Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Καλησπέρα σας! Έχω μια ιδέα να πάρω ένα μπαούλο κήπου από πολυπροπυλενιο. Θέλω να βάλω μέσα δυο αμμολεκανες γατιών. Το ερώτημα μου είναι το εξής. Θα μπορέσω λέτε να κόψω άνετα δυο τρύπες δεξιά και αριστερά του κουτιού; Αν ναι με τι εργαλείο προτείνετε; Ευχαριστώ 

Τρυπάνι και γάζωμα με τρύπες στο μέγεθος σχημα της κάθε τρύπας και με πριόνι μετά.Αν υπάρχει ηλεκτρική σέγα ακόμα πιο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, kax54638 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να βάψω έναν τοίχο εσωτερικό με χρώματα τεχνοτροπίας - αυτά τα παστωδη που απλώνονται με σπάτουλα. Ο τοίχος είναι βαμμένος ήδη και δεν έχει θέμα με υγρασία, ξεφλουδισματα κλπ. Είναι μια χαρά δηλαδή. Χρειάζεται να χρησιμοποιήσω αστάρι πριν το βάψιμο; Δεν τίθεται θέμα αλλαγής χρώματος - είναι βαμμένος πολύ ανοιχτό κιτρινο, σχεδόν λευκό και θα γίνει γκρι σκούρο. 

 

Τρίψιμο ασταρι

...και μετά κάνε οτι θέλεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Καλησπέρα σας! Έχω μια ιδέα να πάρω ένα μπαούλο κήπου από πολυπροπυλενιο. Θέλω να βάλω μέσα δυο αμμολεκανες γατιών. Το ερώτημα μου είναι το εξής. Θα μπορέσω λέτε να κόψω άνετα δυο τρύπες δεξιά και αριστερά του κουτιού; Αν ναι με τι εργαλείο προτείνετε; Ευχαριστώ 

Εγώ σκέφτηκα ποτηροτρύπανο, χωρίς να είμαι σίγουρος. (αν υπάρχει ήδη δράπανο)

Είναι για να μπαινοβγαίνουν οι γάτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους, ερωτηση για ατομα με γνωσεις ηλεκτρολογικων. 

Σε αναμονη παροχης ρευματος για ηλεκτρικη κουζινα, η οποια αποσυρθηκε, μπορω να συνδεσω κανονικα πριζα (χωνευτη ή εξωτερικη) ενωνοντας τους 2 πολους και τη γειωση; Ή εχει καποια διαφορα απο ολες τις υπολοιπες πριζες του σπιτιου; Θα μπει μικρο ηλεκτρικο φουρνακι στη θεση αυτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, lector είπε

Καλημερα σε ολους, ερωτηση για ατομα με γνωσεις ηλεκτρολογικων. 

Σε αναμονη παροχης ρευματος για ηλεκτρικη κουζινα, η οποια αποσυρθηκε, μπορω να συνδεσω κανονικα πριζα (χωνευτη ή εξωτερικη) ενωνοντας τους 2 πολους και τη γειωση; Ή εχει καποια διαφορα απο ολες τις υπολοιπες πριζες του σπιτιου; Θα μπει μικρο ηλεκτρικο φουρνακι στη θεση αυτη. 

Μπορεις αλλα οχι.

Η παροχη αυτη εχει 25αρα ασφαλεια, αν γίνει κατι θα καείτε και δεν θα το καταλάβατε.

Αν την αφαίρεσεις και βαλεις μια 16αρα τοτε οκ

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, lector είπε

Σε αναμονη παροχης ρευματος για ηλεκτρικη κουζινα, η οποια αποσυρθηκε, μπορω να συνδεσω κανονικα πριζα (χωνευτη ή εξωτερικη) ενωνοντας τους 2 πολους και τη γειωση; Ή εχει καποια διαφορα απο ολες τις υπολοιπες πριζες του σπιτιου; Θα μπει μικρο ηλεκτρικο φουρνακι στη θεση αυτη. 

Το πρώτο ζήτημα που προκύπτει είναι η διατομή των καλωδίων, τα οποία - λογικά - δεν θα κουμπώνουν σε μια συνηθισμένη πρίζα (μεγάλες διατομές -> μικροί υποδοχείς). 

Ακόμα όμως και αν παρακάμπταμε το πρόβλημα αυτό, η ασφάλεια του ηλεκτρολογικού πίνακα είναι περισσότερων Ampère. Συνεπώς, δεν θα ήταν ιδιαίτερα ασφαλής η χρήση της σε μικρής ισχύος συσκευές, λόγω της μειωμένης "ευαισθησίας". 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μπορεις αλλα οχι.

