Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Gexadas είπε

Δεν κατάλαβα το σκεπτικό, για να πέσει η υγρασία και στο εσωτερικό; Αν ναι τότε δεν το πετυχαίνεις και με τον αφυγραντήρα χωρίς να βάζεις το κρύο μέσα;

 

Όταν έχει υγρασία 70-80 και 90% έξω η ίδια είναι και μέσα στο σπίτι.Αυτή συσωρεύεται σε τοίχους ρούχα και μέσα σε ντουλάπες.Όταν έξω έχει 40 -45% μέσα έχει 60 και 70% ,αυτός ο αέρας αν ανοίξεις θα μπεί και μέσα στο σπίτι και θα σου ρίξει την υγρασία φυσιολογικά και όπως δεν μπορεί να το κάνει κανένας αφυγραντήρας.Κάνε ένα τέστ και θα με θυμηθείς αλλιώς δεν μπορώ να σε πείσω.Δεν χάνεις κάτι.Σήμερα το μεσημέρι δίνει 35% υγρασία το meteo.Βάλε μέσα στο σπίτι ένα υγρασιόμετρο άστο μία ώρα να σταθεροποιηθεί άνοιξε μετά τις 12 το μεσημέρι  1-2 ώρες τα παράθυρα και μετά να μου απαντήσεις.

Μένω στην περιοχή πάνω από 25 χρόνια λόγω ιδιοκτησίας διαφορετικά θα είχα φύγει.Τα πρώτα χρόνια σπάνια άνοιγα παράθυρα το χειμώνα γιατί νόμιζα ότι θα είχα καλύτερα αποτελέσματα. Μιλάμε το διαμέρισμα ήταν μέσα στη υγρασία η οποία μεγαλώνει όσο περισσότερο ανάβεις τη θέρμανση.Νερό μιλάμε να τρέχει από παντού μέχρι που μου είπαν το μυστικό.Δυστυχώς η περιοχή έχει τόσο νερό που το χειμώνα σε πολλά σημεία αναβλύζει από το έδαφος και τρέχει στους δρόμους.Άσε που το 50% των νέων οικοδομών έχει σύστημα απορροής των νερών από υπόγεια με μοτέρ στους δρόμους.

Από τότε που άρχισα να αερίζω το σπίτι όσο το δυνατόν περισσότερο αυτά τα προβλήματα μειώθηκαν.Δεν λέω ότι εξαφανίστηκαν γιατί η περιοχή είναι μέρες που έχει τόση υγρασία που το πρωί νομίζεις πως έβρεξε αλλά δεν έχω το χάλι που είχα τότε που δεν άνοιγα παράθυρα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Όταν έχει υγρασία 70-80 και 90% έξω η ίδια είναι και μέσα στο σπίτι.Αυτή συσωρεύεται σε τοίχους ρούχα και μέσα σε ντουλάπες.Όταν έξω έχει 40 -45% μέσα έχει 60 και 70% ,αυτός ο αέρας αν ανοίξεις θα μπεί και μέσα στο σπίτι και θα σου ρίξει την υγρασία φυσιολογικά και όπως δεν μπορεί να το κάνει κανένας αφυγραντήρας.

 

Οκ, ευχαριστώ. Καλοπροαίρετα ρώτησα να σιγουρευτώ τι εννοούσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2020 στις 2:50 ΠΜ, Gexadas είπε

Το teak oil , κανονικό teak oil κι όχι συντηρητικό απόχρωσης teak, είναι λάδι και αν του βάλεις από πάνω κάποιο βερνίκι μόνο κακό θα κάνεις. Αν κάνεις σωστή εργασία να μην φοβάσαι για ευαισθησία από ποτήρια ή πιάτα, ακόμα κι αν επιλέξεις βερνίκια κι όχι teak oil. Για παράδειγμα καρέκλες δίπλα σε πισίνες, σε beach bar, ξύλινα σκάφη κλπ με teak oil τα συντηρούν. Οι λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξεις είναι, καλό γυαλοχαρτάρισμα και πάντα στη φορά των νερών του ξύλου, όχι κόντρα, όχι κυκλικά όχι πέρα δόθε γιατί θα γίνουν αντιαισθητικές χαρακιές οι οποίες θα φαίνονται πιο έντονα όταν βερνικωθεί το ξύλο. Στη φώτο βλέπω κάτω δεξιά τέτοιες γρατζουνιές. Τις σβήνουμε με γυαλοχαρτάρισμα ξεκινώντας από μέτριο σε πιο ψιλό για να σβήσουν. Μπορείς ακόμα και να το βρέξεις λίγο τοπικά.

