Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Arwindan είπε

Δηλαδή χρησιμοποιώ αυτή ή κάποια παρόμοια για να κολλήσω ξανά το κομμάτι που έχει φύγει σωστά;

Ναι, και βάλε και μια μικρή μέγγενη, αν έχεις, για να το κρατήσει κολλημένο για κάποια ώρα. Αν είναι σημείο που στάζει νερό, ίσως να χρειάζεσαι πιο ισχυρή κόλλα.

meggenh-mini-pagkoy-3.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ναι, και βάλε και μια μικρή μέγγενη, αν έχεις, για να το κρατήσει κολλημένο για κάποια ώρα. Αν είναι σημείο που στάζει νερό, ίσως να χρειάζεσαι πιο ισχυρή κόλλα.

meggenh-mini-pagkoy-3.jpg

Μέγγενη δεν έχω, οπότε θα το κρατήσω με τον παραδοσιακό τρόπο (χέρι) ή θα βρω καμία φθηνή. Έτσι κι αλλιώς μπορεί να χρειαστεί και κάπου αλλού.

Είναι κοντά στον νεροχύτη αλλά δεν πάει νερό εκεί πολύ σπάνια αν στάξει κάτι από το πάνω μέρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/3/2020 στις 9:50 ΜΜ, troi.g είπε

...    Οσον αφορά τους μηχανισμούς , ο δεύτερος που δείχνεις , πρέπει να βγάλεις το καζανάκι. Βάλε μια φωτό από το δικό σου.

Συγνώμη που άργησα να ανεβάσω την φώτο. Εδώ είναι.

Να αλλάξω μόνο το λάστιχο φούσκας δεν μου αρέσει γιατί ίσως δεν εφαρμόζει καλά στο κάτω πλαστικό.

https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/exoplismos-wc/exartimata-adallaktika/lastiho-fouskas-80700848/

Θα ταιριάζει ο παρακάτω μηχανισμός; Μοιάζει ίδιος ή συμβατός:

https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/exoplismos-wc/exartimata-adallaktika/mihanismos-omniplast-monis-rois-61356932/

Μπορεί στο καζανάκι-πορσελάνη που έχω να μπει νέος μηχανισμός που είναι χωρίς λάστιχο φούσκας; Μου φαίνονται πιο αξιόπιστοι οι νέοι και με την φούσκα έχω δει πολλές φορές να κάνει μικροδιαρροές και να τρέχει ύπουλα και συνέχεια το νερό από το καζανάκι ή ακόμα και να μην πέφτει κάτω η φούσκα στην αρχική της θέση και να τρέχει συνέχεια το καζανάκι αν δεν το πάρω χαμπάρι. Τα έχω δει αυτά και σε άλλα καζανάκια.

https://www.skroutz.gr/c/3591/exartimata-gia-kazanakia/f/964538/olokliromenoi-michanismoi.html?from=autocomplete&o=καζανακι+μηχανισμοι

100_0834.jpg

Στις 3/5/2020 στις 3:01 ΜΜ, lefi είπε

Καταρχάς με συγχωρείτε που γράφω ακριβώς κάτω από άλλο ποστ με ερώτηση.

Έχω στην πολυκατοικία μία μεταλλική δεξαμενή πετρελαίου που τρύπησε λίγο και στάζει. Ξέρει κανείς καμία ταινία βαρέως τύπου, η άλλη προσιτή και κατάλληλη μέθοδο για να το κλείσουμε; μόλις πήραμε πετρέλαιο και είναι κρίμα να χαθεί.

Προφανώς αν κάποιος στην πολυκατοικία ξέρει από ηλεκτροσυγκόλληση μπορεί να την βουλώσει πολύ πιο αξιόπιστα. Πρέπει να είναι άδεια όμως η δεξαμενή για να μην πάρει φωτιά το πετρέλαιο. Καλό είναι να καθαρίζεται και από τα κατακάθια η δεξαμενή πετρελαίου γιατί μπορεί να μπουν και μέσα στον λέβητα. Γι' αυτόν τον λόγο η βάνα προς τον λέβητα παίρνει πετρέλαιο όχι από τον πάτο αλλά λίγα εκατοστά υψηλότερα.

