Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, sorin1977 είπε

θα ήθελα να ακούσω κάτι καθησυχαστικό...

Αν μπορεσει να σου κολλήσει μια μουφα ισως να γλυτώσεις το σπάσιμο και τα λοιπά.. Φερτον και βλέπεις, το ξερω καμια φορα τα υδραυλικά κρύβουν εκπλήξεις και εγω δεν θέλω καθολου να τα πιανω αλλα τι να κάνεις αναγκαίο κακο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, sorin1977 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

1661020083342.jpg.f1f2ffffd57b9ef747e9e7ade42bf858.jpg

1661020083402.jpg.7be74cfb69866521f9a03a1c64d2244b.jpg

Θέλησα να αλλάξω την γωνιακή βάνα σε καζανάκι μιας και είχε χαλάσει η πεταλούδα, κάτι απλό και εύκολο που έχω ξανακάνει, τελικά όμως τα πράγματα δεν πήγαν και τόσο καλά αφού στην προσπάθεια μου να την ξεβιδώσω βγήκε μαζί με την προέκταση, μέρος της οποίας έσπασε και έμεινε μέσα στον σωλήνα!

Έτσι λοιπόν είχα την φαεινή ιδέα να απομακρύνω τα κολλημένα υπολείμματα ξύνοντας τα με κατσαβίδι, βάζοντας αρκετή δύναμη και χτυπώντας και με την πένσα...το αποτέλεσμα ήταν να φαγωθεί το σπείρωμα του σωλήνα και η νέα προέκταση να μην βιδώνει με τίποτα.

Αν δεν κάνω λάθος η προέκταση βιδώνει σε γωνιά, η οποία φαντάζομαι θα είναι βιδωτή και αυτή πάνω στην σωλήνα, οπότε πρέπει να φύγουν 1-2 πλακάκια και να αντικατασταθεί η γωνία. Είναι σωστή η σκέψη μου, αν όχι τι ακριβώς πρέπει να γίνει για να διορθωθεί η κατάσταση;

Εννοείτε πως θα αναλάβει υδραυλικός.. απλά φοβάμαι για τα χειρότερα και πολύ θα ήθελα να ακούσω κάτι καθησυχαστικό...

 

 

 

Επειδή δε βλέπω πολύ καλά κάτω από το σπειρωμα , έχεις βάλει χαρτί? Δε ξέρω αν είναι ταφ ή γωνία.  Εάν είναι γωνία δε χρειάζεται να σπάσει πολύ για να αλλάξει. Αν είναι ταφ είναι πιο δύσκολο. Υπάρχει μια περίπτωση εάν απομακρυνεις ότι παλιό σπειρωμα υπάρχει, τότε μπορείς να βάλεις κολαουζο και να διορθώσεις το σπειρωμα.

54 λεπτά πριν, sorin1977 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

1661020083342.jpg.f1f2ffffd57b9ef747e9e7ade42bf858.jpg

 

 

54 λεπτά πριν, sorin1977 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Επεξ/σία από troi.g
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, troi.g είπε

Επειδή δε βλέπω πολύ καλά κάτω από το σπειρωμα , έχεις βάλει χαρτί?

Πανί είναι, το είχα βάλει για να μαζέψω τα νερά, οπότε είναι και γωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sorin1977 είπε

Πανί είναι, το είχα βάλει για να μαζέψω τα νερά, οπότε είναι και γωνία.

Φαίνεται σα να συνεχίζει να είναι ταφ. Δοκίμασες να βιδωσεις με δύναμη; Θέλει δύναμη με εργαλειο αν χάλασες το σπείρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sorin1977 είπε

αν όχι τι ακριβώς πρέπει να γίνει για να διορθωθεί η κατάσταση;

χτένισε το χαλασμένο σπείρωμα με ένα κολαούζο αντίστοιχης διατομής και πασου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Οι παλιοί σαγρέ τοίχοι, έχουν αμίαντο μέσα;

Δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα τέτοιο. Αμίαντο έχουν τα ελλενιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, troi.g said:

Δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα τέτοιο. Αμίαντο έχουν τα ελλενιτ.

