Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, lector είπε

Δηλαδη τι κινδυνος πιστευεις οτι υπαρχει πρακτικα αν αποπειραθω να το κανω μονος μου; (προφανως δε μιλαμε για το αυτονοητο να γινει η δουλεια με κατεβασμενο το μαστερ). Λαμβανω σοβαρα υπ'οψιν την απαντηση. 

Επειδή δεν σε ξέρω και δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις, οφείλω να σε προφυλάξω. Αν ξέρεις να ξεχωρίσεις ποια είναι η γείωση και ποια είναι η φάση μεταξύ 2 καλωδίων, είναι μια καλή ένδειξη...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Επειδή δεν σε ξέρω και δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις, οφείλω να σε προφυλάξω. Αν ξέρεις να ξεχωρίσεις ποια είναι η γείωση και ποια είναι η φάση μεταξύ 2 καλωδίων, είναι μια καλή ένδειξη...

Απο τα χρωματα δεν ξεχωριζουν; Οι φασεις ειναι συνηθως μπλε/καφε/μαυρο (και κοκκινο εχω πετυχει) και η γειωση κιτρινη ή κιτρινοπρασινη. Με τρομαζεις και αρχιζω και αμφιβαλλω και για αυτα τα λιγα που ξερω 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, lector είπε

Απο τα χρωματα δεν ξεχωριζουν; Οι φασεις ειναι συνηθως μπλε/καφε/μαυρο (και κοκκινο εχω πετυχει) και η γειωση κιτρινη ή κιτρινοπρασινη. Με τρομαζεις και αρχιζω και αμφιβαλλω και για αυτα τα λιγα που ξερω 😂

Πες ότι ένας βλάκας ηλεκτρολόγος μπερδεύτηκε και τα έβαλε ανάποδα... Πρέπει να ελέγξεις πριν!!! Γενικά είναι κίτρινο/πράσινο η γείωση, μπλε ο ουδέτερος, μαύρο καφέ και γκρί οι φάσεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Πρώτα από όλα θεωρώ δεδομένο ότι την αλλαγή θα την κάνει επαγγελματίας αδειούχος ηλεκτρολόγος. Οπότε αυτός θα τα ξέρει όλα αυτά και δεν θα σου απαντήσει με ανακρίβειες που σου έχουν δοθεί εδώ μέσα. Ειδικότερα, η ασφάλεια ασφαλίζει το καλώδιο από υπερένταση, για να μην πάρει φωτιά και λιώσει. Δεν ασφαλίζει από βραχυκύκλωμα τον χρήστη. Για αυτό υπάρχει το ρελέ διαρροής. Κατόπιν των ανωτέρω, φυσικά και δεν τίθεται θέμα αλλαγής ασφάλειας, για να λειτουργήσεις μικρότερο φορτίο!!!
Αν έχεις οποιαδήποτε σκέψη να το κάνεις μόνος σου και να μην φωνάξεις ηλεκτρολόγο, να την βγάλεις από το μυαλό σου αμέσως!

Ανακρίβεια είναι ότι η ασφάλεια δεν προστατεύει από βραχυκύκλωμα και το κάνει το ρελε

Το ρελε προστατεύει από διαρροή ρεύματος,  από βραχυκύκλωμα προστατεύει η ασφάλεια, επειδή υπάρχει περίπτωση να γίνει τήξη μετάλλων και να "κολλήσει" πάντα  μπαίνει και μια τηξεως στο γενικό.

 

@lector

Το λοιπόν.  Η ασφάλεια πάει βάσει διατομής και ρεύματος ανοχής του καλωδίου.

Καλώδιο κουζίνας είναι κατά πάσα πιθανότητα 6αρι/25 αμπέρ. Αν βάλεις εκεί πάνω φις σουκο,  που προσωπικά δεν έχω δει ανώτερο από 16 αμπέρ,  σε μια κακή χρήση της πρίζας,  κινδυνεύει να υπερθερμανθεί,  να λιώσει και ίσως να πάρει φωτιά.  Όσο ακίνδυνο και να ακούγεται το έλα μωρέ,  μια στο τόσο θα το χρησιμοποιώ,  τόσο εν δυνάμει επικίνδυνο μπορεί να γίνει. Σε τέτοια πράγματα το κορώνα -  γράμματα εγώ το αποφεύγω.

