Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 minutes ago, stelios18120 said:

Το ενεργειακό πιστοποιητικό δεν βοηθάει κάπου γ αυτό που θέλεις . Πρέπει να έρθει άνθρωπος από εκεί να δει τον χώρο ή έστω αν δεν θέλεις να έρθει, να του δώσεις κάτοψη, με πλήρης διαστάσεις του σπιτιου κτλπ. (εγώ τα αποφεύγω αυτά βέβαια, θέλω να πηγαίνω να βλέπω τον χώρο ώστε να προτείνω και ιδέες στον πελάτη, να του πω αν θέλει να βάλει κάπου αλλού το σώμα, τι διάσταση να βάλει, και πολλά ακόμα που μπορείς να πεις-κάνεις από κοντά) 

θέλεις να αλλάξεις τα σώματα επειδή πχ έχεις τα κλασικά και θέλεις να βάλεις πάνελ; Γ αυτό να φανταστώ; 

Όπως σου είπε και ο troi.g τα κάνει και ο υδραυλικός αυτά, αλλά αν θέλεις και μια μελέτη, πάρε μηχανολογο όπως σου είπα πολλά ποστ πριν. 

κι εγω προτιμω το ζωντανο.

θελω να αλλαξω τα κλασσικα γιατι οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ ,εχω κανει σχεδον ολικη ανακαινιση και δε θελω να εχω τα χρησιμοποιημενα σωματα ,και ειναι ευκαιρια τωρα για να μην εχουμε μετα βαλε-βγαλε ,να τρεχουν νερα κτλ.

1 minute ago, hp8 said:

1 . τι τύπο σωμάτων έχεις τώρα και τι τύπο θέλεις να βάλεις 2. τι προβλήματα είχες μέχρι τώρα από απόδοση - λειτουργία κλπ  3. για μια απλή ενημέρωση δες   εδώ   Βέβαια μια  μελέτη είναι πάντα χρήσιμη Στο ενεργειακό που αναφέρθηκες το επινοησαν για να έχουν μεροκάματο  κάποιοι  Πιθανόν και να έχεις μελέτη όταν μπήκε η αρχική εγκατάσταση (εκτός κι αν την έκανε ο μπάρμπα μητσος χωρίς να σημαίνει κάτι γιατί και εγώ την δίκη μου μόνος μου την έκανα  )

φετες ειχα,δεν με χαλαει να δω και μια αλλη επιλογη ισως καλυτερη πρακτικα η αισθητικα.

1 hour ago, paylidis said:

Σε όλες τις κατασκευές κάθε τύπου Πάντα υπάρχει συντελεστής ασφαλείας όποτε υπάρχει και στους λέβητες. Η λογική όμως χρειάζομαι εμπειρικά 25000 ας βάλω 35000 να είμαι άνετα είναι τελείως λάθος. Θα στα βγάλει σωστα ωστόσο ο μηχανικός...

αυτο ακριβως,εγω θελω μια εξειδικευμενη απαντηση συμφωνα με το λεβητα μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, kostakiss είπε

φετες ειχα,δεν με χαλαει να δω και μια αλλη επιλογη ισως καλυτερη πρακτικα η αισθητικα.

βάλε θερμοκρασία εισόδου - εξόδου  νερού στο site που ανέβασα παραπανω  και δες τι πάνελ αντιστοιχεί  Επειδή τα  φέτες  (ΑΚΑΝ) ειναι  905 mm κέντρα και εφ όσον θέλεις να πας σε πάνελ να κοιτάξεις κι εκεί 905 για να μην χρειαστεί να αλλάξει το κέντρο προσαγωγης  - επιστροφης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, hp8 said:

βάλε θερμοκρασία εισόδου - εξόδου  νερού στο site που ανέβασα παραπανω  και δες τι πάνελ αντιστοιχεί  Επειδή τα  φέτες  (ΑΚΑΝ) ειναι  905 mm κέντρα και εφ όσον θέλεις να πας σε πάνελ να κοιτάξεις κι εκεί 905 για να μην χρειαστεί να αλλάξει το κέντρο προσαγωγης  - επιστροφης 

τα πανελ ειναι πιο αποδοτικα απο τις φετες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostakiss είπε

τα πανελ ειναι πιο αποδοτικα απο τις φετες?

