Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Καλημέρα σας,

Έχει φύγει ένα κομμάτι από το κεραμίδι και όταν βρέχει, γυρνάνε τα νερά από μέσα. Τι λύσεις προτείνετε για να κλείσω την τρύπα και να μην χτυπάει άσχημα στο μάτι;

 

Αυτήν την περίοδο δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για να αλλάξω το κεραμίδι.

IMG_20220813_082938.jpg.4ce0edb377940a8e44bf3a44d309c2ea.jpg

Βγαλε το σπασμένο απο εκεί και βάλε το σε άλλη θεση και βάλε το καλό εκει.Πχ με ένα απο την κορφή και στο σπασμένο κόλλα κάτι,παλιο κομμάτι κεραμίδι/πλακάκι/τσίγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, zio10 είπε

Είναι μεγάλη φασαρία να φύγει ένα πάσο λογικά από μια σειρά τούβλα; Κάπου 1 μέτρο ύψος, 3 μήκος.

Υπό την έννοια της καθαίρεσης και μόνον, όχι. Τι ακριβώς σας προβληματίζει; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Υπό την έννοια της καθαίρεσης και μόνον, όχι. Τι ακριβώς σας προβληματίζει; 

Ο τρόπος πιο πολύ, με τι εργαλεία να γίνει για να γίνει όσο πιο εύκολα και καθαρά γίνεται.

Επίσης με προβληματίζει το σημείο που ακουμπάει στον τοίχο αλλά πιο πολύ το πάτωμα, πως θα καλύψω το σημάδι όσο γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Επίσης με προβληματίζει το σημείο που ακουμπάει στον τοίχο αλλά πιο πολύ το πάτωμα, πως θα καλύψω το σημάδι όσο γίνεται.

Ο τοίχος είναι το εύκολο - σοβάτισμα.

Το υπόλοιπο πάτωμα τι είναι; Αν είναι μωσαϊκό ας πούμε, μπορείτε να βάλετε ένα μάρμαρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ο τοίχος είναι το εύκολο - σοβάτισμα.

Το υπόλοιπο πάτωμα τι είναι; Αν είναι μωσαϊκό ας πούμε, μπορείτε να βάλετε ένα μάρμαρο.

Πλακάκι είναι. Λογικά αυτό θα έχει πατήσει πάνω στο τσιμέντο. Ή στο πλακάκι; Δεν ξέρω. Αλλά όπως και να έχει θα μείνει σημάδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πλακάκι είναι. Λογικά αυτό θα έχει πατήσει πάνω στο τσιμέντο. Ή στο πλακάκι; Δεν ξέρω. Αλλά όπως και να έχει θα μείνει σημάδι...

Έχετε ίδια πλακάκια περίσσευμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να φέρω έναν ηλεκτρολόγο μετά τις διακοπές να αλλάξει όλες τις ασφάλειες του πίνακα (16). Ξέρουμε πόσα παίζει να πάρει;

Είναι μια ασφάλεια που αν πέσει, κολλάει και ακόμα και αν σηκώσω το διακόπτη μένει κλειστή. Πρέπει να την ανοιγκοκλείσω για να ξεκολλήσει. Οι ασφάλειες είναι απο το 1995 εκτός απο το ρελέ διαφυγής που το αλλάξαμε πριν 3-4 χρόνια γιατί δεν δούλευε.

Επίσης θέλω να δει αν παίρνει μεγαλύτερη ασφάλεια γιατί έχουμε 2 δωμάτια σε μια 10Α και ανάβουμε 2 a/c και 2 υπολογιστές και καμιά φορά και μια τηλεόραση. Λογικά πρέπει να είναι στα όριά της και θα ήθελα να έχω μεγαλύτερη άνεση.

Έβγαλα και φωτογραφία τον πίνακα παρακάτω, αυτή με το μάυρο σημάδι είναι που έχει το θέμα και είναι αυτή που είναι στα 2 δωμάτια που γράφω.

20220813_183946.jpg.fcd33e982a83afc75a1c93b396b62428.jpg

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, zio10 είπε

Πλακάκι είναι. Λογικά αυτό θα έχει πατήσει πάνω στο τσιμέντο. Ή στο πλακάκι; Δεν ξέρω. Αλλά όπως και να έχει θα μείνει σημάδι...

Για αυτό το ρώτησα, για να μην σας ζαλίζω άδικα με άχρηστες λεπτομέρειες. 

