Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρειαζομαι καποια βοηθεια , εχω ζητησει εγκατασταση fiber optic για διαδικτυο , απο την εταιρεια δοκιμασανε να περασουν το καλωδιο για την εγκατασταση και καπου στο σωληνα δεν προχωρα, η σωληνα αυτη φιλοξενα ενα νεκρο καλωδιο τηλεορασης το οποιο ωστοσο για καποιο λογο δεν μπορω να τραβηξω προς τα εξω για να κανω χωρο ωστε να μπει το καλωδιο οπτικων εκει που θελω να παει . Απο την εταιρεια ακυρωσαν την αιτηση μου και μου παν να ερθει ηλεκτρολογος να ελεγξει την καλωδιαση και να βγει το καλωδιο της τηλεορασης ωστε να κανουν εγκατασταση, γνωριζετε καποιο τροπο να το αφαιρεσω μονος μου , το καλωδιο αρνειται πεισματικα να τραβηχθει λες και το κολλησανε εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό ηλεκτρικό τριβείο ξύλου έως 50€;

Θέλω να τρίψω ένα κρεβάτι κι ένα κομοδίνο για αρχή.

FFGroup 41527 125/430W Plus Έκκεντρο Τριβείο

Επεξ/σία από Gexadas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, κανω ανακαίνιση σε σπίτι και θα αλλαξω και τα ηλεκτρικά, εχετε να προτείνετε καποια ιδεα να κάνω; αυτα που σκέφτηκα ειναι να βαλω πριζες σε καθε μπαλκόνι, αναμονη για συναγερμό σε παντζούρι και κουφωμα, να αλλαξω θεσεις σε κατι διακοπτες και πρίζες μεσα, επίσης μου παν είναι εύκολο να ανάβεις καλοριφέρ, θερμοσίφωνα οπως και τη θερμοκρασία του νερου στο μποιλερ απο το κινητό χωρις ιδιαίτερο κοστος, σκέφτεστε κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, someone- είπε

καλησπέρα, κανω ανακαίνιση σε σπίτι και θα αλλαξω και τα ηλεκτρικά, εχετε να προτείνετε καποια ιδεα να κάνω; αυτα που σκέφτηκα ειναι να βαλω πριζες σε καθε μπαλκόνι, αναμονη για συναγερμό σε παντζούρι και κουφωμα, να αλλαξω θεσεις σε κατι διακοπτες και πρίζες μεσα, επίσης μου παν είναι εύκολο να ανάβεις καλοριφέρ, θερμοσίφωνα οπως και τη θερμοκρασία του νερου στο μποιλερ απο το κινητό χωρις ιδιαίτερο κοστος, σκέφτεστε κατι αλλο;

ξεχαριστο καλωδιο ethernet σε καθε δωματιο. Θα εχεις την ταχυτητα του ενσυρματου ιντερνετ σε καθε δωματιο και θα εισαι ετοιμος για αναβαθμιση της ταχυτητας τα επομενα χρονια

Επεξ/σία από panostom
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα, κανω ανακαίνιση σε σπίτι και θα αλλαξω και τα ηλεκτρικά, εχετε να προτείνετε καποια ιδεα να κάνω; αυτα που σκέφτηκα ειναι να βαλω πριζες σε καθε μπαλκόνι, αναμονη για συναγερμό σε παντζούρι και κουφωμα, να αλλαξω θεσεις σε κατι διακοπτες και πρίζες μεσα, επίσης μου παν είναι εύκολο να ανάβεις καλοριφέρ, θερμοσίφωνα οπως και τη θερμοκρασία του νερου στο μποιλερ απο το κινητό χωρις ιδιαίτερο κοστος, σκέφτεστε κατι αλλο;

Πολλές γενικά πρίζες γιατί οι ανάγκες μεταβάλλονται πολύ γρήγορα. Γενικά σε smart  σίγουρα θερμοσίφωνα αν έχεις κλιματισμό κλπ. Πρίζες tv σε περισσότερα από ένα μέρη ώστε αν θες αργότερα να κάνεις χοντρή αλλαγή στο χώρο σου να μπορείς να τη κάνεις και ίσως αν καλωδιωσεις για ηχεία και εσωτερικές κάμερες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ,χτίζω καινουργιο σπίτι και μόλις πηρα προσφορά από έναν ηλεκτρολόγο η οποία μου φάνηκε λίγο τσιμπημένη ,η ερώτηση μ είναι η εξής ,τα σχέδια του μηχανικού είναι με δομημένη καλωδίωση (voice data) πυρανίχνευση κλπ ,είναι απαραίτητα αυτά τα δυο σε μια κατοικία;η να τα αφαιρέσω για να πέσει η τιμή και αν αυτά τα δυο θα την ρίξουν κατά πολύ Η τι είναι περιττό γενικα ;με τον ηλεκτρολόγο δεν έχω κάνει κουβέντα ακόμα  βέβαια θα πάρω και δευτερη από άλλου αλλά θα ήθελα κάποιες γνώμες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kara-man είπε

Γεια σας ,χτίζω καινουργιο σπίτι και μόλις πηρα προσφορά από έναν ηλεκτρολόγο η οποία μου φάνηκε λίγο τσιμπημένη ,η ερώτηση μ είναι η εξής ,τα σχέδια του μηχανικού είναι με δομημένη καλωδίωση (voice data) πυρανίχνευση κλπ ,είναι απαραίτητα αυτά τα δυο σε μια κατοικία;η να τα αφαιρέσω για να πέσει η τιμή και αν αυτά τα δυο θα την ρίξουν κατά πολύ Η τι είναι περιττό γενικα ;με τον ηλεκτρολόγο δεν έχω κάνει κουβέντα ακόμα  βέβαια θα πάρω και δευτερη από άλλου αλλά θα ήθελα κάποιες γνώμες .