Και εγώ δεν έχω ακούσει, αλλά στην Αμερική το αντίστοιχο "popcorn wall" έχει.

Λένε ότι οι τοίχοι με αυτή την τεχνοτροπία μέχρι το 1990 έχουν.

Το θέμα είναι, είναι η ίδια τεχνική με Ελλάδα; Τι υλικό χρησιμοποιούσαν; Artex;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Και εγώ δεν έχω ακούσει, αλλά στην Αμερική το αντίστοιχο "popcorn wall" έχει.

Λένε ότι οι τοίχοι με αυτή την τεχνοτροπία μέχρι το 1990 έχουν.

Το θέμα είναι, είναι η ίδια τεχνική με Ελλάδα; Τι υλικό χρησιμοποιούσαν; Artex;

Εγώ ξέρω ότι δούλευαν το relief. Δεν ξέρω αν λέμε το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Κοίτα, αυτοί γράφουν:

Αυτές οι οροφές μπορεί να περιέχουν αμίαντο, καθώς αναμίχθηκε στον σοβά για να δημιουργήσει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

και στην εικόνα τους είναι γυψοσανιδα όπου η γυψοσανιδα δεν έχει σοβά,  αλλά χρώμα.

Εγώ όσους μπογιατζηδες έχω ακούσει,  για relief μιλούσαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οσο ξερω στην Ελλαδα δε βαζανε εκει αμιαντο. 

Βεβαια εχει σε καμιναδες κτλ αλλα σστη πραξη οι μαστορες τα σπανε χωρις καποιο μετρο προστασιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Σε  επάλληλο κούφωμα (παράθυρο κουζίνας) θέλω να βγάλω ολόκληρο το παράθυρο για να το καθαρίσω απέξω όπου δεν έχω πρόσβαση. Σε παλιότερο σπίτι που νοίκιαζα απλά το ανασήκωνα και το τράβαγα προς το έξω. Αυτό δεν μπορώ με αυτό τον τρόπο. Κάποιος να μοιραστεί την γνώση του? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, g_f είπε

Καλησπέρα.Σε  επάλληλο κούφωμα (παράθυρο κουζίνας) θέλω να βγάλω ολόκληρο το παράθυρο για να το καθαρίσω απέξω όπου δεν έχω πρόσβαση. Σε παλιότερο σπίτι που νοίκιαζα απλά το ανασήκωνα και το τράβαγα προς το έξω. Αυτό δεν μπορώ με αυτό τον τρόπο. Κάποιος να μοιραστεί την γνώση του? 

Ετσι βγαίνει όπως λες, ενδέχεται να ειναι πολυ βαρύ ή να εχει κολλήσει.

Εχεις βεντουζα ή προσπαθείς με τα χέρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς να ξεκαθαρίσω ότι ξέρω ότι πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο. Τώρα που το είπα αυτό, να ρωτήσω και την απορία μου

Έλειπα σε διακοπές έπεσε το ρελέ διαφυγής (3φασικό, αν έχει καμία σημασία). Το σηκώνω χθες το βράδυ που γύρισα, σήμερα πριν λίγο ξανά κάτω. Σήμερα είχε πέσει και μια ασφάλεια μαζί (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο)

Τι μπορεί να φταίει; Δεν ανοιγόκλεινα μηχανήματα, βασικά ήμουν στον υπολογιστή εκείνη την ώρα, δεν είναι πρίζα μπάνιου/κουζίνας, δεν έχει ιδιαίτερο φορτίο. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να χρειαστεί να αναφέρω. Ουσιαστικά θέλω αν υπάρχει κάτι να με καθοδηγήσετε, να έχω κάνει ένα troubleshooting πριν έρθει ο ηλεκτρολόγος, για να ξέρω τι γίνεται

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...