Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Silverage είπε

Δεν παίζει να έχει βάλει μικρή ασφάλεια αλλά το καλώδιο να αντέχει παραπάνω;

Η ασφάλεια, ασφαλίζει το καλώδιο. Οπότε αν έχεις ασφάλεια 10Α, έχεις και καλώδιο για 10Α (1,5mm). Να έριξε ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος καλώδια για 16Α (2,5mm) αλλά να τ' ασφάλισε με 10άρα δε παίζει... διότι το παχύτερο καλώδιο, είναι και πιο ακριβό.

Εάν δε θες να μπεις στη διαδικασία να σκάψεις (πολύ λογικό, μιας και μάλλον το σπίτι κατοικείται) πέρνα έστω τα air-condiotion σε δικές τους γραμμές, εξωτερικά, με κανάλι ή σπιράλ. Έτσι θα ελαφρύνεις και τη 10άρα γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η απλώστρα για τα ρούχα έχει σκουριάσει σε κάποια σημεία. Αξίζει να τη βάψω; Παίζει να μου χαλάσει κανένα ρούχο η μπογιά με τον καιρό; Τι μπογιά να θέλει άραγε 🤔

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, circadian είπε

Η απλώστρα για τα ρούχα έχει σκουριάσει σε κάποια σημεία. Αξίζει να τη βάψω; Παίζει να μου χαλάσει κανένα ρούχο η μπογιά με τον καιρό; Τι μπογιά να θέλει άραγε 🤔

 

Αν είναι καλή ίσως και να αξίζει, βέβαια αν ήταν τόσο καλή δε θα έπρεπε να έχει σκουριάσει

Το αξίζει είναι σχετικό, αν δεν έχεις καθόλου υλικά και θες κανά 10ρικο συν την εργασία, δώσε 15 και πάρε μια καινούργια

Αν ασχοληθείς, θέλει καλό τρίψιμο να φύγει η σκουριά(γυαλόχαρτο/συρματόβουρτσα), κάποιο μίνιο ή αστάρι και μετά το χρώμα. Χρώμα για μέταλλα, ακόμη και σπρέυ θα κάνει μια χαρά τη δουλειά του

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, circadian είπε

Η απλώστρα για τα ρούχα έχει σκουριάσει σε κάποια σημεία. Αξίζει να τη βάψω; Παίζει να μου χαλάσει κανένα ρούχο η μπογιά με τον καιρό; Τι μπογιά να θέλει άραγε 🤔

 

Πέτα την και πάρε άλλη.Πιο φτηνά θα σου έρθει σε σχέση με το ρουχο που θα σου βάψει απο σκουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, circadian είπε

σίγουρα δε θα έβαζα ρούχα με τις σκουριές αλλά ναι μάλλον τα υλικά να τη φτιάξεις είναι πιο πολλά από το να πάρεις άλλη. ευχαριστώ

Συρματόβουρτσα ~1€

Σφουγγάρι λείανσης ~0,5€

Σπρέι βαφής 3-6€

Αστάρι 2-5€

Άντε βάλε κι ένα κάλυμμα βαφής <1€

Πόσο την είχες αγοράσει; :P

Εγώ θα δοκίμαζα να το βάψω επειδή θέλω να δω τι αποτέλεσμα θα βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, circadian είπε

σίγουρα δε θα έβαζα ρούχα με τις σκουριές αλλά ναι μάλλον τα υλικά να τη φτιάξεις είναι πιο πολλά από το να πάρεις άλλη. ευχαριστώ

Μόνο αν τα είχες ήδη τα υλικά θα είχε νόημα. Να τα αγοράσεις, να κάνεις χρήση το 1% από το καθένα και τα υπόλοιπα τα πετάς;