Επεξ/σία από Krusty
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Krusty είπε

Συγνώμη που άργησα να ανεβάσω την φώτο. Εδώ είναι.

Να αλλάξω μόνο το λάστιχο φούσκας δεν μου αρέσει γιατί ίσως δεν εφαρμόζει καλά στο κάτω πλαστικό.

https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/exoplismos-wc/exartimata-adallaktika/lastiho-fouskas-80700848/

Θα ταιριάζει ο παρακάτω μηχανισμός; Μοιάζει ίδιος ή συμβατός:

https://www.leroymerlin.gr/gr/udraulika/exoplismos-wc/exartimata-adallaktika/mihanismos-omniplast-monis-rois-61356932/

Μπορεί στο καζανάκι-πορσελάνη που έχω να μπει νέος μηχανισμός που είναι χωρίς λάστιχο φούσκας; Μου φαίνονται πιο αξιόπιστοι οι νέοι και με την φούσκα έχω δει πολλές φορές να κάνει μικροδιαρροές και να τρέχει ύπουλα και συνέχεια το νερό από το καζανάκι ή ακόμα και να μην πέφτει κάτω η φούσκα στην αρχική της θέση και να τρέχει συνέχεια το καζανάκι αν δεν το πάρω χαμπάρι. Τα έχω δει αυτά και σε άλλα καζανάκια.

https://www.skroutz.gr/c/3591/exartimata-gia-kazanakia/f/964538/olokliromenoi-michanismoi.html?from=autocomplete&o=καζανακι+μηχανισμοι

100_0834.jpg

Προφανώς αν κάποιος στην πολυκατοικία ξέρει από ηλεκτροσυγκόλληση μπορεί να την βουλώσει πολύ πιο αξιόπιστα. Πρέπει να είναι άδεια όμως η δεξαμενή για να μην πάρει φωτιά το πετρέλαιο. Καλό είναι να καθαρίζεται και από τα κατακάθια η δεξαμενή πετρελαίου γιατί μπορεί να μπουν και μέσα στον λέβητα. Γι' αυτόν τον λόγο η βάνα προς τον λέβητα παίρνει πετρέλαιο όχι από τον πάτο αλλά λίγα εκατοστά υψηλότερα.

Το λάστιχο φούσκας που λες είναι μέσα στο πλαστικό οπου κουμπώνει το διαφανο λαστιχακι , και άλλαξε και το λάστιχο του πυθμένα , θα πάρεις λάστιχο spek . Σα μηχανισμός είναι αξιόπιστος , είναι τύπου spek , το "λάθος" είναι το φλοτερ , το οποίο κανονικά μπαίνει πλάγια , και όχι κάτω , υπάρχουν φλοτερ βυθού γι αυτή τη δουλειά , και γι αυτό μπορεί να σου χτυπάει η φούσκα του φλοτερ πάνω στο μηχανισμό και να μην τον αφήνει να πέφτει σωστά.

Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να τον αλλάξεις , κατά 99 % θα κάνει και αυτός που δείχνεις , αλλά πρέπει να προσέξεις το ύψος στο καζανάκι , διότι αυτός πρέπει να φτάσει σε συγκεκριμένο ύψος , ώστε να δουλεύει σωστά , και επίσης το καπάκι στο καζανάκι θα πρέπει να έχει μεγάλη τρύπα , ώστε να χωράει το μπουτον. 

Γνώμη μου είναι ότι θα μπλέξεις , άλλαξε τα λαστιχακια σε αυτόν που έχεις , και τσεκαρισε όταν πατάς το καζανάκι να δεις έαν η φούσκα του φλοτερ, χτυπάει το μηχανισμό.