Το σωστό θα ήταν να αλλάξει η ασφάλεια που ασφαλίζει το κύκλωμα σε 16αρα, το καλώδιο αν είναι μεγαλύτερης διατομής δεν επηρεάζει αρνητικά πουθενά(εκτός του κόστους που δεν έχει νόημα να επεκταθούμε).

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ανακρίβεια είναι ότι η ασφάλεια δεν προστατεύει από βραχυκύκλωμα και το κάνει το ρελε

Το ρελε προστατεύει από διαρροή ρεύματος,  από βραχυκύκλωμα προστατεύει η ασφάλεια, επειδή υπάρχει περίπτωση να γίνει τήξη μετάλλων και να "κολλήσει" πάντα  μπαίνει και μια τηξεως στο γενικό

Πολύ σωστά. Και μάλιστα ως μικρή συμπλήρωση, αυτή η τήξεως πριν από όλους τους μικροαυτόματους. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nickol-us είπε

σε μια κακή χρήση της πρίζας

οταν λες κακη χρηση της πριζας τι εννοεις; καποιο παραδειγμα αν ειναι ευκολο; για να ξερω να προσεχω ρωταω. η πριζα αν ειναι θα χρησιμοποιηθει μονο για το φουρνακι και τιποτε αλλο, και οπως ειπα και πριν, θα ειναι κατεβασμενος ο διακοπτης της οταν δεν ειναι σε χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ανακρίβεια είναι ότι η ασφάλεια δεν προστατεύει από βραχυκύκλωμα και το κάνει το ρελε

Το ρελε προστατεύει από διαρροή ρεύματος,  από βραχυκύκλωμα προστατεύει η ασφάλεια, επειδή υπάρχει περίπτωση να γίνει τήξη μετάλλων και να "κολλήσει" πάντα  μπαίνει και μια τηξεως στο γενικό.

Έχεις δίκιο. Βλακεία, διαρροή εννοούσα αλλά είμαι στη δουλειά και πάνω στην απάντηση έγραψα βραχυκύκλωμα εννοώντας την προστασία του χρήστη από διαρροή. Αλλά σε βραχυκύκλωμα και η 25άρα θα "πέσει" όπως και η 16άρα, δεν αλλάζει κάτι.

Για το θέμα φορτίου και κακής χρήσης της πρίζας έχει νόημα αυτό που λες, αλλά ο άνθρωπος αφαίρεσε την κουζίνα και θέλει να βάλει φορτίο σαφώς μικρότερο από τα 16αμπερ (ένα φουρνάκι). Εκτός και χώσει πολύμπριζο και δουλεύει τοστιέρες φουρνάκια και καφετιέρες ταυτόχρονα ξέρω'γω...που ΟΚ εκεί θα αρχίσει να πετάει το πολύπριζο σπίθες πριν λιώσει τυχόν ενισχυμένη πρίζα, και η ασφάλεια δεν θα έχει ακούσει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jackess είπε

Καλησπέρα με ένα υδραυλικό πρόβλημα. Έβαλα μία καινούρια λεκάνη της πλάκας απο τα πράκτικερ, στη σύνδεση της λεκάνης με την αποχέτευση έβαλα ένα σπιράλ περίπου 25 πόντους, αυτό με το λαστιχένιο χείλος. Δυστυχώς δάκρυζε απο τη μεριά της λεκάνης το σπιράλ. Το μπούκωσα σιλικόνη και μέσα και τρυγύρω και απέξω αλλά μάταια. Θα δοκιμάσω ένα καινούριο διαφορετικό σπιράλ με μεγαλύτερο χείλος εσωτερικά. Καμιά ιδέα για το πως να σταματήσω το δάκρυσμα?

Τι εννοείς λεκανη, προφανώς το καζανάκι λες.

Σιλικόνες και τετοιες λυσεις σε νερο υπό πίεση είναι τζάμπα κοπος και χάσιμο χρηματων.

Η λυση ειναι το σπιράλ, δεν κάνει αυτό βαλε άλλο, άλλαξε λάστιχακια, σφίχτο  ...κλπ 

...οχι όμως κόλλες σιλικόνες κλπ 

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τι εννοείς λεκανη, προφανώς το καζανάκι λες.

Σιλικόνες και τετοιες λυσεις σε νερο υπό πίεση είναι τζάμπα κοπος και χάσιμο χρηματων.