Η παροχη αυτη εχει 25αρα ασφαλεια, αν γίνει κατι θα καείτε και δεν θα το καταλάβατε.

Αν την αφαίρεσεις και βαλεις μια 16αρα τοτε οκ

 

1 λεπτό πριν, MauroPaltoudias είπε

Το πρώτο ζήτημα που προκύπτει είναι η διατομή των καλωδίων, που λογικά δεν θα κουμπώνουν σε μια συνηθισμένη πρίζα. 

Ακόμα όμως και αν παρακάμπταμε το πρόβλημα αυτό, η ασφάλεια του ηλεκτρολογικού πίνακα είναι περισσότερων Ampère. Συνεπώς, δεν θα ήταν ιδιαίτερα ασφαλής η χρήση της σε μικρής ισχύος συσκευές, λόγω της μειωμένης "ευαισθησίας". 

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Προκειται για εξοχικο σπιτι και η συσκευη θα χρησιμοποιειται αρκετα σπανια, οσο το σπιτι ειναι κλειστο ειναι παντα κατω ο γενικος, αλλα επισης οσο δε χρησιμοποιειται το φουρνακι θα ειναι κατεβασμενος ο συγκεκριμενος διακοπτης (που αφορα την κουζινα). Αν υπολογισουμε αυτα, και αλλαξω και ασφαλεια σε μικροτερη (16 τελικα; ) ειναι ΟΚ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lector είπε

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Προκειται για εξοχικο σπιτι και η συσκευη θα χρησιμοποιειται αρκετα σπανια, οσο το σπιτι ειναι κλειστο ειναι παντα κατω ο γενικος, αλλα επισης οσο δε χρησιμοποιειται το φουρνακι θα ειναι κατεβασμενος ο συγκεκριμενος διακοπτης (που αφορα την κουζινα). Αν υπολογισουμε αυτα, και αλλαξω και ασφαλεια σε μικροτερη (16 τελικα; ) ειναι ΟΚ;

 

Πρώτα από όλα θεωρώ δεδομένο ότι την αλλαγή θα την κάνει επαγγελματίας αδειούχος ηλεκτρολόγος. Οπότε αυτός θα τα ξέρει όλα αυτά και δεν θα σου απαντήσει με ανακρίβειες που σου έχουν δοθεί εδώ μέσα. Ειδικότερα, η ασφάλεια ασφαλίζει το καλώδιο από υπερένταση, για να μην πάρει φωτιά και λιώσει. Δεν ασφαλίζει από βραχυκύκλωμα τον χρήστη. Για αυτό υπάρχει το ρελέ διαρροής. Κατόπιν των ανωτέρω, φυσικά και δεν τίθεται θέμα αλλαγής ασφάλειας, για να λειτουργήσεις μικρότερο φορτίο!!!
Αν έχεις οποιαδήποτε σκέψη να το κάνεις μόνος σου και να μην φωνάξεις ηλεκτρολόγο, να την βγάλεις από το μυαλό σου αμέσως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@lector Να είστε καλά. Η λογική λέει ναι, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν μετάβαση από 6mm² διατομή σε 2.5mm² π.χ.,  έστω και με κλέμες απλές (κυπαρισσάκι) ή caps (καψάκια που λεν' και τα μαστόρια). 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πρώτα από όλα θεωρώ δεδομένο ότι την αλλαγή θα την κάνει επαγγελματίας αδειούχος ηλεκτρολόγος. Οπότε αυτός θα τα ξέρει όλα αυτά και δεν θα σου απαντήσει με ανακρίβειες που σου έχουν δοθεί εδώ μέσα. Ειδικότερα, η ασφάλεια ασφαλίζει το καλώδιο από υπερένταση, για να μην πάρει φωτιά και λιώσει. Δεν ασφαλίζει από βραχυκύκλωμα τον χρήστη. Για αυτό υπάρχει το ρελέ διαρροής. Κατόπιν των ανωτέρω, φυσικά και δεν τίθεται θέμα αλλαγής ασφάλειας, για να λειτουργήσεις μικρότερο φορτίο!!!
Αν έχεις οποιαδήποτε σκέψη να το κάνεις μόνος σου και να μην φωνάξεις ηλεκτρολόγο, να την βγάλεις από το μυαλό σου αμέσως!

Ευχαριστω για την απαντηση. Για να ειμαι ειλικρινης, θεωρησα οτι δεν ειναι κατι τοσο τραγικο το να συνδεσω μια πριζα ωστε να χρειαζεται να καλεσω ηλεκτρολογο, αλλα ετσι που το περιγραφεις δειχνει καπως απερισκεπτο το να το κανω μονος μου. Αλλωστε αν ειχα στο μυαλο μου να καλεσω, δε θα εμπαινα καν στη διαδικασια να κανω ποστ εδω.

