Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σου ειπα την εντολη την δείνει ο θερμοστάτης που ελέγχεται απο μια πλακέτα μέσα στην εσωτερική μοναδα.

Ναι την έχω βγάλει τη πλακέτα. Οι σένσορες είναι τα δυο μάυρα δεξιά. Το ένα για τη θερμοκρασία δωματίου και το άλλο λέει για τη θερμοκρασία στις σωληνώσεις. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω πως να βρω τι δν δουλέυει. 

 

image.jpeg.8bc591ba79f2b97cb4b87d50ba36af01.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

57 λεπτά πριν, georgemirsi είπε

Ναι την έχω βγάλει τη πλακέτα. Οι σένσορες είναι τα δυο μάυρα δεξιά. Το ένα για τη θερμοκρασία δωματίου και το άλλο λέει για τη θερμοκρασία στις σωληνώσεις. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω πως να βρω τι δν δουλέυει. 

 

image.jpeg.8bc591ba79f2b97cb4b87d50ba36af01.jpeg

Θα πω βλακεία αλλά την ασφαλειούλα την έλεγξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eρωτηση υδραυλικης φυσης. Σημερα διαπιστωσα κατι κουλο στην βρυση του ντουζ. Το κρυο νερο ερχεται με ελαχιστη πιεση (οπως πχ οταν τραβας καζανακι και ταυτοχρονα ανοιγεις την βρυση). Το περιεργο ειναι πως αυτο  συμβαινει μοναχα στην βρυση αυτην, η βρυση του νιπτηρα αλλα και της κουζινας εχουν την κανονικη πιεση που θα επρεπε να εχουν.

Εχουμε την παραμικρη ιδεα του τι μπορει να φταει? Προφανως θα φωναξω υδραυλικο την αλλη εβδομαδα, αλλα μου φαινεται περιεργο εντελως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Eρωτηση υδραυλικης φυσης. Σημερα διαπιστωσα κατι κουλο στην βρυση του ντουτζ. Το κρυο νερο ερχεται με ελαχιστη πιεση (οπως πχ οταν τραβας καζανακι και ταυτοχρονα ανοιγεις την βρυση). Το περιεργο ειναι πως αυτο  συμβαινει μοναχα στην βρυση αυτην, η βρυση του νιπτηρα αλλα και της κουζινας εχουν την κανονικη πιεση που θα επρεπε να εχουν.

Εχουμε την παραμικρη ιδεα του τι μπορει να φταει? Προφανως θα φωναξω υδραυλικο την αλλη εβδομαδα, αλλα μου φαινεται περιεργο εντελως.

Μόνο το κρύο ή και το ζεστό?

Μηπως η μπαταρία σου είναι grohe?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, troi.g είπε

Μόνο το κρύο ή και το ζεστό?

Μηπως η μπαταρία σου είναι grohe?

Μονο το κρυο, το ζεστο λειτουργει αψογα. Porta & Bini ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stormrain είπε

Μονο το κρυο, το ζεστο λειτουργει αψογα. Porta & Bini ειναι

Μπορεί να έχει περάσει κάποιο πετραδάκι και να έχει φράξει ελαφρώς την έξοδο του κρύου. Το πιθανότερο είναι να αλλάξει μηχανισμό. 

Υπάρχει περίπτωση να έχεις κολλεκτερ νερού, και να είναι μισόκλειστη η συγκεκριμένη γραμμή?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, troi.g είπε

Υπάρχει περίπτωση να έχεις κολλεκτερ νερού, και να είναι μισόκλειστη η συγκεκριμένη γραμμή?

Οχι, αυτο σίγουρα οχι. Μακαρι να είναι απλό παντως, δεν το ψήνω καθόλου να μπλεκω με τετοια😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stormrain είπε

Eρωτηση υδραυλικης φυσης. Σημερα διαπιστωσα κατι κουλο στην βρυση του ντουτζ. Το κρυο νερο ερχεται με ελαχιστη πιεση (οπως πχ οταν τραβας καζανακι και ταυτοχρονα ανοιγεις την βρυση). Το περιεργο ειναι πως αυτο  συμβαινει μοναχα στην βρυση αυτην, η βρυση του νιπτηρα αλλα και της κουζινας εχουν την κανονικη πιεση που θα επρεπε να εχουν.

Εχουμε την παραμικρη ιδεα του τι μπορει να φταει? Προφανως θα φωναξω υδραυλικο την αλλη εβδομαδα, αλλα μου φαινεται περιεργο εντελως.

Τωρα το παρατήρησε δεν σημαίνει και βλαβη, μπορεί ετσι να ηταν παντα.

Στο μπανιο τρεχει μια σωλήνα για ολα, δηλαδή είναι λογικο να συμβαίνει 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τωρα το παρατήρησε δεν σημαίνει και βλαβη, μπορεί ετσι να ηταν παντα.

Στο μπανιο τρεχει μια σωλήνα για ολα, δηλαδή είναι λογικο να συμβαίνει 

 

 

 

Οχι οχι, σιγουρα δεν ηταν ετσι παντα, μεχρι προχθες ειχε κανονικη πιεση το κρυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Artemisal είπε

Παντως δεν βγαινει αλλο. Τοση ωρα το παλεύω δεν βγαζει αλλο. Λεω να μην το πιεσω αλλο.Οποτε να τριψω και να ασταρωσω και να περασω στοκο να ισιωσει ο τοιχος;

Στοκαρεις να ερθει στα ισα, ασταρωνεις, βαφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Artemisal είπε

Να ασταρωσω και πριν τον στοκο;

Η σειρα ειναι τρίψιμο, ασταρι, στόκος, τρίψιμο, ασταρι, βάψιμο

Εν ολίγοις μετά καθε στάδιο είναι το ασταρι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

Αλλη μια ερώτηση υδραυλικής φύσης.

Προσπαθώ να βάλω στη βρύση ένα καινούριο λάστιχο και δεν μπαίνει με τίποτα. Χρειάζεται κάποιο αντάπτορα λογικά η βρύση; και αν ναι ποιον γιατι έχω μπερδευτεί με τόσους που βρίσκω στο internet.

297260830_434266098468568_173077570489137375_n.jpeg

297565661_3335284480033792_3347083524789684093_n.jpeg

298187545_1032519870787787_1794710339559933550_n.jpeg

297099756_568542581630361_6370716444090510439_n.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...