Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, JLEE είπε

Ένα φρεσκάρισμα θέλω να κάνω γιατί του έβαλα κάτι φωτιστικά άρα σπατουλαρισμα δεν θέλει. 

Θέλω απλά να του κάνω ένα χέρι. Θέλει αστάρι? 

Αν ήταν βαμμένο πριν φυσικά και δεν θέλει ξανά αστάρι.Το φρεσκάρεις με χρώμα που ήταν και πριν βαμμένο π.χ. πλαστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 hours ago, cger said:

Είχες ανοίξει μήπως το πλαστικό χρώμα προηγουμένως και το είχες ξανακλείσει?

Καλησπέρα, πρωτού προβείς σε οποιαδήποτε αγορά αν επιλέξεις σώματα τύπου Panel και τώρα έχεις κλασσικά σώματα φέτες χρειάζεται να πάρεις τέτοια μάρκα η οποία θα έχει ίδια κέντρα στην εισαγωγή-επιστροφή αν δεν έχεις αυτονομία θέρμανσης.

εχω αυτονομη θερμανση,εκτος αν δε καταλαβα την ερωτηση σου.

φανταζομαι πως αυτος ο ηλεκτρολογος-μηχανολογος θα μου πει ακριβως τη διασταση κτλ η τι επιλογες εχω γενικοτερα.

13 hours ago, paylidis said:

Μηχανολόγοσ ή και ηλεκτρολογος μηχανικός Είναι αυτό που ψάχνεις.
Κάνουν μελέτες ψύξης και θέρμανσης. Εάν θέλεις να κανείς την πιο σωστή επιλογή εμπιστευσου κάποιον. Η υπέρδιαστασιολογηση σα λογική είναι τελείως λάθος. 

οκκκκ.φανταζομαι ενας ειδικος δε θα μου προτεινει υπερδιαστασιολογηση,σωστα??

13 hours ago, acomaedo said:

Καθώς τις περισσότερα φορές οι λέβητες είναι υπέρ διαστασιολογημένοι μάλλον δεν θα υπάρχει θέμα, αλλά υπάρχει πάντα η πιθανότητα η μελέτη θερμικών φορτίων και θέρμανσης να δείξει οτι ο λέβητας είναι ανεπαρκής.

σε αυτη τη περιπτωση τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kostakiss είπε

εχω αυτονομη θερμανση,εκτος αν δε καταλαβα την ερωτηση σου.

φανταζομαι πως αυτος ο ηλεκτρολογος-μηχανολογος θα μου πει ακριβως τη διασταση κτλ η τι επιλογες εχω γενικοτερα.

οκκκκ.φανταζομαι ενας ειδικος δε θα μου προτεινει υπερδιαστασιολογηση,σωστα??

σε αυτη τη περιπτωση τι γινεται?

 

Θα έρθει από εκεί ο μηχανολόγος μηχανικός, θα δει τον λέβητα σου (πόσες θερμιδες είναι και γενικά όλο το πακέτο που έχεις) θα δει τους χώρους του σπιτιου, τμ, απώλειες, και όλα τα άλλα που βλέπουμε πριν βγάλουμε μελέτη για θερμιδες και σωματα και θα σου πει τι να βάλεις

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kostakiss είπε

εχω αυτονομη θερμανση,εκτος αν δε καταλαβα την ερωτηση σου.

φανταζομαι πως αυτος ο ηλεκτρολογος-μηχανολογος θα μου πει ακριβως τη διασταση κτλ η τι επιλογες εχω γενικοτερα.

οκκκκ.φανταζομαι ενας ειδικος δε θα μου προτεινει υπερδιαστασιολογηση,σωστα??

σε αυτη τη περιπτωση τι γινεται?

Αυτόνομη θέρμανση έχεις , είσαι σε πολυκατοικία ? ή έχεις αποκλειστικά δικό σου λέβητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, stelios18120 said:

Θα έρθει από εκεί ο μηχανολόγος μηχανικός, θα δει τον λέβητα σου (πόσες θερμιδες είναι και γενικά όλο το πακέτο που έχεις) θα δει τους χώρους του σπιτιου, τμ, απώλειες, και όλα τα άλλα που βλέπουμε πριν βγάλουμε μελέτη για θερμιδες και σωματα και θα σου πει τι να βάλεις

εχω το ενεργειακο πιστοποιητικο,πολυ προσφατο,εξυπηρετει καπου αυτο η ειναι για τα ματια του κοσμου?

