Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Στο σπίτι όπου μένω, είναι σπασμένο το τζάμι παραθύρου στο μπάνιο.

Απλό ως εδώ.

Πάμε τώρα στα ενδιαφέροντα:

Είναι παλιό διαμέρισμα, με το κλασικό πατάρι επάνω απ' το μπάνιο.

Δοκίμασα σήμερα να το βγάλω απ' τους μεντεσέδες του και, βρίσκει στο ταβάνι, λίγα mm πριν βγει. 

Όποιος μου βρει τρόπο αφαίρεσής του, κερνάω.

Ήθελα επίσης να ξέρω πώς τοποθετήθηκε.

Πρώτα μπήκε αυτό και μετά χτίστηκε το ταβάνι του μπάνιου;!?!!

Πλάκα πλάκα, το πιο απλό είναι να σκάψεις το σοβά από πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, troi.g είπε

Βγαλε μια φωτογραφία. Αλουμινίο ή σιδερένιο? Εάν είναι σιδερένιο λογικά μπορείς να χτυπήσεις τους μεντεσεδες ελαφρώς, πριν βγάλεις το παράθυρο. Με προσοχή μη σπάσεις το σπασμένο τζάμι. :-)

Σιδερένιο. Το επάνω μέρος του σασί  παραθύρου, απέχει από το ταβάνι περίπου 4 mm.

Ο μεντεσές του παραθύρου για να βγει, είναι μεγαλύτερος από 5-6mm.

Θα ανεβάσω και φωτογραφία αύριο αν θέλετε 

44 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πλάκα πλάκα, το πιο απλό είναι να σκάψεις το σοβά από πάνω.

Μάλλον έχουμε νικητή του κεράσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Locke_John είπε

Σιδερένιο. Το επάνω μέρος του σασί  παραθύρου, απέχει από το ταβάνι περίπου 4 mm.

Ο μεντεσές του παραθύρου για να βγει, είναι μεγαλύτερος από 5-6mm.

Θα ανεβάσω και φωτογραφία αύριο αν θέλετε 

Μάλλον έχουμε νικητή του κεράσματος.

Γιατι δε βαζεις καποιον να κραταει σηκωμενο οσο παει το παραθυρο και να κοψεις λιγο την περισσεια μεντεσέδων με ενα dremel ή κατι παρόμοιο;

 

Λογικα μπηκε ολοκληρο οπως ήταν μαζι με την κασα κλπ για αυτο κ τωρα δε μπορει να βγει

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ολοκληρώνω μια ανακαίνιση που ξεκίνησε πριν από 15 (!) χρόνια και έχω τώρα τον υδραυλικό μέσα. Όταν είχε ξεκινήσει η ανακαίνιση (την παρατήσαμε για οικονομικούς λόγους) βάλαμε έναν λέβητα buderus. Ο λέβητας δεν δούλεψε ποτέ ούτε πέρασε αέριο από μέσα, εν ολίγοις όπως τοποθετήθηκε καινούριος έτσι και έμεινε. Τώρα που τον είδε ο υδραυλικός μου λέει ότι δεν παίρνει μπρος ο λέβητας και ότι έχει θέμα ο κολλέκτορας ( ή η μπεκιέρα, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο και τ' αυτό). Το θέμα είναι ότι λόγω παλαιότητας του μηχανήματος δεν υπάρχει ανταλλακτικό και μάλλον πάει για αλλαγή λέβητα η υπόθεση. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι: υπάρχει τέτοια περίπτωση; Δηλαδή σε έναν λέβητα καινούριο που δεν δούλεψε ποτέ να αναλώθηκε ή να χάλασε μόνο του ένα εξάρτημα τόσο ζωτικής σημασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Γιατι δε βαζεις καποιον να κραταει σηκωμενο οσο παει το παραθυρο και να κοψεις λιγο την περισσεια μεντεσέδων με ενα dremel ή κατι παρόμοιο;

 

Λογικα μπηκε ολοκληρο οπως ήταν μαζι με την κασα κλπ για αυτο κ τωρα δε μπορει να βγει

Δεν έχω dremel ή κάτι παρόμοιο.

