Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Ξερει κανείς κανέναν φυσιολογικό αλουμινά για πορτα ασφαλείας - μπαλκονόπορτα ;   
 

 

8 ώρες πριν, CONAN_ είπε

Φυσιολογικος = normal τιμές. 

Τι θεωρείς εσύ normal ;

Διότι νομίζω ότι θ ' απογοητευτείς αν μάθεις τι είναι το normal :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια συρόμενη γκαραζόπορτα που στο κάτω μέρος έχει αρχίσει να τρυπάει σε κάποια σημεία από τη σκουριά.

Σκέφτομαι να πάρω σιδηρόστοκο και αφού την τρίψω καλά στα σημεία αυτά να βάλω σιδηρόστοκο και μετά να τη βάψω.Υπάρχει κάποια βαφή να μην χρειάζεται να βάλω αστάρι και να μην έχω αργότερα θέματα με σκουριές; Κάπου είχα διαβάσει για ένα τέτοιο χρώμα αλλά δεν θυμάμαι πως το λένε.Ψάχνω σε γκρί χρώμα να τη βάψω.

Επίσης εαν υπάρχει κάποιο πχ διάφανο σπρέι να το περάσω από πάνω για αδιαβροχοποιήση θα βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tarantules είπε

Έχω μια συρόμενη γκαραζόπορτα που στο κάτω μέρος έχει αρχίσει να τρυπάει σε κάποια σημεία από τη σκουριά.

Σκέφτομαι να πάρω σιδηρόστοκο και αφού την τρίψω καλά στα σημεία αυτά να βάλω σιδηρόστοκο και μετά να τη βάψω.Υπάρχει κάποια βαφή να μην χρειάζεται να βάλω αστάρι και να μην έχω αργότερα θέματα με σκουριές; Κάπου είχα διαβάσει για ένα τέτοιο χρώμα αλλά δεν θυμάμαι πως το λένε.Ψάχνω σε γκρί χρώμα να τη βάψω.

Επίσης εαν υπάρχει κάποιο πχ διάφανο σπρέι να το περάσω από πάνω για αδιαβροχοποιήση θα βοηθήσει;

Vitex Αντισκωριακό Βερνικόχρωμα Heavy Metal Silicon

Εχει και βερνίκι για μετα το heavy metal silicon varnish σαν τελική επικάλυψη για ποιο αντοχη στον χρονο.

Και αν θες ποιο καλο αποτελεσμα και αντοχη, πριν στοκάρεις πέρασε εναν σταθεροποιητή σκουριας

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Vitex Αντισκωριακό Βερνικόχρωμα Heavy Metal Silicon

Εχει και βερνίκι για μετα το heavy metal silicon varnish σαν τελική επικάλυψη για ποιο αντοχη στον χρονο.

Η πόρτα είναι ήδη γκρι όμως και θέω το ίδιο χρώμα.Δεν βλέπω να βγαίνει το συγκεκριμένο σε γκρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Η πόρτα είναι ήδη γκρι όμως και θέω το ίδιο χρώμα.Δεν βλέπω να βγαίνει το συγκεκριμένο σε γκρι.

Βγαινει στο συστημα αποχρωσεων οτι θελεις.
Εχω φτιαξει 2-3 κωδικους απο αυτο που ήθελα για κάγκελα και μεταλλικές κατασκευές. Υπέροχο χρωμα. Σε κάγκελα μετά απο 1,5 χρονο και ειναι σαν την πρώτη μέρα. Επίσης να ξερεις γυαλιστερό να την βάψεις οχι σαντινε η ματ γιατι ο ήλιος θα το "σπάσει" ποιο γρηγορα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Petros Electron είπε

Βγαινει στο συστημα αποχρωσεων οτι θελεις.
Εχω φτιαξει 2-3 κωδικους απο αυτο που ήθελα για κάγκελα και μεταλλικές κατασκευές. Υπέροχο χρωμα. Σε κάγκελα μετά απο 1,5 χρονο και ειναι σαν την πρώτη μέρα. Επίσης να ξερεις γυαλιστερό να την βάψεις οχι σαντινε η ματ γιατι ο ήλιος θα το "σπάσει" ποιο γρηγορα..