Επεξ/σία από troi.g
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H φούσκα του φλοτέρ δεν χτυπάει τον μηχανισμό. Τα έγραψα κάπως μπερδεμένα πριν αλλά πιστεύω με την συμβουλή σου να αλλάξω όλα τα λάστιχα πάνω-κάτω θα λυθεί το πρόβλημα μου. Κατά ένα περίεργο τρόπο χρειάζεται να πατήσω πολλές φορές το κουμπί για να σηκωθεί η φούσκα. Ίσως να σκλήρυνε ή σκίστηκε το λάστιχο φουσκάκι spek, μετά σκέφτηκα και μήπως το λάστιχο φολυσκα κολλάει πολύ στον λάστιχο του πυθμένα από την γλίτσα που είχε πιάσει με τον καιρό, αλλά την καθάρισα και πάλι τίποτα.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ. Θέλω να τοποθετήσω μία 50" τηλεόραση 15 κιλών ψηλά στον τοίχο με κλίση γύρω στις 35-40 μοίρες. Δεν βρήκα κάποια βάση με τόση κλίση και σε φυσιολογικό κόστος, ούτε θέλω να πάρω βάση οροφής γιατί το φοβάμαι λίγο. Οπότε, σκέφτηκα την απλούστατη πατέντα στη φωτογραφία, μήπως λύσει το θέμα.

Το όλο εγχείρημα αποτελείται από δύο ελαστικούς ιμάντες-χταπόδια αποσκευών, δύο μεταλλικά αγκύρια, και τέσσερις μεταλλικές γωνίες (ή κάτι ανάλογο) με τρύπα για τις βίδες στην τηλεόραση. Όλα αυτά με κόστος ούτε 4€, και της δίνω όση κλίση θέλω, απλά με το να την ανασηκώνω και να τραβώ την πάνω ή κάτω πλευρά της. Βρήκα και κάποιους ιμάντες ειδικούς για στερέωση τηλεόρασης πάνω σε έπιπλο, όμως αυτοί που πωλούνται στην Ελλάδα είναι με πλαστικές άκρες και δεν τους εμπιστεύομαι για το συγκεκριμένο κόλπο.

Για παν ενδεχόμενο και για δεύτερες γνώμες, υπάρχει λόγος να μην κρατήσει;

iqbuvv1g.jpg

Επεξ/σία από Wurlit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο βάρος μπορεί να κρατήσει κάθε άγκυρα;;;

Αν συνολικά μπορούν να κρατήσουν βάρος μεγαλύτερο της τηλεόρασης δεν βλέπω τον λόγο να μην κρατησει.

Με τους ελαστικούς ιμάντες όμως δεν νομίζω ότι μπορείς να πετύχεις αλφάδια.

Επίσης θα θέλουν και συχνό έλεγχο μην τυχόν τριφτουν με τις κινήσεις και βρεις την τηλεόραση κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Wurlit είπε

Χαιρετώ. Θέλω να τοποθετήσω μία 50" τηλεόραση 15 κιλών ψηλά στον τοίχο με κλίση γύρω στις 35-40 μοίρες. Δεν βρήκα κάποια βάση με τόση κλίση και σε φυσιολογικό κόστος, ούτε θέλω να πάρω βάση οροφής γιατί το φοβάμαι λίγο. Οπότε, σκέφτηκα την απλούστατη πατέντα στη φωτογραφία, μήπως λύσει το θέμα.

Το όλο εγχείρημα αποτελείται από δύο ελαστικούς ιμάντες-χταπόδια αποσκευών, δύο μεταλλικά αγκύρια, και τέσσερις μεταλλικές γωνίες (ή κάτι ανάλογο) με τρύπα για τις βίδες στην τηλεόραση. Όλα αυτά με κόστος ούτε 4€, και της δίνω όση κλίση θέλω, απλά με το να την ανασηκώνω και να τραβώ την πάνω ή κάτω πλευρά της. Βρήκα και κάποιους ιμάντες ειδικούς για στερέωση τηλεόρασης πάνω σε έπιπλο, όμως αυτοί που πωλούνται στην Ελλάδα είναι με πλαστικές άκρες και δεν τους εμπιστεύομαι για το συγκεκριμένο κόλπο.

