Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Συμφωνώ είναι παρά πολλά. 50-60 θα ήταν πιο λογικό ποσό. 
προσωπικα δε θα έβαζα ωστόσο 220V αλλά 12V με ένα μετασχηματιστή για λογους ασφάλειας. 

Δεν τίθεται θέμα ασφαλείας μιας και καπάκι τερματισμού υπάρχει που μπορεί να βάλει και σιλικόνη ώστε να μην εισχωρήσει υγρασία και δεν υπάρχουν και επαφές σε αέρα. 

Στην 12βολτη ανεβαίνει το κόστος για ΜΤ και ταινία μαζί και πρέπει να τον βιδώσει και με κάποιον τρόπο στο ντουλάπι. Εγώ τα γλίτωσα όλα αυτά με την 220

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια ερώτηση ακόμα , αν μπει μετασχηματιστής που μπορώ να τον κρύψω;

κάνω τρύπα και μπαίνει μέσα στο ντουλάπι η κολλητό ;

3 λεπτά πριν, kokos198 είπε

Δεν τίθεται θέμα ασφαλείας μιας και καπάκι τερματισμού υπάρχει που μπορεί να βάλει και σιλικόνη ώστε να μην εισχωρήσει υγρασία και δεν υπάρχουν και επαφές σε αέρα. 

Στην 12βολτη ανεβαίνει το κόστος για ΜΤ και ταινία μαζί και πρέπει να τον βιδώσει και με κάποιον τρόπο στο ντουλάπι. Εγώ τα γλίτωσα όλα αυτά με την 220

οπότε για να γλιτώσω τον μετασχηματιστή , πάω σε 220V;

Επεξ/σία από stra777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και γώ με την σειρά μου για τελείως άλλο θέμα μήπως γνωρίζει κάποιος...

Έπιασα να τρίψω ένα τραπέζι εξωτερικού χώρου και είχα αγοράσει ένα teak oil για να το περάσω για προστασία. 

Τρίβοντας διαπίστωσα οτι έχει 3 διαφορετικές αποχρώσεις το ξύλο του τραπεζιού που επειδή ηταν βαμένο δεν φαινότανε. Αν περάσω το teak oil θα φαίνεται οτι υπάρχουν διαφορετικά ξύλα. 

Μπορώ να βάλω teak oil και από πάνω βερνίκι ξύλου? Η να πάω απευθείας σε κάποιο βερνικι? επειδή ειναι τραπέζι και όλο και κάτι θα ακουπήσει πανω του (ποτήρι-πιάτο ή οτιδήποτε άλλο...) δεν είναι ευαίσθητα τα χρώματα του ξυλου? Στη φώτο είναι μόνο το περιμετρικό περασμένο με γυαλόχαρτο..Αύριο θα συνεχίσω...

 

 

123.jpg

2 λεπτά πριν, stra777 είπε

μια ερώτηση ακόμα , αν μπει μετασχηματιστής που μπορώ να τον κρύψω;

κάνω τρύπα και μπαίνει μέσα στο ντουλάπι η κολλητό ;

οπότε για να γλιτώσω τον μετασχηματιστή , πάω σε 220V;

Καλό είναι ο ΜΤ να αερίζεται (για να ψύχεται). Ή κάνεις τρύπες από κάτω, ή τον βάζει και αυτόν με ταινία διπλής αλλά αν πέσει..θα σου κάνει ζημιά. Βέβαια έχουν βγεί και πολύ μικροι ΜΤ για τεινίες πλέον. Αλλά όπως είπα είναι και θέμα κόστους - μερεμετιού που θες να κάνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kokos198 είπε

Να ρωτήσω και γώ με την σειρά μου για τελείως άλλο θέμα μήπως γνωρίζει κάποιος...

Έπιασα να τρίψω ένα τραπέζι εξωτερικού χώρου και είχα αγοράσει ένα teak oil για να το περάσω για προστασία. 

Τρίβοντας διαπίστωσα οτι έχει 3 διαφορετικές αποχρώσεις το ξύλο του τραπεζιού που επειδή ηταν βαμένο δεν φαινότανε. Αν περάσω το teak oil θα φαίνεται οτι υπάρχουν διαφορετικά ξύλα. 