30 minutes ago, troi.g said:

Αυτόνομη θέρμανση έχεις , είσαι σε πολυκατοικία ? ή έχεις αποκλειστικά δικό σου λέβητα?

εχω δικο μου λεβητα μεσα στο διαμερισμα.συγνωμη αν το εθεσα λαθος σε προηγουμενο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα , και οι υδραυλικοί βγάζουμε τις θερμίδες εμπειρικά, αλλά αν θες σωστή δουλειά πάρε μηχανολογο-μηχανικο.

Εν τω μεταξύ γιατί θέλεις να αλλάξεις τα σώματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, kostakiss είπε

εχω το ενεργειακο πιστοποιητικο,πολυ προσφατο,εξυπηρετει καπου αυτο η ειναι για τα ματια του κοσμου?

εχω δικο μου λεβητα μεσα στο διαμερισμα.συγνωμη αν το εθεσα λαθος σε προηγουμενο ποστ.

Το ενεργειακό πιστοποιητικό δεν βοηθάει κάπου γ αυτό που θέλεις . Πρέπει να έρθει άνθρωπος από εκεί να δει τον χώρο ή έστω αν δεν θέλεις να έρθει, να του δώσεις κάτοψη, με πλήρης διαστάσεις του σπιτιου κτλπ. (εγώ τα αποφεύγω αυτά βέβαια, θέλω να πηγαίνω να βλέπω τον χώρο ώστε να προτείνω και ιδέες στον πελάτη, να του πω αν θέλει να βάλει κάπου αλλού το σώμα, τι διάσταση να βάλει, και πολλά ακόμα που μπορείς να πεις-κάνεις από κοντά) 

θέλεις να αλλάξεις τα σώματα επειδή πχ έχεις τα κλασικά και θέλεις να βάλεις πάνελ; Γ αυτό να φανταστώ; 

Όπως σου είπε και ο troi.g τα κάνει και ο υδραυλικός αυτά, αλλά αν θέλεις και μια μελέτη, πάρε μηχανολογο όπως σου είπα πολλά ποστ πριν. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kostakiss είπε

θελω να αντικαταστησω ολα τα καλοριφερ της κατοικιας,

εκτος απο τον υδραυλικο, υπαρχει καποια υπηρεσια πιο εξειδικευμενη που μπορει να μου υπολογισει τις θερμιδες των σωματων που πρεπει να αγορασω ετσι ωστε να εχω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα συμφωνα με τον λεβητα που υπαρχει?

1 . τι τύπο σωμάτων έχεις τώρα και τι τύπο θέλεις να βάλεις 2. τι προβλήματα είχες μέχρι τώρα από απόδοση - λειτουργία κλπ  3. για μια απλή ενημέρωση δες   εδώ   Βέβαια μια  μελέτη είναι πάντα χρήσιμη Στο ενεργειακό που αναφέρθηκες το επινοησαν για να έχουν μεροκάματο  κάποιοι  Πιθανόν και να έχεις μελέτη όταν μπήκε η αρχική εγκατάσταση (εκτός κι αν την έκανε ο μπάρμπα μητσος χωρίς να σημαίνει κάτι γιατί και εγώ την δίκη μου μόνος μου την έκανα  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

1 . τι τύπο σωμάτων έχεις τώρα και τι τύπο θέλεις να βάλεις 2. τι προβλήματα είχες μέχρι τώρα από απόδοση - λειτουργία κλπ  3. για μια απλή ενημέρωση δες   εδώ   Βέβαια μια  μελέτη είναι πάντα χρήσιμη Στο ενεργειακό που αναφέρθηκες το επινοησαν για να έχουν μεροκάματο  κάποιοι  Πιθανόν και να έχεις μελέτη όταν μπήκε η αρχική εγκατάσταση (εκτός κι αν την έκανε ο μπάρμπα μητσος χωρίς να σημαίνει κάτι γιατί και εγώ την δίκη μου μόνος μου την έκανα  )

Το ενεργειακό πιστοποιητικό ΔΕΝ το επινόησαν για να βγάλουν χρήματα κάποιο. Το ότι κατάντησε στην Ελλάδα να είναι ένα χαρτί που μπορεί να πάρει κάποιος με 50€ είναι άλλη υπόθεση.

