Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με μεγαλο προβλημα υγρασιας που αντιμετωπιζω στο σπιτι.

 

εχουν περασει 11 χρονια απο τοτε που καναμε ολικη ανακαινιση στο σπιτι της συζύγου κ απο τοτε αν κ ειχαμε παντα υγρασια τα πραγματα γινονται καθε χρονο κ χειροτερα.

εχουν χαλασει επιπλα, ρουχα κλπ απο μουχλα.

 

για αρχη να δωσω καποιες πληροφοριες ωστε να καταλαβετε τα δεδομενα κ να με συμβουλεψετε που να στραφω.

 

το σπιτι ειναι υπερηψωμενο ισογειο , με κηπο μπρος πισω, ειμαστε με βοθρο καθως δεν εχουμε μπει ακομα στο κεντρικο αποχετευτικο συστημα (το αναφερω καθως δεν ξερω μηπως παιζει κ αυτο τον ρολο του) , κ στο σπιτι υπαρχει θερμανση 24/7 ολο τον χειμωνα απο τον νοεμβριο μεχρι τον απριλιο σταθερα στους 19 βαθμους με ατομικο καυστηρα πετρελαιου και με συχνη χρηση αφυγραντηρα για αφυγρανση του χωρου.

μετα απο λιγο ψαξιμο στο διαδικτυο εχουμε την υποψια οτι το προβλημα ισως κ να προερχεται απο το πατωμα κυριως καθως πριν την ανακαίνιση το πατωμα αποτελουνταν απο μαρμαρο εκτος απο τα υπνοδωματια που ειχαμε ξυλινο πατωμα κ τοτε ειχαμε παρει την αποφαση να τα ξηλώσουμε ολα κ να ριξουμε τσιμεντο ωστε να μπουν πλακιδια σε ολο το πατωμα. Τοτε ενας συγγενης που ασχοληθηκε κ αυτος με το βαψιμο στην ανακαίνιση μας ειχε πει οτι ο μαστορας που βαζει τα πλακακια δεν ειχε μονωσει καθολου σχεδον περιμετρικα τους τοιχους οταν εριχνε τα τσιμεντα κ οτι θα εχουμε προβλημα με υγρασια στο μελλον. ο συγγενης για να προλαβει οτι μπορουσε την επομενη μερα του αγορασε μια ειδικη μεμβρανη γι αυτο το σκοπο οπου μπηκε σε καποια σημεια (ο μαστορας δεν ηξερε καν οτι υπηρχε τετοιο υλικο...). Τωρα ολα αυτα ειναι δικες μας σκεψεις γιατι πολλες φορες παρατηρουμε κοντα στα παραθυρα να μαζευονται νερα στους αρμους των πλακιδιων.

οπως προειπα αυτα ειναι δικες σας σκεψεις κ μπορει να κανουμε λαθος για αυτο κ η ερωτηση μου ειναι η εξης: που μπορω να απευθυνθώ? ειναι θεμα μονωσης? υπαρχει καποιος ειδικος που τσεκαρει με καμερα ειδική κ προτείνει λυσεις???

 

ευχαριστω εκ των προτερων κ ειμαι στην διαθεση σας για τυχον πληροφοριες ωστε να απαλλαγω απο το θεμα γιατι απο οσο ξερω δεν θελει κ πολυ να υπαρξει κ θεμα υγειας λογω αυτου.

Επεξ/σία από geogoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, stra777 είπε

Η κουζίνα δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα, απλά ρώτησα τον μάστορα πόσο χρεώνει για κρυφό φωτισμό για να δω αν αξίζει να το κάνει αυτος η εγώ. 

Έτσι όπως τα λες (πράγματα τα οποία δεν γνώριζα) ναι ίσως να δικαιολογούν αυτή τη τιμη. 

Προτιμω led ταινία, το τελικό αποτέλεσμα θεωρώ θα ειναι πιο όμορφο οπτικά. 

