Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

μάστορες που είναι χρόνια στην οικοδομή βάση εμπειρίας θεωρούν κοροϊδία οι περισσότεροι τις υγρομόνωσεις

Μεγάλη παθογένεια αυτή η νοοτροπία στην οικοδομή αλλά και παντού!!. Έχουν πάρει κόσμο στο λαιμό τους, μάστορες "που ξέρουν". 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι παιδιά για αξεσουάρ θέλω να τρυπήσω με τρυπάνι 6mm. Το να ξεκινήσω με μικρότερη διάμετρο σιγά σιγά και να ανέβω μέχρι το 6mm μαζί με νεράκι έχει νόημα ή όχι? Επίσης δεν έχω καταλάβει, με άλλο είδος τρυπάνι πρέπει να τρυπήσω το πλακάκι και μετά στο σοβά/τούβλο να αλλάξω σε άλλο είδος? Έχετε να προτείνετε βάση εμπειρίας κάποιο συγκεκριμένο τρυπάνι γυαλιού/πλακακίου που να δουλεύει καλά σε γρανίτη?

Το πλακάκι είναι αυτά τα μαρμαρογρανιτένια του εμπορίου σχετικά χοντρό (9mm)

https://www.leroymerlin.gr/gr/plakakia-dapedo-halia/plakakia/plakakia-baniou-kai-kouzinas/plakaki-calacatta-gold-leuko-leio-me-hruses-leptomereies-p32xm625cm-83498454

Πέρα από το τρυπάνι φοβάμαι μη πάρω και κανά μοτέρ στο χέρι με τις στροφές που θα δώσω. Λέτε ότι δε θα έχω θέμα με αυτό της total σωστά?

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις μέχρι τώρα απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Ναι παιδιά για αξεσουάρ θέλω να τρυπήσω με τρυπάνι 6mm. Το να ξεκινήσω με μικρότερη διάμετρο σιγά σιγά και να ανέβω μέχρι το 6mm μαζί με νεράκι έχει νόημα ή όχι? Επίσης δεν έχω καταλάβει, με άλλο είδος τρυπάνι πρέπει να τρυπήσω το πλακάκι και μετά στο σοβά/τούβλο να αλλάξω σε άλλο είδος? Έχετε να προτείνετε βάση εμπειρίας κάποιο συγκεκριμένο τρυπάνι γυαλιού/πλακακίου που να δουλεύει καλά σε γρανίτη?

Το πλακάκι είναι αυτά τα μαρμαρογρανιτένια του εμπορίου σχετικά χοντρό (9mm)

https://www.leroymerlin.gr/gr/plakakia-dapedo-halia/plakakia/plakakia-baniou-kai-kouzinas/plakaki-calacatta-gold-leuko-leio-me-hruses-leptomereies-p32xm625cm-83498454

Πέρα από το τρυπάνι φοβάμαι μη πάρω και κανά μοτέρ στο χέρι με τις στροφές που θα δώσω. Λέτε ότι δε θα έχω θέμα με αυτό της total σωστά?

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις μέχρι τώρα απαντήσεις!

κανονικα το πλακακι πρεπει να το φας με "διαμαντι" (εστω την εξωτερικη στρωση) και επειτα βαζεις τρυπανι. φυσικα ποτε κρουση... οποτε εαν σε παιρνει αγορασε ενα σχετικο τρυπανακι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν είναι γρανίτης, κεραμικό είναι με όψη γρανίτη.

Δεν είναι κεραμικό. Από ότι λέει είναι πορσελανάτο. Επίσης πίστεψέ με έχω δει προσπάθεια για τρύπημα στο ίδιο πλακάκι ακριβώς και δεν πέρναγε με τίποτα ειδικά μετά τη μέση. Έσπασαν δύο κανονικά τρυπάνια μπετού και χάλασε η μύτη ενός τρυπανιού γυαλιού bosch αξίας το set 35 ευρώ για να ανοιχτούν τελικώς επιτυχώς 4 τρύπες 6mm. Ο υδραυλικός υποστήριξε ότι είναι γρανίτης. Μακάρι βέβαια απλά να ήταν άσχετος και να μην ήξερε πως να το κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Insane84 είπε