Μπορώ να βάλω teak oil και από πάνω βερνίκι ξύλου? Η να πάω απευθείας σε κάποιο βερνικι? επειδή ειναι τραπέζι και όλο και κάτι θα ακουπήσει πανω του (ποτήρι-πιάτο ή οτιδήποτε άλλο...) δεν είναι ευαίσθητα τα χρώματα του ξυλου? Στη φώτο είναι μόνο το περιμετρικό περασμένο με γυαλόχαρτο..Αύριο θα συνεχίσω...

123.jpg

Καλό είναι ο ΜΤ να αερίζεται (για να ψύχεται). Ή κάνεις τρύπες από κάτω, ή τον βάζει και αυτόν με ταινία διπλής αλλά αν πέσει..θα σου κάνει ζημιά. Βέβαια έχουν βγεί και πολύ μικροι ΜΤ για τεινίες πλέον. Αλλά όπως είπα είναι και θέμα κόστους - μερεμετιού που θες να κάνεις. 

οκ, πιστεύω οτι κατάλαβα. αν χρειαστώ βοήθεια θα επανέλθω 😋

ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, paylidis είπε

Συμφωνώ είναι παρά πολλά. 50-60 θα ήταν πιο λογικό ποσό. 
προσωπικα δε θα έβαζα ωστόσο 220V αλλά 12V με ένα μετασχηματιστή για λογους ασφάλειας. 

Δεν ξερω τι ακριβως θέλει να κανει και ζητησε 250ε..

Και εμενα μου φαινονται πολλα, αλλα εαν πχ θα σου το κανει ετσι ωστε τα ραφια να μην είναι σταθερα και να μην φαίνεται καλωδιο και λοιπα εξαρτηματα τοτε ισως 250 να είναι και λίγα.. 

ΥΓ. Μιλαμε για ραφια (εκει αναφερθηκες) ετσι; οχι για τον πατο (το κατω μερος) των  ντουλαπιων; 

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stra777 είπε

καλησπέρα & χρόνια πολλά με υγειά.

σκοπεύω να βάλω κρυφό φωτισμό στην κουζίνα κάτω απο τα ράφια (σύνολο 3μ. max). ο κουζινάς μου ζητά 250€ σε χωνευτό κανάλι.

ψάχνοντας λίγο για χωνευτά κανάλια , Led ταινίες  και μετασχηματιστές , είδα οτι το κόστος ειναι αρκετά χαμηλότερο απο αυτά που ζητά (χωρίς την εργασία προφανώς).

΄επειδή σκοπεύω  να το κάνω μόνος μου, έχει κάνει κάνεις κάτι παρόμοιο; η εχεινα δωσει κανενα tip ;

για τον πάτο (το κάτω μέρος) των  ντουλαπιών εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη μιλουσες για ραφια..

Για να μπει εκει χωνευτο καναλι πρεπει ειτε να μπει 2ος πατος (στο χρωμα των ντουλαπιων ή των πορτών συνήθως) ο οποίος θα εχει την πατουρα για το καναλι ειτε με κάποιον τροπο (να ξηλωθει;; να γινει επιτοπου;; ) να γινει αυτη η πατουρα στα ηδη υπάρχων ντουλάπια.. 

Στην πρωτη περιπτωση και αναλογως εαν το χρωμα/υλικο δεν το έχει στοκ τα 250 ειναι οριακα ανεκτα.. Στην 2η περίπτωση (συνηθως αυτο γινεται στην αρχή, οχι τωρα που τα ντουλαπια εχουν κρεμαστει) έχει περισσότερη δουλειά και φασαρια οποτε υπερανετα δικαιολογουνται 

 

Και στις 2 περιπτωσεις, στην εταιρια που εργαζομαι, μπαίνει και ενας ακομα πατος στην μεσα μερια των ντουλαπιων για να κρυφτουν εκει μεσα μετασχηματιστες/καλωδια κτλ 