καλημερα και χρονια πολλα ,φιλε μου εγω δεν θα καταφερθω εναντιον του κουζινα σου απλως θα σου δειξω τον δρομο που μπορεις να βαδισεις Α) το να τραβηχτει με το ρουτερ ενα καναλι κατω απο τα ντουλαπια ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ακομα ειναι κοστος 0 εφοσον εχω παρει την δουλεια σε ενα σπιτι Β) το να κανει ο κουζινας την δουλεια στον φωτισμο και να τοποθετησει 18 αρα μελαμινη στον πατο στα κουτια αν και η 16 αρα παλι δεν εχει αναγκη διοτι το προφιλ του αλουμινιου ειναι 5 χιλιοστα αυτο ειναι αλλη υποθεση και βεβαια μιλαμε οπως γραφεις 3 μετρα ντουλαπια πιστευω να καταλαβαινεις και κοστη και εργασια σχεδον ανεπαισθητη ζημια Γ) επιλογες τωρα η τραβας το Α η Β  και κανεις τα υπολοιπα μονος σου η βαζεις εξωτερικο καναλι αλουμινιου (προφιλ)  οταν τελειωσει η κουζινα σου .Εμεις βαζουμε παντα τον Μ/Τ μεσα στο ντουλαπι του αποροφητηρα ,ο Μ/Τ παντα μεταλλικος και βιδωμενος η με ταινεια διπλης στο μεσο του ντουλαπιου του αποροφητηρα και ο λογος ειναι να φαινεται το ενδεικτικο led του  Μ/Τ  αλλα και διοτι μεσα απο το ντουλαπι του αποροφητηρα εχω και παροχη .

Ενδεικτικα τωρα σου λεω μια 5μετρη ταινεια led 20 ευρω ,4 μετρα καναλι (ειναι σε διμετρα)  20 ευρω  ενας Μ/Τ  με ανοχη για τα 3 μετρα αν παρεις 14,4 w λεντοταινεια , 60 w 12 ευρω και λιγα μετρα καλωδιο 2 μετρα 5 ευρω ,ολα αυτα με  + - μονοψηφια ευρω ,ενωσεις ,τοποθετησεις ολα στο google  καλη συνεχεια 

Επεξ/σία από stedes
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, prototypegr είπε

Καλησπέρα. Έχω στο νιπτήρα του μπάνιου αυτήν την μπαταρία.  Δυστυχώς αρχίζει και δεν κλείνει καλά με αποτέλεσμα να στάζει νερό. Λογικά, λόγω του ότι την έχω καιρό και λόγω του νερού, θα έχει χαλάσει καμία φλάντζα. Την άνοιξα όσο μπορούσα, αλλά δεν βρήκα άκρη. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος το σχεδιάγραμμά της, μπας και βρω που έχει φλάντζες και αν μπορώ να τις αλλάξω; Ή πάω για καινούργια μπαταρία;

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο τον κατασκευαστή;;

2 ώρες πριν, geogoku είπε

Τωρα ολα αυτα ειναι δικες μας σκεψεις γιατι πολλες φορες παρατηρουμε κοντα στα παραθυρα να μαζευονται νερα στους αρμους των πλακιδιων.

Αν μπορείς ανέβασε καμία φωτό.

Στην ανακαίνιση τι ακριβώς κάνατε; Αλλάξατε και κουφώματα; Τι είχατε πριν και τι βάλατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geogoku είπε

Παιδες θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με μεγαλο προβλημα υγρασιας που αντιμετωπιζω στο σπιτι.

εχουν περασει 11 χρονια απο τοτε που καναμε ολικη ανακαινιση στο σπιτι της συζύγου κ απο τοτε αν κ ειχαμε παντα υγρασια τα πραγματα γινονται καθε χρονο κ χειροτερα.

εχουν χαλασει επιπλα, ρουχα κλπ απο μουχλα.

για αρχη να δωσω καποιες πληροφοριες ωστε να καταλαβετε τα δεδομενα κ να με συμβουλεψετε που να στραφω.

το σπιτι ειναι υπερηψωμενο ισογειο , με κηπο μπρος πισω, ειμαστε με βοθρο καθως δεν εχουμε μπει ακομα στο κεντρικο αποχετευτικο συστημα (το αναφερω καθως δεν ξερω μηπως παιζει κ αυτο τον ρολο του) , κ στο σπιτι υπαρχει θερμανση 24/7 ολο τον χειμωνα απο τον νοεμβριο μεχρι τον απριλιο σταθερα στους 19 βαθμους με ατομικο καυστηρα πετρελαιου και με συχνη χρηση αφυγραντηρα για αφυγρανση του χωρου.