Θα δοκιμάσω την πιο πάνω λύση σκαψίματος σοβά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Nakis93 είπε

Καλημέρα. Ολοκληρώνω μια ανακαίνιση που ξεκίνησε πριν από 15 (!) χρόνια και έχω τώρα τον υδραυλικό μέσα. Όταν είχε ξεκινήσει η ανακαίνιση (την παρατήσαμε για οικονομικούς λόγους) βάλαμε έναν λέβητα buderus. Ο λέβητας δεν δούλεψε ποτέ ούτε πέρασε αέριο από μέσα, εν ολίγοις όπως τοποθετήθηκε καινούριος έτσι και έμεινε. Τώρα που τον είδε ο υδραυλικός μου λέει ότι δεν παίρνει μπρος ο λέβητας και ότι έχει θέμα ο κολλέκτορας ( ή η μπεκιέρα, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο και τ' αυτό). Το θέμα είναι ότι λόγω παλαιότητας του μηχανήματος δεν υπάρχει ανταλλακτικό και μάλλον πάει για αλλαγή λέβητα η υπόθεση. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι: υπάρχει τέτοια περίπτωση; Δηλαδή σε έναν λέβητα καινούριο που δεν δούλεψε ποτέ να αναλώθηκε ή να χάλασε μόνο του ένα εξάρτημα τόσο ζωτικής σημασίας;

Μπορεί. Ελπίζω να μην είχε γεμίσει ποτέ με νερό και να είναι προστατευμένος, μπορεί ακόμα και να σαπίσει όλος.
Αλλά επειδή είναι buderus πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις ανταλλακτικό. Πάρε το μοντέλο κλπ και πάρε σε έναν επίσημο συνεργάτη να αναζητήσεις περισσότερες πληροφορίες, πριν προβείς σε καμία ενέργεια.
https://www.buderus.com/gr/el/xrisimes-plirofories/diktyo-synergaton-buderus/dealersearch/

 

12 ώρες πριν, janus5555 είπε

Ετοιμάζω το σπίτι μου και θα μετακομίσω πριν γίνει η κουζίνα. Μπορώ να στηρίξω κάπως το νεροχύτη πριν γίνει η εγκατάσταση της κουζίνας- ντουλάπια πάγκος κτλ;

Πες στον ξυλουργό σου να σου φτιάξει ένα κουτί από μελαμίνη ίσα ίσα για να βάλεις το νεροχύτη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nakis93 είπε

Καλημέρα. Ολοκληρώνω μια ανακαίνιση που ξεκίνησε πριν από 15 (!) χρόνια και έχω τώρα τον υδραυλικό μέσα. Όταν είχε ξεκινήσει η ανακαίνιση (την παρατήσαμε για οικονομικούς λόγους) βάλαμε έναν λέβητα buderus. Ο λέβητας δεν δούλεψε ποτέ ούτε πέρασε αέριο από μέσα, εν ολίγοις όπως τοποθετήθηκε καινούριος έτσι και έμεινε. Τώρα που τον είδε ο υδραυλικός μου λέει ότι δεν παίρνει μπρος ο λέβητας και ότι έχει θέμα ο κολλέκτορας ( ή η μπεκιέρα, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο και τ' αυτό). Το θέμα είναι ότι λόγω παλαιότητας του μηχανήματος δεν υπάρχει ανταλλακτικό και μάλλον πάει για αλλαγή λέβητα η υπόθεση. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι: υπάρχει τέτοια περίπτωση; Δηλαδή σε έναν λέβητα καινούριο που δεν δούλεψε ποτέ να αναλώθηκε ή να χάλασε μόνο του ένα εξάρτημα τόσο ζωτικής σημασίας;

Φώναξε και κάποιον άλλον. Σχεδόν απίθανο να χάλασε οτιδήποτε έχει να κάνει με την καύση αν δεν έχει ανάψει ποτέ.

17 ώρες πριν, Locke_John είπε

Σιδερένιο. Το επάνω μέρος του σασί  παραθύρου, απέχει από το ταβάνι περίπου 4 mm.