 

Βαλε εξωτερικο καναλι, δεν θα φαινεται καθόλου ασχημο κτλ.. Και εγω ετσι το έχω κανει σε κουζινα  σπιτιου που νοικιαζω

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξωτερικό καναλακι απ έξω, βάζεις τις ταινίες μέσα, βάζεις και εσωτερικά  (στο ντουλάπι μέσα η σε ένα ραφακι να αεριζεται) ένα μετασχηματιστη 12V και είσαι οκ

Και πολύ φθηνότερο, και όμορφο, και χωρίς πολλές πατέντες (εφόσον είναι καινούργια η κουζίνα σου, μήν κάνεις μερεμετια) 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, stra777 είπε

καλησπέρα & χρόνια πολλά με υγειά.

σκοπεύω να βάλω κρυφό φωτισμό στην κουζίνα κάτω απο τα ράφια (σύνολο 3μ. max). ο κουζινάς μου ζητά 250€ σε χωνευτό κανάλι.

ψάχνοντας λίγο για χωνευτά κανάλια , Led ταινίες  και μετασχηματιστές , είδα οτι το κόστος ειναι αρκετά χαμηλότερο απο αυτά που ζητά (χωρίς την εργασία προφανώς).

΄επειδή σκοπεύω  να το κάνω μόνος μου, έχει κάνει κάνεις κάτι παρόμοιο; η εχεινα δωσει κανενα tip ;

Μπορείς να βάλεις και 3 π.χ. ανεξάρτητες λάμπες που βγαίνουν σε διάφορες διαστάσεις ώστε να καλύψεις τη διάσταση που θέλεις.

Εγώ τρεις τέτοιες έχω και τις ανάβω ή όλες μαζί ή σβήνω όποια θέλω γιατί έχουν και διαφορετικό διακόπτη η κάθε μία.Θα σου κοστίσουν 20-30 ευρώ και τις βάζεις μόνος αν ξέρεις βασικά πράγματα για σύνδεση.

Αν θέλεις σώνει και καλά ταινία led μπορείς π.χ. να τοποθετήσεις ένα τέτοιο προφιλ αλουμινίου με ταινία διπλής όψης και να τις βάλεις εκεί.Θα είναι σίγουρα και πιο όμορφο.

4 ώρες πριν, kokos198 είπε

Να ρωτήσω και γώ με την σειρά μου για τελείως άλλο θέμα μήπως γνωρίζει κάποιος...

Έπιασα να τρίψω ένα τραπέζι εξωτερικού χώρου και είχα αγοράσει ένα teak oil για να το περάσω για προστασία. 

Τρίβοντας διαπίστωσα οτι έχει 3 διαφορετικές αποχρώσεις το ξύλο του τραπεζιού που επειδή ηταν βαμένο δεν φαινότανε. Αν περάσω το teak oil θα φαίνεται οτι υπάρχουν διαφορετικά ξύλα. 

Μπορώ να βάλω teak oil και από πάνω βερνίκι ξύλου? Η να πάω απευθείας σε κάποιο βερνικι? επειδή ειναι τραπέζι και όλο και κάτι θα ακουπήσει πανω του (ποτήρι-πιάτο ή οτιδήποτε άλλο...) δεν είναι ευαίσθητα τα χρώματα του ξυλου? Στη φώτο είναι μόνο το περιμετρικό περασμένο με γυαλόχαρτο..Αύριο θα συνεχίσω...

123.jpg

Καλό είναι ο ΜΤ να αερίζεται (για να ψύχεται). Ή κάνεις τρύπες από κάτω, ή τον βάζει και αυτόν με ταινία διπλής αλλά αν πέσει..θα σου κάνει ζημιά. Βέβαια έχουν βγεί και πολύ μικροι ΜΤ για τεινίες πλέον. Αλλά όπως είπα είναι και θέμα κόστους - μερεμετιού που θες να κάνεις. 