μετα απο λιγο ψαξιμο στο διαδικτυο εχουμε την υποψια οτι το προβλημα ισως κ να προερχεται απο το πατωμα κυριως καθως πριν την ανακαίνιση το πατωμα αποτελουνταν απο μαρμαρο εκτος απο τα υπνοδωματια που ειχαμε ξυλινο πατωμα κ τοτε ειχαμε παρει την αποφαση να τα ξηλώσουμε ολα κ να ριξουμε τσιμεντο ωστε να μπουν πλακιδια σε ολο το πατωμα. Τοτε ενας συγγενης που ασχοληθηκε κ αυτος με το βαψιμο στην ανακαίνιση μας ειχε πει οτι ο μαστορας που βαζει τα πλακακια δεν ειχε μονωσει καθολου σχεδον περιμετρικα τους τοιχους οταν εριχνε τα τσιμεντα κ οτι θα εχουμε προβλημα με υγρασια στο μελλον. ο συγγενης για να προλαβει οτι μπορουσε την επομενη μερα του αγορασε μια ειδικη μεμβρανη γι αυτο το σκοπο οπου μπηκε σε καποια σημεια (ο μαστορας δεν ηξερε καν οτι υπηρχε τετοιο υλικο...). Τωρα ολα αυτα ειναι δικες μας σκεψεις γιατι πολλες φορες παρατηρουμε κοντα στα παραθυρα να μαζευονται νερα στους αρμους των πλακιδιων.

οπως προειπα αυτα ειναι δικες σας σκεψεις κ μπορει να κανουμε λαθος για αυτο κ η ερωτηση μου ειναι η εξης: που μπορω να απευθυνθώ? ειναι θεμα μονωσης? υπαρχει καποιος ειδικος που τσεκαρει με καμερα ειδική κ προτείνει λυσεις???

ευχαριστω εκ των προτερων κ ειμαι στην διαθεση σας για τυχον πληροφοριες ωστε να απαλλαγω απο το θεμα γιατι απο οσο ξερω δεν θελει κ πολυ να υπαρξει κ θεμα υγειας λογω αυτου.

Πιστεύω λογικά οτι το σπίτι αερίζεται κανονικά .

Τι έτος κατασκευής είναι ; 

Μηπως το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείς σε πολιτικό μηχανικό να πάρεις μια άποψη για τη θερμοπρόσοψη .

Δηλαδη εγω κατάλαβα οτι δέν έχει καθόλου μόνωση στους τοίχους .

Είναι διαμέρισμα ή μονοκατοικία ; Απο επάνω έχει πλάκα ή κεραμοσκεπή ( εάν δεν είναι διαμέρισμα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο τον κατασκευαστή;;

Αν μπορείς ανέβασε καμία φωτό.

Στην ανακαίνιση τι ακριβώς κάνατε; Αλλάξατε και κουφώματα; Τι είχατε πριν και τι βάλατε;

στην ανακαινιση εμειναν μονο οι κολωνες... αλλαχτηκαν κυριολεκτικα τα παντα κ φυσικα κ τα κουφωματα.πριν ειχαμε τα κλασσικα γκρι αλουμινια με μονο τζαμι κ μπηκαν Εuropa με διπλο τζαμι.

42 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Πιστεύω λογικά οτι το σπίτι αερίζεται κανονικά .

Τι έτος κατασκευής είναι ; 

Μηπως το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείς σε πολιτικό μηχανικό να πάρεις μια άποψη για τη θερμοπρόσοψη .

Δηλαδη εγω κατάλαβα οτι δέν έχει καθόλου μόνωση στους τοίχους .

Είναι διαμέρισμα ή μονοκατοικία ; Απο επάνω έχει πλάκα ή κεραμοσκεπή ( εάν δεν είναι διαμέρισμα )

κανονικα αεριζεται κ το τηρουμε ευλαβικα καθε μερα ακομα κ οταν εχει πολυ κρυο για μια ωρα τουλαχιστον.

κ μεις σκεφτομαστε το θεμα της μονωσης κ συγκεκριμενα την τεχνικη με τις τρυπες που σου γεμιζουν το κενο με ειδικο υλικο. λες να απευθυνθω σε ανθρωπο για μονωσεις?