Όχι 

Τα πάνελ θέλουν μεγαλύτερο μέγεθος για να πιάσουμε τις θερμιδες που παράγει ένα κλασικό σώμα με φέτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, stelios18120 said:

Όχι 

Τα πάνελ θέλουν μεγαλύτερο μέγεθος για να πιάσουμε τις θερμιδες που παράγει ένα κλασικό σώμα με φέτες. 

εκτος απο φετες,υπαρχει κατι αλλο αισθητικα διαφορετικο?

αρα οι φετες ειναι οι πιο αποδοτικες-λεπτεπιλεπτες σαν επιλογη χωρις πολυ ογκο,σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, kostakiss είπε

εκτος απο φετες,υπαρχει κατι αλλο αισθητικα διαφορετικο?

αρα οι φετες ειναι οι πιο αποδοτικες-λεπτεπιλεπτες σαν επιλογη χωρις πολυ ογκο,σωστα?

Το κάθε σώμα, είτε φέτες είτε πάνελ έχει τα + και - του. 

Τώρα αισθητικά τι σου αρέσει η ταιριάζει στο σπίτι σου, η θεωρείς πιο όμορφο είναι επιλογή σου και του καθένα. 

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostakiss είπε

τα πανελ ειναι πιο αποδοτικα απο τις φετες?

Η απόδοση είναι πακέτο Θερμαινόμενη επιφάνεια σε τμ -θερμοκρασία εισόδου εξόδου νερού -ταχύτητα ροής - διάμετρος σωλήνων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, stelios18120 said:

Το κάθε σώμα, είτε φέτες είτε πάνελ έχει τα + και - του. 

Τώρα αισθητικά τι σου αρέσει η ταιριάζει στο σπίτι σου, η θεωρείς πιο όμορφο είναι επιλογή σου και του καθένα. 

 

Just now, hp8 said:

Η απόδοση είναι πακέτο Θερμαινόμενη επιφάνεια σε τμ -θερμοκρασία εισόδου εξόδου νερού -ταχύτητα ροής - διάμετρος σωλήνων

να υποθεσω οτι αν γινει η μελετη θα μου πουν τα + και τα - .σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostakiss είπε

να υποθεσω οτι αν γινει η μελετη θα μου πουν τα + και τα - .σωστα?

εγώ στη θέση σου  Αν δεν έχεις θέμα μην πειράξεις τίποτα Στο δικό μου χώρο 2 σπίτια κοινός λέβητας  1ος  όροφος σώματα ΑΚΑΝ  2ος όροφος Σαλόνι και μια κρεβατοκαμαρα fan coils  2η κρεβατοκαμαρα και μπάνιο πάνελ + μποιλερ Δυο ανεξάρτητοι κυκλοφορητες με ανεξάρτητους υγροστάτες και βαλβίδες ροής και ανεξάρτητους θερμοστάτες χώρου εννοείται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostakiss είπε

κι εγω προτιμω το ζωντανο.

θελω να αλλαξω τα κλασσικα γιατι οπως ειπα σε προηγουμενο ποστ ,εχω κανει σχεδον ολικη ανακαινιση και δε θελω να εχω τα χρησιμοποιημενα σωματα ,και ειναι ευκαιρια τωρα για να μην εχουμε μετα βαλε-βγαλε ,να τρεχουν νερα κτλ.

φετες ειχα,δεν με χαλαει να δω και μια αλλη επιλογη ισως καλυτερη πρακτικα η αισθητικα.

αυτο ακριβως,εγω θελω μια εξειδικευμενη απαντηση συμφωνα με το λεβητα μου .

