Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Πωπω τώρα με έκανες κουρέλι. Τι έχω να περάσω. Μάλλον θα φέρω μάστορα αφού τον προετοιμάσω...

διαβασε τι εγραψα παραπανω - τα εργαλεια κανουν το μαστορα......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Insane84 είπε

Ναι παιδιά για αξεσουάρ θέλω να τρυπήσω με τρυπάνι 6mm. Το να ξεκινήσω με μικρότερη διάμετρο σιγά σιγά και να ανέβω μέχρι το 6mm μαζί με νεράκι έχει νόημα ή όχι? Επίσης δεν έχω καταλάβει, με άλλο είδος τρυπάνι πρέπει να τρυπήσω το πλακάκι και μετά στο σοβά/τούβλο να αλλάξω σε άλλο είδος? Έχετε να προτείνετε βάση εμπειρίας κάποιο συγκεκριμένο τρυπάνι γυαλιού/πλακακίου που να δουλεύει καλά σε γρανίτη?

Το πλακάκι είναι αυτά τα μαρμαρογρανιτένια του εμπορίου σχετικά χοντρό (9mm)

https://www.leroymerlin.gr/gr/plakakia-dapedo-halia/plakakia/plakakia-baniou-kai-kouzinas/plakaki-calacatta-gold-leuko-leio-me-hruses-leptomereies-p32xm625cm-83498454

Πέρα από το τρυπάνι φοβάμαι μη πάρω και κανά μοτέρ στο χέρι με τις στροφές που θα δώσω. Λέτε ότι δε θα έχω θέμα με αυτό της total σωστά?

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις μέχρι τώρα απαντήσεις!

Θα πάρεις αυτό, και θα ξεκινήσεις υπο γωνια 45 μοιρων , μεχρι να κανει αρχη , γιατί αν το βαλεις πρόσωπό θα σου γλιστρήσει και θα κάνεις ζημια .Οση ώρα τρύπας θα ψεκαζεις με  νερό. Μόλις τρυπήσεις το πλακάκι, το βγάζεις και συνεχίζεις με διαμαντοτρυπανο 6. 

Το μοτέρ δε πρόκειται να πάθει τίποτα. Λογικά πρέπει να γυρνάει με 2000 στροφές, μέχρι τόσες είναι και το ποτηροτρυπανο. Εάν παίρνει περισσότερες στροφές, (γράφει στο ταμπελακι του) τότε μην το πας τέρμα γιατί θα κάψεις το τρυπάνι. 

 

https://www.skroutz.gr/s/18615397/Dewalt-Ποτηροτρύπανο-Διαμαντέ-Τρυπάνι-Πλακιδίων-6mm-DT6038-με-Διάμετρο-6mm.html

 

Πρόσεξε που θα τρυπήσεις, μην τυχόν και πετύχεις καμία σωλήνα. 

Επεξ/σία από troi.g
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να κολλήσω λάστιχο (σαν τα λάστιχα πόρτας των αυτοκινήτων) με πλαστικό PP (πολυπροπυλένιο). Υπάρχει κάποια πρόταση (τσεκαρισμένη) λόγω των ιδιαίτερων υλικών; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα παρακάτω τέσσερα συρταρωτά καλάθια, μου ζητάει γνωστή και επώνυμη εισαγωγική εταιρεία κουζινών σαν διαφορά, το ποσό των 400ευρώ + ΦΠΑ και μάλιστα με 50% έκπτωση δηλαδή 800ευρώ + ΦΠΑ αρχική τιμή. Επειδή εγώ αν και καταλαβαίνω από μηχανισμούς, ποιότητα κτλ το θεωρώ εξωφρενικό, μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας? Επίσης ένας μαραγκός θα μπορούσε εκ των υστέρων να το κάνει φτηνότερα? Αν ναι ξέρετε κάποιον??

ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΛΑΘΙΑ (2).jpg

ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΛΑΘΙΑ.jpg

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Doubt είπε

Η κόλλα πλακιδίων δεν είναι υποτίθεται αδιάβροχη; Το χειρότερο σενάριο δηλαδή ποιο είναι; Να ρίχνεις συνέχεια με το ντους στους αρμούς, να περάσει από μέσα, και να περάσει και την κόλλα;

Ένα από τα χειρότερα σενάρια είναι αυτό, είναι ο τοίχος (και το πάτωμα) του δωματίου πίσω από “ντουζιέρα”:

 

Spoiler

Screenshot_49.png.f3bfac77b121e5b2840ed6731676307a.png

 

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Doubt είπε

Η κόλλα πλακιδίων δεν είναι υποτίθεται αδιάβροχη; Το χειρότερο σενάριο δηλαδή ποιο είναι; Να ρίχνεις συνέχεια με το ντους στους αρμούς, να περάσει από μέσα, και να περάσει και την κόλλα;

