Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ε βερνικι ειναι ποσο ανθεκτικο να ειναι. Εδω γρανιτες κανουν γρατζουνιες

Για νορμάλ χρήση τα βερνίκια της πατητής είναι μια χαρά, δεν μιλάμε για ακραίες καταπονήσεις βέβαια. Σε πατητή που μου έχουν βάλει στο μπάνιο π.χ. το βερνίκι της έχει κρατήσει εδώ και 10 χρόνια και είναι μια χαρά. Το συγκεκριμένο που έβαλα εγώ όμως βλέπω ότι δεν αντέχει, είναι λίγο μαλακό-ελαστικό, ίσως δεν είναι καλής ποιότητας ή δεν κάνει για τη συγκεκριμένη χρήση. Μπορεί και να μην το εφάρμοσα σωστά βέβαια, αλλά ακολουθησα πιστά τις οδηγίες με αναμείξεις και χρόνους στεγνώματος, δεν νομίζω ότι είχα πολλά περιθώρια λάθους στην εφαρμογή.

Αυτό ρωτάω, αν έχει κάποιος την εμπειρία σε πατητή τσιμεντοκονία ώστε να μου πει τι μπορεί να φταίει και πως να το διορθώσω, ίσως με κάποιο βερνίκι άλλης εταιρίας πιο εξειδικευμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέω να κάνω κάποιες εργασίες & επισκευές στο πατρικό μου.

Το βλέπω σαν επιμορφωτική εμπειρία. Θα ήθελα να ξέρω να κάνω 1-2 πραγματάκια και να μη χρειάζομαι τον επαγγελματία (με εισαγωγικά ή μη) για το παραμικρό.

Η σκάλα από το ισόγειο μέχρι τον 1ο είναι σε επίπεδο μπετόν και οι τοίχοι είχαν βαφτεί κάποτε μέχρι ενός σημείου.

Αυτά που σκέφτομαι.

  1. Για τη σκάλα
Spoiler

311279395_1.jpg.4cf83088b1681fed80d281958bfdd29f.jpg1837889061_2.jpg.12a43f8497426c9ff3cbbb124e80940a.jpg136770884_3.jpg.d067a8c23b41bf9b88fc146a56fb1bf6.jpg

 

  • Ξύσιμο/χτύπημα (με καλέμι & βαριά) σκαλοπατιών όπου χρειάζεται.
  • Γέμισμα/ίσιωμα κακοτεχνιών με τσιμεντοκονία (πατητή ίσως; )
  • Αστάρωμα & Βάψιμο με τσιμεντόχρωμα (αν είναι πατητή skip αυτό το βήμα)

       2. Για τους τοίχους

Spoiler

1552371126_1.jpg.54e06382d0d4dcd847a8042669390fef.jpg1499352494_2.jpg.7c926d6642f8058b55d3e10dfb4bdb70.jpg

 

  • Τρίψιμο, στοκάρισμα, αστάρωμα, βάψιμο.

Οποιεσδήποτε οδηγίες/συμβουλές/διορθώσεις/προτάσεις προϊόντων είναι καλοδεχούμενες!

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ασχολείσαι πρώτη φορά, μάλλον δύσκολο έργο διάλεξες.

Καλύτερα μείνε στον τοίχο, θα έλεγα εγώ. Στοκάρισμα σε νοτισμένο σοβά, τρίψιμο, αστάρι, βάψιμο.

Αν είσαι απαιτητικός μπορείς να κάνεις και 2ο χέρι στόκο (αφού στεγνώσει) για να καλυφθούν οι ατέλειες του πρώτου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δουλειες που εχεις ειναι βαριές, εκτος του ότι θέλεις μαστορα με πορδες αυγά δεν βαφεις, η σκάλα θέλει μαρμαρα, το υπόλοιπα ειναι πετάμενα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάψιμο έχω ξανακάνει.