Θεωρητικά σε σπίτια που κατασκευάστηκαν την τελευταία τριανταετία υπάρχει υποχρεωτικά μελέτη. Το αν ο εγκαταστάτης ακολούθησε την μελέτη ή όχι είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

οκκκκ.φανταζομαι ενας ειδικος δε θα μου προτεινει υπερδιαστασιολογηση,σωστα??

Σε όλες τις κατασκευές κάθε τύπου Πάντα υπάρχει συντελεστής ασφαλείας όποτε υπάρχει και στους λέβητες. Η λογική όμως χρειάζομαι εμπειρικά 25000 ας βάλω 35000 να είμαι άνετα είναι τελείως λάθος. Θα στα βγάλει σωστα ωστόσο ο μηχανικός...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, acomaedo είπε

Το ενεργειακό πιστοποιητικό ΔΕΝ το επινόησαν για να βγάλουν χρήματα κάποιο. Το ότι κατάντησε στην Ελλάδα να είναι ένα χαρτί που μπορεί να πάρει κάποιος με 50€ είναι άλλη υπόθεση.

Θεωρητικά σε σπίτια που κατασκευάστηκαν την τελευταία τριανταετία υπάρχει υποχρεωτικά μελέτη. Το αν ο εγκαταστάτης ακολούθησε την μελέτη ή όχι είναι άλλο θέμα.

τι αλλάζει στην πραγματικοτητα μια οικοδομή αυτή καθ αυτή με η χωρίς πιστοποιητικο Δηλ Ο λέβητας της πολυκατοικιας είναι αυτός που είναι Ο ηλιακός είναι αυτός που είναι Τα κουφώματα είναι αυτά που είναι κλπ -κλπ-κλπ Πες μου έναν ενεργιακο που να έλεγξε - τσέκαρε  θερμοπερατοτητα να του βγάλω το καπέλο και να τον κεράσω και μια μπύρα μετά τον κορονογιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

τι αλλάζει στην πραγματικοτητα μια οικοδομή αυτή καθ αυτή με η χωρίς πιστοποιητικο Δηλ Ο λέβητας της πολυκατοικιας είναι αυτός που είναι Ο ηλιακός είναι αυτός που είναι Τα κουφώματα είναι αυτά που είναι κλπ -κλπ-κλπ Πες μου έναν ενεργιακο που να έλεγξε - τσέκαρε  θερμοπερατοτητα να του βγάλω το καπέλο και να τον κεράσω και μια μπύρα μετά τον κορονογιο

Έχω εγώ έναν...! 😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hp8 είπε

Αν και είμαι σίγουρος οτι δεν υπάρχει Την μπύρα την κερνάω όποτε μας αμολήσουν 

3.5-4 ώρες στο οίκημα με εργαλεία (θερμικεσ Κλπ) για πιστοποιητικό δε το είχα ξαναδεί από κανεναν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, hp8 είπε

τι αλλάζει στην πραγματικοτητα μια οικοδομή αυτή καθ αυτή με η χωρίς πιστοποιητικο Δηλ Ο λέβητας της πολυκατοικιας είναι αυτός που είναι Ο ηλιακός είναι αυτός που είναι Τα κουφώματα είναι αυτά που είναι κλπ -κλπ-κλπ Πες μου έναν ενεργιακο που να έλεγξε - τσέκαρε  θερμοπερατοτητα να του βγάλω το καπέλο και να τον κεράσω και μια μπύρα μετά τον κορονογιο

Για αυτό λέω ότι είναι άλλη η λογική του πιστοποιητικού και άλλο του που κατέληξε με τον  τρόπο που εφαρμόσθηκε στη χώρα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...