H κόλλα σαφώς και δεν είναι αδιάβροχη! Ούτε και το μπετόν! Λάθος αντιλήψεις που έχουν περάσει στο συλλογικό ασυνείδητο, από παλαιότερα που δεν έδιναν τόση σημασία, δεν είχαν όμως και τα μέσα!
Τι μπορεί να γίνει...Από ένα μικρό τρίχωμα, που μπορεί να έχει ανάμεσα σε πλακάκια - βρύσες κλπ, να περάσει ποσότητα υγρασίας, να περάσει την κόλλα και να ποτίσει στον τοίχο. Η υγρασία εν τω μεταξύ θα αρχίσει να ταξιδεύει μέσα στην τοιχοποιία, και θα εμφανιστεί όπου θέλει αυτή - όπου βρει την ευκολότερη διαδρομή.
Εν τω μεταξύ κάτι που ξεχνάμε εύκολα, είναι ότι το νερό είναι ο πιο ευρέως διαδεδομένος διαλύτης.
Έτσι μαζί με τα φαινόμενα υγρασίας που θα δούμε στους τοίχους μας, μαζί του συμπαρασύρει και διαλυμένες ουσίες από τα σαπούνια κλπ, και μαζί με τα ποσοστά χλωρίου και άλλων ουσιών που υπάρχουν μέσα του, συμβάλει στην διάβρωση του μπετόν της οικοδομής. Εκτός αν νομίζετε ότι τα μπαλκόνια που βλέπουμε κάθε τόσο να πέφτουν στις ειδήσεις, πέφτουν επειδή βαρέθηκαν να στέκονται! Και αυτά, πλακάκια με κόλλα και αρμό, δεν έχουν τα περισσότερα;

Δεν είναι να τρελαίνεσαι αν δεν το βάλεις, αλλά αν κάνεις ανακαίνιση και το ξέρεις, βάλ' το, δεν είναι δα και τόσο μεγάλο έξοδο, μερικά μέτρα μεμβράνη και μερικά ειδικά τεμάχια μέσα - έξω γωνίες και τρύπες για τις βρύσες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2018 στις 3:00 ΠΜ, sargio01 είπε

Πολύ καλής ποιότητας και οι δυο εταιρίες, σωστά σου πρότειναν να διαλέξεις απλά όποια απο τις δυο θέλεις(acrylan-vitex, vivecryl-vivechrom. super neopal δεν κάνει επειδή είναι για εσωτερικούς χώρους).

Για αστάρωμα συνιστώ αστάρι τύπου dur(πχ vivedur της vivechrom), είναι το κατ' εξοχίν αστάρι για εξωτερικά και κυκλοφορεί και νερού και διαλύτη(είναι δυνατότερο το δεύτερο).

Πάμε στα τεχνικά τώρα: Το revinex δεν είναι αστάρι, απορώ ποιός σου πρότεινε αυτή την καγκουριά!:o Αυτό το υλικό είναι σκληρυντής κονιαμάτων("δυναμώνει" τον σοβά, τον στόκο σπατουλαρίσματος, το υδρόχρωμα κλπ συμπεριλαμβανόμενο μέσα στο χαρμάνι, οχι ως επάλλειψη πρίν ή μετά). Δεν προσφέρει κανενός είδους αδιαβροχοποίηση ή ελαστικότητα... το οτι δεν έχει ξεφλουδίσει ο τοίχος, παρότι πέρασαν πόσα χρόνια, είναι επειδή έχει σκληρύνει το τελικό χρώμα μέσω του ρελιέφ και δεν υπάρχουν, προφανώς, μεγάλα επίπεδα υγρασίας στην ατμόσφαιρα της περιοχής που είναι το σπίτι. Καθαρή τύχη δηλαδή.

 

Υ.Γ. Για Kraft συμφωνώ κι επ' αυξάνω, ΜΑΚΡΙΑΑ!! Έχει ελεηνή πυκνότητα(κυλινδράρεις κι ολο το υλικό πάει στο πάτωμα και πάνω σου!) ενω παράλληλα η καλυπτικότητά του είναι για γέλια(σαν υλικό γ' ποιότητας)... ισχύουν και για τα αστάρια και για τα πλαστικά.

