Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που θα βρω σακιά έτοιμο γαρμπιλομπετον στον Πειραιά κερατσινι νικσια. ; Δεν έχω όρεξη να παίρνω τσιμέντο Άμμο γαρμπιλι ασβέστη. Λίγη ποσότητα θέλω ετσι να στρώσω στο πεζοδρόμιο για ανεβάζω το αμάξι στο πάρκινγκ γιατί έχει σπάσει το παλιό . Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Που θα βρω σακιά έτοιμο γαρμπιλομπετον στον Πειραιά κερατσινι νικσια. ; Δεν έχω όρεξη να παίρνω τσιμέντο Άμμο γαρμπιλι ασβέστη. Λίγη ποσότητα θέλω ετσι να στρώσω στο πεζοδρόμιο για ανεβάζω το αμάξι στο πάρκινγκ γιατί έχει σπάσει το παλιό . Ευχαριστω

Δεν υπάρχει έτοιμο με τσιμέντο μέσα.

Θα πάρεις χωριστά από μάντρα τσουβαλάκια που να έχουν μέσα αναμεμιγμένο γαρμπίλι και άμμο (αν και λίγοι κάνουν κάτι τέτοιο και τα έχουν σκέτα άμμο σκέτο γαρμπίλι) χωριστά τσιμέντο και θα κάνεις εσύ μίξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Που θα βρω σακιά έτοιμο γαρμπιλομπετον στον Πειραιά κερατσινι νικσια. ; Δεν έχω όρεξη να παίρνω τσιμέντο Άμμο γαρμπιλι ασβέστη. Λίγη ποσότητα θέλω ετσι να στρώσω στο πεζοδρόμιο για ανεβάζω το αμάξι στο πάρκινγκ γιατί έχει σπάσει το παλιό . Ευχαριστω

Νομιζω πουλανε ετοιμο σκυροδεμα http://www.easymix.gr/index.php?id=11,7,0,0,1,0 

Βεβαια ισως θα ηταν καλυτερα να βαλεις κατι μεταλικο να περνανε και τα νερα και να μη σπαει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostakiss είπε

εννοεις να βαλω τα παλια δηλαδη?

τι θα έκανα εγώ έγραψα Εσύ αποφασίζεις για σένα Διαβάζεις τις  απόψεις μας και αποφασίζεις μόνος σου Αυτό το αποφασίζεις μόνος σου άφορα τα πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν υπάρχει έτοιμο με τσιμέντο μέσα.

Θα πάρεις χωριστά από μάντρα τσουβαλάκια που να έχουν μέσα αναμεμιγμένο γαρμπίλι και άμμο (αν και λίγοι κάνουν κάτι τέτοιο και τα έχουν σκέτα άμμο σκέτο γαρμπίλι) χωριστά τσιμέντο και θα κάνεις εσύ μίξη.

Έτοιμος. Πηρα τσιμέντο άμμο χαλίκι. Ένα μυστρί και ένα Κούβα. Το απόγευμα έχω εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν υπάρχει έτοιμο με τσιμέντο μέσα.

Θα πάρεις χωριστά από μάντρα τσουβαλάκια που να έχουν μέσα αναμεμιγμένο γαρμπίλι και άμμο (αν και λίγοι κάνουν κάτι τέτοιο και τα έχουν σκέτα άμμο σκέτο γαρμπίλι) χωριστά τσιμέντο και θα κάνεις εσύ μίξη.

Παππού τελείωσα . Όταν στεγνώσει λίγο να το βρεξω λίγο η’ όχι ;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να διευκρινήσω κάτι σημαντικό , οι θέσεις των σωμάτων υπάρχουν ήδη . Μόνο σώματα θα αντικαταστήσω , όχι τις θέσεις τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostakiss είπε

εννοεις να βαλω τα παλια δηλαδη?

οκ

θερμουδραυλικος πιστευετε θα κανει? λογω της καταστασης μονο αυτος ηταν διαθεσιμος και κανει κανει την μελετη,η οποια μονη της στοιχιζει 100€(???!),αλλα με την αγορα σωματων απο τον ιδιο ειναι δωρεαν.

το σπιτι ηταν ικανοποιητικο πριν,αλλα η αλλαγη σωματων μας ανεφεραν 2-3 συνεργεια που περασαν καθως στο σπιτι εγινε σχεδον ολικη ανακαινιση οτι ειναι μικρα για το χωρο.

οι διακοπτες απ οτι θυμαμαι ηταν κατω ,απο αριστερα και δεξια.