Τον ίδιο κανόνα ακολουθείς και κατά το βερνίκωμα ή το άπλωμα του λαδιού, πάντα κατά τη φορά των νερών του ξύλου και πάντα το πινέλο ή το σφουγγάρι να πιάνει νωπή επιφάνεια. Δεν σταματάμε στα μισά, όποια τάβλα ξεκινάς πρέπει να την τελειώνεις με ένα πέρασμα, μικρού μήκους, γρήγορα περάσματα για να πιάνεις πάντα υγρή επιφάνεια και να συνεχίζεις. Αν χρησιμοποιήσεις βερνίκι εμποτισμού το καλύτερο είναι να το περάσεις με κομμάτι από σφουγγάρι, όχι ρολό, όχι πινέλο. Κυβάκια σφουγγάρι όπως αυτό που πλένουν αμάξια. 

Άλλος κανόνας ξεκινάς από εκεί που δεν θα το βλέπεις, και τελειώνεις με αυτό που θα βλέπεις. Δεύτερο χέρι την επόμενη μέρα, όχι την επόμενη ώρα. Αν το ξύλο είναι πολύ στεγνό και ρουφάει συνέχεια, στεγνώνει πολύ γρήγορα και "χάνεται" το χέρι, τότε μπορεί να χρειαστεί και τρίτο χέρι. Και φυσικά όσο καλό υλικό και να πάρεις, όσο καλή δουλειά και να κάνεις μην περιμένεις να κρατήσει ...χρόνια. Τα έπιπλα αυτά που είναι εκτεθειμένα σε εξωτερικές συνθήκες εναλλαγής υγρασίας, ήλιου ακόμα και βροχής ταλαιπωρούνται πολύ και το μόνο που θα σε εξασφαλίσει να μην χαλάσει στην πορεία είναι να το συντηρείς τακτικά. Το δικό μου που είναι σχεδόν το ίδιο με το δικό σου από όσο βλέπω το περνάω ένα χέρι μόλις πάνε να αρχίσουν οι ζέστες για να βγάλει το καλοκαίρι, και ένα το φθινόπωρο πριν πιάσουν οι βροχές για να βγάλει το χειμώνα. Προσωπικά δεν το γυαλοχαρτάρω να φανεί τελείως το ξύλο παρά μόνο μια φορά ανά κάποια χρόνια.

Τρίφτηκε με τριβείο και έγινε γυαλί. Καμία Σχέση η επιφάνεια του ε αυτό που είχα αγοράσει που πέταγε δόντια από παντού και τσίμπαγε και ρούχα. 

Επειδή είχε τον χρωματισμό που φαίνεται στη φώτο αν πέρναγα teak θα φαινόντουσαν 3-4 διαφορετικές απόχρώσεις. Οπότε το επέστρεψα και πήρα βερνίκι να το περάσω και θα ανεβάσω το τελικό αποτέλεσμα. Τα πόδια δεν τα έτριψα ούτε θα τα περάσω. 

1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Οταν κλείνω την βρύση της ντουζιέρας ακούγεται ένα μεταλλικό χτύπημα στην βρύση της κουζίνας.Κατι διάβασα για υδραυλικό πλήγμα και αντιπληγματικο εξάρτημα.Ξερει κανείς για το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, daPro είπε

Καλησπέρα παιδιά.Οταν κλείνω την βρύση της ντουζιέρας ακούγεται ένα μεταλλικό χτύπημα στην βρύση της κουζίνας.Κατι διάβασα για υδραυλικό πλήγμα και αντιπληγματικο εξάρτημα.Ξερει κανείς για το θέμα?

Το υδραυλικό πλήγμα διημιουργείται όταν διακόπτουμε απότομα την ροή του νερού μέσα σε έναν αγωγό (π.χ. με μία σφαιρική βάνα).

με ένα rester λυνεται το προβλημα (πιθανόν θα θέλεις ένα η δυο mini rester μιση ιντσα,τελευταία φορά που έβαλα σε πελατη είχε περιπου 29 ευρώ το ένα περίπου να ξερεις) 😁

όταν ανοίξουν τα μαγαζιά για λιανικής πωλησης πας και του λες και θα σε ενημερώσει καταλληλα τι μπορείς να κάνεις,να αγοράσεις κτλπ 😁

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Το υδραυλικό πλήγμα διημιουργείται όταν διακόπτουμε απότομα την ροή του νερού μέσα σε έναν αγωγό (π.χ. με μία σφαιρική βάνα).

με ένα rester λυνεται το προβλημα (πιθανόν θα θέλεις ένα η δυο mini rester μιση ιντσα,τελευταία φορά που έβαλα σε πελατη είχε περιπου 29 ευρώ το ένα περίπου να ξερεις) 😁

όταν ανοίξουν τα μαγαζιά για λιανικής πωλησης πας και του λες και θα σε ενημερώσει καταλληλα τι μπορείς να κάνεις,να αγοράσεις κτλπ 😁

Άλλη δουλειά κάνει από το μείωση πίεσης το συγκεκριμένο ; 

Γιατί μου κάνει και εμένα μόνο η βρύση του μπάνιου στο Α όροφο. 

