Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Όπως με ενημέρωσαν, τα συρταρωτά καλάθια είναι της εταιρείας BLUM με τηλεσκοπικούς μηχανισμούς ολικής εξαγωγής και σύστημα απαλού κλεισίματος (φρένο)

ειναι απο τις κορυφαίες ομολογουμενως... κανε μια ερευνα λοιπον να δεις ποσο εχουν οι μηχανισμοι αυτοι κ αναλογως κρινεις εαν σε συμφερει...

μονο η ξυλεια με τα κοψιματα παντως και PVC ταινιες υπολογιζε καμια κατοστάρα€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, paylidis είπε

ειναι απο τις κορυφαίες ομολογουμενως... κανε μια ερευνα λοιπον να δεις ποσο εχουν οι μηχανισμοι αυτοι κ αναλογως κρινεις εαν σε συμφερει...

μονο η ξυλεια με τα κοψιματα παντως και PVC ταινιες υπολογιζε καμια κατοστάρα€

Καμιά κατοστάρα το καλάθι ή και τα 4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Καμιά κατοστάρα το καλάθι ή και τα 4?

ολα μαζι... το θεμα ειναι οι μηχανισμοι ποσο θα σου βγουνε και επειτα η εργασια εαν δε τα συναρμολογήσεις-βαλεις μονος σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
45 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Έχει κάποιο σημείο (καμπύλη) που κανονικά κρατάει νερό;

Αν τα χάνει μιλάμε ίσως για διαρροή (μικρή) είτε εξάτμιση λόγω καλοκαιριού.

Spoiler

spacer.png

Μοιάζει με αυτο τις φωτογραφίας. Ουσιαστικα εκει στη μεση κραταει το νερο. Αυτο το καπακι στη μεση βγαινει για να καθριζεις τριχες κλπ

Δεν νομιζω απο ζεστη γιατι δεν ειχε/εχει ποτε τοση ζεστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Στο μπανιο εχω σιφώνι απο τα μακρόστενα. Μια στο τόσο το νερο αδειάζει εντελώς με αποτέλεσμα να μυρίζει. Καμια ιδέα γιατι μπορεί να αδειάζει;

Είναι σιφώνι, ή απλώς κανάλι, όμως; Τώρα το καλοκαίρι αν δεν υπάρχει χρήση υπάρχει περίπτωση να πέσει λίγο η στάθμη και να μυρίζει ένα σιφώνι, πάντως. Το έπαθα κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Είναι σιφώνι, ή απλώς κανάλι, όμως; Τώρα το καλοκαίρι αν δεν υπάρχει χρήση υπάρχει περίπτωση να πέσει λίγο η στάθμη και να μυρίζει ένα σιφώνι, πάντως. Το έπαθα κι εγώ.

Σιφωνι ειναι. Δες την φωοτγραφια στο απο πανω ποστ να δεις πως ειναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλσηπέρα, στην αυλή μου έχω κάποια παλιά τσιμεντένια σκαλοπάτια και πεζούλια χωρίς πλακάκι ή κάποια άλλη επένδυση, σκέτο μπετό είναι, και τα έχω βάψει με τσιμεντόχρωμα. Επειδή όμως λερώνονται πολύ εύκολα με τα βρόχινα νερά, πρασινίζουν κιολας από την υγρασία του κήπου, η βρωμιά ποτίζει και δεν καθαρίζουν εύκολα, οπότε και αναγκάζομαι να τα βάφω συχνά για φρεσκάρισμα. Σκέφτομαι τώρα να τους κάνω ένα βάψιμο με τσιμεντόχρωμα και μόλις στεγνώσει καλά να τα περάσω με ένα βερνίκι πολυουρεθάνης για πατητή τσιμεντοκονία, μήπως και τα σφραγίσει και δεν βρωμίζουν τόσο εύκολα.

Τι λέτε, θα κάνει δουλεια ή θα γίνει χειρότερα;

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, katbo είπε

Καλσηπέρα, στην αυλή μου έχω κάποια παλιά τσιμεντένια σκαλοπάτια και πεζούλια χωρίς πλακάκι ή κάποια άλλη επένδυση, σκέτο μπετό είναι, και τα έχω βάψει με τσιμεντόχρωμα. Επειδή όμως λερώνονται πολύ εύκολα με τα βρόχινα νερά, πρασινίζουν κιολας από την υγρασία του κήπου, η βρωμιά ποτίζει και δεν καθαρίζουν εύκολα, οπότε και αναγκάζομαι να τα βάφω συχνά για φρεσκάρισμα. Σκέφτομαι τώρα να τους κάνω ένα βάψιμο με τσιμεντόχρωμα και μόλις στεγνώσει καλά να τα περάσω με ένα βερνίκι πολυουρεθάνης για πατητή τσιμεντοκονία, μήπως και τα σφραγίσει και δεν βρωμίζουν τόσο εύκολα.

Τι λέτε, θα κάνει δουλεια ή θα γίνει χειρότερα;

 

Αφού έχεις ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ γιατί δε βάζεις μάρμαρο, πέτρα ή πλακάκι να ησυχάσεις?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Αφού έχεις ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ γιατί δε βάζεις μάρμαρο, πέτρα ή πλακάκι να ησυχάσεις?