Πάρε αλουμινίου, δεν παθαίνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχουμε ένα σπιτι 134τμ που σκεφτόμαστε να το βάψουμε όλο λευκό χρώμα. Δεν έχουμε μπει σε λεπτομέρειες ακόμα αλλά το βασικό χρώμα θα είναι λευκό. (Μόνο στο τζάκι θα βάλουμε άλλο χρώμα). Σκέφτομαι να το κάνουμε μόνοι μας ή να πάμε σε μπογιατζή να τελειώνουμε. Είναι σημαντική η οικονομική διαφορά; Γνωρίζετε τι τιμές παίρνουν περίπου για τρίψιμο και βαψιμο τοίχων; Δηλαδή αν η διαφορά τον εξόδων είναι 200€ τότε καλύτερα να πηγαίναμε σε μπογιατζή για να μη μπλέκουμε με πολλά πολλά. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Maurikycli είπε

διηνέκη, έβγαινες στον λαβίθη; 

Ε; :D

2 ώρες πριν, sp3cial είπε

Καλησπέρα! Έχουμε ένα σπιτι 134τμ που σκεφτόμαστε να το βάψουμε όλο λευκό χρώμα. Δεν έχουμε μπει σε λεπτομέρειες ακόμα αλλά το βασικό χρώμα θα είναι λευκό. (Μόνο στο τζάκι θα βάλουμε άλλο χρώμα). Σκέφτομαι να το κάνουμε μόνοι μας ή να πάμε σε μπογιατζή να τελειώνουμε. Είναι σημαντική η οικονομική διαφορά; Γνωρίζετε τι τιμές παίρνουν περίπου για τρίψιμο και βαψιμο τοίχων; Δηλαδή αν η διαφορά τον εξόδων είναι 200€ τότε καλύτερα να πηγαίναμε σε μπογιατζή για να μη μπλέκουμε με πολλά πολλά. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

Μεγάλο έργο, υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάλογα με το ποιον θα φέρεις.

Πριν κάποια χρόνια για πιο μικρό σπίτι, σε κάνα 2 προσφορές που πήρα νόμιζα πως θα έρθει ο da Vinci ή ο Michelangelo (όχι το χελωνονιντζάκι) να ζωγραφίσει. Πάρε μερικές προσφορές να δεις τι παίζει...

Ενθαρρύνω τους γύρω μου να κάνουν πράγματα. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι (αν δε ξεφεύγουν οι θερμοκρασίες). Θα κουραστείτε αλλά θα το ευχαριστηθείτε θεωρώ, ακόμα και αν το αποτέλεσμα είναι χειρότερο από το να εμπλεκόταν επαγγελματίας (όχι πάντα βέβαια...).

Αν ψήνεστε θα έλεγα κάντε ένα μικρό τοίχο για το γαμώτο, να δείτε και τι κόπο θέλει. Σε τι κατάσταση είναι οι τοίχοι τώρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ,

Πήγα σήμερα στο praktiker να κόψω ξύλα για δύο ραφάκια από λευκή μελαμίνη και με λύπη αντίκρισα την παρακάτω εικόνα

xreosi_kopis_xyleias.jpg.3bc03155f62c7e7e39349ac6fd2f9f60.jpg

Τελευταία φορά είχα κόψει τον Οκτώβρη του 2021 και δεν υπήρχε αυτή η χρέωση . Όσα χρόνια πήγαινα στο praktiker ουδέποτε χρεώνανε την κοπή.

Τώρα για κάθε κομμάτι λευκής μελαμίνης που ήθελα , αξίας 3€ ,επιβάλουν χαράτσι 2€ το κομμάτι. Φαντάσου να θέλεις να κόψεις ξύλα για κουζίνα πόσο θα την πληρώσεις ! Υπάρχει και σχετική πληροφόρηση στο site τους

Εννοείται ότι έφυγα χωρίς να κόψω κάτι. Πραγματικά απογοητεύτηκα. Κρίμα να υιοθετούν τέτοιες πρακτικές , δηλαδή "τόσα μου λείπουν, τόσα χρεώνω", ειδικά σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς .

