Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Petros Electron

καλησπέρα, μιας και βλέπω το κατέχεις.. να σε ρωτήσω και εγώ αν γνωρίζεις

έχω το παρακάτω θηροτηλέφωνο.. είναι συνδεδεμένο σε wifi + sip και με τις τελευταίες αναβαθμίσεις που του έκανα πλέον δεν έχει disconnects κλπ γιατι στην αρχή ήταν πιο χαζό και από τα απλούστερα που υπάρχουν (το βρήκα έτσι από τον κατασκευαστή του διαμερίσματος)

WS439_manual_gr.pdf (mrsmart.gr)

Το βασικό πρόβλημα αυτή την στιγμή είναι ότι αν και έχει επιλογή όταν χτυπάνε το κουδούνι να λαμβάνω κλήση και στο κινητό σπάνια δουλεύει όπως πρέπει.

Η οθόνη συνδέεται με 2 λεπτά καλωδιάκια. Η ερώτηση μου είναι μπορώ να συνδέσω μια zigbee επαφή πόρτας με τα ίδια καλώδια? Έχω σύστημα αυτοματισμού στο σπίτι οπότε θα μου είναι εύκολο να παίρνω ειδοποίηση όταν κάποιος χτυπάει με αυτόν τον τρόπο.. 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, userAnon είπε

@Petros Electron

καλησπέρα, μιας και βλέπω το κατέχεις.. να σε ρωτήσω και εγώ αν γνωρίζεις

έχω το παρακάτω θηροτηλέφωνο.. είναι συνδεδεμένο σε wifi + sip και με τις τελευταίες αναβαθμίσεις που του έκανα πλέον δεν έχει disconnects κλπ γιατι στην αρχή ήταν πιο χαζό και από τα απλούστερα που υπάρχουν (το βρήκα έτσι από τον κατασκευαστή του διαμερίσματος)

WS439_manual_gr.pdf (mrsmart.gr)

Το βασικό πρόβλημα αυτή την στιγμή είναι ότι αν και έχει επιλογή όταν χτυπάνε το κουδούνι να λαμβάνω κλήση και στο κινητό σπάνια δουλεύει όπως πρέπει.

Η οθόνη συνδέεται με 2 λεπτά καλωδιάκια. Η ερώτηση μου είναι μπορώ να συνδέσω μια zigbee επαφή πόρτας με τα ίδια καλώδια? Έχω σύστημα αυτοματισμού στο σπίτι οπότε θα μου είναι εύκολο να παίρνω ειδοποίηση όταν κάποιος χτυπάει με αυτόν τον τρόπο.. 

Για να απαντήσω σε αυτο πρεπει να ξερω το σχεδιο της θυρο/σης.  Αν και δεν χρειαζεται..

Αφου γραφεις  οτι εχει 2 καλωδιακιά τοτε λογικα θα ειναι BUS 2 καλωδίων.
Οποτε δεν ειναι κατι το περιπλοκο υπαρχει ενας μεταλλάκτης κατω για το κυπρι, την μπουτονιερα και την καμερα.

Για βαλεις την zigbee η οποια εχει λογικά ενα reed sensor ή switch Ν.C πρέπει με καποιο τροπο να "ανοίξεις" την επαφη στην περίπτωση που σου χυπανε το κουδουνι.

Εφόσον η θυρ/ση δεν έχει κάποια τέτοια έξοδο τύπου ξηρής επαφης, τοτε μόνο μετα απο "επέμβαση" στην πλακέτα της οθόνης θα μπορούσε να γινει κατι τέτοιο. Πχ μεσω ενός τρανζίστορ να οδηγεί ενα  μκρο-ρελε οταν πχ ανάβει η οθόνη ή χτυπάει το ηχείο που έχει και αυτο με την σειρα του στην Aqara Door&Window επαφη.


 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zoranb είπε

Πρόκειται για μεντεσές του ΙΚΕΑ και δεν ξέρω τι δουλειά κάνει η ρύθμιση που δείχνει το βέλος.

ΜΕΝΤΕΣΕΣ-ΙΚΕΑ.jpg

Όπως το βλέπω, μάλλον δεν είναι ρύθμιση αλλά ένδειξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, zoranb είπε

Ένδειξη μετά απο κάποια ρύθμιση;

Το πιθανότερο "ύψος". Η βίδα αριστερά από την ένδειξη και η από πάνω της ρυθμίζουν το ύψος μεντεσέ/πορτάκι.

(χωρίς να είμαι σίγουρος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το πιθανότερο "ύψος". Η βίδα αριστερά από την ένδειξη και η από πάνω της ρυθμίζουν το ύψος μεντεσέ/πορτάκι.

