Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εφόσον βγάλεις το πρώτο μεταλλικό καπάκι και χώσεις τα χέρια σου μέσα στο νερό στο σιφόνι έχει και ένα ακόμα πλαστικό φίλτρο το οποίο φαντάζομαι ότι είναι εκεί για να προστατεύει από κατσαρίδες. Οταν το αφαιρώ και αυτό με το χέρι αισθάνομαι μια λεία επιφάνεια γύρω γύρω και μια τρύπα, δεν αισθάνομαι πουθενά κάποια τάπα. 

Συνεπώς λοιπόν κατά τα λεγόμενα σου δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ και πρέπει να έρθει κάποιος να το φτιάξει σωστά;

Αφου βάζεις το χέρι σου και  το βρίσκεις λείο , προφανώς είναι πλαστικό. Αυτό το φίλτρο που λες , είναι μαύρο και έχει ένα πλαστικό στο κάτω μέρος σαν Πορτάκι?

49 λεπτά πριν, kostakiss είπε

2-3 ανακαινισάδες...

εριξα εναν τοίχο , αλλα ηταν πιο πολυ για να κλεισει εικονικα το χωρο της κουζινας,70 ποντους περιπου.

νομιζω βρηκα τον ανθρωπο μου,και απο βδομαδα θα εχω πιστευω τη κατάλληλη προταση για θερμανση.

Αφού βρήκες άνθρωπο τότε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χρόνια πολλά σε όλους και καλή Ανάσταση!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως φεύγουν οι βρωμιές και οι λεκέδες απο δαχτυλιές από τζάμι που είναι θαμπό!

Σαν αυτά που βάζουμε στη πόρτα του μπάνιου για να μη βλέπεις μέσα αλλά να μπαίνει φώς.

Δεν ξέρω αν κάνει να το καθαρίσω σαν κανονκό τζάμι με ajax για τζάμια, μήπως χαλάσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, troi.g είπε

Αφου βάζεις το χέρι σου και  το βρίσκεις λείο , προφανώς είναι πλαστικό. Αυτό το φίλτρο που λες , είναι μαύρο και έχει ένα πλαστικό στο κάτω μέρος σαν Πορτάκι?

Είναι σαν δεύτερη σχάρα κάτω από την πρώτη σχάρα/καπάκι. Πλαστικό και χωρίς τίποτε ιδιαίτερο πάνω του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Είναι σαν δεύτερη σχάρα κάτω από την πρώτη σχάρα/καπάκι. Πλαστικό και χωρίς τίποτε ιδιαίτερο πάνω του. 

Αν βάλεις το χέρι σου μέσα στο σιφωνι , θα βρεις προς τα πού είναι η έξοδος του. Σε εκείνο το σημείο και λίγο πιο ψηλά από τη στάθμη του νερού , θα βρεις μια τάπα μικρή , λογικά πρέπει να είναι πλαστική. Εάν τη βγάλεις , θα έχεις άμεση πρόσβαση στη σωλήνα του σιφωνιου , επίσης θα αρχίσει και να μυρίζει , οπότε εάν είναι να τη βγάλεις , με προσοχή ώστε να μην καταστραφει , γιατί μετά θα μυρίζει πολύ ,και μπορεί να έχεις μικρές ασχημες επισκέψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, troi.g είπε

Αν βάλεις το χέρι σου μέσα στο σιφωνι , θα βρεις προς τα πού είναι η έξοδος του. Σε εκείνο το σημείο και λίγο πιο ψηλά από τη στάθμη του νερού , θα βρεις μια τάπα μικρή , λογικά πρέπει να είναι πλαστική. Εάν τη βγάλεις , θα έχεις άμεση πρόσβαση στη σωλήνα του σιφωνιου , επίσης θα αρχίσει και να μυρίζει , οπότε εάν είναι να τη βγάλεις , με προσοχή ώστε να μην καταστραφει , γιατί μετά θα μυρίζει πολύ ,και μπορεί να έχεις μικρές ασχημες επισκέψεις.

