Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το ρελε πεφτει μετα απο ωρες δεν μπορεις να το βρεις μονο σου.

Θα σου ελεγα να κατεβασεις ολες τις ασφάλειες αλλα δεν εχει νόημα.

Υπαρχει περίπτωση να πέφτει και με ολες τις ασφαλειες κατω, μονο ηλεκτρολόγος μπορει να στο βρει.

Για αρχη πάντως δοκίμασε με την ασφάλεια που επεσε και μην την ξανασυκωσεις να δεις θα το ξανακάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, foniki_melitzana είπε

Κατ'αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι ξέρω ότι πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο. Τώρα που το είπα αυτό, να ρωτήσω και την απορία μου

Έλειπα σε διακοπές έπεσε το ρελέ διαφυγής (3φασικό, αν έχει καμία σημασία). Το σηκώνω χθες το βράδυ που γύρισα, σήμερα πριν λίγο ξανά κάτω. Σήμερα είχε πέσει και μια ασφάλεια μαζί (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)

Τι μπορεί να φταίει; Δεν ανοιγόκλεινα μηχανήματα, βασικά ήμουν στον υπολογιστή εκείνη την ώρα, δεν είναι πρίζα μπάνιου/κουζίνας, δεν έχει ιδιαίτερο φορτίο. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να χρειαστεί να αναφέρω. Ουσιαστικά θέλω αν υπάρχει κάτι να με καθοδηγήσετε, να έχω κάνει ένα troubleshooting πριν έρθει ο ηλεκτρολόγος, για να ξέρω τι γίνεται

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΦΜ

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω παλια, και ειχα φάει τον κοσμο να δω τι μου "την κάνει".. Σκεψου οταν ημουν στο σπιτι ολα καλα, οταν εφευγα και γυρναγα το ΡΔ ηταν πεσμενο..
Σε εμενα ηταν ενα πρόβλημα που δεν παει το μυαλο σου.. Σε μια πρίζα σουκο οπως ειχε τοποθετηθεί τα αυτάκια της είχαν μαγκώσει το καλώδιο της φάσης, χωρις να το εχουν κόψει, και μερικές φορες ακούμπαγε στην γείωση (το μεταλλικό στεφάνι της πρίζας ειναι γειωμένο) και παρτο κάτω το ρελε.

Ετυχε τυχαια μια μερα που καθομουν στον καναπε και ακουσα τον σπινθηρισμό στην πρίζα. 
Στον τριφασικό πινάκα οι φάσεις ειναι "μοιρασμένες"
Το καλο ειναι οτι οτι σου έπεσε η μια ασφάλεια, όποτε ξεκινα απο εκει.. Βγαλε οτι εχεις πάνω σε αυτη την φαση απο τις πρίζες και δες πως παει. Μπορεί να ειναι και σε γραμμή φωτισμου αν και εκει δεν εχεις συνηθως γειώσεις εκτος αν εχει γειωθει κανενα πολύφωτο, ποιο πιθανο ειναι να ειναι απο καποια συσκευή.
Εφόσον σου επεσε και η ασφάλεια, σημαίνει πρόβλημα γραμμής, ή οποια πριν βρεθει και ελεχθει θα πρεπει να εξαλείψεις οτι στο κανει το πρόβλημα κάποια συνδεδεμένη συσκευή πάνω σε αυτη. Μηπως ειναι το ψυγείο σου ή το AC ή το πληντρηριο σου, ηλεκτρικος θερμ/νας πανω σε αυτη την φαση?.

Ο ηλεκτρολόγος θα το βρει ποιο ευκολα γιατι εχει το megger όποτε μπορεί να μετρήσει την αντίσταση των γραμμών, ακόμη και συσκευών για να δει αν κάποια ειναι χαμηλή.

Και ενα edit.. Οταν λες ασφαλεια ενοεις τις ασφαλειες τις κεντρικες που εχει καθε φαση (3 στο συνολο) ή μια ασφαλεια απο τις υπολοιπες που μπορει αν ασφαλιζει μια γραμμη η και παραπανω (αναλογα την συνδεσμολογια).

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NikosKallithea said:

Ετσι βγαίνει όπως λες, ενδέχεται να ειναι πολυ βαρύ ή να εχει κολλήσει.

Εχεις βεντουζα ή προσπαθείς με τα χέρια;

Με χέρια αλλά είναι μικρό σε πλάτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, g_f είπε

Κάποιος να μοιραστεί την γνώση του

δεν έβαλες φωτο να δουμε γιατί προφίλ  λες Συνήθως στο πάνω μέρος υπάρχει στοπ  φωτο Ξεβιδώνεις λίγο την βίδα και το τραβάς προς τα κάτω Έτσι είναι στο δικο μου Το σηκώνεις και βγαίνει

Spoiler

image.png.c049dcc216a529c24951c110dfe6d157.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησε ο πλάκας να βάζει πλακάκια στο κήπο το πρωί και λίγο μετά που έφυγε έπιασε καταρρακτώδης βροχή. Υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει αυτό την συγκόλληση των πλακιδίων;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά θα μπήκαν νερα απο τους αρμους που ηταν ανοιχτοί εκείνη την ωρα, καθοτι δεν ειχε προλάβει να τους στοκάρει και να στεγνώσουν.

Αν τα αφησεις να στεγνωσουν πολυ καλα τωρα, δηλαδη η κόλλα απο κατω και αν μην πατηθούν πιστεύω οτι δεν θα εχεις πρόβλημα. Βλέπεις καπου να σου εχουν "πετάξει" την κόλλα?

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Petros Electron said:

Αν τα αφησεις να στεγνωσουν πολυ καλα τωρα

Τι να στεγνώσουν, σχεδόν όλη τη βδομάδα θα βρέχει.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Τι να στεγνώσουν, σχεδόν όλη τη βδομάδα θα βρέχει.