Καθαίρεση : από βαριά για αρχή μέχρι καλέμι και βελόνι, κουμπωμένο σε κομπρεσέρ. Αν κάπου υπάρχει δυσκολία, ίσως να είναι σε κάποιο διάζωμα (σεναζ) στέψης που ενδέχεται να έχει το ψηλό αυτό, στηθαίο. Εφόσον είχε προβλεφθεί εκ κατασκευής (και όχι μεταγενέστερα), ενδέχεται να υπάρχει διασταύρωση (πλέξιμο) στη συμβολή με τον τοίχο. Αυτό λύνεται με τα παραπάνω εργαλεία (βλ. κομπρεσέρ), σοβάτισμα και βάψιμο κατά τα γνωστά.

Δάπεδο : συνήθως - όπως σωστά επισημάνθηκε - εκεί υπάρχει πρόβλημα, όχι με την καθαρά επισκευαστική έννοια, αλλά υπό το πρίσμα της ίδιας (ή παρόμοιας) διαθέσιμης απόχρωσης του ίδιου υλικού (κοινώς, αν δεν υπάρχει απόθεμα ή δεν μπορεί να βρεθεί). Μια πατέντα που συνήθως γίνεται (δεν ξέρω τον χώρο και δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορεί να είναι εφικτό) είναι η δημιουργία μιας ενιαίας ζώνης (από τοίχο σε τοίχο), προκειμένου να  διασκεδαστεί οπτικά, αυτή την ανομοιομορφία. Εκεί, τα πράγματα δυσκολεύουν για έναν ερασιτέχνη καθώς θα χρειαστεί εκ νέου διαστρωση πλακιδίων. Αυτό σημαίνει αφενός διαθέσιμα εργαλεία (όπως κόφτης διαμαντιού, πλακίδια, σταυροί, κόλλες κ.λπ.) και αφετέρου σωστή τεχνική (καθαίρεση των παλιών, σχολαστικό καθαρισμό υποστρώματος και το πιο "μανίκι" κατ' εμέ, σωστή επιπεδότητα των τοποθετούμενων υλικών). Όλα αυτά ξεκινούν από σοβατεπί και καταλήγουν στο αντίστοιχο, αντικρυστό στοιχείο (που σημαίνει ότι ενδέχεται να απαιτηθεί και αποξήλωση των συγκεκριμένων, στην περιοχή εργασίας). 

Λοιπά : προσοχή σε τυχόν οδεύσεις ισχυρών, οι οποίες θα πρέπει να εντοπιστούν από τον πίνακα και να απομονωθούν, πριν οποιαδήποτε εργασία. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Silverage είπε

Θέλω να φέρω έναν ηλεκτρολόγο μετά τις διακοπές να αλλάξει όλες τις ασφάλειες του πίνακα (16). Ξέρουμε πόσα παίζει να πάρει;

Είναι μια ασφάλεια που αν πέσει, κολλάει και ακόμα και αν σηκώσω το διακόπτη μένει κλειστή. Πρέπει να την ανοιγκοκλείσω για να ξεκολλήσει. Οι ασφάλειες είναι απο το 1995 εκτός απο το ρελέ διαφυγής που το αλλάξαμε πριν 3-4 χρόνια γιατί δεν δούλευε.

Επίσης θέλω να δει αν παίρνει μεγαλύτερη ασφάλεια γιατί έχουμε 2 δωμάτια σε μια 10Α και ανάβουμε 2 a/c και 2 υπολογιστές και καμιά φορά και μια τηλεόραση. Λογικά πρέπει να είναι στα όριά της και θα ήθελα να έχω μεγαλύτερη άνεση.

Έβγαλα και φωτογραφία τον πίνακα παρακάτω, αυτή με το μάυρο σημάδι είναι που έχει το θέμα και είναι αυτή που είναι στα 2 δωμάτια που γράφω.

20220813_183946.jpg.fcd33e982a83afc75a1c93b396b62428.jpg

η ασφαλεια ειναι συναρτηση του καλωδιου το οποιο ασφαλιζει. Κατα κανονα, αν τα φορτια σου ειναι μαγαλυτερα απο οτι σηκωνει η ασφαλεια τοτε πρεπει να αλλαχτουν τα καλωδια και η ασφαλεια. Αυτο σημαινει σκαψιμο σοβα και καινουργια καλωδια απο τον πινακα μεχρι τις καταναλωσεις (πριζες, φωτα κλπ). Και λογικα αν μπεις σε τετοια διαδικασια θα κανεις και καλυτερο διαχωρισμο φορτιων, αυτο το 2 δωματια τα παντα ολα σε μια ασφαλεια ειναι λογικη περασμενων δεκαετιων.