ειναι πολυκατοικια δυο οροφων με τον τριτο να ειναι ταρατσα με πλακες ή οποια ειναι σε ψιλοτραγικη κατασταση...αρμοι ειναι σαν να μην υπαρχουν στην ουσια κ αυτοι που μενουν στο δευτερο εχουν θεμα λογω αυτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, geogoku είπε

στην ανακαινιση εμειναν μονο οι κολωνες... αλλαχτηκαν κυριολεκτικα τα παντα κ φυσικα κ τα κουφωματα.πριν ειχαμε τα κλασσικα γκρι αλουμινια με μονο τζαμι κ μπηκαν Εuropa με διπλο τζαμι.

κανονικα αεριζεται κ το τηρουμε ευλαβικα καθε μερα ακομα κ οταν εχει πολυ κρυο για μια ωρα τουλαχιστον.

κ μεις σκεφτομαστε το θεμα της μονωσης κ συγκεκριμενα την τεχνικη με τις τρυπες που σου γεμιζουν το κενο με ειδικο υλικο. λες να απευθυνθω σε ανθρωπο για μονωσεις?

ειναι πολυκατοικια δυο οροφων με τον τριτο να ειναι ταρατσα με πλακες ή οποια ειναι σε ψιλοτραγικη κατασταση...αρμοι ειναι σαν να μην υπαρχουν στην ουσια κ αυτοι που μενουν στο δευτερο εχουν θεμα λογω αυτου.

Να απευθυνθείς σε πολιτικό μηχανικό ή μηχανολόγο να σου κάνει μελέτη . 

Δές εάν ξεκινησουν ξανά τα εξοικονομώ μήπως σε συμφέρει . Το ξέρω επειδή έριχνα αιτησεις (εξοικονομω 1 )για το πατέρα μου (πολιτικός μηχ. Δές το θέμα της μόνωσης . Πολλά σπίτια κατασκευής 1990-2000 έκαναν θερμοπρόσοψη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, geogoku είπε

Παιδες θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με μεγαλο προβλημα υγρασιας που αντιμετωπιζω στο σπιτι.

εχουν περασει 11 χρονια απο τοτε που καναμε ολικη ανακαινιση στο σπιτι της συζύγου κ απο τοτε αν κ ειχαμε παντα υγρασια τα πραγματα γινονται καθε χρονο κ χειροτερα.

εχουν χαλασει επιπλα, ρουχα κλπ απο μουχλα.

για αρχη να δωσω καποιες πληροφοριες ωστε να καταλαβετε τα δεδομενα κ να με συμβουλεψετε που να στραφω.

το σπιτι ειναι υπερηψωμενο ισογειο , με κηπο μπρος πισω, ειμαστε με βοθρο καθως δεν εχουμε μπει ακομα στο κεντρικο αποχετευτικο συστημα (το αναφερω καθως δεν ξερω μηπως παιζει κ αυτο τον ρολο του) , κ στο σπιτι υπαρχει θερμανση 24/7 ολο τον χειμωνα απο τον νοεμβριο μεχρι τον απριλιο σταθερα στους 19 βαθμους με ατομικο καυστηρα πετρελαιου και με συχνη χρηση αφυγραντηρα για αφυγρανση του χωρου.

μετα απο λιγο ψαξιμο στο διαδικτυο εχουμε την υποψια οτι το προβλημα ισως κ να προερχεται απο το πατωμα κυριως καθως πριν την ανακαίνιση το πατωμα αποτελουνταν απο μαρμαρο εκτος απο τα υπνοδωματια που ειχαμε ξυλινο πατωμα κ τοτε ειχαμε παρει την αποφαση να τα ξηλώσουμε ολα κ να ριξουμε τσιμεντο ωστε να μπουν πλακιδια σε ολο το πατωμα. Τοτε ενας συγγενης που ασχοληθηκε κ αυτος με το βαψιμο στην ανακαίνιση μας ειχε πει οτι ο μαστορας που βαζει τα πλακακια δεν ειχε μονωσει καθολου σχεδον περιμετρικα τους τοιχους οταν εριχνε τα τσιμεντα κ οτι θα εχουμε προβλημα με υγρασια στο μελλον. ο συγγενης για να προλαβει οτι μπορουσε την επομενη μερα του αγορασε μια ειδικη μεμβρανη γι αυτο το σκοπο οπου μπηκε σε καποια σημεια (ο μαστορας δεν ηξερε καν οτι υπηρχε τετοιο υλικο...). Τωρα ολα αυτα ειναι δικες μας σκεψεις γιατι πολλες φορες παρατηρουμε κοντα στα παραθυρα να μαζευονται νερα στους αρμους των πλακιδιων.