Το βλέπω πως έχει δουλειά και δυσκολία. Δεν πτοούμαι, αυτά είναι κίνητρα για μένα!

Είμαι απαιτητικός, θέλω να έχει καλό αποτέλεσμα αυτό που θα κάνω, γι’αυτό ψάχνομαι για οδηγίες! Και 2ο χέρι στόκο λοιπόν, σ’ευχαριστώ για τη προσθήκη.

Στο σκέλος της σκάλας μου λείπει το know how. To δίλημμα μου είναι να βάλω πατητή τσιμεντοκονία μια λεπτή στρώση παντού ή απλά να μπαλώσω τα κενά να ισιώσουν και μετά να το περάσω ένα τσιμεντόχρωμα;

Σε μερικά σημεία έχει μεγάλα βαθουλώματα γι’αυτό πήγε το μυαλό μου σε ολική πατητή που νομίζω θα δείχνει και πιο ωραία από την εναλλακτική;

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Οι δουλειες που εχεις ειναι βαριές, εκτος του ότι θέλεις μαστορα με πορδες αυγά δεν βαφεις, η σκάλα θέλει μαρμαρα, το υπόλοιπα ειναι πετάμενα λεφτά.

Οι ερωτήσεις ήταν συγκεκριμένες. Αν υπάρχουν οδηγίες καλώς να ειπωθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Γέμισμα/ίσιωμα κακοτεχνιών με τσιμεντοκονία (πατητή ίσως; )

Δεν είναι κακοτεχνίες, ατέλειες του ξεκαλουπώματος είναι. Γεμίζεις με το πιο φθηνό έτοιμο επισκευαστικό κονίαμα που θα βρεις διαθέσιμο στο μαγαζί που θα πας. Η πατητή είναι για τελική στρώση 2 χιλιοστά. Την περνάς στο επόμενο βήμα δηλαδή.
Επίσης, αν θες να φτιάξεις σωστή σκάλα, να έχεις υπόψη θέλει μέτρημα. Κάθε σκαλοπάτι να είναι το ίδιο με τα άλλα, ρίχτι μεταξύ 17 και 18 εκατοστών, και το πάτημα 27-29 εκατοστών. Αν με τα γεμίσματα και τα πλακάκια σε κάθε όροφο, αυτό έχει αλλάξει, η σκάλα θα θέλει γέμισμα και φτιάξιμο ώστε να έρθει σωστά η ανωτέρω εργονομική αναλογία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβήνει η ... ηλεκτροκόλληση. 

Το πρωί πάλευα να σάξω ένα τραπεζάκι. Μηχάνημα απ'τα LIDL (κυριολεκτικά, την κλασική Parkside με 49,99€ έχω). Ανάβω arc, πάω για το σούπερ τέλειο γαζί που θα ζήλευε και επαγγελματίας και... σβήνει. Έτσι απλά και όμορφα. Λες και κόπηκε το ρεύμα.

Δε θεωρώ ότι κάνω κάτι λάθος, διότι έχω δουλέψει αρκετές φορές ηλεκτροκόλληση. Οκ δεν είμαι pro welder, αλλά του π**στη, μπορώ να κρατήσω το arc αναμμένο! :D

Μην φταίνε τα ηλεκτρόδια POWERFIX (επίσης του LIDL); Να πάω να πάρω κάνα 4-κιλο Oerlikon όσο προφταίνω; Αλλά δεν είχα άλλη φορά πρόβλημα μ' αυτά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Σβήνει η ... ηλεκτροκόλληση. 

Το πρωί πάλευα να σάξω ένα τραπεζάκι. Μηχάνημα απ'τα LIDL (κυριολεκτικά, την κλασική Parkside με 49,99€ έχω). Ανάβω arc, πάω για το σούπερ τέλειο γαζί που θα ζήλευε και επαγγελματίας και... σβήνει. Έτσι απλά και όμορφα. Λες και κόπηκε το ρεύμα.

