Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Αυτό με την πόρτα για το χειμώνα δεν το έχω καταλάβει 🤔

Respect

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, hp8 είπε

για Laminate δεν το σκέφτεσαι καθόλου ? 15 χρόνια τις έχω και δεν έχουν πάθει τίποτα Μάλιστα τις έκανα να ανοίγουν όλες το ίδιο ( βόλευε) και έχω και καβατζα

Υπάρχει ακόμα το κατάστημα που τις ρίζες πάρει; 

Ποιότητα των πορτών σου (υπάρχουν διάφορες ποιότητες laminate από όσο έχω ψάξει, κυρίως ως προς την κατασκευή τους).

Επίσης, πολύ σημαντικό είναι και το πώς θα τοποθετηθούν. Πχ να μπει σιλικόνη εκεί που θα ακουμπάνε τα κασώματα στο πάτωμα ώστε να σφραγίζουν όσο γίνεται για νερά, για να μην φουσκώσουν. Κι η καλύτερη/ακριβότερη laminate, αν δεν τοποθετηθεί σωστά, θα φουσκώσει πολύ πριν την ώρα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Respect

Δεκτόν, αλλά και πάλι έχει διαφορά η πόρτα για το χειμώνα από την πόρτα του καλοκαιριου; 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Δεκτόν, αλλά και πάλι έχει διαφορά η πόρτα για το χειμώνα από την πόρτα του καλοκαιριου; 😕

Το "θα σε πιάσουμε πόρτα για το χειμώνα" το λες στον πωλητή που ζητάει τα μαλιοκέφαλα του. Απλά έτυχε να είναι και πόρτα το προϊόν οπότε ήρθε κι έδεσε.

Spoiler

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το "θα σε πιάσουμε πόρτα για το χειμώνα" το λες στον πωλητή που ζητάει τα μαλιοκέφαλα του. Απλά έτυχε να είναι και πόρτα το προϊόν οπότε ήρθε κι έδεσε.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Δεκτό και πάλι , αλλά δεν καταλαβαίνω τη συσχέτιση . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, έχω μια αντλία θερμότητας carrier, με ένα χαζό πάνελ διαχείρισης *δεν εχει wifi, και κυριως ουτε δυνατότητα να ανοιγοκλείνει συγκεκριμένες ώρες μόνη της*. Βλέπω διάφορα panels σε banggood και αντίστοιχα καταστήματα. Πώς μπορούμε να βεβαιωθούμε πως ταιριάζουν ; Προφανώς κι έψαξα για συμβατότητα αλλα δεν βρηκα κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Ρε παιδιά, έχω μια αντλία θερμότητας carrier, με ένα χαζό πάνελ διαχείρισης *δεν εχει wifi, και κυριως ουτε δυνατότητα να ανοιγοκλείνει συγκεκριμένες ώρες μόνη της*. Βλέπω διάφορα panels σε banggood και αντίστοιχα καταστήματα. Πώς μπορούμε να βεβαιωθούμε πως ταιριάζουν ; Προφανώς κι έψαξα για συμβατότητα αλλα δεν βρηκα κατι...

μήπως να μίλαγες με carrier πρωτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα εσωτερικό τοίχο σ 'ένα δώμα  που έχει ξεφλουδίσει χαμηλά σε σημεία η μπογιά κι ότι είναι απο κάτω σε βάθος 0,5 εκ.

Δοκίμασα να μπαλώσω με παρετίνη και σπάτουλα αλλά το αποτέλεσμα βγαίνει τελείως λείο και κάνει διαφορά με το παλιό που είναι "σαγρέ' αρα μάλλον έχω κάνει μ@λακία.

Μήπως είναι κάποιος χοντρόκοκκος στόκος η σκέτος σοβάς και πώς να μπορώ να το κάνω να φαίνεται το ίδιο? Να  βάλω σοβά και λίγο τρίψιμο με σφουγγάρι όταν αρχίζει να στεγνωνεί;

Παρακάτω δύο φωταγραφίες πώς είναι ο τοίχος κανονικά σε σημείο που δεν έχει πρόβλημα.

unnamed (3).jpg

unnamed (4).jpg

Επεξ/σία από wakabanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, wakabanka είπε

Μήπως είναι κάποιος χοντρόκοκκος στόκος η σκέτος σοβάς και πώς να μπορώ να το κάνω να φαίνεται το ίδιο? Να  βάλω σοβά και λίγο τρίψιμο με σφουγγάρι όταν αρχίζει να στεγνωνεί;

άτριφτο  σοβάτισμα είναι Νομίζω αν πάρεις μάρμαρο λίγο ασβέστη και λευκό τσιμέντο και το περάσεις θα γίνει ίδιο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, wakabanka είπε

Δοκίμασα να μπαλώσω με παρετίνη και σπάτουλα αλλά το αποτέλεσμα βγαίνει τελείως λείο και κάνει διαφορά με το παλιό που είναι "σαγρέ' αρα μάλλον έχω κάνει μ@λακία.

Να το κάνεις όλο λείο δεν παίζει ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, hp8 είπε

άτριφτο  σοβάτισμα είναι Νομίζω αν πάρεις μάρμαρο λίγο ασβέστη και λευκό τσιμέντο και το περάσεις θα γίνει ίδιο 

Τhanks. Είναι αυτό που λέμε "μάρμαρο"? Αναλογίεs; η παίζει να υπάρχει έτοιμο μείγμα;

To μόνο θέμα είναι ότι έχω περάσει στόκο, μπαίνει από πάνω;

 

10 λεπτά πριν, Doubt είπε

Να το κάνεις όλο λείο δεν παίζει ε;

 

10 τμ δωμάτιο τοίχους,  κομματάκι δύσκολο... Εξάλλου το 95% του τοίχου είναι μιά χαρά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, wakabanka είπε

Τhanks. Είναι αυτό που λέμε "μάρμαρο"? Αναλογίεs; η παίζει να υπάρχει έτοιμο μείγμα;

To μόνο θέμα είναι ότι έχω περάσει στόκο, μπαίνει από πάνω;

 

 

10 τμ δωμάτιο τοίχους,  κομματάκι δύσκολο... Εξάλλου το 95% του τοίχου είναι μιά χαρά.

 

 

Εφόσον έχεις περάσει στόκο, δοκίμασε να τον αγριέψεις...

Δοκίμασε να κάνεις γραμμές με πολύ χοντρό γυαλόχαρτο, προσπάθησε να ακολουθούν το μοτίβο του σοβατισματος.

Σε διαφορετική περίπτωση αφαίρεσε το στόκο και ξανά από την αρχή. Εγώ πάλι έχω την εντύπωση, ότι αν βάλεις λίγη άμμο(χοντρό κόκκο) στο στόκο και τον αγριέψεις να μην είναι λειος, με σωστή εφαρμογή (κάποιο αφρολέξ) ίσως πλησιάζεις το αποτέλεσμα του υπόλοιπου τοίχου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, wakabanka είπε

To μόνο θέμα είναι ότι έχω περάσει στόκο, μπαίνει από πάνω;

πάρε ένα καλέμι η ένα σκεπάρνι και βγάλε το στόκο Δες και το παρακάτω βίντεο να πάρεις μια ιδέα Δεν είναι δικό μου :)

https://www.youtube.com/watch?v=0ASqWD2GiKM

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...