη μου επειδή είναι δίφυλλη .

https://www.homepraktika.gr/e3wterikos-aerofrakths-gia-3ylines-aloyminenies-h-siderenies-portes-cce-applique-mhkoys-103cm-se-xrwma-leyko?gclid=Cj0KCQjwpeaYBhDXARIsAEzItbHYXQQxdLap4jQHUbaVOUwXCWmHc6USxXShDG2TttZ_FxPHEBQcGoMaAngfEALw_wcB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, silvester81 είπε

Σ ευχαριστώ ! Βρήκα αντίστοιχο αλλά με μηχανισμό αλλά δε νομίζω να κάνει στη δίκη μου επειδή είναι δίφυλλη .

https://www.homepraktika.gr/e3wterikos-aerofrakths-gia-3ylines-aloyminenies-h-siderenies-portes-cce-applique-mhkoys-103cm-se-xrwma-leyko?gclid=Cj0KCQjwpeaYBhDXARIsAEzItbHYXQQxdLap4jQHUbaVOUwXCWmHc6USxXShDG2TttZ_FxPHEBQcGoMaAngfEALw_wcB

Αυτοκόλλητη βέργα με βουρτσάκι μόνο βλέπω να σου κάνει. 2 τεμάχια, ένα σε κάθε φύλλο.

Αν το πάτωμα ήταν φλατ μπορούσες να βάλεις κάτι εκεί, αλλά έτσι όπως είναι μάλλον δεν γίνεται χωρίς μερεμέτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...