Δε θεωρώ ότι κάνω κάτι λάθος, διότι έχω δουλέψει αρκετές φορές ηλεκτροκόλληση. Οκ δεν είμαι pro welder, αλλά του π**στη, μπορώ να κρατήσω το arc αναμμένο! :D

Μην φταίνε τα ηλεκτρόδια POWERFIX (επίσης του LIDL); Να πάω να πάρω κάνα 4-κιλο Oerlikon όσο προφταίνω; Αλλά δεν είχα άλλη φορά πρόβλημα μ' αυτά... 

Έσβησε? ή σου πέταξε την ασφάλεια? Αν απλά έσβησε δε νομίζω να έχει νόημα να αλλάξεις τα ηλεκτρόδια. Δεν ανάβει καθόλου ή "πεφτει" μολις ακουμπήσει το ηλεκτροδιο στο σιδερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, troi.g είπε

Έσβησε? ή σου πέταξε την ασφάλεια? Αν απλά έσβησε δε νομίζω να έχει νόημα να αλλάξεις τα ηλεκτρόδια. Δεν ανάβει καθόλου ή "πεφτει" μολις ακουμπήσει το ηλεκτροδιο στο σιδερο?

Ανάβει κανονικά, κρατάει τόξο για ... μισό εκατοστό και μετά απλά χάνεται το τόξο. Σα να μου 'κλεισε κάποιος το διακόπτη. Δεν πετάει την ασφάλειά της, ούτε ρίχνει την ασφάλεια στον πίνακα. Μήπως απλά ζεσταίνεται υπερβολικά ο μετασχηματιστής και γίνεται κάνας κορεσμός στο ρεύμα ; Τι να πω...

Δε φταίνε τα ηλεκτρόδια, τελικά. Έχει ο πατέρας μου μία αρχαία ηλεκτροκόλληση - γαιδούρι (παίζει να 'ναι 30 κιλά). Έβαλα αυτή πριν κι έκανα δουλειά κανονικά, με τα ίδια ηλεκτρόδια... άρα δε φταίνε.

Κάτι έχει το μηχάνημα. Θα την ανοίξω εν ευθέτω χρόνω να δω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Έχει φύγει ένα κομμάτι από το κεραμίδι και όταν βρέχει, γυρνάνε τα νερά από μέσα. Τι λύσεις προτείνετε για να κλείσω την τρύπα και να μην χτυπάει άσχημα στο μάτι;

 

Αυτήν την περίοδο δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για να αλλάξω το κεραμίδι.

IMG_20220813_082938.jpg.4ce0edb377940a8e44bf3a44d309c2ea.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Haldol είπε

Σβήνει η ... ηλεκτροκόλληση. 

Το πρωί πάλευα να σάξω ένα τραπεζάκι. Μηχάνημα απ'τα LIDL (κυριολεκτικά, την κλασική Parkside με 49,99€ έχω). Ανάβω arc, πάω για το σούπερ τέλειο γαζί που θα ζήλευε και επαγγελματίας και... σβήνει. Έτσι απλά και όμορφα. Λες και κόπηκε το ρεύμα.

Δε θεωρώ ότι κάνω κάτι λάθος, διότι έχω δουλέψει αρκετές φορές ηλεκτροκόλληση. Οκ δεν είμαι pro welder, αλλά του π**στη, μπορώ να κρατήσω το arc αναμμένο! :D

Μην φταίνε τα ηλεκτρόδια POWERFIX (επίσης του LIDL); Να πάω να πάρω κάνα 4-κιλο Oerlikon όσο προφταίνω; Αλλά δεν είχα άλλη φορά πρόβλημα μ' αυτά... 

ηλεκτροκόλληση χαλκού ειναι ή inverter dc?