Για παν ενδεχόμενο και για δεύτερες γνώμες, υπάρχει λόγος να μην κρατήσει;

iqbuvv1g.jpg

Γιατί λαστιχένιους που πάντα θα υπάρχει ρίσκο και όχι δύο χοντρά ατσαλοσύρματα (ντίζες) ικανού πάχους τα οποία με τίποτε δεν πρόκειται να κόψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Wurlit είπε

Για παν ενδεχόμενο και για δεύτερες γνώμες, υπάρχει λόγος να μην κρατήσει;

Το αν θα κρατήσει εννοείς ότι δε θα σπάσουν τα χταπόδια, , ναι πιθανότατα θα κρατήσει

άλλά από την άλλη, με τον ίδιο ορισμό του "θα κρατήσει" και αν την κρεμάσεις με πετονιές από το ταβάνι. Αυτό δε κάνει τις πετονιές κατάλληλη λύση βάση TV.

Το οτι θα κουνιέται και θα χτυπά στο τοίχο (προφανώς) είναι 2 από τα μικρότερα προβλήματα

Εφόσον δε σε ενδιαφέρει να μπορεί να αλλάζει κλίσης (σε 3 άξονες) αλλά μπορείς να την έχεις σταθερή και μονο αν δεν υπάρχει κάποια έτοιμη λύση θα σου πρότεινα να φτιάξεις (ή παραγγείλεις σε μάστορα) μεταλλικό frame σε γωνίες με κρίση προς τα κάτω στο τοίχο

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

1 ώρα πριν, bill999r είπε

Πόσο βάρος μπορεί να κρατήσει κάθε άγκυρα;;;

Αν συνολικά μπορούν να κρατήσουν βάρος μεγαλύτερο της τηλεόρασης δεν βλέπω τον λόγο να μην κρατησει.

Με τους ελαστικούς ιμάντες όμως δεν νομίζω ότι μπορείς να πετύχεις αλφάδια.

Επίσης θα θέλουν και συχνό έλεγχο μην τυχόν τριφτουν με τις κινήσεις και βρεις την τηλεόραση κάτω.

Δεν γνωρίζω αλλά, δεν μπορεί, θα τα σηκώνει 4 κιλά η κάθε μία. Ο έλεγχος για φθορές είναι μία σκέψη, όντως.

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Γιατί λαστιχένιους που πάντα θα υπάρχει ρίσκο και όχι δύο χοντρά ατσαλοσύρματα (ντίζες) ικανού πάχους τα οποία με τίποτε δεν πρόκειται να κόψουν.

Έτσι το είδα στην αρχή (με πλαστική επένδυση, σαν αυτά για το κρέμασμα/στέγνωμα ρούχων), αλλά δεν βρήκα παραλλαγή με γαντζάκι, και φοβήθηκα μήπως μία χειροποίητη ένωση με γάντζο δεν αντέξει. Αλλά, ναι, θα το ψάξω κι άλλο γιατί είναι σαφώς πιο γερό υλικό.

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Το αν θα κρατήσει εννοείς ότι δε θα σπάσουν τα χταπόδια, , ναι πιθανότατα θα κρατήσει

άλλά από την άλλη, με τον ίδιο ορισμό του "θα κρατήσει" και αν την κρεμάσεις με πετονιές από το ταβάνι. Αυτό δε κάνει τις πετονιές κατάλληλη λύση βάση TV.

Το οτι θα κουνιέται και θα χτυπά στο τοίχο (προφανώς) είναι 2 από τα μικρότερα προβλήματα

Εφόσον δε σε ενδιαφέρει να μπορεί να αλλάζει κλίσης (σε 3 άξονες) αλλά μπορείς να την έχεις σταθερή και μονο αν δεν υπάρχει κάποια έτοιμη λύση θα σου πρότεινα να φτιάξεις (ή παραγγείλεις σε μάστορα) μεταλλικό frame σε γωνίες με κρίση προς τα κάτω στο τοίχο