Έχω μειωτη πίεσης λόγω μποιλερ , ρυθμισμένο στα 4 bar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Άλλη δουλειά κάνει από το μείωση πίεσης το συγκεκριμένο ; 

Γιατί μου κάνει και εμένα μόνο η βρύση του μπάνιου στο Α όροφο. 

Έχω μειωτη πίεσης λόγω μποιλερ , ρυθμισμένο στα 4 bar

Το υδραυλικό πλήγμα δεν έχει να κάνει με το ότι είναι υψηλή η πίεση αλλά με την ταχύτητα που κόβεις μια ροή. Δηλαδή και 100 bar να ήταν η πίεση σου (που λεει ο λόγος) αν έκλεισες την βρύση σιγά σιγά δεν έχει θέμα. Αν έχεις 1 bar και την κλείσεις απότομα θα έχεις πρόβλημα.

Φαντάσου το χοντρά χοντρά σαν την ελαστικότητα τον σωλήνων σου να είναι πολύ μικρή και όπως έρχεται το νερό με αδράνεια με μεγάλη ταχύτητα αν κλείσεις στιγμιαία το νερό το νερό που βρίσκεται ήδη σε κίνηση θα σπρώξει το άλλο που είναι μπροστά στη κλειστή βρύση και θα έχεις στιγμιαία μια μεγάλη πίεση στο κύκλωμα σου να γυρίσει λίγο πίσω και να πέσει η πίεση πάλι.

Αυτό που βάζουν για προστασία για αυτό είναι φαντάσου ένα "αμορτισερ" δεμένο σε ένα ελατηριο  σε ένα ταυ που όταν έρθει αυτό το σπρώξιμο στιγμιαία να πάρει αυτό το σοκ.

Edit

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, meletis_m είπε

Άλλη δουλειά κάνει από το μείωση πίεσης το συγκεκριμένο ; 

Γιατί μου κάνει και εμένα μόνο η βρύση του μπάνιου στο Α όροφο. 

Έχω μειωτη πίεσης λόγω μποιλερ , ρυθμισμένο στα 4 bar

Ισχύει αυτό που σου είπε ο drlo

Φαντασου αυτό που βάζουμε είναι σαν μια "ανάρτηση" που απορροφά το στιγμιαίο σπρώξιμο. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο χρώμα θεωρείτε ποιοτικό για βάψιμο εσωτερικών χώρων. Δοκίμασα vivechrom neopal ultra resist σε παλαιο τοιχο αλλα δεν ειχε τοσο λειο αποτέλεσμα στην αφη οπως αλλα πλαστικά ισως να θελει το χρονο του βεβαια. Βγαζουν διαφορετικα χρωματα παντως οι εταιρίες χωρις εμφανεις διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2020 στις 4:02 ΜΜ, kokos198 είπε

Τρίφτηκε με τριβείο και έγινε γυαλί. Καμία Σχέση η επιφάνεια του ε αυτό που είχα αγοράσει που πέταγε δόντια από παντού και τσίμπαγε και ρούχα. 

Επειδή είχε τον χρωματισμό που φαίνεται στη φώτο αν πέρναγα teak θα φαινόντουσαν 3-4 διαφορετικές απόχρώσεις. Οπότε το επέστρεψα και πήρα βερνίκι να το περάσω και θα ανεβάσω το τελικό αποτέλεσμα. Τα πόδια δεν τα έτριψα ούτε θα τα περάσω. 

1.jpg

Το πρώτο χέρι ολοκληρώθηκε...

2.jpg

1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω έναν θερμοσίφωνα μέσα στο μπάνιο μου. Είμαι εντελώς άσχετος από τέτοια πράγματα γι αυτό και θα χρειαστώ τα φώτα σας. Ξέρω ότι αν ανεβάσει πολύ πίεση ο θερμοσίφωνας υπάρχει περίπτωση να σκάσει (Αν δεν έχει βαλβίδα ασφαλείας και θερμοστάτη). Ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: πως μπορώ να τσεκάρω αν έχει βαλβίδα ασφαλείας ο δικός μου θερμοσίφωνας; Μήπως μπορώ να σας στείλω φωτογραφία να μου πείτε αν έχει το δικό μου σύστημα τέτοιο πράγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αδύνατον να μην έχει θερμοστάτη, έλεγξε αν λειτουργεί καλά ο θερμοστάτης και είσαι καλυμμένος, αν δεν μπορείς να το κάνεις εσύ τότε κάλεσε κάποιον τεχνικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...