Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geodimis είπε

Ένας από τους 3 μάστορες που φώναξα για βαφή κάγκελων σε μπαλκόνι μου πρότεινε χρώμα αυτοκινήτου αντί για σίδηρο χρώμα λόγω πολύ μεγαλύτερης αντοχής στο χρόνο από την εμπειρία του. 
γνωριζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Οχι δεν υπαρχει λογος.. Με αυτο θα τα βαψεις,
και θα με ευχαριστεις αργοτερα.. Επισης αν εισαι κοντά στην θάλασσα βαλε και το βερνικι που δινει. Προσοχή γυαλιστερό πάντα στα κάγκελα γιατι αλλιως ο ηλιος θα το "σπασει" ποιο γρήγορα το χρώμα

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, geodimis είπε

Ένας από τους 3 μάστορες που φώναξα για βαφή κάγκελων σε μπαλκόνι μου πρότεινε χρώμα αυτοκινήτου αντί για σίδηρο χρώμα λόγω πολύ μεγαλύτερης αντοχής στο χρόνο από την εμπειρία του. 
γνωριζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Πάρε χρώμα σιλικονουχο ή σφυριλατο δεν παθαίνουν τιποτα για χρονια.

Τα χρώματα αυτοκινήτου ειναι πανάκριβα και εχουν αλλη αραίωση για πιστολια.

Και βαψτα μόνος σου με ενα μικρό ρολακι λαδομοογιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερες σε ολους,

Αγορασα προσφατα και εγκατεστησα το video doorbell XTU J6 Wireless or Wiring Video Doorbell

ολα καλα και ευχαριστημενος μεχρι στιγμης απλα δεν ξερω αν πρεπει να κανω κατι παραπανω στο μηχανικο παλιο κουδουνι που αντικατεστησε

συμφωνα με το MANUAL πρεπει να γεφυρωσω καποιες αποληξεις πραγμα που δεν εκανα και νομιζω οτι υποτροφοδοτειται

εδω οι οδηγιες του manual

spacer.png

εδω το υπαρχον μηχανικο κουδουνι 

spacer.png

και εδω ενα σχεδιάγραμμα του κουδουνιου απο το internet

spacer.png

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neural_handshake είπε

νομιζω οτι υποτροφοδοτειται

Δηλαδη τι σου παρουσιάζει?. Μηπως σου κανει ενα θορυβο οταν ειναι σε κατασταση αναμονης (κατι σαν μπαζαρισμα? Buzzing)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, geodimis είπε

Ένας από τους 3 μάστορες που φώναξα για βαφή κάγκελων σε μπαλκόνι μου πρότεινε χρώμα αυτοκινήτου αντί για σίδηρο χρώμα λόγω πολύ μεγαλύτερης αντοχής στο χρόνο από την εμπειρία του. 
γνωριζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο;

ΑΝ πρόκειται να τα βάψεις μόνος σου.

Δοκιμαστικά/πειραματικά έχω χρησιμοποιήσει αυτό 

https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/metallikes-epifaneies/upostromata/astari-metallou-hroteh-primetal-aqua-075l-leuko-61796833

Και σε βαμμένα παλιά κάγκελα και σε καινούργια τμήματα, μετά από επισκευή.

Μέχρι στιγμής πάει καλά η δοκιμή, πλεονέκτημα ότι δεν εισπνέεις τα διαλυτικά και τις ουσίες των χρωμάτων διαλύτου. (+ δεν λερώνεσαι, δεν κολλάνε τα χέρια σου κλπ)

Δεν έχω βάλει χρώμα πάνω, μόνο το αστάρι. 2 χέρια στα ήδη βαμμένα και 3 στα καινούργια. Όπως λένε, θα δείξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Doubt είπε

ΑΝ πρόκειται να τα βάψεις μόνος σου.

Δοκιμαστικά/πειραματικά έχω χρησιμοποιήσει αυτό 

https://www.leroymerlin.gr/gr/hromata-vernikia-katharistika/metallikes-epifaneies/upostromata/astari-metallou-hroteh-primetal-aqua-075l-leuko-61796833

Και σε βαμμένα παλιά κάγκελα και σε καινούργια τμήματα, μετά από επισκευή.

