Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια γνώμη παιδιά για τη ζημιά αυτή στο τοίχο μπορώ να κάνω κάτι μονος μου . Ξεκίνησε πριν χρόνια από έξω με υγρασία . Πέρυσι το έφτιαξα το εξωτερικό με μόνωση και τώρα έμειναν ένα δυο σημεία όπως αυτό μέσα στο δωμάτιο . Η φωτό είναι ανάποδα . Το αριστερό κομμάτι είναι η πάνω γωνία . 

4980F375-5030-4E86-A8C7-12AA752D36CF.jpeg

Επεξ/σία από totalius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταρχάς με συγχωρείτε που γράφω ακριβώς κάτω από άλλο ποστ με ερώτηση.

Έχω στην πολυκατοικία μία μεταλλική δεξαμενή πετρελαίου που τρύπησε λίγο και στάζει. Ξέρει κανείς καμία ταινία βαρέως τύπου, η άλλη προσιτή και κατάλληλη μέθοδο για να το κλείσουμε; μόλις πήραμε πετρέλαιο και είναι κρίμα να χαθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα κάτι τέτοιο. Βάλε όμως κάτι μέσα από την δεξαμενή (μια μεμβράνη μια σακούλα) για να μην τρέχει, καθάρισε το καλά και βαλτην. 

Επεξ/σία από thanasisxask
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2020 στις 12:37 ΜΜ, mp123 είπε

Επειδή και Εγω γνωρίζω κάποια πράγματα ( Έναν όροφο από τα μπετά , μια ανακαίνιση διαμερίσματος μόνο τοίχους άφησα συν μια αγορά Καινούργιου διαμερίσματος) απορώ πως με 8000 θα κάνει ο άνθρωπος 3 διαμερίσματα. που από ότι κατάλαβα είναι τρεις όροφοι.Χοντρικά ο συναγερμός συν πυρασφάλεια στο κάθε διαμέρισμα θα πάει τουλάχιστον 1200 . Βάλε αλλά 1000 θυροτηλεοράσεως .Που τα βρίσκεις 8000 ολα μαζί Απορώ.

 Το σπίτι κομπλέ τρεις ορόφους οπως λες συναγερμουσ πίνακες καλωδιώσεις θυροτηλεοράσεως κλπ συν κλιμακοστάσια Πυλωτές γκαράζ χαρτιά  κλπ  με ολα τα υλικά εργασία πλην τους διακόπτες κάπου στα 15000 αντε 16000 είναι καλή τιμή.
Τωρα 8000 τριώροφο κτήριο 70 τμ ο όροφος ολα τα ηλεκτρολογικά δεν παίζει ούτε για αστείο.

Ερώτηση ,ο εξοπλισμός της θυροτηλεόρασης η οθόνη δηλαδή και ότι άλλο το αποτελεί θα πρέπει να περιλαμβάνεται στην προσφορά η είναι δικά μ και αυτά όπως οι μπριζοδιακοπτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Kara-man είπε

Ερώτηση ,ο εξοπλισμός της θυροτηλεόρασης η οθόνη δηλαδή και ότι άλλο το αποτελεί θα πρέπει να περιλαμβάνεται στην προσφορά η είναι δικά μ και αυτά όπως οι μπριζοδιακοπτες;

Θα σου απαντήσω με ερώτηση 

Είναι λογικό να ρωτάς εμάς, αν συμπεριλαμβάνει ο μάστορας που πήρες προσφορά, μέσα την θύροτηλεόραση ή όχι; 

Ένα τηλέφωνο του κάνεις και το μαθαίνεις εύκολα και σίγουρα! 😉

Καποιοι τα βάζουν μέσα στο κόστος της προσφοράς (θα το γράφει λογικά ότι μέσα έχει και αυτό) και άλλοι όχι, που θεωρώ ότι το μεγαλύτερο ποσοστό δεν τα βάζει μέσα στην τιμή.

(πχ εγώ προσωπικά όταν δίνω προσφορά των μαστορων μου για ηλεκτρικα, δεν βάζω ποτέ μπριζοδιακοπτικο υλικό και θυροτηλεοραση και το αναφέρω και μέσα εννοειται) 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Kara-man είπε

Ερώτηση ,ο εξοπλισμός της θυροτηλεόρασης η οθόνη δηλαδή και ότι άλλο το αποτελεί θα πρέπει να περιλαμβάνεται στην προσφορά η είναι δικά μ και αυτά όπως οι μπριζοδιακοπτες;

Αυτό εσυ το κανονίζεις και μιλας μαζι του .οτι θέλεις κανείς.Πρωτα από ολα όμως να ξέρεις τις τιμές να μην στην χρεώσει διπλή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω βάλει loctile 55 και σε ολες σχεδον τις ενώσεις ειναι κάπως υγρο ακόμα και μετα απο μήνες. Δε κάνει σταγόνα καν απλά φαινεται σαν υγρο.