Καθόλου καγκουρια,,, το revinex μπορει να χρησιμοποιηθεί και ως αστάρι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Insane84 είπε

Για τα παρακάτω τέσσερα συρταρωτά καλάθια, μου ζητάει γνωστή και επώνυμη εισαγωγική εταιρεία κουζινών σαν διαφορά, το ποσό των 400ευρώ + ΦΠΑ και μάλιστα με 50% έκπτωση δηλαδή 800ευρώ + ΦΠΑ αρχική τιμή. Επειδή εγώ αν και καταλαβαίνω από μηχανισμούς, ποιότητα κτλ το θεωρώ εξωφρενικό, μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας? Επίσης ένας μαραγκός θα μπορούσε εκ των υστέρων να το κάνει φτηνότερα? Αν ναι ξέρετε κάποιον??

ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΛΑΘΙΑ (2).jpg

ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΛΑΘΙΑ.jpg

πολλα μου φαινονται και εμενα βεβαια εξαρταται και τι μηχανισμους θα βαλεις, γιατι μπορει να πας σε ενα τυπου φτιαχτο μονος σου και να σου πουν 100-150 ολα πακετο αλλα οι μηχανισμοι να χαλασουν στο μηνα απο το βαρος που θα βαλεις...

εχει μηχανισμους με 3€ εχει και με 30€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Insane84 είπε

Για τα παρακάτω τέσσερα συρταρωτά καλάθια, μου ζητάει γνωστή και επώνυμη εισαγωγική εταιρεία κουζινών σαν διαφορά, το ποσό των 400ευρώ + ΦΠΑ και μάλιστα με 50% έκπτωση δηλαδή 800ευρώ + ΦΠΑ αρχική τιμή. Επειδή εγώ αν και καταλαβαίνω από μηχανισμούς, ποιότητα κτλ το θεωρώ εξωφρενικό, μπορείτε να μου πείτε την γνώμη σας? Επίσης ένας μαραγκός θα μπορούσε εκ των υστέρων να το κάνει φτηνότερα? Αν ναι ξέρετε κάποιον??

ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΛΑΘΙΑ (2).jpg

ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΛΑΘΙΑ.jpg

Δεν φαίνεται με τι μηχανισμούς είναι, αν έχουν φρένα, κλπ. Αλλά μπορείς εδώ να πάρεις μια ιδέα, για συρταρωτά καλάθια τροφοθήκης. Μερικά μαζί με μηχανισμούς ναι ξεπερνούν το κατοστάρικο το τεμάχιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι προφανώς και θέλω κάτι ποιοτικό και όχι κάτι φτηνό που μπορεί και να κρεμάσει σε ένα χρόνο απλώς θέλω να ξέρω αν μπορώ με κάποιον μαραγκό να το κάνω φτηνότερα από αυτό που μου είπανε καθώς πρόκειται για εισαγωγική εταιρεία από Ιταλία που φημίζεται για την ποιότητα αλλά και για τις ακριβές τιμές.

@mechpanos

Έβαλες κάποιο λινκ? Δε βλέπω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Καλά ναι προφανώς και θέλω κάτι ποιοτικό και όχι κάτι φτηνό που μπορεί και να κρεμάσει σε ένα χρόνο απλώς θέλω να ξέρω αν μπορώ με κάποιον μαραγκό να το κάνω φτηνότερα από αυτό που μου είπανε καθώς πρόκειται για εισαγωγική εταιρεία από Ιταλία που φημίζεται για την ποιότητα αλλά και για τις ακριβές τιμές.

@mechpanos

Έβαλες κάποιο λινκ? Δε βλέπω κάτι.

Είχα βάλει από ένα κατάστημα...δεν ξέρω μην το αφαίρεσε κανένας mod...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο μπανιο εχω σιφώνι απο τα μακρόστενα. Μια στο τόσο το νερο αδειάζει εντελώς με αποτέλεσμα να μυρίζει. Καμια ιδέα γιατι μπορεί να αδειάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Δεν φαίνεται με τι μηχανισμούς είναι, αν έχουν φρένα, κλπ. Αλλά μπορείς εδώ να πάρεις μια ιδέα, για συρταρωτά καλάθια τροφοθήκης. Μερικά μαζί με μηχανισμούς ναι ξεπερνούν το κατοστάρικο το τεμάχιο...

Όπως με ενημέρωσαν, τα συρταρωτά καλάθια είναι της εταιρείας BLUM με τηλεσκοπικούς μηχανισμούς ολικής εξαγωγής και σύστημα απαλού κλεισίματος (φρένο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Στο μπανιο εχω σιφώνι απο τα μακρόστενα. Μια στο τόσο το νερο αδειάζει εντελώς με αποτέλεσμα να μυρίζει. Καμια ιδέα γιατι μπορεί να αδειάζει;

Έχει κάποιο σημείο (καμπύλη) που κανονικά κρατάει νερό;

Αν τα χάνει μιλάμε ίσως για διαρροή (μικρή) είτε εξάτμιση λόγω καλοκαιριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...