Α ωραία τότε! Αυτό που λες για να γίνει γυαλιστερό το ζητάω εγώ; Είναι κάποιος συγκεκριμένος κωδικός ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Αυτό που λες για να γίνει γυαλιστερό το ζητάω εγώ;

Ναι, θα πεις στον χρωματοπώλη οτι το θέλεις σε γυαλιστερό.
Και θα δεις απο τον κατάλογο τι απόχρωση θελεις. Αν μπορείς να ξεφλουδίσεις λίγο την παλιά μπογιά σου και να πας με ένα μικρο κομμάτι εκει ώστε να δεις στον κατάλογο ποιος κωδικός ειναι ποιο κοντα στο χρώμα σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Petros Electron είπε

Ναι, θα πεις στον χρωματοπώλη οτι το θέλεις σε γυαλιστερό.
Και θα δεις απο τον κατάλογο τι απόχρωση θελεις. Αν μπορείς να ξεφλουδίσεις λίγο την παλιά μπογιά σου και να πας με ένα μικρο κομμάτι εκει ώστε να δεις στον κατάλογο ποιος κωδικός ειναι ποιο κοντα στο χρώμα σου.

Ωραία! Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, tarantules είπε

Ωραία! Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Τπτ να εισαι καλα. Βάλτο και θα με θυμηθείς.. Εχω δοκιμάσει πολλά άλλα αυτό για έμενα ειναι από τα καλύτερα αν όχι το καλύτερο 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάζω το σπίτι μου και θα μετακομίσω πριν γίνει η κουζίνα. Μπορώ να στηρίξω κάπως το νεροχύτη πριν γίνει η εγκατάσταση της κουζίνας- ντουλάπια πάγκος κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Στο σπίτι όπου μένω, είναι σπασμένο το τζάμι παραθύρου στο μπάνιο.

Απλό ως εδώ.

Πάμε τώρα στα ενδιαφέροντα:

Είναι παλιό διαμέρισμα, με το κλασικό πατάρι επάνω απ' το μπάνιο.

Δοκίμασα σήμερα να το βγάλω απ' τους μεντεσέδες του και, βρίσκει στο ταβάνι, λίγα mm πριν βγει. 

Όποιος μου βρει τρόπο αφαίρεσής του, κερνάω.

Ήθελα επίσης να ξέρω πώς τοποθετήθηκε.

Πρώτα μπήκε αυτό και μετά χτίστηκε το ταβάνι του μπάνιου;!?!!

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Στο σπίτι όπου μένω, είναι σπασμένο το τζάμι παραθύρου στο μπάνιο.

Απλό ως εδώ.

Πάμε τώρα στα ενδιαφέροντα:

Είναι παλιό διαμέρισμα, με το κλασικό πατάρι επάνω απ' το μπάνιο.

Δοκίμασα σήμερα να το βγάλω απ' τους μεντεσέδες του και, βρίσκει στο ταβάνι, λίγα mm πριν βγει. 

Όποιος μου βρει τρόπο αφαίρεσής του, κερνάω.

Ήθελα επίσης να ξέρω πώς τοποθετήθηκε.

Πρώτα μπήκε αυτό και μετά χτίστηκε το ταβάνι του μπάνιου;!?!!

Βγαλε μια φωτογραφία. Αλουμινίο ή σιδερένιο? Εάν είναι σιδερένιο λογικά μπορείς να χτυπήσεις τους μεντεσεδες ελαφρώς, πριν βγάλεις το παράθυρο. Με προσοχή μη σπάσεις το σπασμένο τζάμι. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Στο σπίτι όπου μένω, είναι σπασμένο το τζάμι παραθύρου στο μπάνιο.

Απλό ως εδώ.

Πάμε τώρα στα ενδιαφέροντα:

Είναι παλιό διαμέρισμα, με το κλασικό πατάρι επάνω απ' το μπάνιο.

Δοκίμασα σήμερα να το βγάλω απ' τους μεντεσέδες του και, βρίσκει στο ταβάνι, λίγα mm πριν βγει. 

Όποιος μου βρει τρόπο αφαίρεσής του, κερνάω.

Ήθελα επίσης να ξέρω πώς τοποθετήθηκε.

Πρώτα μπήκε αυτό και μετά χτίστηκε το ταβάνι του μπάνιου;!?!!

Κοφτους και βαλε καινούργιους.

57 λεπτά πριν, janus5555 είπε

Ετοιμάζω το σπίτι μου και θα μετακομίσω πριν γίνει η κουζίνα. Μπορώ να στηρίξω κάπως το νεροχύτη πριν γίνει η εγκατάσταση της κουζίνας- ντουλάπια πάγκος κτλ;

Δεν γινονται αυτα τα πράγματα 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...