Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, zio10 είπε

Σ' ευχαριστώ Στέλιο! 10000€ για να χώρο γύρω στα 40-50 τμ; Ή είναι εντελώς εκτός;

Όταν λες θέλεις να κάνεις ένα βοηθητικό χώρο 40-50τμ όπως μου είπες τώρα, μέσα στα 10κ που λες υπολογίζεις και να βάλεις υδραυλικα, καλωδιώσεις, χτισιματα, αλουμίνια και γενικά να κάνεις ένα κανονικό σπίτι στην ουσία; (επειδή λες να είναι κατοικήσιμο κανονικά αν θέλεις μετά για μερικές μέρες 😁

Η θέλεις με τα τμ αυτα και τα 10κ που διαθέτεις να κάνεις απλά κλείσιμο του χώρου, χωρίσματα κτλπ σαν αποθήκη; (αν θέλεις αυτό μόνο είναι μια χαρά τα ευρώ που διαθέτεις και αρκετα είναι θα τολμήσω να πω ) αν είναι η αποπανω λύση που έγραψα τα θεωρώ λίγα για όλα αυτα (ξαναλέω δηλαδή να γίνει κανονικό σπίτι ώστε να μείνεις μερικές μέρες οπως λες) 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ενδιάμεσο αλλά προς το κανονικό σπίτι ας πούμε. Να μπορείς να μείνεις για κάποιο διάστημα. Υπάρχει ήδη ένας χώρος-αποθήκη από τσιμεντόλιθους αλλά είναι σοβατισμένο κτλ σχεδόν κατοικίσιμο. Έχει βασική ηλεκτρική και υδραυλική εγκατάσταση. 

Σκεφτόμουν μια επέκταση αυτού και ένα σουλούπωμα στο ίδιο. Απλά δεν ξέρω σε τι υλικό να κοιτάξω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κάτι ενδιάμεσο αλλά προς το κανονικό σπίτι ας πούμε. Να μπορείς να μείνεις για κάποιο διάστημα. Υπάρχει ήδη ένας χώρος-αποθήκη από τσιμεντόλιθους αλλά είναι σοβατισμένο κτλ σχεδόν κατοικίσιμο. Έχει βασική ηλεκτρική και υδραυλική εγκατάσταση. 

Σκεφτόμουν μια επέκταση αυτού και ένα σουλούπωμα στο ίδιο. Απλά δεν ξέρω σε τι υλικό να κοιτάξω.

Ξεχνα τσιμέντολιθους κ.α παρόμοια της παλιάς σχολής.

Κανονικά τούβλα (μόνωση down-fibran η άλλα εννοείται)χτίσιμο ο εξωτερικός χώρος, και ο μέσα χωρος που θα διαμορφωθεί όλος χωρίσματα με διπλές Γυψοσανιδες και μόνωση. 

Καλο το ytong αλλά στα τμ που θέλεις κοστίζει (Βέβαια έχει άλλα + όπως χαμηλό βάρος, ηχομόνωση, δεν απαιτεί σεναζ να κάνουμε όπως όταν χτίζουμε τοίχους κ.α)

😉

Και με τα ρέστα κάνεις ηλεκτρικές και υδραυλικες εγκαταστασεις (θα περισσεψουν αρκετά €€€) 

Η άλλη λύση είναι όπως είπες ένα έτοιμο προκάτ 40-50τμ (αν αντέχει βέβαια, πρέπει να φέρεις μηχανικό πρώτα κτλπ κτλπ) αλλά δεν σε φτάνουν τα 10κ είναι λίγα και θα πρέπει να ανέβεις (αρκετά θεωρώ) 

Αυτά από εμένα, καλή συνέχεια σε ότι κάνεις 👍👍

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ytong ακούω από τα καλύτερα μέχρι τα χειρότερα για υγρασία κτλ. Μου άρεσε και το ορθομπλόκ που είδα.

Για οροφή ίσως κάποιο osb, μόνωση και πάνελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zio10 είπε

Σ' ευχαριστώ Στέλιο! 10000€ για να χώρο γύρω στα 40-50 τμ; Ή είναι εντελώς εκτός;

 

3 ώρες πριν, zio10 είπε

Καλημέρα μαστόρια!

Ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο υλικό για να χτιστεί ένας ισόγειος βοηθητικός χώρος ώστε να αποθηκευτουν μέσα έπιπλα, ηλεκτρικά κτλ αλλά να μπορείς να μείνεις και λίγες μέρες αν χρειαστεί;

Τούβλα, τσιμεντόλιθοι, τσιμεντοσανίδες, ytong, ορθομπλόκ, κάτι άλλο; Θα γίνουν και μονώσεις κτλ. Θέλω να γίνει σωστή δουλειά ώστε να είναι και κατοικίσιμο αν χρειαστεί. Όχι μια απλή αποθήκη. Απλά μια γνώμη προς τα που να κοιτάξω.