Παλιά αυλή είναι, μια πρόχειρη φθηνή λύση ψάχνω που να μπορώ να κάνω μόνος μου, όχι να ανοίξω δουλειές με πλακάδες κλπ. Επίσης μου έχει μείνει κάμποσο βερνίκι από μια πατητή τσιμεντοκονία που είχα κάνει απλά δεν ξέρω αν κάνει να το περάσω πάνω σε βαμμένο σκυρόδεμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, katbo είπε

Παλιά αυλή είναι, μια πρόχειρη φθηνή λύση ψάχνω που να μπορώ να κάνω μόνος μου, όχι να ανοίξω δουλειές με πλακάδες κλπ. Επίσης μου έχει μείνει κάμποσο βερνίκι από μια πατητή τσιμεντοκονία που είχα κάνει απλά δεν ξέρω αν κάνει να το περάσω πάνω σε βαμμένο σκυρόδεμα

 

Κάνε δοκιμή!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2022 στις 11:32 ΠΜ, mechpanos είπε

Στην μεριά που θα γίνει η ντουζιέρα, θέλει όλος ο τοίχος μέχρι 2 μέτρα ύψος. Θα ανεβάσω φωτό, να δεις.


 

IMG_20210805_111931.jpg

αυτα βλέπω και τρελαίνομαι, όταν έκανα το δικό μου μπάνιο δεν έκανε τίποτα απο αυτά ο "υδραυλικός" και λες γιατι ρε γαμώτο ? άστο και γίνε φούρναρης καλύτερα, αλλά εύκολα φράγκα και εμείς παλεύουμε για το μεροκάματο.. και απο λόγια μου το παιζε ο καλυτερος υδραυλικος, φούντωσα πάλι που το σκέφτηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Silenzio είπε

αυτα βλέπω και τρελαίνομαι, όταν έκανα το δικό μου μπάνιο δεν έκανε τίποτα απο αυτά ο "υδραυλικός" και λες γιατι ρε γαμώτο ? άστο και γίνε φούρναρης καλύτερα, αλλά εύκολα φράγκα και εμείς παλεύουμε για το μεροκάματο.. και απο λόγια μου το παιζε ο καλυτερος υδραυλικος, φούντωσα πάλι που το σκέφτηκα!

Δεν είναι δουλειά του υδραυλικού, του πλακατζή είναι. Αλλά θέλει συνεργασία υδραυλικού, για την τοποθέτηση του σιφωνιού κλπ...

Λίγοι το κάνουν πάντως οι περισσότεροι δεν τα ξέρουν καν!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διατυπωσω και εδω την ερωτηση μου, καθως ειναι ηλεκτρολογικης μορφης

Εχω ενα κλιματιστικο 9000 BTU TCL ERA PLUS σε υπνοδωματιο, σε μια αφαλεια Siemens Β10 (οπου ειναι συνδεδεμένο το μισο σπιτι χωλ-σαλονι-υπνοδωματιο και καποιοες πριζες της κουζινας) και σε μια Hager C10 --  TV, xbox, woofer, laptop, Σταθερο 850w  + οθονη, τα οποια βρισκονται στο σαλονι.

Θελω να Βαλω ένα ακομα κλιματιστικο στο σαλονι 12.000BTU, και δεν ξερω σε ποια ασφαλεια πανω πρεπει να μπει, να το βαλω στην ήδη υπαρχουσα με το PC το οποιο ειναι και εργαλειο της δουλειας, ή να το βαλω σε αυτην που ειναι πανω και το 9αρι κλιματιστικο, αν και φοβαμαι οτι ειναι ηδη βεβαρυμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση κι από μένα ηλεκτρολογικής φύσεως:

Έχω το κατωτέρω φωτιστικό οροφής. Μπορώ να προσθέσω μακρύ καλώδιο και με φις να παίρνω ρεύμα από πρίζα;

Ευχαριστώ 

Snap-2022-09-09-18-51-03.png

Επεξ/σία από dimigar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, jimakos234 είπε

Ας διατυπωσω και εδω την ερωτηση μου, καθως ειναι ηλεκτρολογικης μορφης

Εχω ενα κλιματιστικο 9000 BTU TCL ERA PLUS σε υπνοδωματιο, σε μια αφαλεια Siemens Β10 (οπου ειναι συνδεδεμένο το μισο σπιτι χωλ-σαλονι-υπνοδωματιο και καποιοες πριζες της κουζινας) και σε μια Hager C10 --  TV, xbox, woofer, laptop, Σταθερο 850w  + οθονη, τα οποια βρισκονται στο σαλονι.

Θελω να Βαλω ένα ακομα κλιματιστικο στο σαλονι 12.000BTU, και δεν ξερω σε ποια ασφαλεια πανω πρεπει να μπει, να το βαλω στην ήδη υπαρχουσα με το PC το οποιο ειναι και εργαλειο της δουλειας, ή να το βαλω σε αυτην που ειναι πανω και το 9αρι κλιματιστικο, αν και φοβαμαι οτι ειναι ηδη βεβαρυμενη?

Υπάρχει περίπτωση να περάσεις νέα γραμμή, έστω με εξωτερικό καλώδιο αν υπάρχει ελεύθερη θέση στον πίνακα.

Αν δεν μπορείς να κάνεις επέκταση νέας γραμμής, τότε υπολόγισε τα φορτία και τον συντελεστή ταυτοχρονισμου...

Θεωρώ λιγότερο φορτωμένη την 2η. Κάθε 10αρα ασφάλεια χοντρικά σηκώνει 2200-2300w

18 λεπτά πριν, dimigar είπε

Μια ερώτηση κι από μένα ηλεκτρολογικής φύσεως:

Έχω το κατωτέρω φωτιστικό οροφής. Μπορώ να προσθέσω μακρύ καλώδιο και με φις παίρνω ρεύμα από πρίζα;

Ευχαριστώ 

Snap-2022-09-09-18-51-03.png

Γίνεται, δεν είναι αστροφυσικη αλλά μην επιχειρήσεις να το κάνεις με οδηγίες μέσω ενός φόρουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...