Μέχρι στιγμής πάει καλά η δοκιμή, πλεονέκτημα ότι δεν εισπνέεις τα διαλυτικά και τις ουσίες των χρωμάτων διαλύτου. (+ δεν λερώνεσαι, δεν κολλάνε τα χέρια σου κλπ)

Δεν έχω βάλει χρώμα πάνω, μόνο το αστάρι. 2 χέρια στα ήδη βαμμένα και 3 στα καινούργια. Όπως λένε, θα δείξει..

Λέω να προτιμήσω διαλυτού για πιο μακροχρόνια(;) αντοχή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, geodimis είπε

Λέω να προτιμήσω διαλυτού για πιο μακροχρόνια(;) αντοχή..

Και καλα θα κανεις, εχω δοκιμασει και εγω νερού κατα εποχες, αλλα σαν του νεφτιου δεν ειναι. Δεν απλώνουν καλα, κανουν φυσαλίδες, γενικα δεν δουλεύονται ευκολα. Για εμενα ειναι οκ για χρηση μεσα στο σπιτι, οπως εσωτερικές πορτες κτλπ, αλλα οχι για εξω. Παρε αυτο που σου ειπα, φοβερο χρωμα. Εμενα μετα απο 1,5 χρονο σε καγκελα ειναι σαν την πρωτη μερα, και εχουν φαει βροχες, χιονια, τα παντα

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Και καλα θα κανεις, εχω δοκιμασει και εγω νερού κατα εποχες, αλλα σαν του νεφτιου δεν ειναι. Δεν απλώνουν καλα, κανουν φυσαλίδες, γενικα δεν δουλεύονται ευκολα. Για εμενα ειναι οκ για χρηση μεσα στο σπιτι, οπως εσωτερικές πορτες κτλπ, αλλα οχι για εξω. Παρε αυτο που σου ειπα, φοβερο χρωμα. Εμενα μετα απο 1,5 χρονο σε καγκελα ειναι σαν την πρωτη μερα, και εχουν φαει βροχες, χιονια, τα παντα

Αυτό που προτείνεις επειδή θα τρίψω πρώτα, δε θέλει αστάρι πριν την εφαρμογή του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αυτό που προτείνεις επειδή θα τρίψω πρώτα, δε θέλει αστάρι πριν την εφαρμογή του;

Αναγακαιο οχι, αλλα κατ'εμε παντα να βαζεις αστάρι γιατι βελτιωνει κατα πολυ την πρόσφυση και την τελικη αντοχη του τελικου χρωματος. Όποτε καλύτερα να βαλεις, Εγω πάντα βαζω και βαζω ασταρι για αλουμίνια και γαλβάνιζε ειναι καλύτερο (κατα την γνωμη μου και την εμπειρια μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Δηλαδη τι σου παρουσιάζει?. Μηπως σου κανει ενα θορυβο οταν ειναι σε κατασταση αναμονης (κατι σαν μπαζαρισμα? Buzzing)

ναι γιατι το μηχανικο κουδουνι ειναι ακομα ενεργο, κ αυτο δεν τροφοδοτειται σωστα οπως κ το video doorbell, μοιραζονται το ρευμα δηλαδη ,επισης στο setup του doorbell αναφερει battery powered κ οτι κανει charging

πρεπει σιγουρα κατι να κανω στη πλακετα του παλιου κουδουνιου οπως αναφερουν η οδηγιες αλλα επειδη μετασχηματισης και κουδουνι ειναι πανω σε πλακετα δεν μπορω να καταλαβω τι ,για αυτο ζητησα βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλα εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι πρόβλημα εχεις. Ισως να πρεπει να βαλεις ενα μικρο ρελε για να παιρνεις την εντολη απο επαφη, για το κουδουνι και το πηνιο του να ελέγχετε απο την θυροτηλεόραση εκτος του κουδουνιού, Αυτο που εβαλες εχει δικο του κουδουνι επανω. Το μηχανικο τι το θελεις? Ανεβασε μια φωτο απο το κουδουνι να δω, αν ειναι τα παλια μια επαφη εχει n.o και μια τροφοδοσια για το λαμπακι φωτισμου του