Ή πχ κάτι προκάτ, τροχοβίλα κτλ.

Νούμερο ένα ζητούμενο είναι η αποφυγή υγρασίας.

Θα σου πω την εμπειρία μου από παρόμοια κατάσταση. 
ειχα ενα ισόγειο-ημιυπόγειο που ήταν γύρω γύρω μπετό και είχε απλά μια πόρτα. Το έφτιαξα σχεδόν όλο μόνος μου κατοικήσιμο σπίτι με αρκετά κάτω από 10000€
 

εφοσον εσυ δεν έχεις τοιχοποιία έχεις ένα έξοδο παραπάνω εκεί. Ο ιδανικός τρόπος είναι τούβλα κανονικά. Ο εύκολος τρόπος είναι τσιμεντοσανιδα με θερμόπρόσοψη, ενδιάμεση μόνωση και εσωτερικά γυψοσανιδα. Ο ενδιάμεσος τρόπος είναι αλφαμπλοκ. 
 

το πρώτο κρίσιμο ερώτημα είναι άλλο. Τι ακριβώς θέλεις. Γιατί το ένας χώρος αποθήκης για έπιπλα κλπ διαφέρει πολύ από ένα χώρο για να μείνεις (θέλει καλύτερη μόνωση μανι μάνι ο δεύτερος)

 

δεύτερον μπορείς να κανείς κάποιες εργασίες μόνος σου;;

 

τρίτον υπάρχει προεγκατάσταση εστω αποχέτευσης; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ γαι την απάντηση, ενθαρρυντική! Θέλω να είναι κατοικίσιμο έστω και για δεύτερο σπίτι. Άρα μόνωση κτλ κανονικά τα απαραίτητα. Σε πρώτη φάση θα μπούνε πράγματα μέσα αλλά σε δεύτερη φάση θέλω να διαμορφωθεί πιο πολύ σαν σπίτι αν χρειαστεί να πάμε εκεί. Απλά δεν χρειάζονται πρώτης διαλογής πράγματα σε πατώματα, κουζίνες κτλ. Οικονομικά όσο γίνεται.

Στην ήδη υπάρχουσα κατασκευή-αποθήκη υπάρχει βρύση, τουαλέτα και ρεύμα άρα πιστεύω είμαστε εντάξει από αυτά αν γίνει προέκταση ή κάτι δίπλα. 

Θα γίνουν πολλές εργασίες χωρίς να χρειαστεί να πληρώσουμε συνεργεία ναι.

Πχ βλέπω κάτι τέτοιο και σκέφτομαι πόσο μπορεί να κοστίσει σαν κατασκευή. Τα υπόλοιπα πχ πόρτες, παράθυρα, πάτωμα κτλ είπαμε διαλέγεις και βάζεις ό,τι θες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πετάξω μερικές ιδέες. Για αποφυγή της υγρασίας στο δάπεδο βάζουνε μερικοί πριν την θεμελίωση μία πλαστική μεμβράνη. Για την θεμελίωση-δάπεδο υπάρχει ειδικό τσιμέντο κατά της υγρασίας.

https://www.isomat.gr/solution/στεγάνωση-υπογείου-έναντι-υγρασίας-κ-2/

Μπορείς να δεις-ρωτήσεις πολιτικό μηχανικό ή μάστορα  για την ανιούσα υγρασία που μερικές φορές δεν μένει μόνο στο πάτωμα αλλά επηρεάζει και σοβάδες μερικά εκατοστά πάνω από το κυρίως πρόβλημα.

https://sts.gr/proionta-ipiresies/οικοδομικά-κτιριακά/μόνωση-υγρασίας-στεγανοποίηση-φινιρ-2/winwet-ακρυλικές-διεισδυτικές-αδιάβροχες/τα-πεδία-εφαρμογής-της-τεχνολογίας-winwet/υγρομόνωση-επιφανειών-θερμομόνωση/αντιμετώπιση-της-ανερχόμενης-υγρασί/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zio10 είπε

Σ' ευχαριστώ γαι την απάντηση, ενθαρρυντική! Θέλω να είναι κατοικίσιμο έστω και για δεύτερο σπίτι. Άρα μόνωση κτλ κανονικά τα απαραίτητα. Σε πρώτη φάση θα μπούνε πράγματα μέσα αλλά σε δεύτερη φάση θέλω να διαμορφωθεί πιο πολύ σαν σπίτι αν χρειαστεί να πάμε εκεί. Απλά δεν χρειάζονται πρώτης διαλογής πράγματα σε πατώματα, κουζίνες κτλ. Οικονομικά όσο γίνεται.

