Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφερα έναν ηλεκτρολόγο (αδειούχος και πτυχιούχος) που είχα ακούσει καλά λόγια από διάφορα άτομα για επανέλεγχο για ΥΔΕ  αλλά το μόνο που έκανε είναι να δει που είναι οι πρίζες για να τις βάλει στο σχέδιο.

Τον ρώτησα για έλεγχο της γείωσης και μου λέει ότι λογικά καλή θα είναι γιατί φαίνεται καλή η πολυκατοικία.

Επίσης είδα στον πίνακα το ρελέ να είναι συνδεδεμένο μετά τον κεντρικό διακόπτη και πριν την κεντρική ασφάλεια, ενώ οι διακόπτες για θερμοσίφωνο κουζίνα ήταν μετά τους μικροαυτόματους και μου λέει πως είναι σωστά. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος εγώ αλλά νομίζω σύμφωνα με τον κανονισμό το ρελέ θα πρέπει να είναι μετά την κεντρική ασφάλεια και οι διακόπτες πριν τους μικροαυτόματους.

Και ζητάει για 10 λεπτά δουλειά 80€.

Μου είπε μετά την σύνδεση του ρεύματος θα κάνει κάποιος ελέγχους αλλά δεν ήθελε να τους αναλύσει.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε τι τιμές κυμαίνονται οι ΥΔΕ για επανέλεγχο, αν οι διακόπτες και το ρελέ είναι σωστά και γενικά αν θα έπρεπε να κάνει τους ελέγχους (συνέχειας αγωγών κτλ.) πριν την σύνδεση του ρεύματος (αφού έτσι και αλλιώς θα πρέπει να καταχωρήσει τις τιμές στο έντυπο).

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Xdanger είπε

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε τι τιμές κυμαίνονται οι ΥΔΕ για επανέλεγχο

Τα γραφεία που αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές (συνήθως παραπλεύρως κάποιου καταστήματος ΔΕΗ) ζητάνε 50. Για ποιότητα υπηρεσιών δε γνωρίζω, υποθέτω κάνουν τα τυπικά (και αν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάλο μήνα παιδιά.  Το σπίτι παλιό  το δικό μου έχει 15 χρώματα απο πισω  πλαστικό υδρόχρωμα πάλι πλαστικο κλτ...   ψάχνω ένα τρόπο άμεσο    . Πως το βλέπετε σα τρόπο αυτό, και  κάτι άλλο πες ότι γίνετε  πρεπει οπως διποδιποτε  να σπατουλαριστη  μετα;

 

Επεξ/σία από nik416
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Xdanger είπε

Έφερα έναν ηλεκτρολόγο (αδειούχος και πτυχιούχος) που είχα ακούσει καλά λόγια από διάφορα άτομα για επανέλεγχο για ΥΔΕ  αλλά το μόνο που έκανε είναι να δει που είναι οι πρίζες για να τις βάλει στο σχέδιο.

Τον ρώτησα για έλεγχο της γείωσης και μου λέει ότι λογικά καλή θα είναι γιατί φαίνεται καλή η πολυκατοικία.

Επίσης είδα στον πίνακα το ρελέ να είναι συνδεδεμένο μετά τον κεντρικό διακόπτη και πριν την κεντρική ασφάλεια, ενώ οι διακόπτες για θερμοσίφωνο κουζίνα ήταν μετά τους μικροαυτόματους και μου λέει πως είναι σωστά. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος εγώ αλλά νομίζω σύμφωνα με τον κανονισμό το ρελέ θα πρέπει να είναι μετά την κεντρική ασφάλεια και οι διακόπτες πριν τους μικροαυτόματους.

Και ζητάει για 10 λεπτά δουλειά 80€.

Μου είπε μετά την σύνδεση του ρεύματος θα κάνει κάποιος ελέγχους αλλά δεν ήθελε να τους αναλύσει.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε τι τιμές κυμαίνονται οι ΥΔΕ για επανέλεγχο, αν οι διακόπτες και το ρελέ είναι σωστά και γενικά αν θα έπρεπε να κάνει τους ελέγχους (συνέχειας αγωγών κτλ.) πριν την σύνδεση του ρεύματος (αφού έτσι και αλλιώς θα πρέπει να καταχωρήσει τις τιμές στο έντυπο).

Ευχαριστώ

Καλά για το πρώτο σκέλος δεν σχολιάζω καν. Γείωση με το μάτι δε μετριέται σίγουρα. Για το ρελε μη κολλάς και καλά ο κανονισμός λέει οτι το βάζεις μετά την ασφάλεια για ν ασφαλίσεις και το ρελε αλλά για μένα μ@λακιες του κανονισμού το ρελεδακι έχει άλλο ρόλο πίστεψε με αν φας πάνω από 40-63Α σε ασφάλεια τοίχο θα ψάχνεις να βρεις. 