Πολύ ωραίο το κάνεις.Να το περάσεις με λάδι και μετά λούστρο δε λέει.Αν το βάζεις και έξω πάρε ένα καλό λούστρο νερού (9-10 ευρώ το λίτρο κάνει) με κάποια ελαφριά απόχρωση ματ να μη χαθεί τελείως και η αίσθηση του ξύλου και πέρασέ το.Θα γίνει πολύ όμορφο.Μακριά από λούστρα νεφτιού είναι φτηνά και για μένα ακατάλληλα για ξύλα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Maktheo είπε

Επειδη μιλουσες για ραφια..

Για να μπει εκει χωνευτο καναλι πρεπει ειτε να μπει 2ος πατος (στο χρωμα των ντουλαπιων ή των πορτών συνήθως) ο οποίος θα εχει την πατουρα για το καναλι ειτε με κάποιον τροπο (να ξηλωθει;; να γινει επιτοπου;; ) να γινει αυτη η πατουρα στα ηδη υπάρχων ντουλάπια.. 

Στην πρωτη περιπτωση και αναλογως εαν το χρωμα/υλικο δεν το έχει στοκ τα 250 ειναι οριακα ανεκτα.. Στην 2η περίπτωση (συνηθως αυτο γινεται στην αρχή, οχι τωρα που τα ντουλαπια εχουν κρεμαστει) έχει περισσότερη δουλειά και φασαρια οποτε υπερανετα δικαιολογουνται 

Και στις 2 περιπτωσεις, στην εταιρια που εργαζομαι, μπαίνει και ενας ακομα πατος στην μεσα μερια των ντουλαπιων για να κρυφτουν εκει μεσα μετασχηματιστες/καλωδια κτλ 

Βαλε εξωτερικο καναλι, δεν θα φαινεται καθόλου ασχημο κτλ.. Και εγω ετσι το έχω κανει σε κουζινα  σπιτιου που νοικιαζω

Η κουζίνα δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα, απλά ρώτησα τον μάστορα πόσο χρεώνει για κρυφό φωτισμό για να δω αν αξίζει να το κάνει αυτος η εγώ. 

Έτσι όπως τα λες (πράγματα τα οποία δεν γνώριζα) ναι ίσως να δικαιολογούν αυτή τη τιμη. 

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Μπορείς να βάλεις και 3 π.χ. ανεξάρτητες λάμπες που βγαίνουν σε διάφορες διαστάσεις ώστε να καλύψεις τη διάσταση που θέλεις.

Εγώ τρεις τέτοιες έχω και τις ανάβω ή όλες μαζί ή σβήνω όποια θέλω γιατί έχουν και διαφορετικό διακόπτη η κάθε μία.Θα σου κοστίσουν 20-30 ευρώ και τις βάζεις μόνος αν ξέρεις βασικά πράγματα για σύνδεση.

Αν θέλεις σώνει και καλά ταινία led μπορείς π.χ. να τοποθετήσεις ένα τέτοιο προφιλ αλουμινίου με ταινία διπλής όψης και να τις βάλεις εκεί.Θα είναι σίγουρα και πιο όμορφο.

Πολύ ωραίο το κάνεις.Να το περάσεις με λάδι και μετά λούστρο δε λέει.Αν το βάζεις και έξω πάρε ένα καλό λούστρο νερού (9-10 ευρώ το λίτρο κάνει) με κάποια ελαφριά απόχρωση ματ να μη χαθεί τελείως και η αίσθηση του ξύλου και πέρασέ το.Θα γίνει πολύ όμορφο.Μακριά από λούστρα νεφτιού είναι φτηνά και για μένα ακατάλληλα για ξύλα.

Προτιμω led ταινία, το τελικό αποτέλεσμα θεωρώ θα ειναι πιο όμορφο οπτικά. 

Επεξ/σία από stra777
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχει γινει ακομα η κουζινα, κανε το απο την αρχη με χωνευτο κανάλι.. Μην λυπηθείς τα έξτρα χρήματα.. Γνωμη μου.. 

Τωρα πολλα-λιγα, αυτος παταει στο ότι θα σκάσεις 4ψηφια νουμερα για την νεα κουζίνα οπότε τα 250 ειναι "ψιχουλα".. 