Edit χαλκου ειναι, ανοιξε την και δες τον M/T μήπως εχει διαρροή στα τυλίγματα του. Εκει θες megger τεστ κανονικά, που προφανώς και δεν έχεις, οποτε  με ενα καλο πολυμετρο (rms) στα οhm και δες μεταξυ τους και ως προς την γη. Πρεπει να εχεις MΩ απο KΩ 30-15 και κατω παιζει να εχεις προβλημα.
Αν και σε αυτη την περίπτωση θα σου πέταγε ασφάλεια ή ΡΔ στον πινάκα. Δες και την θερμική προστασία λογικά οδηγεί ρελε για το ανάμα/σβήσιμο.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Έχει φύγει ένα κομμάτι από το κεραμίδι και όταν βρέχει, γυρνάνε τα νερά από μέσα. Τι λύσεις προτείνετε για να κλείσω την τρύπα και να μην χτυπάει άσχημα στο μάτι;

αν έχεις το κομμάτι διάφανη σιλικόνη Αν όχι έτοιμο σοβά - κόλα πλακιδίων η αφρό πολυουρεθανης χαμηλής διόγκωσης και βάψιμο με αντίστοιχο χρώμα

https://www.skroutz.gr/c/3294/afroi-polyourethanis/f/1430178/chamili.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Καλημέρα σας,

Έχει φύγει ένα κομμάτι από το κεραμίδι και όταν βρέχει, γυρνάνε τα νερά από μέσα. Τι λύσεις προτείνετε για να κλείσω την τρύπα και να μην χτυπάει άσχημα στο μάτι;

 

Αυτήν την περίοδο δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για να αλλάξω το κεραμίδι.

IMG_20220813_082938.jpg.4ce0edb377940a8e44bf3a44d309c2ea.jpg

Πως στο καλό έφυγε κομμάτι από το κεραμίδι!!! Απίστευτο...Τέλος πάντων. Έτσι κι αλλιώς τώρα δεν έχουμε πολλές βροχοπτώσεις. Κοίτα να το αλλάξεις το συντομότερο δυνατόν, γιατί ό,τι και να βάλεις, θα σου το πετάξει.

Επίσης να σε πληροφορήσω ότι τα κεραμίδια σου έχουν τοποθετηθεί λάθος, τα γαλλικά πάνε σταυρωτά κατά προτίμηση για καλύτερη στεγανότητα. Εντάξει μικρό το κακό για μια περγκολίτσα αλλά πρέπει να το ξέρεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hp8 είπε

αν έχεις το κομμάτι διάφανη σιλικόνη Αν όχι έτοιμο σοβά - κόλα πλακιδίων η αφρό πολυουρεθανης χαμηλής διόγκωσης και βάψιμο με αντίστοιχο χρώμα

https://www.skroutz.gr/c/3294/afroi-polyourethanis/f/1430178/chamili.html

Έλεγα να δοκιμάσω πρώτα ταχυπηκτο σοβά και μετά να το βάψω λίγο. Με τον αφρό φοβάμαι πως με τον αέρα θα φεύγουν κομμάτια και θα κολλήσουν παντού.

 

52 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πως στο καλό έφυγε κομμάτι από το κεραμίδι!!! Απίστευτο...Τέλος πάντων. Έτσι κι αλλιώς τώρα δεν έχουμε πολλές βροχοπτώσεις. Κοίτα να το αλλάξεις το συντομότερο δυνατόν, γιατί ό,τι και να βάλεις, θα σου το πετάξει.

Επίσης να σε πληροφορήσω ότι τα κεραμίδια σου έχουν τοποθετηθεί λάθος, τα γαλλικά πάνε σταυρωτά κατά προτίμηση για καλύτερη στεγανότητα. Εντάξει μικρό το κακό για μια περγκολίτσα αλλά πρέπει να το ξέρεις.

Δυστυχώς τα μαστορια εδώ, ξέρουν πάντα καλύτερα. Δύσκολα θα βρεις τον καλό μάστορα στην επαρχία. Οι περισσότεροι λένε ότι είναι μαστορια από θεμέλια μέχρι σκεπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...