Όταν λες 2-3 συνεργεία , εννοείς και υδραυλικός? έριξες κάποιον τοίχο και μεγάλωσε ο χώρος? ή τα αλλάζεις έτσι απλά? Αν ήσουν οκ μέτρα θερμίδες και βάλε τις ίδιες. Αφού έχεις ένα διακόπτη μόνο κάτω , προφανώς έχεις μονοσωληνιο σύστημα ,  οπότε μπορειςνα βαλεις οποια σωματα θες. Αν έχεις μικρά παιδιά ή πρόκειται να κάνεις :-) προτίμησε τα πάνελ.

Στις 15/4/2020 στις 5:35 ΜΜ, Xkalk είπε

Καλησπέρα σας έχω βάλει μια βάση τοιχου για τηλεόραση η οποία αποτελείται από 5 βιδες και χθες κοίταξα και μου έχει ανοίξει ο τοιχος όπως φενεται στην φωτογραφία μόνο σε αυτό το σημείο.  Δεν έχω παρατηρήσει να κουνιέται η βαση μετά από τεστ που έκανα. Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει όλο το σημείο και να φύγει η βαση? (Η βιδα πάντως γυρνάει με κάποια δυσκολία το ουπα όμως παραμένει στην θέση του) ευχαριστώ πολύ 

20200414_151423.jpg

Αυτό έγινε γιατί :  1 ) άνοιξες την τρύπα π.χ με 9αρι τρυπάνι και έβαλες 10αρι ουπατ

2) δεν άνοιξες βαθιά την τρύπα , οπότε όσο σφίγγεις το  στριφωνι  τερματίζει στην τρύπα και σπρώχνει το ουπατ εξω.

Αφού είναι η κάτω, και προφανώς έχεις βάλει και πάνω βίδες , άστο όπως είναι , και όταν κάποια στιγμή είναι να βάψεις τον τοίχο, τότε ξεβιδωνεις την βάση και διορθώνεις το μερεμετι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω θέμα με το σιφόνι του μπάνιου, αρχίζει και ανεβάζει στάθμη όταν πέφτει νερό στον νεροχύτη ή στην μπανιέρα. Δεν υπάρχει πρόβλημα με την τουαλέτα, ρίχνω όσο νερό θέλω. Ρώτησα και τους διπλανούς μου γείτονες στα διαμερίσματα τους και μου είπανε ότι δεν έχουν κάποιο θέμα τώρα, ο ένας είχε τέτοιο θέμα πέρυσι. Ανοιξα εν τέλη το καπάκι και έβγαλα και το φίλτρα που είναι στο σιφόνι και έβαλα τα γάντια μου με ένα γάντζο να κάνω ότι καθαριότητα μπορώ. Οκ έβγαλα αρκετή μαρμίτα αλλά έβγαλα και μια σχισμένη σερβιέτα (!!!) από μέσα. Τελευταία φορά που κοίταξα δεν χρησιμοποιώ σερβιέτες οπότε προφανώς έχουμε τους από πάνω να μου στέλνουν δωράκια. Εν πάση περιπτώσει έκανα ότι καλύτερο γινόταν, φαινομενικά η τρύπα που φεύγει το νερό είναι ελεύθερη για όσο φτάνει ο γάντζος μου όμως το νερό παραμένει σε μια Χ στάθμη και συνεχίζει να ανεβαίνει απότομα ενώ στραγγίζει μέχρι ένα σημείο σχετικά αργά. 

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Το λέμε στον ιδιοκτήτη του σπιτιού να βρει λύση ή μπορώ να κάνω κάτι επιπλέον εγώ; Επίσης έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν όλα μου τα tuboflo και το παχύρευστο υγρό μου μαζί με την μαγειρική μου σόδα και το ξύδι μου. Μου ξέφυγε κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

Παππού τελείωσα . Όταν στεγνώσει λίγο να το βρεξω λίγο η’ όχι ;

Ε ρίχτου λίγο νερό κακό δεν του κάνει.Ίσα ίσα που το βρέξιμο το κάνει πιο δυνατό και ανθεκτιθκό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Παιδιά έχω θέμα με το σιφόνι του μπάνιου, αρχίζει και ανεβάζει στάθμη όταν πέφτει νερό στον νεροχύτη ή στην μπανιέρα. Δεν υπάρχει πρόβλημα με την τουαλέτα, ρίχνω όσο νερό θέλω. Ρώτησα και τους διπλανούς μου γείτονες στα διαμερίσματα τους και μου είπανε ότι δεν έχουν κάποιο θέμα τώρα, ο ένας είχε τέτοιο θέμα πέρυσι. Ανοιξα εν τέλη το καπάκι και έβγαλα και το φίλτρα που είναι στο σιφόνι και έβαλα τα γάντια μου με ένα γάντζο να κάνω ότι καθαριότητα μπορώ. Οκ έβγαλα αρκετή μαρμίτα αλλά έβγαλα και μια σχισμένη σερβιέτα (!!!) από μέσα. Τελευταία φορά που κοίταξα δεν χρησιμοποιώ σερβιέτες οπότε προφανώς έχουμε τους από πάνω να μου στέλνουν δωράκια. Εν πάση περιπτώσει έκανα ότι καλύτερο γινόταν, φαινομενικά η τρύπα που φεύγει το νερό είναι ελεύθερη για όσο φτάνει ο γάντζος μου όμως το νερό παραμένει σε μια Χ στάθμη και συνεχίζει να ανεβαίνει απότομα ενώ στραγγίζει μέχρι ένα σημείο σχετικά αργά. 

Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Το λέμε στον ιδιοκτήτη του σπιτιού να βρει λύση ή μπορώ να κάνω κάτι επιπλέον εγώ; Επίσης έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν όλα μου τα tuboflo και το παχύρευστο υγρό μου μαζί με την μαγειρική μου σόδα και το ξύδι μου. Μου ξέφυγε κάτι; 

Έχει μισοβουλώσει η σωλήνα του σιφωνιου προς την κεντρική στήλη. Δεν παίζει να βρεις σερβιετα των από πανω στο δικό σου σιφωνιου. Πολύ πιθανό να ήταν εκεί μέσα από προηγούμενους ενοικιαστές. Το σιφωνι είναι πλαστικό ή μολυβένιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, troi.g είπε

Έχει μισοβουλώσει η σωλήνα του σιφωνιου προς την κεντρική στήλη. Δεν παίζει να βρεις σερβιετα των από πανω στο δικό σου σιφωνιου. Πολύ πιθανό να ήταν εκεί μέσα από προηγούμενους ενοικιαστές. Το σιφωνι είναι πλαστικό ή μολυβένιο?

Το καπάκι είναι από μέταλλο και το φίλτρο που έχει μέσα είναι πλαστικό. Το υπόλοιπο δεν μπορώ να καταλάβω όμως μοιάζει πλαστικό χωρίς να είμαι σίγουρος. Εφόσον έχει μισοβουλώσει η σωλήνα προς την κεντρική στήλη ποιος κάνει τι στην προκειμένη περίπτωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Το καπάκι είναι από μέταλλο και το φίλτρο που έχει μέσα είναι πλαστικό. Το υπόλοιπο δεν μπορώ να καταλάβω όμως μοιάζει πλαστικό χωρίς να είμαι σίγουρος. Εφόσον έχει μισοβουλώσει η σωλήνα προς την κεντρική στήλη ποιος κάνει τι στην προκειμένη περίπτωση; 

 

Τι εννοείς ότι έχει μέσα φίλτρο? συνήθως οι υδραυλικοί το κάνουν. Εκεί που φεύγει η σωλήνα έχει κάποια πλαστική ταπουλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, troi.g είπε

Τι εννοείς ότι έχει μέσα φίλτρο? συνήθως οι υδραυλικοί το κάνουν. Εκεί που φεύγει η σωλήνα έχει κάποια πλαστική ταπουλα?

Εφόσον βγάλεις το πρώτο μεταλλικό καπάκι και χώσεις τα χέρια σου μέσα στο νερό στο σιφόνι έχει και ένα ακόμα πλαστικό φίλτρο το οποίο φαντάζομαι ότι είναι εκεί για να προστατεύει από κατσαρίδες. Οταν το αφαιρώ και αυτό με το χέρι αισθάνομαι μια λεία επιφάνεια γύρω γύρω και μια τρύπα, δεν αισθάνομαι πουθενά κάποια τάπα. 

Συνεπώς λοιπόν κατά τα λεγόμενα σου δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ και πρέπει να έρθει κάποιος να το φτιάξει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, troi.g said:

Όταν λες 2-3 συνεργεία , εννοείς και υδραυλικός? έριξες κάποιον τοίχο και μεγάλωσε ο χώρος? ή τα αλλάζεις έτσι απλά? Αν ήσουν οκ μέτρα θερμίδες και βάλε τις ίδιες. Αφού έχεις ένα διακόπτη μόνο κάτω , προφανώς έχεις μονοσωληνιο σύστημα ,  οπότε μπορειςνα βαλεις οποια σωματα θες. Αν έχεις μικρά παιδιά ή πρόκειται να κάνεις :-) προτίμησε τα πάνελ.

2-3 ανακαινισάδες...

εριξα εναν τοίχο , αλλα ηταν πιο πολυ για να κλεισει εικονικα το χωρο της κουζινας,70 ποντους περιπου.

νομιζω βρηκα τον ανθρωπο μου,και απο βδομαδα θα εχω πιστευω τη κατάλληλη προταση για θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...