πορσελανάτο

Το πορσελανάτο, είναι είδος κεραμικού, όπως άλλωστε είναι όλα τα πλακίδια. Με διαφορετικές ιδιότητες σκληρότητας.
"Πηλός stoneware ή gres συνδυασμένος με καολίνη (πορσελάνη) ψήνεται στους 1200-1400°C και δίνει κεραμική ύλη απόλυτα συμπαγή και σκληρή, με ελάχιστη απορροφητικότητα (<0.5%) και με μεγάλη αντοχή σε χάραξη. Η επικράτηση του όρου γρανιτοπλακάκια στην ελληνική αγορά υποδηλώνει σκληρότητα αντίστοιχη του γρανίτη, χωρίς καμία περαιτέρω χημική συγγένεια." από ιστοσελίδα https://damask.gr/portfolio-item/gres-porcellanato-2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mechpanos είπε

Το πορσελανάτο, είναι είδος κεραμικού, όπως άλλωστε είναι όλα τα πλακίδια. Με διαφορετικές ιδιότητες σκληρότητας.
"Πηλός stoneware ή gres συνδυασμένος με καολίνη (πορσελάνη) ψήνεται στους 1200-1400°C και δίνει κεραμική ύλη απόλυτα συμπαγή και σκληρή, με ελάχιστη απορροφητικότητα (<0.5%) και με μεγάλη αντοχή σε χάραξη. Η επικράτηση του όρου γρανιτοπλακάκια στην ελληνική αγορά υποδηλώνει σκληρότητα αντίστοιχη του γρανίτη, χωρίς καμία περαιτέρω χημική συγγένεια." από ιστοσελίδα https://damask.gr/portfolio-item/gres-porcellanato-2/

That makes perfect sense. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας όταν μιλάμε με ορισμούς οπότε... mea culpa!

Το ρεζουμέ πάντως είναι ότι παρόλο που δεν είναι μάρμαρο ή γρανίτης και είναι είδος κεραμικού, δικαιολογείται η σκληρότητα που περιέγραψα παραπάνω εφόσον ο όρος "γρανιτοπλακάκια" που περιγράφεται παραπάνω δίνει προφανώς την αίσθηση του γρανίτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Insane84 είπε

That makes perfect sense. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας όταν μιλάμε με ορισμούς οπότε... mea culpa!

Το ρεζουμέ πάντως είναι ότι παρόλο που δεν είναι μάρμαρο ή γρανίτης και είναι είδος κεραμικού, δικαιολογείται η σκληρότητα που περιέγραψα παραπάνω εφόσον ο όρος "γρανιτοπλακάκια" που περιγράφεται παραπάνω δίνει προφανώς την αίσθηση του γρανίτη.

Μην σου πω ότι τα συγκεκριμένα, είναι και σκληρότερα από γρανίτη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν δώσει σωστές κλίσεις ίσως να μην έχεις προβλημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις έχω δει σε χτιστά να έχουν κάποιο φούσκωμα στο ταβανι κάτω αλλά κατά κύριο λόγο όχι κάτι φοβερο εκτός εξαιρέσεων. Και μιλάμε σε βάθος 20 ετίας χωρίς να έχει γίνει κάτι. Και ούτε καν απασχολει τους ιδιοκτήτες που μένουν. 

Οι μάστορες που είναι χρόνια στην οικοδομή βάση εμπειρίας θεωρούν κοροϊδία οι περισσότεροι τις υγρομόνωσεις 

Πιστεύω δε χρειάζεται να βάλεις τίποτα πέρα από τη κόλλα.

Αν θες να βάλεις ο πλάκας δε πρόκειται να διαβάσει ούτε να ασχοληθεί πως να εφαρμοσει σωστά το σύστημα ούτε δουλειά του είναι ούτε όρεξη έχει αλλά ούτε εμπειρία καθώς σπάνια βάζουν οπότε μπορεί να τα κάνει και χειρότερα η να μην είναι vfm.

Αν θες να έχεις μια μικρη πιθανότητα να γίνει σωστά πας σε εταιρεία μονώσεων με ελπίδα να γίνει σωστή δουλειά ή συμβούλευσε μηχανικό αν βρεις και αν ξέρει.

 

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Μεγάλη παθογένεια αυτή η νοοτροπία στην οικοδομή αλλά και παντού!!. Έχουν πάρει κόσμο στο λαιμό τους, μάστορες "που ξέρουν". 

Για την ιστορία, ο πλακάς θα κάνει μόνωση με δικά του υλικά και θα τη σηκώσει 30 εκ. στους τοίχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Ίσως και ναι! Το θέμα είναι πως το τρυπάμε... 🤔

Έχω ανοίξει τρύπα διαμέτρου 2cm περίπου σε πρακτικά ίδιο πλακάκι για να περάσω καλώδια,  με απλό κρουστικό δράπανο, και ήταν μανίκι.