(χωρίς να είμαι σίγουρος)

Όχι το ύψος, είναι οι βίδες που τον κρατάνε στη θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Ωραια, καταλαβα. (αργησα λιγο αλλα κάλιο αργά πάρα ποτέ 😂).

Λοιπον κοιτα να δεις. Υπάρχει μια πτώση του ρεύματος γιατι το κουδουνι ειναι κατασκευασμένο στην ουσια οπου το ενα τυλιγμα του δευτερεύον του Μ/Τ 230Vac σε 24Vac ειναι συνδεδεμένο μονιμα στο ηλεκτροπηνιο που κανει την κινηση οταν "χτυπαει" Στην ουσια το εξ. μπουτον κλείνει κύκλωμα οταν το πατας και ενεργοποιεί το κουδούνι.
Τι θα εκανα εγω.
Θα εβγαζα το μηχανικο κουδούνι και θα καταργούσα απο επάνω του το ηλεκτρο-πηνιο στην ουσια δεν σου χρειαζεται αυτο που έβαλες εχει το δικο του κουδουνι.
Θα εδινα δηλαδή απο το 2ον του Μ/Τ απευθείας στο videocall. Σαν απλο Μ/Τ χωρις τιποτα αλλο επανω του.
Κατι τέτοιο προϋποθέτει κάποιες γνώσεις. Προσοχή με το 230 να κλείσεις γενικό πριν το αποσυνδέσεις.
Αλλη λυση ειναι για ακόμα καλύτερα αν το  XTU J6 λειτουργεί και με DC ρευμα, να βγάλεις τελείως το μηχανικο κουδούνι και να βαλεις ενα μικρο σε διαστάσεις τροφοδοτικό AC/DC και να του δωσεις DC.
Το DC γενικα ειναι καλύτερο σε σχεση με το AC για ηλεκτρονικά. Αν και πιστεύω οτι γίνεται έτσι και αλλιώς γιατί το  XTU J6 εφόσον λειτουργεί στα 24Ac (νομιζω καπου λεει και για 12?) έχει γέφυρα ανόρθωσης για να το κανει DC εσωτερικα οποτε του δινεις και DC κατευθειαν δεν θα εχει πρόβλημα και χωρίς πολικότητα.

Και ενα Edit γιατι το ξεχασα.. Ολοι αυτοι οι Μ/Τ δεν ειναι ποτε στα 24 στην εξοδο.Αναφερομαι για το μηχανικο κουδουνι. Αν εχεις βολτομετρο για μετρα το να δεις μπορει να ειναι πανω απο 24, 28-30 και εκει να εχει το θεμα, δηλαδη παραπανω ταση απο το επιτρεπομενο του  XTU J6

-24vdc-24w.jpg

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

κοιτα δεν θελω να μπλεξω με εξτρα αγορες και δουλειες αν δεν χρειαζεται ,επιση θελω να κρατησω κ το παλιο κουδουνι ως backup σε περιπτωση που τα παιξει το καινουργιο

στην εξοδο του κοκκινου και μπλε καλωδιου μετρησα 16v αν μετρησα σωστα γιατι με τα ηλεκτρολογικα ειμαι ασχετος

οποτε βλεποντας το παλιο μου κουδουνι μπορω να κανω κατι εκει;

στο manual λενε να γεφυρωσω 2 αποληξεις απλα δεν ξερω ποιες

spacer.png

 

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

κοιτα δεν θελω να μπλεξω με εξτρα αγορες και δουλειες αν δεν χρειαζεται

στο manual λενε να γεφυρωσω 2 αποληξεις απλα δεν ξερω ποιες

Καλημέρα, προφανώς και πρέπει να κάνεις εξτρά αγορά ή δουλειά για να δουλέψει σωστά. Δεν υπάρχει κάτι σε αυτό το μηχανικό κουδούνι για να γεφυρώσεις.Για να εχεις 17V, ο M/T ειναι 220/12V και οχι 24.
17V αν μέτρησες σωστά ειναι λιγα, αν θελει 24V για να δουλέψει το XTU J6.Μπορείς να δεις απο το manual του αν θελει 24Vac ή μπορει να δουλεψει και στα 12?. Έχει δηλαδή range 12~24Ac, γιατί αν ειναι αποκλειστικά 24V δεν σου φτάνει η τάση..