Στην ήδη υπάρχουσα κατασκευή-αποθήκη υπάρχει βρύση, τουαλέτα και ρεύμα άρα πιστεύω είμαστε εντάξει από αυτά αν γίνει προέκταση ή κάτι δίπλα. 

Θα γίνουν πολλές εργασίες χωρίς να χρειαστεί να πληρώσουμε συνεργεία ναι.

Πχ βλέπω κάτι τέτοιο και σκέφτομαι πόσο μπορεί να κοστίσει σαν κατασκευή. Τα υπόλοιπα πχ πόρτες, παράθυρα, πάτωμα κτλ είπαμε διαλέγεις και βάζεις ό,τι θες.

Zio μάλλον βαδίζεις σε αχαρτογράφητα μονοπάτια.

Θα έλεγα ότι το χτίσιμο  με τούβλα ή με τα συγκεκριμένα δεν έχει και μεγάλες διαφορές.Το μεγάλο πακέτο είναι στα υπόλοιπα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Zio μάλλον βαδίζεις σε αχαρτογράφητα μονοπάτια.

Θα έλεγα ότι το χτίσιμο  με τούβλα ή με τα συγκεκριμένα δεν έχει και μεγάλες διαφορές.Το μεγάλο πακέτο είναι στα υπόλοιπα 

Είναι ένα ενδεχόμενο που το σκέφτομαι όμως, αν είναι εφικτό. Ποια εννοείς υπόλοιπα;

Επίσης υπάρχει μεγάλη σχέση στην οικογένεια με την οικοδομή, απλά κάνω κι εγώ μια προσωπική έρευνα ας πούμε :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, zio10 είπε

Είναι ένα ενδεχόμενο που το σκέφτομαι όμως, αν είναι εφικτό. Ποια εννοείς υπόλοιπα;

Επίσης υπάρχει μεγάλη σχέση στην οικογένεια με την οικοδομή, απλά κάνω κι εγώ μια προσωπική έρευνα ας πούμε :)

Αναφερόμουν μόνο στο χτίσιμο που είναι κάτι καινούργιο και διαφορετικό και υπόλοιπα εννοώ σκεπή, κουφώματα κ.λ.π. , αν όμως στην στην οικογένεια υπάρχουν και άνθρωποι που κατέχουν από οικοδομικά αλλάζει το πράγμα.Μπορείς να γλυτώσεις πολλά - πολλά λεφτά κάνοντας κάποιες εργασίες μόνος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zio10 είπε

Σ' ευχαριστώ γαι την απάντηση, ενθαρρυντική! Θέλω να είναι κατοικίσιμο έστω και για δεύτερο σπίτι. Άρα μόνωση κτλ κανονικά τα απαραίτητα. Σε πρώτη φάση θα μπούνε πράγματα μέσα αλλά σε δεύτερη φάση θέλω να διαμορφωθεί πιο πολύ σαν σπίτι αν χρειαστεί να πάμε εκεί. Απλά δεν χρειάζονται πρώτης διαλογής πράγματα σε πατώματα, κουζίνες κτλ. Οικονομικά όσο γίνεται.

Στην ήδη υπάρχουσα κατασκευή-αποθήκη υπάρχει βρύση, τουαλέτα και ρεύμα άρα πιστεύω είμαστε εντάξει από αυτά αν γίνει προέκταση ή κάτι δίπλα. 

Θα γίνουν πολλές εργασίες χωρίς να χρειαστεί να πληρώσουμε συνεργεία ναι.

Πχ βλέπω κάτι τέτοιο και σκέφτομαι πόσο μπορεί να κοστίσει σαν κατασκευή. Τα υπόλοιπα πχ πόρτες, παράθυρα, πάτωμα κτλ είπαμε διαλέγεις και βάζεις ό,τι θες.

Τότε είσαι σε πολύ καλή κατάσταση. Ίσως ένα σχέδιο θα βοηθούσε για προτάσεις. 
η γνώμη μου είναι λοιπόν επέκταση του υπάρχοντος. 
 