Η λυση ειναι το σπιράλ, δεν κάνει αυτό βαλε άλλο, άλλαξε λάστιχακια, σφίχτο  ...κλπ 

...οχι όμως κόλλες σιλικόνες κλπ 

Όχι όχι το καζανάκι, αυτό είναι κομπλέ. Η έξοδος της λεκάνης από εκεί που φεύγουν τα βρωμονερα. Έχω βάλει ένα σπιράλ πλαστικό που φεύγει από τη λεκάνη και πάει σε αποχέτευση φ100. Δακρύζει στην ένωση λεκάνης με σπιράλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, lector είπε

οταν λες κακη χρηση της πριζας τι εννοεις; καποιο παραδειγμα αν ειναι ευκολο; για να ξερω να προσεχω ρωταω. η πριζα αν ειναι θα χρησιμοποιηθει μονο για το φουρνακι και τιποτε αλλο, και οπως ειπα και πριν, θα ειναι κατεβασμενος ο διακοπτης της οταν δεν ειναι σε χρηση.

Δεν είδα ότι πρόκειται για φουρνακι.

Κακή χρήση θα μπορούσε να είναι η υπερφόρτωση.  Αν πχ το φουρνακι τραβάει περισσότερα από 16α όταν ανοίξουν όλα μαζί (2 μάτια και φουρνακι)  σε αυτή την περίπτωση η ασφάλεια δεν θα πέσει αλλά το καλώδιο της συσκευής όπως και το φις κινδυνεύει με υπερθέρμανση κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jackess είπε

Όχι όχι το καζανάκι, αυτό είναι κομπλέ. Η έξοδος της λεκάνης από εκεί που φεύγουν τα βρωμονερα. Έχω βάλει ένα σπιράλ πλαστικό που φεύγει από τη λεκάνη και πάει σε αποχέτευση φ100. Δακρύζει στην ένωση λεκάνης με σπιράλ

Σπιραλ πλαστικό σε λεκανι πρώτη φορα ακούω.

Σορρυ δεν εχω λυση για αυτό, εκτός απο το να το αφαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δεν είδα ότι πρόκειται για φουρνακι.

Κακή χρήση θα μπορούσε να είναι η υπερφόρτωση.  Αν πχ το φουρνακι τραβάει περισσότερα από 16α όταν ανοίξουν όλα μαζί (2 μάτια και φουρνακι)  σε αυτή την περίπτωση η ασφάλεια δεν θα πέσει αλλά το καλώδιο της συσκευής όπως και το φις κινδυνεύει με υπερθέρμανση κτλ.

Καταλαβα. Θεωρω σχεδον απιθανο να συμβει κατι τετοιο, να χρειαστει δηλαδη να δουλεψει ταυτοχρονα φουρνο και 2 ματια. Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σπιραλ πλαστικό σε λεκανι πρώτη φορα ακούω.

Σορρυ δεν εχω λυση για αυτό, εκτός απο το να το αφαιρέσεις.

Ένα τέτοιο είναι (βλ συνημμένο)

Μάλλον θα δοκιμάσω ένα διαφορετικής μάρκας και τύπου και αν δεν δουλέψει θα βάλω μια φ100 να τελειώνω 

B724C264-763B-4A12-A581-FE8680F2B42B.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας από τους 3 μάστορες που φώναξα για βαφή κάγκελων σε μπαλκόνι μου πρότεινε χρώμα αυτοκινήτου αντί για σίδηρο χρώμα λόγω πολύ μεγαλύτερης αντοχής στο χρόνο από την εμπειρία του. 
γνωριζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geodimis είπε

Ένας από τους 3 μάστορες που φώναξα για βαφή κάγκελων σε μπαλκόνι μου πρότεινε χρώμα αυτοκινήτου αντί για σίδηρο χρώμα λόγω πολύ μεγαλύτερης αντοχής στο χρόνο από την εμπειρία του. 
γνωριζει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο;

Με πάρα καλό τρίψιμο, ολικό αστάρωμα και ένα ντουκόχρωμα πολύ καλής ποιότητας gloss θα έχεις πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα επίσης. Αυτό που σου είπε ίσως δώσει λίγα χρόνια παραπάνω αλλά δεν αναιρεί και δεν προσφέρει κάτι παραπάνω αν δεν γίνουν σωστά τα 2 προηγούμενα στάδια (τρίψιμο, αστάρωμα)

Επεξ/σία από cger
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...