Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, g_f είπε

Παραθέτω και φωτογραφίες. Μάλλον είναι αυτό με τη βιδα που λες. Θα το δοκιμάσω. 

Edit: πως περιστρέφεται μια φωτογραφία? 

η  φωτο που έβαλες μάλλον αφορά το το κάτω μέρος άρα αυτό που δείχνεις είναι το ραουλο   602029415_.png.bc5f7b81b8eb7ceb1cac4c7bc4f137f7.pngΑν είναι έτσι έχει δυο ραουλα Μπροστά και πίσω Θα βρεις και θα ξεβιδώσεις την βίδα 2076324905_.png.3e1dc18adbd521c3c278c3faca072d1d.png εκεί που σου δείχνω στην φωτο που δεν φαίνεται  ( Είναι λίγο δύσκολο αν έχει σκουριάσει) όχι αυτήν που φαίνεται γιατι αυτη είναι η βιδα στραιωσης και οχι ρύθμισης και θα τα σπρωξεις προς τα κάτω να μπουν τα ραουλα μέσα και οταν τελειώσεις τα ξανα ρυθμίζεις να έρθουν στην θέση τους Μέτρα στροφές ξεβιδωματος Στο δικό μου είναι αλλιώς είναι στην πάνω μεριά του συρόμενου Δες στην πάνω μεριά μήπως έχει κάτι σαν της δικής μου γιατί είνα πιο ευκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, hp8 said:

η  φωτο που έβαλες μάλλον αφορά το το κάτω μέρος άρα αυτό που δείχνεις είναι το ραουλο   602029415_.png.bc5f7b81b8eb7ceb1cac4c7bc4f137f7.pngΑν είναι έτσι έχει δυο ραουλα Μπροστά και πίσω Θα βρεις και θα ξεβιδώσεις την βίδα 2076324905_.png.3e1dc18adbd521c3c278c3faca072d1d.png εκεί που σου δείχνω στην φωτο που δεν φαίνεται  ( Είναι λίγο δύσκολο αν έχει σκουριάσει) όχι αυτήν που φαίνεται γιατι αυτη είναι η βιδα στραιωσης και οχι ρύθμισης και θα τα σπρωξεις προς τα κάτω να μπουν τα ραουλα μέσα και οταν τελειώσεις τα ξανα ρυθμίζεις να έρθουν στην θέση τους Μέτρα στροφές ξεβιδωματος Στο δικό μου είναι αλλιώς είναι στην πάνω μεριά του συρόμενου Δες στην πάνω μεριά μήπως έχει κάτι σαν της δικής μου γιατί είνα πιο ευκολο

Καλημέρα.  Ευχαριστώ για τις λεπτομερείς οδηγίες.  Η πρώτη φωτογραφία είναι από το πάνω μέρος. Την επισυνάπτω και πάλι

 

20220822_200636_compress23.jpg

Επεξ/σία από g_f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, στο σπίτι που νοικιάζω έχω βάψει την κρεβατοκάμαρα σκούρο μπλε και ένα τοίχο στο σαλόνι σκούρο πράσινο. Ήρθε η ώρα να φύγω και θα τα βάψω, μπορείτε να μου πείτε πως τα καλύπτω πιο εύκολα και οικονομικά; Προφανώς πάω για άσπρισμα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, janus5555 είπε

Ήρθε η ώρα να φύγω και θα τα βάψω, μπορείτε να μου πείτε πως τα καλύπτω πιο εύκολα και οικονομικά; Προφανώς πάω για άσπρισμα μετά.

Αστάρωμα (υπάρχει αστάρι για πλαστικό) και 3+ χέρια λευκό... δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Τα σκούρα χρώματα δε καλύπτονται εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να αλλάξω την παρακατω βανα διότι χάνει σταγόνα σταγόνα και πέφτει η πίεση του κυκλώματος θέρμανσης. Είναι μια βανα που αδειάζει το κυκλωμα του λέβητα από το νερό. Αυτόματος υπάρχει και θέλει επίσης αλλαγή αλλά εκεί έχει τρελό ρακορ ενώ αυτή η βανα βλέπω πως είναι κολλημένη. Ο μόνος τρόπος να την αλλάξω είναι να κόψω την κολληση;

IMG_20220824_171251.jpg

IMG_20220824_171308.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, GeG είπε

Είναι μια βανα που αδειάζει το κυκλωμα του λέβητα από το νερό.