Αν αλλαξεις μονο ασφαλεια κινδυνευεις να παρουν φωτια τα καλωδια μεσα στον τοιχο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Silverage είπε

Θέλω να φέρω έναν ηλεκτρολόγο μετά τις διακοπές να αλλάξει όλες τις ασφάλειες του πίνακα (16). Ξέρουμε πόσα παίζει να πάρει;

Είναι μια ασφάλεια που αν πέσει, κολλάει και ακόμα και αν σηκώσω το διακόπτη μένει κλειστή. Πρέπει να την ανοιγκοκλείσω για να ξεκολλήσει. Οι ασφάλειες είναι απο το 1995 εκτός απο το ρελέ διαφυγής που το αλλάξαμε πριν 3-4 χρόνια γιατί δεν δούλευε.

Επίσης θέλω να δει αν παίρνει μεγαλύτερη ασφάλεια γιατί έχουμε 2 δωμάτια σε μια 10Α και ανάβουμε 2 a/c και 2 υπολογιστές και καμιά φορά και μια τηλεόραση. Λογικά πρέπει να είναι στα όριά της και θα ήθελα να έχω μεγαλύτερη άνεση.

Έβγαλα και φωτογραφία τον πίνακα παρακάτω, αυτή με το μάυρο σημάδι είναι που έχει το θέμα και είναι αυτή που είναι στα 2 δωμάτια που γράφω.

20220813_183946.jpg.fcd33e982a83afc75a1c93b396b62428.jpg

Ότι είπε ο freddo...

Ασφάλεια μεγαλύτερη χωρίς να αλλάξεις διατομή δεν γίνεται. Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι ότι χρειάζεσαι απαραίτητα σκάψιμο,  ίσως μπορεί στις υπάρχουσες σωληνώσεις να αλλάξει διατομή καλωδίωσης,  θα πρέπει ωστόσο να έρθει ηλεκτρολόγος να τα δει.

Για το κόστος εργασίας του ηλεκτρολόγου δεν γνωρίζω,  βάσει στοιχείων πίνακα θα πω ότι θες περίπου 100€ μόνο για υλικά,  χωρίς το ρελε που λες ότι είναι σχετικά καινούριο(εγκατάσταση στον ίδιο πίνακα)

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

Εχουμε δυστυχως ενα εντοιχισμενο καζανακι Pucci 40ετιας το οποιο τρεχει τωρα τελευταια πολυ 

Εχετε να προτεινετε καποιον αξιολογο υδραυλικο που να εξυπηρετει προς Ηλιούπολη που να μπορει να λυσει το θεμα ;  

2 που εφερα ως τωρα εκαναν μια τρυπα στο νερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Ότι είπε ο freddo...

Ασφάλεια μεγαλύτερη χωρίς να αλλάξεις διατομή δεν γίνεται. Στο μόνο που θα διαφωνήσω είναι ότι χρειάζεσαι απαραίτητα σκάψιμο,  ίσως μπορεί στις υπάρχουσες σωληνώσεις να αλλάξει διατομή καλωδίωσης,  θα πρέπει ωστόσο να έρθει ηλεκτρολόγος να τα δει.

Για το κόστος εργασίας του ηλεκτρολόγου δεν γνωρίζω,  βάσει στοιχείων πίνακα θα πω ότι θες περίπου 100€ μόνο για υλικά,  χωρίς το ρελε που λες ότι είναι σχετικά καινούριο(εγκατάσταση στον ίδιο πίνακα)

Δεν παίζει να έχει βάλει μικρή ασφάλεια αλλά το καλώδιο να αντέχει παραπάνω;

Θα άνοιγα να δώ καμιά πρίζα τί καλώδιο έχει αλλά βαριέμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Silverage είπε

Δεν παίζει να έχει βάλει μικρή ασφάλεια αλλά το καλώδιο να αντέχει παραπάνω;

Θα άνοιγα να δώ καμιά πρίζα τί καλώδιο έχει αλλά βαριέμαι.

Μπα χλωμό... αυξάνει το κόστος εγκατάστασης χωρίς λόγο,  μόνο από τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...