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nik416 είπε

Κάλο μήνα παιδιά.  Το σπίτι παλιό  το δικό μου έχει 15 χρώματα απο πισω  πλαστικό υδρόχρωμα πάλι πλαστικο κλτ...   ψάχνω ένα τρόπο άμεσο    . Πως το βλέπετε σα τρόπο αυτό, και  κάτι άλλο πες ότι γίνετε  πρεπει οπως διποδιποτε  να σπατουλαριστη  μετα;

Το φλόγιστρο από όσο ξέρω χρειάζεται για την αφαίρεση του λαδόστοκου. Τα χρώματα απλά τα ξύνεις με τη σπάτουλα.

Για να γίνει τέλειο θέλει μετά στοκάρισμα, τρίψιμο, αστάρωμα και βάψιμο 2 χέρια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, βρήκα στην αποθήκη του πατρικού μερικά αντικείμενα σκουριασμένα, σκονισμένα κλπ μεταξύ των οποίων ένας καμπανός και ένα λουξ, τους αφαίρεσα τα πολλά με τρίψιμο και σκοπεύω να πάρω ένα αντισκωριακό σπρέυ να τα ψεκάσω να βγάλω τελείως την σκουριά. Οι ερωτήσεις είναι 2,

1. Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να βάλω, ψεκάσω (όχι να αλλάξω χρώμα όμως, για να τα προστατεύσω για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα;

2. Στο λουξ ένα κομμάτι είναι εντελώς διαβρωμένο, φοβάμαι ότι αν πάω να αφαιρέσω τελείως την σκουριά δεν θα είναι και πολύ άρτιο πλέον. Υπάρχει κάτι που να μπορώ να το επικαλύψω χωρίς να αφαιρέσω την σκουριά για να παραμείνει λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Doubt είπε

??

Τι είναι αυτά;;

Ακριβώς αυτο θα ρώταγα.(καμπανος μάλλον λέει την ζυγαριά) 

Λουξ όμως ξέρω μόνο την πορτοκαλάδα 😁😋

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ακριβώς αυτο θα ρώταγα.(καμπανος μάλλον λέει την ζυγαριά) 

Λουξ όμως ξέρω μόνο την πορτοκαλάδα 😁😋

Το καμπανο δε τον ξέρω. 

το λουξ όμως είναι η γκαζολαμπα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμπανος είναι πράγματι ζυγαριά, όχι όμως οι κλασικές αλλά αυτή: https://www.luthers.gr/e-shop/to-kantari/

 Το λουξ που έχω είναι κοντά 60 χρόνων, Λειτουργεί με πετρέλαιο και το φως το παράγει κάτι σαν ύφασμα. Κάτι σαν αυτό :

https://www.dimtsas.eu/el/products/λάμπες-λουξ-petromax/λάμπες-λουξ-petromax-500-κεριών/λουξ-petromax-500-κεριών-ασημί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Καμπανος είναι πράγματι ζυγαριά, όχι όμως οι κλασικές αλλά αυτή: https://www.luthers.gr/e-shop/to-kantari/

 Το λουξ που έχω είναι κοντά 60 χρόνων, Λειτουργεί με πετρέλαιο και το φως το παράγει κάτι σαν ύφασμα. Κάτι σαν αυτό :

https://www.dimtsas.eu/el/products/λάμπες-λουξ-petromax/λάμπες-λουξ-petromax-500-κεριών/λουξ-petromax-500-κεριών-ασημί

Ο αμιαντος ειναι το υφασμα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panostom είπε

Ο αμιαντος ειναι το υφασμα!!

Η ονομασία μπορεί να είναι αυτή από παλιά αλλά δεν είναι από αμίαντο εδώ και χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Καμπανος είναι πράγματι ζυγαριά, όχι όμως οι κλασικές αλλά αυτή: https://www.luthers.gr/e-shop/to-kantari/

 Το λουξ που έχω είναι κοντά 60 χρόνων, Λειτουργεί με πετρέλαιο και το φως το παράγει κάτι σαν ύφασμα. Κάτι σαν αυτό :

https://www.dimtsas.eu/el/products/λάμπες-λουξ-petromax/λάμπες-λουξ-petromax-500-κεριών/λουξ-petromax-500-κεριών-ασημί

Βλέποντας τις τιμές στα λινκ, εγώ θα έλεγα να τα αφήσεις όπως είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον καμ

41 λεπτά πριν, Doubt είπε

Βλέποντας τις τιμές στα λινκ, εγώ θα έλεγα να τα αφήσεις όπως είναι..

Δεν σκοπεύω να τα πουλήσω, το Λουξ λέω όμως να το έχω χρηστικό και να μην γίνει ούτε τώρα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...