Η εξειδικευμένη απάντηση δεν είναι με βάση το λέβητα. Είναι με βάση την πραγματική κατάσταση του σπιτιού και τις ανάγκες σε θερμικά φορτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας έχω βάλει μια βάση τοιχου για τηλεόραση η οποία αποτελείται από 5 βιδες και χθες κοίταξα και μου έχει ανοίξει ο τοιχος όπως φενεται στην φωτογραφία μόνο σε αυτό το σημείο.  Δεν έχω παρατηρήσει να κουνιέται η βαση μετά από τεστ που έκανα. Υπάρχει περίπτωση να ανοίξει όλο το σημείο και να φύγει η βαση? (Η βιδα πάντως γυρνάει με κάποια δυσκολία το ουπα όμως παραμένει στην θέση του) ευχαριστώ πολύ 

20200414_151423.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2020 στις 1:37 ΜΜ, kronos73 είπε

Για κάνα υλικό σε χρωματοπωλειο έχω τύχη; Τι εμπειρία έχετε; Υπάρχει κάποιο Χαλάνδρι που να εξυπηρετεί με τηλεφωνική παραγγελία; 

Εμένα πάντως κανονικά με εξυπηρέτησαν μέσα σε δύο μέρες μέσω internet. Αγία Βαρβάρα ήταν η έδρα του,αλλά λογικά Αττική θα εξυπηρετεί σχετικά γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kostakiss είπε

εκτος απο φετες,υπαρχει κατι αλλο αισθητικα διαφορετικο?

αρα οι φετες ειναι οι πιο αποδοτικες-λεπτεπιλεπτες σαν επιλογη χωρις πολυ ογκο,σωστα?

Κατ αρχήν , οι διακόπτες στα σώματα σου είναι πάνω κάτω? ή έχεις έναν διακόπτη μόνο κάτω. Επίσης εάν το έχεις δουλέψει και παλιότερα το σπίτι με αυτά τα σώματα και ήσουν ικανοποιημένος , βάλε καινούργια με τις αντίστοιχες θερμίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, hp8 said:

εγώ στη θέση σου  Αν δεν έχεις θέμα μην πειράξεις τίποτα Στο δικό μου χώρο 2 σπίτια κοινός λέβητας  1ος  όροφος σώματα ΑΚΑΝ  2ος όροφος Σαλόνι και μια κρεβατοκαμαρα fan coils  2η κρεβατοκαμαρα και μπάνιο πάνελ + μποιλερ Δυο ανεξάρτητοι κυκλοφορητες με ανεξάρτητους υγροστάτες και βαλβίδες ροής και ανεξάρτητους θερμοστάτες χώρου εννοείται

εννοεις να βαλω τα παλια δηλαδη?

19 hours ago, stelios18120 said:

Εννοείται και πρέπει. 

οκ

16 hours ago, acomaedo said:

Η εξειδικευμένη απάντηση δεν είναι με βάση το λέβητα. Είναι με βάση την πραγματική κατάσταση του σπιτιού και τις ανάγκες σε θερμικά φορτία.

θερμουδραυλικος πιστευετε θα κανει? λογω της καταστασης μονο αυτος ηταν διαθεσιμος και κανει κανει την μελετη,η οποια μονη της στοιχιζει 100€(???!),αλλα με την αγορα σωματων απο τον ιδιο ειναι δωρεαν.

13 hours ago, troi.g said:

Κατ αρχήν , οι διακόπτες στα σώματα σου είναι πάνω κάτω? ή έχεις έναν διακόπτη μόνο κάτω. Επίσης εάν το έχεις δουλέψει και παλιότερα το σπίτι με αυτά τα σώματα και ήσουν ικανοποιημένος , βάλε καινούργια με τις αντίστοιχες θερμίδες.

το σπιτι ηταν ικανοποιητικο πριν,αλλα η αλλαγη σωματων μας ανεφεραν 2-3 συνεργεια που περασαν καθως στο σπιτι εγινε σχεδον ολικη ανακαινιση οτι ειναι μικρα για το χωρο.

οι διακοπτες απ οτι θυμαμαι ηταν κατω ,απο αριστερα και δεξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...