Μπορείς να κανεις και το αλλο..το εχουν ζητησει πελάτες και σε εμας.. Ζητανε μονο την υποδοχη για το καναλι και απο εκει και περα κανονιζουν αυτοι με τον ηλεκτρολόγο τους (ή ισως μονοι τους).. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Αν δεν εχει γινει ακομα η κουζινα, κανε το απο την αρχη με χωνευτο κανάλι.. Μην λυπηθείς τα έξτρα χρήματα.. Γνωμη μου.. 

Τωρα πολλα-λιγα, αυτος παταει στο ότι θα σκάσεις 4ψηφια νουμερα για την νεα κουζίνα οπότε τα 250 ειναι "ψιχουλα".. 

Μπορείς να κανεις και το αλλο..το εχουν ζητησει πελάτες και σε εμας.. Ζητανε μονο την υποδοχη για το καναλι και απο εκει και περα κανονιζουν αυτοι με τον ηλεκτρολόγο τους (ή ισως μονοι τους)

Ναι αυτή είναι μια επιλογή που δεν είχα σκεφτεί... ενδιαφέρον. 

Πρεπει να τα βάλω κάτω ξανά και να δω τι συμφέρει. 

Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέψου και το άλλο που έχω κάνει εγώ στην δικιά μου.  Έχω πάρει 3 χωριά περίπου σαν αυτά που ποσταρε ο φίλος πιο πάνω λιγο πιο καλά σε ποιότητα τα οποία έχουν κοληθει από κάτω από τα ντουλάπια. Το κάθε ένα έχει δικό του διακόπτη να ανάβεις οποίο θες και επίσης έβαλα τον ηλεκτρολόγο να βγάλει 3 καλώδια από τον τοίχο και παίρνουν από εκεί ρεύμα και τα έχει ρίξει όλα σε ένα διακόπτη κάτω από τα ντουλάπια. Έτσι πατώντας τον διακόπτη στον τοίχο ανάβουν κλείνουν όλα ;) Και αν θέλω κάποιο το κλείνω μεμονωμένα από τον διακόπτη του

IMG_20200422_215334_compress76.jpg

IMG_20200422_215356_compress18.jpg

Επεξ/σία από Amaretos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω στο νιπτήρα του μπάνιου αυτήν την μπαταρία.  Δυστυχώς αρχίζει και δεν κλείνει καλά με αποτέλεσμα να στάζει νερό. Λογικά, λόγω του ότι την έχω καιρό και λόγω του νερού, θα έχει χαλάσει καμία φλάντζα. Την άνοιξα όσο μπορούσα, αλλά δεν βρήκα άκρη. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος το σχεδιάγραμμά της, μπας και βρω που έχει φλάντζες και αν μπορώ να τις αλλάξω; Ή πάω για καινούργια μπαταρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, kokos198 είπε

Να ρωτήσω και γώ με την σειρά μου για τελείως άλλο θέμα μήπως γνωρίζει κάποιος...

Έπιασα να τρίψω ένα τραπέζι εξωτερικού χώρου και είχα αγοράσει ένα teak oil για να το περάσω για προστασία. 

Τρίβοντας διαπίστωσα οτι έχει 3 διαφορετικές αποχρώσεις το ξύλο του τραπεζιού που επειδή ηταν βαμένο δεν φαινότανε. Αν περάσω το teak oil θα φαίνεται οτι υπάρχουν διαφορετικά ξύλα. 

Μπορώ να βάλω teak oil και από πάνω βερνίκι ξύλου? Η να πάω απευθείας σε κάποιο βερνικι? επειδή ειναι τραπέζι και όλο και κάτι θα ακουπήσει πανω του (ποτήρι-πιάτο ή οτιδήποτε άλλο...) δεν είναι ευαίσθητα τα χρώματα του ξυλου? Στη φώτο είναι μόνο το περιμετρικό περασμένο με γυαλόχαρτο..Αύριο θα συνεχίσω...