Είχα ένα φτηνιάρικο σετ διαμαντέ ποτηροτρύπανα για γυαλί, τα οποία τα διέλυσα όλα μόνο και μόνο για να φάω την γυαλιστερή πάνω στρώση και να βγω στο κυρίως πλακάκι. Μετά συνέχισα με το πιο καλο τρυπάνι που είχα (αυτό) και βγήκα με αρκετό κόπο και βάσανο απο πίσω. Κάποια στιγμή έβαλα και κρούση - ήξερα οτι δεν πρέπει, αλλα το υλικό ήταν τόσο σκληρό και η πρόοδος διαφορετικά τόσο μικρή που πήρα το ρίσκο.

Εκανα δηλαδή δουλειά, αλλα για μία τρύπα - αν είχα να κάνω πολλές είτε θα αγόραζα καλύτερο και πιο κατάλληλο τρυπάνι, είτε θα φώναζα άνθρωπο για σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Για την ιστορία, ο πλακάς θα κάνει μόνωση με δικά του υλικά και θα τη σηκώσει 30 εκ. στους τοίχους.

Στην μεριά που θα γίνει η ντουζιέρα, θέλει όλος ο τοίχος μέχρι 2 μέτρα ύψος. Θα ανεβάσω φωτό, να δεις.


 

IMG_20210805_111931.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Στην μεριά που θα γίνει η ντουζιέρα, θέλει όλος ο τοίχος μέχρι 2 μέτρα ύψος. Θα ανεβάσω φωτό, να δεις.


 

IMG_20210805_111931.jpg

Η κόλλα πλακιδίων δεν είναι υποτίθεται αδιάβροχη; Το χειρότερο σενάριο δηλαδή ποιο είναι; Να ρίχνεις συνέχεια με το ντους στους αρμούς, να περάσει από μέσα, και να περάσει και την κόλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Στην μεριά που θα γίνει η ντουζιέρα, θέλει όλος ο τοίχος μέχρι 2 μέτρα ύψος. Θα ανεβάσω φωτό, να δεις.

Καλά, στο δικό μου (κατασκευή 2018) δεν υπάρχει μια στο εκατομύριο να έχουν κάνει τέτοια δουλειά.. Καλυτερα να μην μάθω τι μπορεί γίνει χωρίς την μόνωση.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλά, στο δικό μου (κατασκευή 2018) δεν υπάρχει μια στο εκατομύριο να έχουν κάνει τέτοια δουλειά.. Καλυτερα να μην μάθω τι μπορεί γίνει χωρίς την μόνωση.. :(

Μπορεί αργότερα να σου φουσκώσουν τα πλακάκια μέχρι και να πέσουν ειδικά αν δεν έχει γίνει σωστή τοποθέτηση ή και να περάσει υγρασία στην άλλη μεριά του τοίχου αν είναι εσωτερικός. Έχω δει βιντεάκι που μπορείς να ανανεώσεις μετά από χρόνια τους αρμόστοκους. Ξύνεις με ένα κοπίδι όλους τους αρμούς και περνάς ξανά αρμόστοκο δηλαδή όλη τη διαδικασία, σφουγγάρισμα κτλ. Πολύ καλό αποτέλεσμα και όχι τόσο δύσκολο.

1 ώρα πριν, mezger είπε

Έχω ανοίξει τρύπα διαμέτρου 2cm περίπου σε πρακτικά ίδιο πλακάκι για να περάσω καλώδια,  με απλό κρουστικό δράπανο, και ήταν μανίκι.

Είχα ένα φτηνιάρικο σετ διαμαντέ ποτηροτρύπανα για γυαλί, τα οποία τα διέλυσα όλα μόνο και μόνο για να φάω την γυαλιστερή πάνω στρώση και να βγω στο κυρίως πλακάκι. Μετά συνέχισα με το πιο καλο τρυπάνι που είχα (αυτό) και βγήκα με αρκετό κόπο και βάσανο απο πίσω. Κάποια στιγμή έβαλα και κρούση - ήξερα οτι δεν πρέπει, αλλα το υλικό ήταν τόσο σκληρό και η πρόοδος διαφορετικά τόσο μικρή που πήρα το ρίσκο.

Εκανα δηλαδή δουλειά, αλλα για μία τρύπα - αν είχα να κάνω πολλές είτε θα αγόραζα καλύτερο και πιο κατάλληλο τρυπάνι, είτε θα φώναζα άνθρωπο για σιγουριά.

Πωπω τώρα με έκανες κουρέλι. Τι έχω να περάσω. Μάλλον θα φέρω μάστορα αφού τον προετοιμάσω...

Επεξ/σία από Insane84
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...