 

Επεξ/σία από AndreasK_Piraeus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sp3cial είπε

Καλησπέρα! Έχουμε ένα σπιτι 134τμ που σκεφτόμαστε να το βάψουμε όλο λευκό χρώμα. Δεν έχουμε μπει σε λεπτομέρειες ακόμα αλλά το βασικό χρώμα θα είναι λευκό. (Μόνο στο τζάκι θα βάλουμε άλλο χρώμα). Σκέφτομαι να το κάνουμε μόνοι μας ή να πάμε σε μπογιατζή να τελειώνουμε. Είναι σημαντική η οικονομική διαφορά; Γνωρίζετε τι τιμές παίρνουν περίπου για τρίψιμο και βαψιμο τοίχων; Δηλαδή αν η διαφορά τον εξόδων είναι 200€ τότε καλύτερα να πηγαίναμε σε μπογιατζή για να μη μπλέκουμε με πολλά πολλά. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

Τα 200€ που ανέφερες σαν ανέκδοτο μου ακούγονται.

Τα τετραγωνικα χοντρικά μπορει να υπερβαινουν και τα 300 στο σπιτι σου μαζι με τα ταβάνια, αν τα βαλεις ξεφτιλα 2€ το μετρο(που δεν θα βρεις τετοια τιμη) σου πάει ενα 600 εργασία βαλε και τα χρώματα και βγάλε μισθολόγιο 

Ασε αν σου ζητήσουν ενσυμα😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, AndreasK_Piraeus είπε

Καλησπέρα ,

Πήγα σήμερα στο praktiker να κόψω ξύλα για δύο ραφάκια από λευκή μελαμίνη και με λύπη αντίκρισα την παρακάτω εικόνα

xreosi_kopis_xyleias.jpg.3bc03155f62c7e7e39349ac6fd2f9f60.jpg

Τελευταία φορά είχα κόψει τον Οκτώβρη του 2021 και δεν υπήρχε αυτή η χρέωση . Όσα χρόνια πήγαινα στο praktiker ουδέποτε χρεώνανε την κοπή.

Τώρα για κάθε κομμάτι λευκής μελαμίνης που ήθελα , αξίας 3€ ,επιβάλουν χαράτσι 2€ το κομμάτι. Φαντάσου να θέλεις να κόψεις ξύλα για κουζίνα πόσο θα την πληρώσεις ! Υπάρχει και σχετική πληροφόρηση στο site τους

Εννοείται ότι έφυγα χωρίς να κόψω κάτι. Πραγματικά απογοητεύτηκα. Κρίμα να υιοθετούν τέτοιες πρακτικές , δηλαδή "τόσα μου λείπουν, τόσα χρεώνω", ειδικά σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς .

 

Δε ξέρω για το πρακτικερ αλλά στο Leroy όσες φορές έχω πάρει κομμένα δεν έχουν και στη καλύτερη κατασταση το δίσκο καθώς δε κάνει καθαρές κοπές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δε ξέρω για το πρακτικερ αλλά στο Leroy όσες φορές έχω πάρει κομμένα δεν έχουν και στη καλύτερη κατασταση το δίσκο καθώς δε κάνει καθαρές κοπές

 

Στο Leroy που είχαν πάει πριν κάμποσο καιρο είχαν σταματήσει να κόβουν OSB.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Μόλις έκανα αναζήτητη στο thread για "χλοοτάπητα" και "γρασίδι", χωρίς αποτελέσματα.

Έχω σε ένα μέρος του μπαλκονιού πλαστικό χλοοτάπητα (πάνω από το πλακάκι), μπήκε πριν 10 χρόνια από το συνεργείο του καταστήματος, η τοποθέτηση δεν μου άρεσε από την αρχή, έκαναν διάφορα χαζά για να μην το παίρνει ο αέρας, πλέον έχει σκιστεί και ξεφτίσει σε πολλές μεριές από τη χρήση.

Ψάχνω πληροφορίες για καλό τρόπο στερέωσής του:

1. αν πρέπει να μπει κάποιο υπόστρωμα;

2. με τι είδους κόλλα να κολλήσει;

3. εφαρμογή της κόλλας στις άκρες ή 15 πόντους πιο μέσα;

4. άλλο πράγμα που δεν έχω σκεφτεί ακόμα 😛

Αν υπάρχει κάποιος με πρότερη εμπειρία θα ήμουν ευγνώμων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...