Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Θέλω να αγοράσω ένα κρουστικό δράπανο για να τρυπήσω πλακάκι μπάνιου από γρανίτη. Με φοβίζει λίγο καθώς στο παρελθόν έχω δει να ζορίζονται πολύ ακόμα και τρυπάνια γυαλιού μέχρι και να σπάνε ή να χαλάει η μύτη τους σε παρόμοια χρήση.

Σκέφτομαι να πάρω το παρακάτω καθώς έχει καλές κριτικές αλλά για να το έχω γενικά και με τα εργαλεία για μαστορέματα στο σπίτι.

https://www.skroutz.gr/s/9362007/Total-THKTHP1012-Κρουστικό-Δράπανο-650W-με-Θήκη.html?from=best_sellers_tag

Πιστεύετε θα κάνει την δουλειά ή να κοιτάξω κάτι πιο δυνατό?

 

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 ώρες πριν, hp8 είπε

πάρε ένα καλέμι η ένα σκεπάρνι και βγάλε το στόκο Δες και το παρακάτω βίντεο να πάρεις μια ιδέα Δεν είναι δικό μου :)

https://www.youtube.com/watch?v=0ASqWD2GiKM

 

Αυτόν τον εγκρίνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας!

 

Είμαστε στη διαδικασία ανακαίνισης μπάνιου και είμαστε στη φάση του πλακά. Επειδή θα κάνουμε χτιστή ντουζιέρα, θέλουμε να μονώσουμε το πάτωμα για τις υγρασίες. Ο πλακάς μας είπε να πάρουμε την Kerakoll Η30 Gel. Αυτη κάνει και μόνωση ή θα χρειαστεί να πάρουμε και κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Καλησπερα σας!

 

Είμαστε στη διαδικασία ανακαίνισης μπάνιου και είμαστε στη φάση του πλακά. Επειδή θα κάνουμε χτιστή ντουζιέρα, θέλουμε να μονώσουμε το πάτωμα για τις υγρασίες. Ο πλακάς μας είπε να πάρουμε την Kerakoll Η30 Gel. Αυτη κάνει και μόνωση ή θα χρειαστεί να πάρουμε και κάτι άλλο;

Δεν κάνει μόνωση / υγρομονωση που θέλεις να κάνεις....

Είναι απλά καλή κόλλα πλακιδίων.

 

Για υγρομονωση που θέλεις να κάνεις μπορείς να δεις στις εταιρείες isomat/durostick/sika κλπ. για λύσεις με προϊόντα τους.

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Magnum
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Magnum είπε

Δεν κάνει μόνωση / υγρομονωση που θέλεις να κάνεις....

Είναι απλά καλή κόλλα πλακιδίων.

 

Για υγρομονωση που θέλεις να κάνεις μπορείς να δεις στις εταιρείες isomat/durostick/sika κλπ. για λύσεις με προϊόντα τους.

Μπορείς να προτείνεις κάποιο υλικό από αυτές τις εταιρείες;

 

Επίσης, υγρομόνωση κάνουμε μόνο στο μέρος της ντουζιέρας ή σε όλο το μπάνιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Καλησπερα σας!

 

Είμαστε στη διαδικασία ανακαίνισης μπάνιου και είμαστε στη φάση του πλακά. Επειδή θα κάνουμε χτιστή ντουζιέρα, θέλουμε να μονώσουμε το πάτωμα για τις υγρασίες. Ο πλακάς μας είπε να πάρουμε την Kerakoll Η30 Gel. Αυτη κάνει και μόνωση ή θα χρειαστεί να πάρουμε και κάτι άλλο;

8 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Επίσης, υγρομόνωση κάνουμε μόνο στο μέρος της ντουζιέρας ή σε όλο το μπάνιο;

Ναι, θα χρειαστεί να βάλετε μεμβράνες στεγανοποίησης. Σε Kerakoll θα δείτε το σύστημα Aquastop. Σε άλλες εταιρείες, υπάρχουν τα αντίστοιχα προϊόντα!

Καλό θα είναι να κάνεις όλο το μπάνιο, αφού θα πέφτουν υγρασίες!
Επίσης, σιφώνι ντουζιέρας να βάλεις γραμμικό, με ενσωματωμένη επίσης μεμβράνη στεγανοποίησης!
 

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Insane84 είπε

Καλημέρα,

Θέλω να αγοράσω ένα κρουστικό δράπανο για να τρυπήσω πλακάκι μπάνιου από γρανίτη. Με φοβίζει λίγο καθώς στο παρελθόν έχω δει να ζορίζονται πολύ ακόμα και τρυπάνια γυαλιού μέχρι και να σπάνε ή να χαλάει η μύτη τους σε παρόμοια χρήση.

Σκέφτομαι να πάρω το παρακάτω καθώς έχει καλές κριτικές αλλά για να το έχω γενικά και με τα εργαλεία για μαστορέματα στο σπίτι.

https://www.skroutz.gr/s/9362007/Total-THKTHP1012-Κρουστικό-Δράπανο-650W-με-Θήκη.html?from=best_sellers_tag

Πιστεύετε θα κάνει την δουλειά ή να κοιτάξω κάτι πιο δυνατό?

 

Τα πλακακια γενικώς δεν τα τρυπάμε σε καμία, μα καμία ομως περίπτωση, με κρουστικά τρυπανια, με την πρώτη κρούση θα πάρεις το πλακάκι στο χέρι 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Insane84 είπε

Καλημέρα,

Θέλω να αγοράσω ένα κρουστικό δράπανο για να τρυπήσω πλακάκι μπάνιου από γρανίτη. Με φοβίζει λίγο καθώς στο παρελθόν έχω δει να ζορίζονται πολύ ακόμα και τρυπάνια γυαλιού μέχρι και να σπάνε ή να χαλάει η μύτη τους σε παρόμοια χρήση.