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καλημέρα, προφανώς και πρέπει να κάνεις εξτρά αγορά ή δουλειά για να δουλέψει σωστά. Δεν υπάρχει κάτι σε αυτό το μηχανικό κουδούνι για να γεφυρώσεις.Για να εχεις 17V, ο M/T ειναι 220/12V και οχι 24.
17V αν μέτρησες σωστά ειναι λιγα, αν θελει 24V για να δουλέψει το XTU J6.Μπορείς να δεις απο το manual του αν θελει 24Vac ή μπορει να δουλεψει και στα 12?. Έχει δηλαδή range 12~24Ac, γιατί αν ειναι αποκλειστικά 24V δεν σου φτάνει η τάση..

καλημερα, στο manual λεει οτι μπορει να δουλεψει με 12v εως 24v ac οποτε ειμαι ενταξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

καλημερα, στο manual λεει οτι μπορει να δουλεψει με 12v εως 24v ac οποτε ειμαι ενταξει;

Ναι. Οποτε μηπως εχει τελικα καποιο θεμα το XTU J6, η πρεπει να βγει ο το πηνιο οπως εγραψα παραπανω. Γιατι εφοσον ειναι 12~24 απο ταση εισαι οκ, τα 17 ειναι αρκετα.

Edit. Αν εχεις ενα τροφοδοτικό 220/12dc βάλτο για δοκιμη προσωρινά να δεις αν θα αλλαξει κατι, για να ξερεις αν ειναι οκ τελικα το XTU J6

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, zoranb είπε

Πρόκειται για μεντεσές του ΙΚΕΑ και δεν ξέρω τι δουλειά κάνει η ρύθμιση που δείχνει το βέλος.

ΜΕΝΤΕΣΕΣ-ΙΚΕΑ.jpg

Μηπως πρόκειται για μεντεσσε με αυτόματο φρένο στο κλείσιμο και από κει ρυθμίζεται η ταχύτητα κλεισίματος;;

https://www.skroutz.gr/s/25219241/F-F-Group-Μεντεσές-Επίπλου-με-Φρένο-37089-Κουμπωτός-Ισιος-100-μοιρών.html

οντως μαλακό κλείσιμο. zorant να κοιτας τι αγοράζεις 🤣

https://www.ikea.gr/proioda/epipla-organosis-apothikeusis/doulapes-pax/esoterika-exartimata-gia-doulapes-pax/komplement-menteses-me-malako-kleisimo-4-tem-/30214504/

 

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Εφόσον η θυρ/ση δεν έχει κάποια τέτοια έξοδο τύπου ξηρής επαφης, τοτε μόνο μετα απο "επέμβαση" στην πλακέτα της οθόνης θα μπορούσε να γινει κατι τέτοιο. Πχ μεσω ενός τρανζίστορ να οδηγεί ενα  μκρο-ρελε οταν πχ ανάβει η οθόνη ή χτυπάει το ηχείο που έχει και αυτο με την σειρα του στην Aqara Door&Window επαφη.

 

Κατάλαβα τι λες, και προφανώς αυτό μπορεί να δημισουργήσει άλλα πρόβληματα τα οποία θέλω να αποφύγω. Με λίγα λόγια δεν μπορώ να κάνω και πολλά.

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

1661020083342.jpg.f1f2ffffd57b9ef747e9e7ade42bf858.jpg

1661020083402.jpg.7be74cfb69866521f9a03a1c64d2244b.jpg

Θέλησα να αλλάξω την γωνιακή βάνα σε καζανάκι μιας και είχε χαλάσει η πεταλούδα, κάτι απλό και εύκολο που έχω ξανακάνει, τελικά όμως τα πράγματα δεν πήγαν και τόσο καλά αφού στην προσπάθεια μου να την ξεβιδώσω βγήκε μαζί με την προέκταση, μέρος της οποίας έσπασε και έμεινε μέσα στον σωλήνα!

Έτσι λοιπόν είχα την φαεινή ιδέα να απομακρύνω τα κολλημένα υπολείμματα ξύνοντας τα με κατσαβίδι, βάζοντας αρκετή δύναμη και χτυπώντας και με την πένσα...το αποτέλεσμα ήταν να φαγωθεί το σπείρωμα του σωλήνα και η νέα προέκταση να μην βιδώνει με τίποτα.

Αν δεν κάνω λάθος η προέκταση βιδώνει σε γωνιά, η οποία φαντάζομαι θα είναι βιδωτή και αυτή πάνω στην σωλήνα, οπότε πρέπει να φύγουν 1-2 πλακάκια και να αντικατασταθεί η γωνία. Είναι σωστή η σκέψη μου, αν όχι τι ακριβώς πρέπει να γίνει για να διορθωθεί η κατάσταση;

Εννοείτε πως θα αναλάβει υδραυλικός.. απλά φοβάμαι για τα χειρότερα και πολύ θα ήθελα να ακούσω κάτι καθησυχαστικό...

 

 

 

Επεξ/σία από sorin1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...