Απο εφαρμογή σε άλλα σημεια απο εμπειρο εππαγγελματια υδραυλικο έσταζαν σταγόνες ολοκληρες σε αντιθεση με αλλα σημεια που ηταν με καναβι η τεφλον ειναι τελειως στεγνα. 

Δε μπορω να καταλαβω τι πάει λάθος. Για παραδειγμα εδω που έχω βαλει αυτο έχει σαν υγρασία αλλα δε κανει σταγονα ακομα και 2 μηνες ετσι μενει.. Κανω γραμμες στα σπειρωματα κτλ πριν την εφαρμογη και δε γλιστραει αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινει αυτο.. Εκτος αν θελει παραπανω υλικο απο οτι προτείνει.

https://photos.app.goo.gl/CvyY3PZE3DpYJL216

 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχω βάλει loctile 55 και σε ολες σχεδον τις ενώσεις ειναι κάπως υγρο ακόμα και μετα απο μήνες. Δε κάνει σταγόνα καν απλά φαινεται σαν υγρο.

Απο εφαρμογή σε άλλα σημεια απο εμπειρο εππαγγελματια υδραυλικο έσταζαν σταγόνες ολοκληρες σε αντιθεση με αλλα σημεια που ηταν με καναβι η τεφλον ειναι τελειως στεγνα. 

Δε μπορω να καταλαβω τι πάει λάθος. Για παραδειγμα εδω που έχω βαλει αυτο έχει σαν υγρασία αλλα δε κανει σταγονα ακομα και 2 μηνες ετσι μενει.. Κανω γραμμες στα σπειρωματα κτλ πριν την εφαρμογη και δε γλιστραει αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι συμβαινει αυτο.. Εκτος αν θελει παραπανω υλικο απο οτι προτείνει.

https://photos.app.goo.gl/CvyY3PZE3DpYJL216

Άμα δεν στάζει δεν έχει πρόβλημα, μπορείς να βάλεις και υγρό τεφλον το οποίο είναι καταπληκτικό (σε χρήση αέρα και υδραυλικής πίεσης, εκεί το έχω δοκιμάσει και έμεινα πολύ ευχαριστημένος) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Άμα δεν στάζει δεν έχει πρόβλημα, μπορείς να βάλεις και υγρό τεφλον το οποίο είναι καταπληκτικό (σε χρήση αέρα και υδραυλικής πίεσης, εκεί το έχω δοκιμάσει και έμεινα πολύ ευχαριστημένος) 

Απλα μου κανει εντυπωση ειναι και για αερια που δε πρεπει να χανει κανονικα. Αν βαλω χαρτοπετσετα βγαινει λιγο.βρεγμενη δηλαδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Μήπως είναι υγρασία εξωτερική; 

Θα μπορουσε γιατι ειναι σε λεβητοστασιο αδειο αλλα λιγο περιεργο.. αν δεις φωτο καλα θα δεις σα σταγονες κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,θα ήθελα λίγο τις γνώσεις σας αν μπορείτε να βοηθήσετε,σε μπαλκόνι με μωσαϊκό παλιού σπιτιού που έχει υγρασια, θέλω να κάνω αδιαβροχοποιηση και μετά να το στρώσω με πλακακακι από πάνω,υπάρχει κάποια διαδικασία που πρέπει να ακολουθησω?Και τι υλικά προτείνεται,ευχαριστω

Επεξ/σία από Lews
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Όπως φαίνεται στις φωτογραφίες το κάτω μέρος του πάγκου της κουζίνας στη γωνία δίπλα στον νεροχύτη έχει ξεκολλήσει λίγο. 

Το μπορώ να κάνω για να το φτιάξω και να μην επεκταθεί; 

 

IMG_20200504_121825_copy_992x744.jpg

IMG_20200504_121818_copy_992x744.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Εγώ σε καπλαμά ΙΚΕΑ έβαλα αυτή, ως τώρα καλά κρατάει. (1 χρόνος)

  Απόκρυψη περιεχομένων

gr-pattex-packshot-front-pattex-contact-

Δηλαδή χρησιμοποιώ αυτή ή κάποια παρόμοια για να κολλήσω ξανά το κομμάτι που έχει φύγει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...