οπως προειπα αυτα ειναι δικες σας σκεψεις κ μπορει να κανουμε λαθος για αυτο κ η ερωτηση μου ειναι η εξης: που μπορω να απευθυνθώ? ειναι θεμα μονωσης? υπαρχει καποιος ειδικος που τσεκαρει με καμερα ειδική κ προτείνει λυσεις???

ευχαριστω εκ των προτερων κ ειμαι στην διαθεση σας για τυχον πληροφοριες ωστε να απαλλαγω απο το θεμα γιατι απο οσο ξερω δεν θελει κ πολυ να υπαρξει κ θεμα υγειας λογω αυτου.

Μάλλον μηχανικός θα σου πει ακριβώς τι χρειάζεται για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν ήταν από το πάτωμα τότε θα είχες φουσκώματα και μεγάλο πρόβλημα από χαμηλά που το λένε ανερχόμενη υγρασία. Πάνω από τα σοβατεπιά οι τοίχοι θα ήταν φουσκωμένοι και θα "ψώριαζε" η μπογιά ακόμα και ο σοβάς πιο μέσα. Αφού δεν το αναφέρεις κι αν δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα μεγάλο παρά μόνο γενικά υγρασία και τα πλακάκια να "τρέχουν νερά" τότε θα έλεγα ότι είναι φαινόμενο υγροποίησης λόγω της αυξημένης εσωτερικής υγρασίας. Μένω σε περιοχή με πολύ, πολύ όμως, υγρασία και έχω κι εγώ τέτοιο πρόβλημα, ισόγειο με κήπο πίσω και κυβόλιθους μπροστά που κάθονται σε ένα μέτρο άμμο, κι όμως το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι τόσο η ανερχόμενη υγρασία όσο η υγροποίηση στους τοίχους - πλακάκια. Σε περιόδους που βρέχει και νοτιάδων έχω το αφυγραντήρα σχεδόν όλη μέρα και στα βορινά δωμάτια τη θέρμανση να διατηρεί μια θερμοκρασία.

Κάποιες επιπλέον λεπτομέρειες που μόνο μηχανικός θα μπορούσε να σου απαντήσει σωστά. Μπορεί η θερμοκρασία των 19 να μην είναι αποτελεσματική και να χρειάζεται ...20. Μπορεί όμως να προέρχεται κι από τους τοίχους και να επιλύεται με θερμοπρόσοψη ή αν έχεις τι είδους και ποιότητα εργασίας έχει γίνει. Έχω τύχει περίπτωση να θεωρεί ότι επειδή σοβάτισε με σοβά θερμοπρόσοψης ότι έκανε θερμοπρόσοψη, τα άλλα υλικά που απαιτούνται για αυτήν τα θεώρησε περιττά! Άλλη περίπτωση με έντονη υγροποίηση έχω κατά νου με γνωστούς μας που έκαναν μόνωση στη ταράτσα και μάλιστα από τις ακριβές με όλα τα φουλ εξτρά. Το αποτέλεσμα, μάλλον από κακοτεχνία / οικονομία κλπ μάλλον δεν έβαλαν τους απαιτούμενους εξαερισμούς ανά τ.μ. που προβλέπονται και το σπίτι γέμιζε μούχλα το χειμώνα που δεν αερίζονταν επαρκώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geogoku είπε

κ μεις σκεφτομαστε το θεμα της μονωσης κ συγκεκριμενα την τεχνικη με τις τρυπες που σου γεμιζουν το κενο με ειδικο υλικο.

Με αυτά που γράφεις δεν εξηγείται τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Πιθανότητες...

-Περιοχή με πολλή υγρασία.

-Ανιούσα υγρασία από το έδαφος.

-Πρόβλημα στα υδραυλικά.