 

Καλό είναι ο ΜΤ να αερίζεται (για να ψύχεται). Ή κάνεις τρύπες από κάτω, ή τον βάζει και αυτόν με ταινία διπλής αλλά αν πέσει..θα σου κάνει ζημιά. Βέβαια έχουν βγεί και πολύ μικροι ΜΤ για τεινίες πλέον. Αλλά όπως είπα είναι και θέμα κόστους - μερεμετιού που θες να κάνεις. 

Το teak oil , κανονικό teak oil κι όχι συντηρητικό απόχρωσης teak, είναι λάδι και αν του βάλεις από πάνω κάποιο βερνίκι μόνο κακό θα κάνεις. Αν κάνεις σωστή εργασία να μην φοβάσαι για ευαισθησία από ποτήρια ή πιάτα, ακόμα κι αν επιλέξεις βερνίκια κι όχι teak oil. Για παράδειγμα καρέκλες δίπλα σε πισίνες, σε beach bar, ξύλινα σκάφη κλπ με teak oil τα συντηρούν. Οι λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξεις είναι, καλό γυαλοχαρτάρισμα και πάντα στη φορά των νερών του ξύλου, όχι κόντρα, όχι κυκλικά όχι πέρα δόθε γιατί θα γίνουν αντιαισθητικές χαρακιές οι οποίες θα φαίνονται πιο έντονα όταν βερνικωθεί το ξύλο. Στη φώτο βλέπω κάτω δεξιά τέτοιες γρατζουνιές. Τις σβήνουμε με γυαλοχαρτάρισμα ξεκινώντας από μέτριο σε πιο ψιλό για να σβήσουν. Μπορείς ακόμα και να το βρέξεις λίγο τοπικά.

Τον ίδιο κανόνα ακολουθείς και κατά το βερνίκωμα ή το άπλωμα του λαδιού, πάντα κατά τη φορά των νερών του ξύλου και πάντα το πινέλο ή το σφουγγάρι να πιάνει νωπή επιφάνεια. Δεν σταματάμε στα μισά, όποια τάβλα ξεκινάς πρέπει να την τελειώνεις με ένα πέρασμα, μικρού μήκους, γρήγορα περάσματα για να πιάνεις πάντα υγρή επιφάνεια και να συνεχίζεις. Αν χρησιμοποιήσεις βερνίκι εμποτισμού το καλύτερο είναι να το περάσεις με κομμάτι από σφουγγάρι, όχι ρολό, όχι πινέλο. Κυβάκια σφουγγάρι όπως αυτό που πλένουν αμάξια. 

Άλλος κανόνας ξεκινάς από εκεί που δεν θα το βλέπεις, και τελειώνεις με αυτό που θα βλέπεις. Δεύτερο χέρι την επόμενη μέρα, όχι την επόμενη ώρα. Αν το ξύλο είναι πολύ στεγνό και ρουφάει συνέχεια, στεγνώνει πολύ γρήγορα και "χάνεται" το χέρι, τότε μπορεί να χρειαστεί και τρίτο χέρι. Και φυσικά όσο καλό υλικό και να πάρεις, όσο καλή δουλειά και να κάνεις μην περιμένεις να κρατήσει ...χρόνια. Τα έπιπλα αυτά που είναι εκτεθειμένα σε εξωτερικές συνθήκες εναλλαγής υγρασίας, ήλιου ακόμα και βροχής ταλαιπωρούνται πολύ και το μόνο που θα σε εξασφαλίσει να μην χαλάσει στην πορεία είναι να το συντηρείς τακτικά. Το δικό μου που είναι σχεδόν το ίδιο με το δικό σου από όσο βλέπω το περνάω ένα χέρι μόλις πάνε να αρχίσουν οι ζέστες για να βγάλει το καλοκαίρι, και ένα το φθινόπωρο πριν πιάσουν οι βροχές για να βγάλει το χειμώνα. Προσωπικά δεν το γυαλοχαρτάρω να φανεί τελείως το ξύλο παρά μόνο μια φορά ανά κάποια χρόνια.

Επεξ/σία από Gexadas
Πάτησα δημοσίευση κατά λάθος πριν γράψω καν!
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...