Αυτή η τάπα μπορεί να αλλαχτεί? Και αν ναι έχεις κάποια φωτογραφία να δούμε πως είναι και να την παραγγείλουμε από κάπου? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, troi.g είπε

Αν βάλεις το χέρι σου μέσα στο σιφωνι , θα βρεις προς τα πού είναι η έξοδος του. Σε εκείνο το σημείο και λίγο πιο ψηλά από τη στάθμη του νερού , θα βρεις μια τάπα μικρή , λογικά πρέπει να είναι πλαστική. Εάν τη βγάλεις , θα έχεις άμεση πρόσβαση στη σωλήνα του σιφωνιου , επίσης θα αρχίσει και να μυρίζει , οπότε εάν είναι να τη βγάλεις , με προσοχή ώστε να μην καταστραφει , γιατί μετά θα μυρίζει πολύ ,και μπορεί να έχεις μικρές ασχημες επισκέψεις.

Μάλιστα, θα το ψάξω από Δευτέρα για το αν έχω κάτι τέτοιο. Τι κάνω με την τάπα; Η τρύπα που έχω ήδη βρει κάτω κάτω στο σιφόνι στα δεξιά δεν είναι ήδη η πρόσβαση για την κεντρική σωλήνα; Εχει και δεύτερη; Τι εννοείς με το άσχημες επισκέψεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Μάλιστα, θα το ψάξω από Δευτέρα για το αν έχω κάτι τέτοιο. Τι κάνω με την τάπα; Η τρύπα που έχω ήδη βρει κάτω κάτω στο σιφόνι στα δεξιά δεν είναι ήδη η πρόσβαση για την κεντρική σωλήνα; Εχει και δεύτερη; Τι εννοείς με το άσχημες επισκέψεις; 

Αυτές  που λένε ότι θα απομείνουν αν γίνει πυρηνικό ολοκαύτωμα και εξαφανιστούμε όλοι από προσώπου γης.:P

Η κάτω τρύπα πάει με καμπύλη  να μένουν νερά στο σιφώνι για τις μυρωδιές.Η άλλη πάει ευθεία στην κεντρική σωλήνα που φεύγει για την αποχέτευση και επειδή είναι πάνω από τη στάθμη του νερού είναι βουλωμένη για να εμποδίζει τις μυρωδιές και τις άσχημες επισκέψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Αυτές  που λένε ότι θα απομείνουν αν γίνει πυρηνικό ολοκαύτωμα και εξαφανιστούμε όλοι από προσώπου γης.:P

Η κάτω τρύπα πάει με καμπύλη  να μένουν νερά στο σιφώνι για τις μυρωδιές.Η άλλη πάει ευθεία στην κεντρική σωλήνα που φεύγει για την αποχέτευση και επειδή είναι πάνω από τη στάθμη του νερού είναι βουλωμένη για να εμποδίζει τις μυρωδιές και τις άσχημες επισκέψεις.

Μάλιστα, άρα για να περάσουμε στο ψητό δεν είναι κάτι που μπορώ να κάνω εγώ μόνος μου. Πρέπει να το αναλάβει ο ιδιοκτήτης σωστά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Μάλιστα, θα το ψάξω από Δευτέρα για το αν έχω κάτι τέτοιο. Τι κάνω με την τάπα; Η τρύπα που έχω ήδη βρει κάτω κάτω στο σιφόνι στα δεξιά δεν είναι ήδη η πρόσβαση για την κεντρική σωλήνα; Εχει και δεύτερη; Τι εννοείς με το άσχημες επισκέψεις;

Αυτά είναι 2 από τα πολλά σιφώνια που κυκλοφορούν. Το πιο κοινό είναι αυτό που έχει την λαστιχένια ταπα. Είναι εκεί που σου έχω κυκλώσει. Όλες οι τρύπες γύρω-γυρω είναι λήψεις από νιπτήρα, μπανιέρα κλπ. η έξοδος είναι κάτω από την τάπα που λέμε , και τη λέμε κόφτρα. Γι αυτό είναι λίγο δύσκολο να το ξεβουλωσεις έαν δε βγει η τάπα, διότι εκεί κάνει το σιφωνισμο.