Ο μεντεσές του παραθύρου για να βγει, είναι μεγαλύτερος από 5-6mm.

Θα ανεβάσω και φωτογραφία αύριο αν θέλετε 

Μάλλον έχουμε νικητή του κεράσματος.

Δε νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να κάνεις μερεμετι στο ταβάνι. (Είναι σαν αυτό που λένε, πονάει δόντι? κόψει κεφάλι.) Το τζάμι πρέπει να βγαίνει από το παράθυρο. Λογικά έχει στοκο-τσιχλα που έβαζαν παλιά στα τζάμια για να κρατιούνται στο παράθυρο. Αν αφαιρέσεις αυτόν το στόκο , το τζάμι θα βγει.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Nakis93 είπε

Καλημέρα. Ολοκληρώνω μια ανακαίνιση που ξεκίνησε πριν από 15 (!) χρόνια και έχω τώρα τον υδραυλικό μέσα. Όταν είχε ξεκινήσει η ανακαίνιση (την παρατήσαμε για οικονομικούς λόγους) βάλαμε έναν λέβητα buderus. Ο λέβητας δεν δούλεψε ποτέ ούτε πέρασε αέριο από μέσα, εν ολίγοις όπως τοποθετήθηκε καινούριος έτσι και έμεινε. Τώρα που τον είδε ο υδραυλικός μου λέει ότι δεν παίρνει μπρος ο λέβητας και ότι έχει θέμα ο κολλέκτορας ( ή η μπεκιέρα, δεν ξέρω αν είναι το ίδιο και τ' αυτό). Το θέμα είναι ότι λόγω παλαιότητας του μηχανήματος δεν υπάρχει ανταλλακτικό και μάλλον πάει για αλλαγή λέβητα η υπόθεση. Αυτό που αναρωτιέμαι είναι: υπάρχει τέτοια περίπτωση; Δηλαδή σε έναν λέβητα καινούριο που δεν δούλεψε ποτέ να αναλώθηκε ή να χάλασε μόνο του ένα εξάρτημα τόσο ζωτικής σημασίας;

Δεν τα γράφεις ξεκάθαρα. Μήπως έχει κολλήσει κανένας κυκλοφορητής; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε, εχουμε εικονα προς τα που κοινουνται οι τιμες στις εσωτερικες πορτες αυτη την περιοδο ? μου ειπαν για κλασσικη μονη - λακα γυρω στα 500€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mixos23 είπε

μου ειπαν για κλασσικη μονη - λακα γυρω στα 500€. 

καλα σου ειπε σύμφωνα με τον θείο  Εσωτερικές Πόρτες Λάκας | Skroutz.gr

45 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αυτή είναι τιμή θωρακισμένης

ποτέ δεν ξέρεις τι κρύβει μια προσφορά 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Doubt είπε

Αυτή είναι τιμή θωρακισμένης, sorry κιόλας αλλά...

Εκτός αν είναι αυτό που λένε "πόρτα για το χειμώνα".

Και σε μενα μου φανηκε τσιμπημενη η τιμη αλλα με ολες αυτες τις αυξησεις το τελευταιο διαστημα δεν ξερω τι εχει γινει και σε αυτα τα προιοντα. 

 

2 ώρες πριν, hp8 είπε

καλα σου ειπε σύμφωνα με τον θείο  Εσωτερικές Πόρτες Λάκας | Skroutz.gr

ποτέ δεν ξέρεις τι κρύβει μια προσφορά 

Τον ειδα και εγω τον θειο αλλα εχει μονο απο ενα καταστημα οποτε δεν ηξερα αν οντως εκει παιζει η αγορα γενικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mixos23 είπε

Τον ειδα και εγω τον θειο αλλα εχει μονο απο ενα καταστημα οποτε δεν ηξερα αν οντως εκει παιζει η αγορα γενικα...

για Laminate δεν το σκέφτεσαι καθόλου ? 15 χρόνια τις έχω και δεν έχουν πάθει τίποτα Μάλιστα τις έκανα να ανοίγουν όλες το ίδιο ( βόλευε) και έχω και καβατζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...