Το χτύπημα εκμηδενίζεται με κάποιο αφρώδες υλικό στα σημεία επαφής. Όμως γιατί να έχει κούνημα; Λογικά, η κάτω πλευρά της θα ακουμπά στον τοίχο. Η σταθερή ιδιοκατασκευή είναι η πιο σίγουρη λύση αλλά, όπως λες κι εσύ, δεν βολεύει καθόλου σε περίπτωση αλλαγής κλίσης. Θα πρέπει να δω και το κόστος για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Wurlit είπε

Το χτύπημα εκμηδενίζεται με κάποιο αφρώδες υλικό στα σημεία επαφής. Όμως γιατί να έχει κούνημα; Λογικά, η κάτω πλευρά της θα ακουμπά στον τοίχο. Η σταθερή ιδιοκατασκευή είναι η πιο σίγουρη λύση αλλά, όπως λες κι εσύ, δεν βολεύει καθόλου σε περίπτωση αλλαγής κλίσης. Θα πρέπει να δω και το κόστος για κάτι τέτοιο.

Θες δηλαδή

- να κρεμάσεις μια 55αρα τηλεόραση με "σχοινιά" στο τοίχο και να ακουμπάει σε αυτόν στο κάτω μέρος

- να μπορεί να αλλάζει θέση

- και να κοστίζει 4 ευρώ

-

σε ενδιαφέρει να αλλάζει μόνο το tilt (πάνω-κάτω) ή και το swivel (αριστερά δεξιά).

μόνο το 1ο

ένα frame στηριγμένο σε 2 ανάποδα τοποθετημένες σπαστές γωνίες ραφιών

ή

σταθερά στηριγμένο σε "μεντεσέδες στο κάτω μέρος στον τοιχο και μεταβαλόμμενη τη πάνω απόσταση  ώτε ασ πούμε να "βαζεις κλίση προς τα κάτω) θα ήταν πιο ασφαλές

-

αυτό που σκέφτεσαι με τα λάστιχα ξέχνα το. Εκτός ότι θα είναι 100% γυφτιά θα είναι και ΤΡΟΜΕΡΑ ασταθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος των 4€ απλά προέκυψε βάσει της πρόχειρης πατέντας, δεν είναι το ζητούμενο. Όσο για τη "γυφτιά", η προσέγγιση αφορούσε πρωτίστως την πρακτικότητα, όχι την αισθητική. Το ότι θα είναι τρομερά ασταθές, το δέχομαι. Θα σκεφτώ και τις δύο εναλλακτικές που προτείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Wurlit είπε

Το όλο εγχείρημα αποτελείται από δύο ελαστικούς ιμάντες-χταπόδια αποσκευών, δύο μεταλλικά αγκύρια, και τέσσερις μεταλλικές γωνίες (ή κάτι ανάλογο) με τρύπα για τις βίδες στην τηλεόραση. Όλα αυτά με κόστος ούτε 4€, και της δίνω όση κλίση θέλω, απλά με το να την ανασηκώνω και να τραβώ την πάνω ή κάτω πλευρά της. Βρήκα και κάποιους ιμάντες ειδικούς για στερέωση τηλεόρασης πάνω σε έπιπλο, όμως αυτοί που πωλούνται στην Ελλάδα είναι με πλαστικές άκρες και δεν τους εμπιστεύομαι για το συγκεκριμένο κόλπο.

Για παν ενδεχόμενο και για δεύτερες γνώμες, υπάρχει λόγος να μην κρατήσει;

iqbuvv1g.jpg

Το "σχέδιο" το έφτιαξες εσύ ή το βρήκες κάπου έτοιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Wurlit είπε

Πρόχειρη μακέτα, πέντε λεπτά στο πρόγραμμα.

Για δουλειά 5 λεπτών, πολύ καλό.

Αυτό που έχεις σχεδιάσει έτσι δεν πρόκειται να σταθεί υπό γωνία, από το βάρος της η TV θα γυρίσει κατακόρυφα.

Αν έπαιρνες μια κανονική βάση, με μια μικρή "μετατροπή" δεν θα γινόταν αυτό που θέλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...