Δηλαδη τι κινδυνος πιστευεις οτι υπαρχει πρακτικα αν αποπειραθω να το κανω μονος μου; (προφανως δε μιλαμε για το αυτονοητο να γινει η δουλεια με κατεβασμενο το μαστερ). Λαμβανω σοβαρα υπ'οψιν την απαντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

@lector Να είστε καλά. Η λογική λέει ναι, αλλά εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν μετάβαση από 6mm² διατομή σε 2.5mm² π.χ.,  έστω και με κλέμες απλές (κυπαρισσάκι) ή caps (καψάκια που λεν' και τα μαστόρια). 

Δεν είναι τόσο τραβηγμένο όσο το περιγράφεις. Θες να εξηγήσεις γιατί; 

Ειδικά εφόσον κατεβάσει και την ασφάλεια στα 16, περάσει και μια μονωτική σε ότι υλικό σύνδεσης (caps, κλεμα παλαιού ή νέου τύπου (ταχύ σύνδεσης), και δουλεύει το ρελέ διαρροής, δεν κάνεις κάτι διαφορετικό από ότι θα γινόταν σε ένα κουτί διακλάδωσης. 

Ούτε θέλει να έχεις τελειώσει πολυτεχνείο για να το κάνεις, μη τρελαθούμε. Άποψη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα με ένα υδραυλικό πρόβλημα. Έβαλα μία καινούρια λεκάνη της πλάκας απο τα πράκτικερ, στη σύνδεση της λεκάνης με την αποχέτευση έβαλα ένα σπιράλ περίπου 25 πόντους, αυτό με το λαστιχένιο χείλος. Δυστυχώς δάκρυζε απο τη μεριά της λεκάνης το σπιράλ. Το μπούκωσα σιλικόνη και μέσα και τρυγύρω και απέξω αλλά μάταια. Θα δοκιμάσω ένα καινούριο διαφορετικό σπιράλ με μεγαλύτερο χείλος εσωτερικά. Καμιά ιδέα για το πως να σταματήσω το δάκρυσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, lector είπε

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια. Προκειται για εξοχικο σπιτι και η συσκευη θα χρησιμοποιειται αρκετα σπανια, οσο το σπιτι ειναι κλειστο ειναι παντα κατω ο γενικος, αλλα επισης οσο δε χρησιμοποιειται το φουρνακι θα ειναι κατεβασμενος ο συγκεκριμενος διακοπτης (που αφορα την κουζινα). Αν υπολογισουμε αυτα, και αλλαξω και ασφαλεια σε μικροτερη (16 τελικα; ) ειναι ΟΚ;

 

Να πω κάτι που το έχω δει στην πράξη και λειτούργησε μια χαρά. Στην παροχή της κουζίνας σύνδεση φις σούκο θηλυκό βαρέως τύπου από καουτσούκ 16Α κι εκεί συνδέεις ότι θέλεις. Φουρνάκι/κουζινάκι τύπου "φοιτητικό σπίτι", άνετα.

Εννοείται κλειστός ο γενικός στη διάρκεια της εργασίας.

*Αν δεν ξέρεις από ποια μεριά πιάνουν το κατσαβίδι, επιβάλλεται να το κάνει ηλεκτρολόγος.

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitris_st13 είπε

Ούτε θέλει να έχεις τελειώσει πολυτεχνείο για να το κάνεις, μη τρελαθούμε. Άποψη μου. 

Μα δεν έγραψα κάτι τέτοιο παραπάνω, ούτε και το υπονόησα.  Έγραψα επί λέξει "εγώ προσωπικά", που δηλώνει προσωπικές ανησυχίες. 

Από εκεί και πέρα, ο καθένας πράττει όπως αυτός κρίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Να πω κάτι που το έχω δει στην πράξη και λειτούργησε μια χαρά. Στην παροχή της κουζίνας σύνδεση φις σούκο θηλυκό βαρέως τύπου από καουτσούκ 16Α κι εκεί συνδέεις ότι θέλεις. Φουρνάκι/κουζινάκι τύπου "φοιτητικό σπίτι", άνετα.

Εννοείται κλειστός ο γενικός στη διάρκεια της εργασίας.

*Αν δεν ξέρεις από μια μεριά πιάνουν το κατσαβίδι, επιβάλλεται να το κάνει ηλεκτρολόγος.

Μια χαρα πιανω κατσαβιδι, τεχνικος ειναι η δουλεια μου. Και πριζες-διακοπτες στο σπιτι μου τις εχω αλλαξει μονος μου. Ηλεκτρολογος ομως δεν ειμαι ουτε εχω τις γνωσεις ενος επαγγελματια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...