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Ναι αλλα εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι πρόβλημα εχεις. Ισως να πρεπει να βαλεις ενα μικρο ρελε για να παιρνεις την εντολη απο επαφη, για το κουδουνι και το πηνιο του να ελέγχετε απο την θυροτηλεόραση εκτος του κουδουνιού, Αυτο που εβαλες εχει δικο του κουδουνι επανω. Το μηχανικο τι το θελεις? Ανεβασε μια φωτο απο το κουδουνι να δω, αν ειναι τα παλια μια επαφη εχει n.o και μια τροφοδοσια για το λαμπακι φωτισμου του

το μηχανικο κουδουνι που ειναι κ μετασχηματιστης πακετο δινουν ρευμα στο καινουργιο video doorbell ,ετσι λενε οι οδηγιες να κανεις ολων αυτων τω νεων κουδουνιων, απλα νομιζω οτι χωρις να γεφυρωσω αυτο που λενε οι οδηγιες, του δινω λιγοτερο ρευμα οποτε αργα η γρηγορα θα εξαντληθει η εσωτερικη επαναφορτιζομενη μπαταρια του

φωτο του παλιου κουδουνιου  + απλοικο σχεδιαγραμμα εχω ηδη βαλει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

φωτο του παλιου κουδουνιου  + απλοικο σχεδιαγραμμα εχω ηδη βαλει 

To video door bell το εχεις συνδεσει απο την εξοδο του κουδουνιού οπως βλεπω στην photo μεσω του κοκκινου μπλε?. Εκει που λεει main button ?

 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

To video door bell το εχεις συνδεσει απο την εξοδο του κουδουνιού οπως βλεπω στην photo μεσω του κοκκινου μπλε?. Εκει που λεει main button ?

 

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια, καταλαβα. (αργησα λιγο αλλα κάλιο αργά πάρα ποτέ 😂).

Λοιπον κοιτα να δεις. Υπάρχει μια πτώση του ρεύματος γιατι το κουδουνι ειναι κατασκευασμένο στην ουσια οπου το ενα τυλιγμα του δευτερεύον του Μ/Τ 230Vac σε 24Vac ειναι συνδεδεμένο μονιμα στο ηλεκτροπηνιο που κανει την κινηση οταν "χτυπαει" Στην ουσια το εξ. μπουτον κλείνει κύκλωμα οταν το πατας και ενεργοποιεί το κουδούνι.
Τι θα εκανα εγω.
Θα εβγαζα το μηχανικο κουδούνι και θα καταργούσα απο επάνω του το ηλεκτρο-πηνιο στην ουσια δεν σου χρειαζεται αυτο που έβαλες εχει το δικο του κουδουνι.
Θα εδινα δηλαδή απο το 2ον του Μ/Τ απευθείας στο videocall. Σαν απλο Μ/Τ χωρις τιποτα αλλο επανω του.
Κατι τέτοιο προϋποθέτει κάποιες γνώσεις. Προσοχή με το 230 να κλείσεις γενικό πριν το αποσυνδέσεις.
Αλλη λυση ειναι για ακόμα καλύτερα αν το  XTU J6 λειτουργεί και με DC ρευμα, να βγάλεις τελείως το μηχανικο κουδούνι και να βαλεις ενα μικρο σε διαστάσεις τροφοδοτικό AC/DC και να του δωσεις DC.
Το DC γενικα ειναι καλύτερο σε σχεση με το AC για ηλεκτρονικά. Αν και πιστεύω οτι γίνεται έτσι και αλλιώς γιατί το  XTU J6 εφόσον λειτουργεί στα 24Ac (νομιζω καπου λεει και για 12?) έχει γέφυρα ανόρθωσης για να το κανει DC εσωτερικα οποτε του δινεις και DC κατευθειαν δεν θα εχει πρόβλημα και χωρίς πολικότητα.

Και ενα Edit γιατι το ξεχασα.. Ολοι αυτοι οι Μ/Τ δεν ειναι ποτε στα 24 στην εξοδο.Αναφερομαι για το μηχανικο κουδουνι. Αν εχεις βολτομετρο για μετρα το να δεις μπορει να ειναι πανω απο 24, 28-30 και εκει να εχει το θεμα, δηλαδη παραπανω ταση απο το επιτρεπομενο του  XTU J6

-24vdc-24w.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...