Όσο πιο πολλά σε παροχές είτε λέγεται συναγερμός ειτε πυρανιχνευση είτε ethernet τόσο πιο καλά. ΑΛΛΑ ότι βγει μετά αυξημένο κόστος συντήρησης πχ snart home κλπ... Τι τιμή σου έδωσε? Τι περιλαμβάνει? Τετραγωνικά? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2020 στις 9:34 ΠΜ, Bakxos είπε

Καλημέρα, 

Θέλω να φτιάξω ένα παγκάκι-μπαουλο για έξω το μπαλκόνι. Επειδή όμως και θα βρέχεται και το χτυπάει λίγο ήλιος σκεφτόμουν το κόντρα πλακέ θαλάσσης το οποίο θα το πέρναγα και team oil αλλα και μια ή δύο επιστρώσεις αυτά τα αδιάβροχα βερνίκια νανοτεχνολογίας.  

Δύο είναι οι ερωτήσεις κόντρα πλακέ θαλάσσης έχετε ιδέα περίπου πόσο κοστίζουν? Είδα κάποιες τιμές αλλα γίνεται χάος στο ίντερνετ? Γενικά τι ποιότητα να προτιμήσω? Επίσης αν το έκανα με ιροκο  ξύλο θα ήταν καλύτερα τι προτείνετε για το μπαλκόνι? 

Τα αδιάβροχα αυτά χρώματα κάνουν δουλεία? Ή όχι? 

Έχετε καμία άλλη πρόταση ευχαριστώ 

Δες και osb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Όσο πιο πολλά σε παροχές είτε λέγεται συναγερμός ειτε πυρανιχνευση είτε ethernet τόσο πιο καλά. ΑΛΛΑ ότι βγει μετά αυξημένο κόστος συντήρησης πχ snart home κλπ... Τι τιμή σου έδωσε? Τι περιλαμβάνει? Τετραγωνικά? 

Ισχυρά ρεύματα .φωτισμος,κίνησης,γειώσεις .ασθενη ρεύματα .δομημενη καλωδίωση ,τηλεόραση (που αν καταλαβα καλά με καλωδιακό κ επίγειο σημα)σύστημα ασφαλείας ,πυρανίχνευση ,συναγερμός,θυροτηλεόραση και κουδούνια ,μιλάμε για τρεις ορόφους από 74 τν ο καθένας,η τιμή είναι κοντά στα 18 χωρίς φαπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kara-man είπε

Ισχυρά ρεύματα .φωτισμος,κίνησης,γειώσεις .ασθενη ρεύματα .δομημενη καλωδίωση ,τηλεόραση (που αν καταλαβα καλά με καλωδιακό κ επίγειο σημα)σύστημα ασφαλείας ,πυρανίχνευση ,συναγερμός,θυροτηλεόραση και κουδούνια ,μιλάμε για τρεις ορόφους από 74 τν ο καθένας,η τιμή είναι κοντά στα 18 χωρίς φαπα

Σου παίρνει το σκαλπ δε σε γδέρνει απλά. Σε αντίστοιχη περίπτωση σε σπίτια 65+35 τμ (ξεχωριστοί πινακες) για τα αντίστοιχα (κ θυροτηλεόραση κ όλα) η δουλειά είναι περίπου 2.5 χιλιάρικα. Το να σου έλεγε λοιπόν 6-7 άντε βαριά 8 θα ήταν αποδεκτό. Έδω σε γδέρνει τελειως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σου παίρνει το σκαλπ δε σε γδέρνει απλά. Σε αντίστοιχη περίπτωση σε σπίτια 65+35 τμ (ξεχωριστοί πινακες) για τα αντίστοιχα (κ θυροτηλεόραση κ όλα) η δουλειά είναι περίπου 2.5 χιλιάρικα. Το να σου έλεγε λοιπόν 6-7 άντε βαριά 8 θα ήταν αποδεκτό. Έδω σε γδέρνει τελειως. 

Και μένα πολλά μ φάνηκαν,υπολόγιζα περίπου 3 χιλ τον όροφο συν τα περιφερειακά κλιμακοστάσια πυλωτή,δεν γνωρίζω βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Kara-man είπε

Και μένα πολλά μ φάνηκαν,υπολόγιζα περίπου 3 χιλ τον όροφο συν τα περιφερειακά κλιμακοστάσια πυλωτή,δεν γνωρίζω βέβαια.

Επειδή εγώ γνωρίζω στο λέω με απόλυτη σιγουριά. Μαζί με κλιμακοστάσια, καλωδίωση για φώτα κήπου κλπ και πάντα με όλα τα υλικά (Πλην πριζοδιακοπτων φυσικά) η μέγιστη τιμή θα ήταν στα 7-8 χιλιάρικα μαζί με τα σχέδια κ βεβαιώσεις.
 

Συνέχισε να ψάχνεις εκεί έξω κυκλοφορούν πολλοί αγιογδύτες. Προς θεού μακρυά από αυτούς που προτείνονται από σάιτ εύρεσης επαγγελματία είναι οι περισσότεροι φωτιά κ λαυρα για κάποιο άγνωστο λόγο. 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Επειδή εγώ γνωρίζω στο λέω με απόλυτη σιγουριά. Μαζί με κλιμακοστάσια, καλωδίωση για φώτα κήπου κλπ και πάντα με όλα τα υλικά (Πλην πριζοδιακοπτων φυσικά) η μέγιστη τιμή θα ήταν στα 7-8 χιλιάρικα μαζί με τα σχέδια κ βεβαιώσεις 

Μιλάς και για τα 3 διαμερίσματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...