Αυλή ειναι δεν εχουν ανάγκη, οι κολλες σε μια ωρα στερεοποιούνται και αν ειναι καλη δε περνά ουτε το νερο, αλλα και να περάσει δεν σε νοιάζει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Τι να στεγνώσουν, σχεδόν όλη τη βδομάδα θα βρέχει.

Καλα δεν θα βρέχει και ολη μερα, ασε που εχει ζέστη. Λογικα θα σταθεροποιηθεί η κόλλα οπως γραφει και ο Νίκος.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, hp8 said:

δεν έβαλες φωτο να δουμε γιατί προφίλ  λες Συνήθως στο πάνω μέρος υπάρχει στοπ  φωτο Ξεβιδώνεις λίγο την βίδα και το τραβάς προς τα κάτω Έτσι είναι στο δικο μου Το σηκώνεις και βγαίνει

  Hide contents

image.png.c049dcc216a529c24951c110dfe6d157.png

 

Ξαναδοκίμασα με χέρια αλλά τίποτα.  Δεν σηκώνονται αρκετά ώστε να χωράνε να βγούνε.  Ούτε το εσωτερικό ούτε το εξωτερικό.  Παραθέτω και φωτογραφίες. Μάλλον είναι αυτό με τη βιδα που λες. Θα το δοκιμάσω. 

Edit: πως περιστρέφεται μια φωτογραφία? 

 

20220822_200636_compress23.jpg

20220822_200538_compress17.jpg

 

 

20220822_200803_compress21.jpg

Επεξ/σία από g_f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Petros Electron said:

Λογικά θα μπήκαν νερα απο τους αρμους που ηταν ανοιχτοί εκείνη την ωρα, καθοτι δεν ειχε προλάβει να τους στοκάρει και να στεγνώσουν.

Αν τα αφησεις να στεγνωσουν πολυ καλα τωρα, δηλαδη η κόλλα απο κατω και αν μην πατηθούν πιστεύω οτι δεν θα εχεις πρόβλημα. Βλέπεις καπου να σου εχουν "πετάξει" την κόλλα?

 

 

1 hour ago, NikosKallithea said:

Αυλή ειναι δεν εχουν ανάγκη, οι κολλες σε μια ωρα στερεοποιούνται και αν ειναι καλη δε περνά ουτε το νερο, αλλα και να περάσει δεν σε νοιάζει 

Δεν παρατηρώ να έχει πετάξει τίποτα. Η κόλλα ήταν gel thrakon γιατί θα πατήσει πάνω σε ήδη υπάρχουσα πλάκα πεζοδρομίου 

Αν απλά περιμένω να στεγνώσει πάλι καλά, σκέφτηκα ξέρω γω μην αραίωσε καμία κόλλα και ξεκολλήσουν μετά από λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

Ξεκίνησε ο πλάκας να βάζει πλακάκια στο κήπο το πρωί και λίγο μετά που έφυγε έπιασε καταρρακτώδης βροχή. Υπάρχει περίπτωση να επηρεάσει αυτό την συγκόλληση των πλακιδίων;  

Μετά από πόση ώρα άρχισε η καταρρακτώδης βροχή, και για πόση ώρα έβρεχε μέχρι να σταματήσει;

Παίζει να έκανε και καλό η βροχούλα, αν δεν έπιασε κατευθείαν, με τέτοια ζέστη...πώς βρέχουμε το μπετό, σε αυτή τη φιλοσοφία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, mechpanos said:Μετά από πόση ώρα άρχισε η καταρρακτώδης βροχή, και για πόση ώρα έβρεχε μέχρι να σταματήσει;

Παίζει να έκανε και καλό η βροχούλα, αν δεν έπιασε κατευθείαν, με τέτοια ζέστη...πώς βρέχουμε το μπετό, σε αυτή τη φιλοσοφία...

Ξεκίνησε καμία μιάμιση ώρα μέρα μετά η βροχή και κράτησε λιγότερο από ώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίχτε καμιά ιδέα...

Στον πίνακα έχω 3x 1Φ επιτηρητές τάσης που οπλίζουν 3x ρελέ ισχύος 2P. Θέλω να βάλω και Raycap για κεραυνικά. Αλλά δεν έχω καθόλου χώρο! Οπότε λέω να βγάλω τα "τριπλά" και να βάλω 1x 3Φ επιτηρητή ( γλιτώνω 4 στοιχεία ) και 1x 4P ρελέ ( γλιτώνω άλλα 6 στοιχεία ). 

Τι χάνω, πέρα από το προφανές ότι αν κάνει υπέρταση η μία φάση, θα κόψει όλο το σπίτι ( ενώ τώρα κόβεται μόνο η συγκεκριμένη ); Χάνω κάτι άλλο σημαντικό που δεν έχω σκεφτεί; Το σπίτι δεν έχει 3Φ φορτία, οπότε δε με νοιάζει η συμμετρία / διαδοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@marmagia Αδιάφορη η επιπλέον συμπλήρωση με νερό (λόγω βροχούλας). Επισυνάπτω μέρος των τεχνικών χαρακτηριστικών του υλικού (thrakon gel) :

*Μηδενική κάθετη ολίσθηση και συρρίκνωση (αφού λοιπόν, χαρακτηρίζεται ως μη-συρρικνούμενο, επιπλέον νερό δεν προσφέρει απολύτως τίποτα). 

•Ανοχή σε σημαντική αύξηση νερού, αυξάνοντας τη ρευστότητα χωρίς όμως να επηρεάζεται η ποιότητα της εργασιμότητας (μηδέν δηλαδή, εις το πηλίκο). 

Και προφανώς, καμμία απολύτως σχέση με το σκυρόδεμα...

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...