Αυτό με τη μόνωση μέσω γεμίσματος του κενού ανάμεσα στους τοίχους θα με ενδιέφερε κι εμένα αν έχει άποψη κάποιος. Δεν είναι σαν την θερμοπρόσωψη σίγουρα, αλλά έχει τα υπέρ του.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Να απευθυνθείς σε πολιτικό μηχανικό ή μηχανολόγο να σου κάνει μελέτη . 

Δές εάν ξεκινησουν ξανά τα εξοικονομώ μήπως σε συμφέρει . Το ξέρω επειδή έριχνα αιτησεις (εξοικονομω 1 )για το πατέρα μου (πολιτικός μηχ. Δές το θέμα της μόνωσης . Πολλά σπίτια κατασκευής 1990-2000 έκαναν θερμοπρόσοψη .

Γνωρίζουμε ποτέ ξεκινάνε τα επόμενα προγράμματα? 

3 ώρες πριν, Gexadas είπε

Μάλλον μηχανικός θα σου πει ακριβώς τι χρειάζεται για να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αν ήταν από το πάτωμα τότε θα είχες φουσκώματα και μεγάλο πρόβλημα από χαμηλά που το λένε ανερχόμενη υγρασία. Πάνω από τα σοβατεπιά οι τοίχοι θα ήταν φουσκωμένοι και θα "ψώριαζε" η μπογιά ακόμα και ο σοβάς πιο μέσα. Αφού δεν το αναφέρεις κι αν δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα μεγάλο παρά μόνο γενικά υγρασία και τα πλακάκια να "τρέχουν νερά" τότε θα έλεγα ότι είναι φαινόμενο υγροποίησης λόγω της αυξημένης εσωτερικής υγρασίας. Μένω σε περιοχή με πολύ, πολύ όμως, υγρασία και έχω κι εγώ τέτοιο πρόβλημα, ισόγειο με κήπο πίσω και κυβόλιθους μπροστά που κάθονται σε ένα μέτρο άμμο, κι όμως το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι τόσο η ανερχόμενη υγρασία όσο η υγροποίηση στους τοίχους - πλακάκια. Σε περιόδους που βρέχει και νοτιάδων έχω το αφυγραντήρα σχεδόν όλη μέρα και στα βορινά δωμάτια τη θέρμανση να διατηρεί μια θερμοκρασία.

Κάποιες επιπλέον λεπτομέρειες που μόνο μηχανικός θα μπορούσε να σου απαντήσει σωστά. Μπορεί η θερμοκρασία των 19 να μην είναι αποτελεσματική και να χρειάζεται ...20. Μπορεί όμως να προέρχεται κι από τους τοίχους και να επιλύεται με θερμοπρόσοψη ή αν έχεις τι είδους και ποιότητα εργασίας έχει γίνει. Έχω τύχει περίπτωση να θεωρεί ότι επειδή σοβάτισε με σοβά θερμοπρόσοψης ότι έκανε θερμοπρόσοψη, τα άλλα υλικά που απαιτούνται για αυτήν τα θεώρησε περιττά! Άλλη περίπτωση με έντονη υγροποίηση έχω κατά νου με γνωστούς μας που έκαναν μόνωση στη ταράτσα και μάλιστα από τις ακριβές με όλα τα φουλ εξτρά. Το αποτέλεσμα, μάλλον από κακοτεχνία / οικονομία κλπ μάλλον δεν έβαλαν τους απαιτούμενους εξαερισμούς ανά τ.μ. που προβλέπονται και το σπίτι γέμιζε μούχλα το χειμώνα που δεν αερίζονταν επαρκώς.

Το πρόβλημα πάνω από τα σοβατεπί το έχω αλλά σε 3-4 σημεία. Οπότε για τα τετραγωνικά μου που είναι περίπου 100 δεν ξέρω αν είναι τόσο σημαντικό.

2 ώρες πριν, Doubt είπε

Με αυτά που γράφεις δεν εξηγείται τόσο μεγάλο πρόβλημα.

Πιθανότητες...

-Περιοχή με πολλή υγρασία.

-Ανιούσα υγρασία από το έδαφος.

-Πρόβλημα στα υδραυλικά.

Αυτό με τη μόνωση μέσω γεμίσματος του κενού ανάμεσα στους τοίχους θα με ενδιέφερε κι εμένα αν έχει άποψη κάποιος. Δεν είναι σαν την θερμοπρόσωψη σίγουρα, αλλά έχει τα υπέρ του.