Το δεύτερο σιφωνι είναι valsir και η κόφτρα του είναι ταυτόχρονα και η τάπα του. Τραβώντας τη προς τα πίσω ξεκουμπωνει. Εάν είναι τέτοιο , την ώρα που θα πας να τη ξανακουμπωσεις, να βάλεις λίγο σαπούνι γύρω-γυρω από ένα λάστιχο που έχει πάνω της η κοφτρα.

IMG_20200418_150431.jpg

IMG_20200418_150348.jpg

14 ώρες πριν, Bakxos είπε

Αυτή η τάπα μπορεί να αλλαχτεί? Και αν ναι έχεις κάποια φωτογραφία να δούμε πως είναι και να την παραγγείλουμε από κάπου? 

Ευχαριστώ 

Συνήθως πρέπει να έχεις την άλλη στο χέρι και να πηγαίνεις λίγο ψαχνοντας, διότι δεν έχουν όλοι. Η πιο κοινή είναι τύπου πετζετακη. Τη λέμε έτσι , διότι πριν χρόνια οι περισσότεροι έβαζαν σιφώνια δαπέδου πετζετακη. Ο πετζετακης έκλεισε, αλλά το όνομα θα μείνει για πάντα , όπως έλεγε και η διαφήμιση 😉

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, troi.g είπε

Αυτά είναι 2 από τα πολλά σιφώνια που κυκλοφορούν. Το πιο κοινό είναι αυτό που έχει την λαστιχένια ταπα. Είναι εκεί που σου έχω κυκλώσει. Όλες οι τρύπες γύρω-γυρω είναι λήψεις από νιπτήρα, μπανιέρα κλπ. η έξοδος είναι κάτω από την τάπα που λέμε , και τη λέμε κόφτρα. Γι αυτό είναι λίγο δύσκολο να το ξεβουλωσεις έαν δε βγει η τάπα, διότι εκεί κάνει το σιφωνισμο.

Το δεύτερο σιφωνι είναι valsir και η κόφτρα του είναι ταυτόχρονα και η τάπα του. Τραβώντας τη προς τα πίσω ξεκουμπωνει. Εάν είναι τέτοιο , την ώρα που θα πας να τη ξανακουμπωσεις, να βάλεις λίγο σαπούνι γύρω-γυρω από ένα λάστιχο που έχει πάνω της η κοφτρα.

IMG_20200418_150431.jpg

IMG_20200418_150348.jpg

Εχω την εντύπωση ότι έχει την δεύτερη καθώς με το χέρι δεν πιάνω κανένα εξόγκωμα πουθενά, μόνο μια τρύπα κάτω κάτω στα δεξιά. Δεν αισθάνομαι κάποια τάπα όμως, άνετα χώνω τα δάχτυλα μου μέσα στην τρύπα και έχω χώσει και το γαντζάκι ως εκεί που έφτανε προσπαθώντας να μαζέψω από μέσα ότι μπορούσα.

Βεντούζα κάνει τίποτα αν είναι ανοιχτό και ελεύθερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Εχω την εντύπωση ότι έχει την δεύτερη καθώς με το χέρι δεν πιάνω κανένα εξόγκωμα πουθενά, μόνο μια τρύπα κάτω κάτω στα δεξιά. Δεν αισθάνομαι κάποια τάπα όμως, άνετα χώνω τα δάχτυλα μου μέσα στην τρύπα και έχω χώσει και το γαντζάκι ως εκεί που έφτανε προσπαθώντας να μαζέψω από μέσα ότι μπορούσα.