η βανα βλέπω πως είναι κολλημένη. Ο μόνος τρόπος να την αλλάξω είναι να κόψω την κολληση;

αφού αδειάζει τον λέβητα υπάρχει κομμάτι ελεύθερο άρα  ξεβιδώνει με κάποιο τρόπο Εκτός και αν το κομμάτι της σωλήνας μετά τον διακόπτη  που αδειάζει είναι έτσι  τοποθετημένο που δεν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Πρέπει να αλλάξω την παρακατω βανα διότι χάνει σταγόνα σταγόνα και πέφτει η πίεση του κυκλώματος θέρμανσης. Είναι μια βανα που αδειάζει το κυκλωμα του λέβητα από το νερό. Αυτόματος υπάρχει και θέλει επίσης αλλαγή αλλά εκεί έχει τρελό ρακορ ενώ αυτή η βανα βλέπω πως είναι κολλημένη. Ο μόνος τρόπος να την αλλάξω είναι να κόψω την κολληση;

IMG_20220824_171251.jpg

IMG_20220824_171308.jpg

Δε φαίνεται για βανα που αδειάζει ο λέβητας, γιατί όπως σου απάντησαν η μια πλευρά συνήθως είναι ελεύθερη.  Εκτός αυτού, η βανα Τώρα είναι ανοιχτή. Έχεις αδειάσει το λέβητα? Βγάλε μια φωτογραφία από πιο μακριά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Δε φαίνεται για βανα που αδειάζει ο λέβητας, γιατί όπως σου απάντησαν η μια πλευρά συνήθως είναι ελεύθερη.  Εκτός αυτού, η βανα Τώρα είναι ανοιχτή. Έχεις αδειάσει το λέβητα? Βγάλε μια φωτογραφία από πιο μακριά. 

ναι τον αδειασα για καποιες εργασιες που εκανα στα σωματα, η ακρη καταληγει εκτος λεβητοστασιου απλα που αδειαζει το νερο. ξερω τι κανει δηλαδη αυτη η  βανα απλα τροπο να την αλλαξω δεν βρισκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, GeG είπε

Πρέπει να αλλάξω την παρακατω βανα διότι χάνει σταγόνα σταγόνα και πέφτει η πίεση του κυκλώματος θέρμανσης. Είναι μια βανα που αδειάζει το κυκλωμα του λέβητα από το νερό. Αυτόματος υπάρχει και θέλει επίσης αλλαγή αλλά εκεί έχει τρελό ρακορ ενώ αυτή η βανα βλέπω πως είναι κολλημένη. Ο μόνος τρόπος να την αλλάξω είναι να κόψω την κολληση;

IMG_20220824_171251.jpg

 

Εμένα δε μου φαίνεται κολλητή, 

δεξια κατλαβαίνω ότι έχει κανάβι και η βάνα έχει και εξάγωνο για να πιάνει κλειδί στο θυλικό της βάνας ενώ ο σωλήνας φαίνεται να έχει κολλημένο αντάπτορα αρσενικό.

αριστερά είναι τουμπόραμα ? (ή μήπως κωνικό)

.

Η σταγόνα από ποιό σημείο της βάνας τρέχει? (δέιξε το κάπως πάνω στη φώτο)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeG είπε

ναι τον αδειασα για καποιες εργασιες που εκανα στα σωματα, η ακρη καταληγει εκτος λεβητοστασιου απλα που αδειαζει το νερο. ξερω τι κανει δηλαδη αυτη η  βανα απλα τροπο να την αλλαξω δεν βρισκω.