Σκέφτομαι να πάρω το παρακάτω καθώς έχει καλές κριτικές αλλά για να το έχω γενικά και με τα εργαλεία για μαστορέματα στο σπίτι.

https://www.skroutz.gr/s/9362007/Total-THKTHP1012-Κρουστικό-Δράπανο-650W-με-Θήκη.html?from=best_sellers_tag

Πιστεύετε θα κάνει την δουλειά ή να κοιτάξω κάτι πιο δυνατό?

 

Μια χαρά είναι, αλλά όπως ήδη σου είπαν χωρίς κρούση. Θα πάρεις αυτό, και όση ώρα τρύπας θα ψεκαζεις νερό. Μόλις τρυπήσεις το πλακάκι, το βγάζεις και συνεχίζεις με διαμαντοτρυπανο 6. ή ότι διάμετρο θέλεις. 

Δε ξέρω αν θέλεις μεγαλύτερη διάμετρο,  αλλά εάν είναι για αξεσουάρ είναι οκ.

https://www.skroutz.gr/s/18615397/Dewalt-Ποτηροτρύπανο-Διαμαντέ-Τρυπάνι-Πλακιδίων-6mm-DT6038-με-Διάμετρο-6mm.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, troi.g είπε

Μια χαρά είναι, αλλά όπως ήδη σου είπαν χωρίς κρούση. Θα πάρεις αυτό, και όση ώρα τρύπας θα ψεκαζεις νερό. Μόλις τρυπήσεις το πλακάκι, το βγάζεις και συνεχίζεις με διαμαντοτρυπανο 6. ή ότι διάμετρο θέλεις. 

Δε ξέρω αν θέλεις μεγαλύτερη διάμετρο,  αλλά εάν είναι για αξεσουάρ είναι οκ.

https://www.skroutz.gr/s/18615397/Dewalt-Ποτηροτρύπανο-Διαμαντέ-Τρυπάνι-Πλακιδίων-6mm-DT6038-με-Διάμετρο-6mm.html

 

Εμένα ο υδραυλικός μου τρυπάει με τροχό, στον οποίο βάζει διαμαντοτρύπανο

20220523131452_3245524f.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εμένα ο υδραυλικός μου τρυπάει με τροχό, στον οποίο βάζει διαμαντοτρύπανο

20220523131452_3245524f.jpeg

Ναι , το γνωριζω , και είναι  πιο γρήγορο απ οτιδήποτε άλλο , αλλα θέλει εμπειρία, γιατί εύκολα γίνεται λάθος. Επίσης το παλικάρι θέλει να έχει τρυπάνι και τα υπόλοιπα εργαλεια που έχει σαν σετ , οπότε δε θα τον βολέψει αυτή η λύση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Insane84 είπε

Θέλω να αγοράσω ένα κρουστικό δράπανο για να τρυπήσω πλακάκι μπάνιου από γρανίτη.

*Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό στο γρανίτη, υποθέτω είναι τεχνητός γρανίτης.

Για να μη γλιστρήσει το τρυπάνι και να γίνει η τρύπα ακριβώς εκεί που τη θέλεις, κάνεις μια μικρή οπή με το χέρι με ένα σουβλί ή με ψιλό κατσαβίδι κι εκεί ακριβώς βάζεις τη μύτη του τρυπανιού. Αρχίζεις με χαμηλές στροφές κλπ κλπ τα έγραψαν οι άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρυπα σε πλακακι μπορεις να ανοιξεις και μονο με τον τροχο, γυρίζεις ανάποδα το πλακάκι και κόβεις μια τετράγωνη τρύπα, το 90% των πλακάδων σήμερα έτσι ανοίγει τρύπες για τις βρύσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Καλησπερα σας!

 

Είμαστε στη διαδικασία ανακαίνισης μπάνιου και είμαστε στη φάση του πλακά. Επειδή θα κάνουμε χτιστή ντουζιέρα, θέλουμε να μονώσουμε το πάτωμα για τις υγρασίες. Ο πλακάς μας είπε να πάρουμε την Kerakoll Η30 Gel. Αυτη κάνει και μόνωση ή θα χρειαστεί να πάρουμε και κάτι άλλο;

Αν δώσει σωστές κλίσεις ίσως να μην έχεις προβλημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις έχω δει σε χτιστά να έχουν κάποιο φούσκωμα στο ταβανι κάτω αλλά κατά κύριο λόγο όχι κάτι φοβερο εκτός εξαιρέσεων. Και μιλάμε σε βάθος 20 ετίας χωρίς να έχει γίνει κάτι. Και ούτε καν απασχολει τους ιδιοκτήτες που μένουν. 

Οι μάστορες που είναι χρόνια στην οικοδομή βάση εμπειρίας θεωρούν κοροϊδία οι περισσότεροι τις υγρομόνωσεις 

Πιστεύω δε χρειάζεται να βάλεις τίποτα πέρα από τη κόλλα.

Αν θες να βάλεις ο πλάκας δε πρόκειται να διαβάσει ούτε να ασχοληθεί πως να εφαρμοσει σωστά το σύστημα ούτε δουλειά του είναι ούτε όρεξη έχει αλλά ούτε εμπειρία καθώς σπάνια βάζουν οπότε μπορεί να τα κάνει και χειρότερα η να μην είναι vfm.

Αν θες να έχεις μια μικρη πιθανότητα να γίνει σωστά πας σε εταιρεία μονώσεων με ελπίδα να γίνει σωστή δουλειά ή συμβούλευσε μηχανικό αν βρεις και αν ξέρει.

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...