Βεντούζα κάνει τίποτα αν είναι ανοιχτό και ελεύθερο; 

Όχι , η βεντούζα σ'αυτή την περίπτωση δε θα σε βοηθήσει. Κάτω χαμηλά δε πρέπει να βρίσκεις τρύπα , αλλά μια μεγάλη "σχισμή"  (κόφτρα)σε όλο το μήκος του σιφωνιου. Περίπου δέκα πόντους υπολόγισε το. Η τάπα βρίσκεται στο κέντρο αυτής της σχισμής (κόφτρα)πιο πάνω από τη στάθμη του νερού. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, troi.g είπε

Όχι , η βεντούζα σ'αυτή την περίπτωση δε θα σε βοηθήσει. Κάτω χαμηλά δε πρέπει να βρίσκεις τρύπα , αλλά μια μεγάλη "σχισμή"  (κόφτρα)σε όλο το μήκος του σιφωνιου. Περίπου δέκα πόντους υπολόγισε το. Η τάπα βρίσκεται στο κέντρο αυτής της σχισμής (κόφτρα)πιο πάνω από τη στάθμη του νερού. 

Αχά, άρα αυτό που λέω εγώ τρύπα μάλλον είναι η σχισμή η ίδια. Δεν μπορώ να βάλω τόσο πολύ το χέρι, το πολύ να φτάσω όσο το δάχτυλο μου. Αυτή η τάπα για να βγει πρέπει να γίνει με το χέρι ή υπάρχουν εργαλεία; Αποκλείεται να φτάσει να μπει χέρι δέκα πόντους που λες καθώς η σχισμή έχει άνοιγμα όσο περίπου ο αντίχειρας μου σε πάχος. Με το ζόρι μπορώ να βάλω ταυτόχρονα δυο δάχτυλα μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Αχά, άρα αυτό που λέω εγώ τρύπα μάλλον είναι η σχισμή η ίδια. Δεν μπορώ να βάλω τόσο πολύ το χέρι, το πολύ να φτάσω όσο το δάχτυλο μου. Αυτή η τάπα για να βγει πρέπει να γίνει με το χέρι ή υπάρχουν εργαλεία; Αποκλείεται να φτάσει να μπει χέρι δέκα πόντους που λες καθώς η σχισμή έχει άνοιγμα όσο περίπου ο αντίχειρας μου σε πάχος. Με το ζόρι μπορώ να βάλω ταυτόχρονα δυο δάχτυλα μέσα. 

Δε βάζεις κι εσύ μια φωτο μήπως βρεθεί άκρη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Αχά, άρα αυτό που λέω εγώ τρύπα μάλλον είναι η σχισμή η ίδια. Δεν μπορώ να βάλω τόσο πολύ το χέρι, το πολύ να φτάσω όσο το δάχτυλο μου. Αυτή η τάπα για να βγει πρέπει να γίνει με το χέρι ή υπάρχουν εργαλεία; Αποκλείεται να φτάσει να μπει χέρι δέκα πόντους που λες καθώς η σχισμή έχει άνοιγμα όσο περίπου ο αντίχειρας μου σε πάχος. Με το ζόρι μπορώ να βάλω ταυτόχρονα δυο δάχτυλα μέσα. 

Δέκα πόντους εννοώ στο φάρδος , όχι στο βάθος , λοιπόν η τάπα είναι στο κέντρο αυτης της σχισμής ,λίγο πιο ψηλά . Από εργαλεία μπορεί να χρειαστεί ένα κατσαβιδακι ή ένα μικρό πενσακι . Εκτός και αν το σιφωνι σου είναι μολυβένιο και δεν έχει τάπα. Μπορείς να βγάλεις φωτό?

Εάν είναι μολυβένιο μην ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ τίποτα , γιατί το πιο πιθανό είναι να γίνει ζημιά και μετά πας για ξηλωμα δαπέδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...