Αν έχεις γνώσεις και Εργαλεία οκ. Θα πάρεις μια βανα 1/2 ιντσα με ρακορ και ένα Ρακόρ φ15 μηχανικής σύσφιξης θηλυκο, και θα τα σφίξεις μεταξύ τους. Θα τα βάλεις δίπλα από τη βανα που θέλεις να αλλάξεις, θα σημαδέψεις και θα κόψεις τη σωλήνα από τη μεριά που φεύγει έξω. Θα βιδωσεις τη βανα πανω στο σπειρωμα οπου ερχεται απο το λέβητα.

Με μια επιφύλαξη μην τυχόν και η σωλήνα είναι φ18.

Επεξ/σία από troi.g
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, DrLo είπε

Εμένα δε μου φαίνεται κολλητή, 

δεξια κατλαβαίνω ότι έχει κανάβι και η βάνα έχει και εξάγωνο για να πιάνει κλειδί στο θυλικό της βάνας ενώ ο σωλήνας φαίνεται να έχει κολλημένο αντάπτορα αρσενικό.

αριστερά είναι τουμπόραμα ? (ή μήπως κωνικό)

.

Η σταγόνα από ποιό σημείο της βάνας τρέχει? (δέιξε το κάπως πάνω στη φώτο)

μπορεί να κάνω λάθος, αλλα εγώ βλέπω ότι σε αυτά τα 2 σημεία υπάρχουν σπειρώματα και τα κίτρινα είναι αντάπτορες

αν αριστερα σωλήνας μπορεί να γυρίσει η βάνα νομίζω μπορεί να ξεβιδωθεί

(μπορεί και να να μπορεί να "λυθεί" στη μέση)

άν είναι όντως έτσι και ακόμα και αν δε μπορεί να ξεβιδωθεί γιατί δεν υπάρχει τρελλό κάπου, αν είναι να κόψεις κάτι, κόψε τη βάνα, μετά ξεβίδωσε τα κομμάτια που θα μείνουν και άλλαξε βάνα

image.png.13f354efb5fc8443980eddd22cae5eb3.png

.

η βάνα δηλαδή μου μοιάζει να είναι τέτοια αλλά διαιρούμενη (αν είσαι τυχερός το αριστερά "μισό" της θα λύνεται)

KPC18_0688.jpg

image.jpeg.46674573719139e3412d8b7ca26f62ef.jpeg

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

ναι τον αδειασα για καποιες εργασιες που εκανα στα σωματα, η ακρη καταληγει εκτος λεβητοστασιου απλα που αδειαζει το νερο. ξερω τι κανει δηλαδη αυτη η  βανα απλα τροπο να την αλλαξω δεν βρισκω.

Αστην όπως είναι και βάλε τάπα στην άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Έχεις τρελαθεί ρε μεγάλε!

Ασε! Προσπαθώ να φέρω το σπίτι στο 2022. Το βρήκα στο 1970. Τι να κάνω!

9 ώρες πριν, DrLo είπε

Η σταγόνα από ποιό σημείο της βάνας τρέχει? (δέιξε το κάπως πάνω στη φώτο)

Στην έξοδο που καταλήγει εκτός λεβητοστασιου και δεν φαίνεται στην φωτό στάζει αργά αργά. Δεν στάζει κάπου πανω στο εικονιζόμενο εξάρτημα δηλαδή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Ασε! Προσπαθώ να φέρω το σπίτι στο 2022. Το βρήκα στο 1970. Τι να κάνω!

Στην έξοδο που καταλήγει εκτός λεβητοστασιου και δεν φαίνεται στην φωτό στάζει αργά αργά. Δεν στάζει κάπου πανω στο εικονιζόμενο εξάρτημα δηλαδή.

Αφού είναι έτσι και επειδή η αντικατάσταση της συγκεκριμένης είναι δύσκολη, εγώ σου προτείνω να βάλεις μια βανα επιπλέον εξω απο το λεβητοστασιο . Αν δεν ξερεις απο κολληματα υπαρχουν και βανες με ρακορ οπου θελουν σφιξιμο μονο με κλειδί. Μέτρησε μόνο τη διατομή ώστε να πάρεις την κατάλληλη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...