Η περιοχή έχει πολύ υγρασία... Ανατολική Αττική ορια Καντζας-Παλληνης

Στα μπάνια που είχα αρκετό θέμα στα ταβάνια των χειμώνα τα έβαψα πέρυσι με ειδικό πανάκριβο αντιμουχλικο Κ ευτυχώς την γλίτωσα Κ σκέφτομαι μήπως κάνω όλο το σπίτι με αυτή την μπογια

Γνωρίζει κανείς κόστος μελέτης για έρθει μηχανικός Κ κόστος πάνω κάτω για μόνωση με γέμισμα για σπίτι 100 τετραγωνικών? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geogoku είπε

Γνωρίζουμε ποτέ ξεκινάνε τα επόμενα προγράμματα? 

Έχουν παγώσει πλέον λογω μη αποθεμάτων , ουτε εμείς ξέρουμε, να παρακολουθεις το επίσημο Site 

https://exoikonomisi.ypen.gr/

https://exoikonomisi-b.ypen.gr/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, geogoku είπε

 

Η περιοχή έχει πολύ υγρασία... Ανατολική Αττική ορια Καντζας-Παλληνης

 

Κρατάω το συγκεκριμένο γιατί κάπου εκεί γύρω ζω και εγώ στη χαβούζα που λέγεται Μεσόγεια (υποτίθεται ζούμε σε πολιτισμένο κράτος) και σήμερα ειδικά όλη μέρα βρωμάει βοθρίλα γιατί κάποιοι Ελληναράδες έχουν αφήσει τους βόθρους να τρέχουν στους δρόμους με τη δικαιολογία ότι λόγω Πάσχα έπεσε πολύ δουλειά και δε βρίσκουν βοθρατζίδικο.Εσύ από ότι καταλαβαίνω είσαι και κοντά στο ρέμμα που καταλήγουν εκτός από όμβρια και πολλά βοθρόνερα που βγάζουν κάποιοι με μοτεράκια από τους βόθρους όταν βρέχει.

Εσύ είσαι και λίγο πιο χαμηλά.Δυστυχώς κάποιες χρονιές είναι τόση η υγρασία στην περιοχή που ότι και να κάνεις σε όσα προγράμματα και να μπεις όσα και να δώσεις αφού είσαι σε υπερυψωμένο ισόγειο λύση δεν θα βρεις.Κάνε αυτό που κάνω και εγώ και νομίζω ότι είναι η μοναδική λύση. Υγρασιόμετρο και όταν βλέπεις χαμηλή υγρασία όσο κρύο και να κάνει ανοίγεις και αερίζεις όσο το δυνατόν περισσότερη ώρα.Μοναδική λύση για την περιοχή μας.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Στις 21/4/2020 στις 6:17 ΠΜ, papoys1 είπε

Αρχικά να φωνάξεις ένα υδραυλικό να δει μήπως ο προηγούμενος δεν έβαλε σωστά τη βρύση με τα εξαρτήματα και έχεις κάποια απώλεια από εκεί.Από ότι βλέπω έχουν γίνει λάθος οι σταθερές υποδοχές και χρειάστηκαν να μπουν εξαρτήματα για να μπει η βρύση.Ο σωστός υδραυλικός μετράει και ξαναμετράει και βάζει σωστά τις σωλήνες ώστε να μη χρειάζονται τα πρόσθετα εξαρτήματα γιατί σχεδόν όλες οι βρύσες έχουν τις ίδιες αποστάσεις.Κάποιοι δεν ξέρουν να τα βάλουν σωστά δεν τα σφίγγουν καλά εσωτερικά να μπει πιο εύκολα η βρύση και μπορεί να έχεις μικρή διαρροή στο σημείο που βρίσκεται μέσα από το πλακάκι και να γλυτώσεις φασαρίες.

Επίσης να ρωτήσω κάτι άλλο ντουζιέρα τοποθέτησες έτοιμη ή την έφτιαξε ο πλακάς  με πλακάκια;;;;; Είχα παρόμοιο πρόβλημα αλλά υγρασία προς τα κάτω που ευτυχώς είναι ανοιχτή πυλωτή. Τελικά αποδείχτηκε ότι το πρόβλημα ήταν από κακό στοκάρισμα στα πλακάκια που είχαν κάνει ραφές.Φοβήθηκα και εγώ για κάποια διαρροή αλλά όταν καθάρισα μόνος τους αρμούς στη ντουζιέρα και έβαλα καινούργιο στόκο με σπατουλίτσα να γεμίσουν καλά το πρόβλημα λύθηκε. 