επι του κατασκευαστικού θα σου προτείνω κάτι περίεργο που έχει κάνει φίλος: έξω αλφαμπλοκ 10 ή 7.5 που είναι πολύ οικονομικό και προς τα μέσα σίδερα γυψοσανιδας όπου θα κάνεις την καλωδίωση σου και τυχόν νέες σωληνώσεις, θα βαλεις ορυκτόβαμβακά για μόνωση και θα καπακωσεις με μόνη γυψοσανιδα την οποία στοκαρεις και βάφεις απευθείας. 
το άλφα μπλοκ από την έξω μεριά θέλει οποσδηποτε πλέγμα και σοβά γιατί το νερό είναι ο χειρότερος Εχθρός του. 
εναλλακτικα μπορείς και μόνο με άλφα μπλοκ αλλά θα παιδευτείς με σκαψίματα επιπλέον σοβάδες κλπ. 

εσωτερικη τοιχοποιία διπλη γυψοσανιδα όπως πρότεινε ήδη ο φίλος Στέλιος και φυσικά μόνωση ενδιάμεσα. 
 

στο πάτωμα σου τι παίζει; Επισης στο ταβάνι; Είμαι σοβατισμένο ή βλέπεις πλάκα/Dow?
 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει σοβάτισμα το ταβάνι που υπάρχει ήδη. Αυτά είναι δουλειές που θα γίνουν από μας όμως, γενικά μπορούν να γίνουν οι περισσότερες δουλειές. Επίσης υπάρχουν και φίλοι και γνωστοί διαφόρων ειδικοτήτων που μπορούν να βοηθήσουν σε διάφορα με πιο φιλικές τιμές και ευκολίες.

Πάτωμα σκεφτόμαστε προς κάποιο οικονομικό πλακάκι αν και προσωπικά συμπαθώ και το laminate. Τσιμέντο είναι τώρα.

Τη γυψοσανίδα θα θέλαμε να την αποφύγουμε γιατί τη φοβάται πολύ η γυναίκα για υγρασία.

Πόρτες, παράθυρα, κουζίνες γενικά όλα θα είναι οικονομικά τύπου praktiker, leroy κτλ. 

Σχέδιο προς το παρόν δεν έχω αλλά μιλάμε για κάτι πολύ βασικό, αν χρησιμοποιηθούν τα δύο δωμάτια που υπάρχουν ήδη για υπνοδωμάτια πχ μιλάμε για ένα χώρο γύρω στα 40τμ για καθιστικό-κουζίνα και ίσως ένα μικρό μπάνιο. Το έξτρα κομμάτι θα χρειαστεί και μια βασική στέγη, αυτό που υπάρχει ήδη έχει πλάκα.

 Είναι μια σκέψη που μας ήρθε με όλη αυτή την κατάσταση και επειδή λογικά θα χρειαστούμε μια αποθήκη λέγαμε μήπως κάναμε μια μικρή υπέρβαση και φτιάχναμε κάτι παραπάνω για να ξεφύγουμε και από το ενοίκιο όσο διάστημα είμαστε εκεί.

Μέσα στο καλοκαίρι πιστεύω θα ξέρουμε τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξαναγράφω επειδή ψιλοθαφτηκε, σε προηγούμενες σελίδες είχα αναφέρει ότι σε ανακαίνιση που κάνω τώρα ο υδραυλικός μου πρότεινε να βάλουμε παντού σωλήνα τουμποραμα ενω γνωστός μου μηχανικός μου ειχε προτείνει μονωμένη πολυστρωματικη. αφού σταμάτησαν οι εργασίες λόγω ιου και το σκέφτηκα λίγο παραπάνω αποφασισα να βάλω τουμποραμα μιας και το οτι σε περίπτωση βλαβης αλλάζει μεσα στο σπιραλ χωρις ξηλωμα πλακιδιων μου φανηκε πολυ θετικό.

αυτές τις μέρες μίλησα παλι με το μάστορα με ρώτησε τι αποφάσισα και πως αυτες τις μερες θα αγοράσει πρεσα, και οτι αν αποφασίσω να βάλουμε πολυστρωματικη σωλήνα θα μπουνε πρεσαριστα που είναι καλύτερα. οποτε με ξαναβαλε σε σκέψεις, επίσης το τοπικό μαγαζι που πουλαει σωλήνες κτλ έχει σωληνες της APE 

https://www.hydromarin.gr/cooperations/ape )

τις γνωρίζετε; να τους ζητήσω/ψαξω αλλη μάρκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που μιλάμε για τοιχοποιία, σε κτήμα ένα μικρό δωματιάκι κάνα 10-15 τμ θα μπορούσε να γίνει με αλφαμπλοκ έξω και σοβατισμα, πετροβαμβακα και γυψοσανιδα μόνη μεσα; 

Και από πάνω κάνα κεραμίδι πολυουρεθανης;

Κοστος πάνω κατω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...