Μακάρι να είναι κάτι από τα δύο να γλυτώσεις ξηλώματα.

Στις 21/4/2020 στις 7:48 ΠΜ, stelios18120 είπε

Πρώτα να φωνάξεις υδραυλικο να ριξει μια ματιά να δει τι έχει κάνει ο προηγούμενος, και αν είναι λάθος του να τον φωνάξεις να έρθει να το διορθώσει (αν είναι κάτι πολύ απλό βάλε να το κάνει αυτός που ήρθε να ξεμπερδεύεις)

Σου εύχομαι να μην χρειαστεί να ξηλώσει τίποτα. 

 

Στις 21/4/2020 στις 11:54 ΠΜ, ΠάρηςΓ είπε

Παντως βλεποντας τις φωτο ισως απο καπου τρεχει νερο απο τη μπαταρια... μαλλον υδραυλικο θες. Βασικα και 1-2 πλακακια να ξηλωσεις δεν ειναι τιποτα ελπιζω να εχεις κρατησει.

 

Δεν ξερω εαν ανεβαζουμε και τα ευρήματα  εδω, αλλά επειδη με βοηθησαν μελη και ισως να τυχει και σε καποιον αλλον, εφερα υδραυλικο και τσεκαρε εαν υπηρχε διαρροη στο δικτυο οπως και την μπαταρια. Και τα δυο βγηκαν οκευ, δεν υπηρχε προβλημα, αυτο που ειδε ομως ειναι πως το πλακακι αριστερα της μπαταριας οπου ειναι και πιο σκουρος ο αρμος, ακουγεται πιο 'κουφιο' σε αντιθεση με την υπολοιπη ντουσιερα, και πιθανως λογω του 'χωρου' που υπαρχει εκει και του ζεστου νερου (ενιοτε καυτου που χρησιμοποιω) πρεπει να δημιουργουνται μεσα υδρατμοι. Σημαντικο προβλημα ειπε πως δε θα βγαλει, μοναδικη λυση να ξυλωσει τα πλακακια και να τα ξαναβαλει. Δουλεια καλοκαιριου, θα δω εαν θα το κανω. 🤷‍♀️

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 1:01 ΠΜ, ipnotistis είπε

Με συγχωρείς που ξαναθέτω το θέμα, δεν είμαι τόσο σίγουρος.
Έχεις καταλάβει σίγουρα για τι τζάμι μιλάμε; Το τζάμι είναι θαμπό εκ κατασκευής του επίτηδες για θέματα ορατότητας.
Αν το λες απο εμπειρία γιατί το έκανες κι εσύ σε δικό σου με επιτυχία, οκ, το δοκιμάζω.

Ναι έχω καταλάβει.

Απλό γυαλί είναι απλά με άλλο σχήμα στην επιφάνεια, δεν πρόκειται να πάθει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

 Υγρασιόμετρο και όταν βλέπεις χαμηλή υγρασία όσο κρύο και να κάνει ανοίγεις και αερίζεις όσο το δυνατόν περισσότερη ώρα.Μοναδική λύση για την περιοχή μας.

Δεν κατάλαβα το σκεπτικό, για να πέσει η υγρασία και στο εσωτερικό; Αν ναι τότε δεν το πετυχαίνεις και με τον αφυγραντήρα χωρίς να βάζεις το κρύο μέσα;

8 ώρες πριν, geogoku είπε

Το πρόβλημα πάνω από τα σοβατεπί το έχω αλλά σε 3-4 σημεία. Οπότε για τα τετραγωνικά μου που είναι περίπου 100 δεν ξέρω αν είναι τόσο σημαντικό.

Νομίζω ότι δεν είναι. Άρα μάλλον και η υγρασία που βλέπεις στους τοίχους δεν έχει σχέση με το πάτωμα, δεν είναι θέμα ανερχόμενης υγρασίας αλλά υψηλής υγρασίας ή/και υγροποίησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...