Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, troi.g είπε

Οταν εφτιαξαν την ενδοδαπεδια , εκαναν ξηρανση στο δαπεδο? δηλαδη ειχαν την θερμανση να δουλευει για καποιες μερες πριν βαλεις τα ξυλα?

ναι ναι, κανονικότατα, θυμάμαι ότι το διαμέρισμα είχε φτάσει να είναι σαούνα για την ξήρανση. Όλο έγινε σταδιακά και έφτασε σε ένα πικ και μετά το έριξαν σιγά σιγά, όπως πιστεύω έπρεπε να γίνει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, troi.g είπε

Εάν απλά ξεκόλλησαν, χωρίς να σπάσουν, να τα σημαδέψεις ποιο πάει που , και ξανακολλησε τα , με σιλικόνη διάφανη. Στο λέω αυτό, διότι αν βάλεις κόλλα πλακιδίων θα στα πετάξει έξω μισό πόντο, εκτός εάν αφαιρέσεις την παλιά κόλλα. Αν και φαντάζομαι ότι για να ξεκολλήσουν, είναι κολλημένα με τσιμέντο.

Ναι,με τσιμέντο είχαν κολληθεί. Σκεφτόμουν και πολυουρεθάνη που έχω αλλά και αυτή φουσκώνει.

19 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Θα πάρεις κόλλα τύπου c2te s1, όπως durostick gold, isomat k22 κλπ με μια αναζήτηση στο νετ θα βρεις στα περισσότερα χρωματοπωλεια όπως και αρμούς την απόχρωση όμως δες στα site των κατασκευαστων κωδικούς και τα συναφή. Το ζήτημα είναι να βρεις και μάστορα για τη δουλειά να την κάνει σωστά 

Επειδή το σπίτι είναι παλιό,δεν μπορώ να βρω κωδικούς για τους αρμούς. Οπότε θα το πάω με το μάτι και άμα είναι παραγγέλνω ξανά. Δε νομίζω να αξίζει μάστορας για 6 πλακάκια μικρά και ειδικά αυτή την περίοδο. Θα το προσπαθήσω ένα πλακάκι την ημέρα ξεκινώντας από επάνω και σιγά σιγά πιάνουν τα χέρια μου θα το φτιάξω. Αυτές οι κόλλες διογκώνονται;

Και κάτι ακόμα πάλι για την κουζίνα. Θέλω να αφαιρέσω το κάλυμμα που πάει στη γωνία κατά μήκος του πάγκου επειδή έχει μαυρίσει σε σημεία. Υπάρχει τρόπος να καλύψω το κενό με κάποιο υλικό εκτός σιλικόνης που να φαίνεται ωραίο αισθητικά και να μην βάλω ξανά άλλο καινούργιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Cosmonaut21 είπε

Ναι,με τσιμέντο είχαν κολληθεί. Σκεφτόμουν και πολυουρεθάνη που έχω αλλά και αυτή φουσκώνει.

Επειδή το σπίτι είναι παλιό,δεν μπορώ να βρω κωδικούς για τους αρμούς. Οπότε θα το πάω με το μάτι και άμα είναι παραγγέλνω ξανά. Δε νομίζω να αξίζει μάστορας για 6 πλακάκια μικρά και ειδικά αυτή την περίοδο. Θα το προσπαθήσω ένα πλακάκι την ημέρα ξεκινώντας από επάνω και σιγά σιγά πιάνουν τα χέρια μου θα το φτιάξω. Αυτές οι κόλλες διογκώνονται;

Και κάτι ακόμα πάλι για την κουζίνα. Θέλω να αφαιρέσω το κάλυμμα που πάει στη γωνία κατά μήκος του πάγκου επειδή έχει μαυρίσει σε σημεία. Υπάρχει τρόπος να καλύψω το κενό με κάποιο υλικό εκτός σιλικόνης που να φαίνεται ωραίο αισθητικά και να μην βάλω ξανά άλλο καινούργιο; 

Μόνο με σιλικόνη μπορεις να τα κολλήσεις , χωρίς να βγουν πιο έξω. 

5 ώρες πριν, ipnotistis είπε

ναι ναι, κανονικότατα, θυμάμαι ότι το διαμέρισμα είχε φτάσει να είναι σαούνα για την ξήρανση. Όλο έγινε σταδιακά και έφτασε σε ένα πικ και μετά το έριξαν σιγά σιγά, όπως πιστεύω έπρεπε να γίνει κανονικά.

Έχουν περάσει χρόνια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Έχουν περάσει χρόνια?

Η ξήρανση έγινε πριν την ολοκλήρωση της κατασκευής του διαμερίσματος, το 2010.

2 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Και κάτι ακόμα πάλι για την κουζίνα. Θέλω να αφαιρέσω το κάλυμμα που πάει στη γωνία κατά μήκος του πάγκου επειδή έχει μαυρίσει σε σημεία. Υπάρχει τρόπος να καλύψω το κενό με κάποιο υλικό εκτός σιλικόνης που να φαίνεται ωραίο αισθητικά και να μην βάλω ξανά άλλο καινούργιο; 

Όπως είπε και ο φίλος troi.g πιο πάνω, καλύπτεις το κενό με σιλικόνη. Είχα κάνει παρόμοια επέμβαση στης πεθεράς το σπίτι και με ειδική σιλικόνη με χρώμα από γνωστό μαγαζί είχε πολύ καλό αποτέλεσμα και οπτικά. Προχώρα άφοβα, μόνο πρόσεξε να μην βραχεί για κάμποσες ώρες (γράφει στην συσκευασία, σε αμφιβολία ρώτα τον πωλητή), και να έχεις καλύψει επαρκώς τα κενά. Ότι περισσεύει, το "κόβεις" με το δάχτυλο ή κάποια σπάτουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ipnotistis είπε

Η ξήρανση έγινε πριν την ολοκλήρωση της κατασκευής του διαμερίσματος, το 2010.

Έλεγα ότι εάν ήταν πρόσφατα να φωναζες τον άνθρωπο που σου έβαλε τα δάπεδα. Το πιο πιθανό για μένα , είναι να ήταν "φρέσκο" το ξύλο και γι αυτό να βλέπεις τέτοιες ανωμαλίες. Προφανώς πρέπει να έρθει τεχνικός να τα δει από κοντά για να σου πει τη γνώμη του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Ναι,με τσιμέντο είχαν κολληθεί. Σκεφτόμουν και πολυουρεθάνη που έχω αλλά και αυτή φουσκώνει.

Επειδή το σπίτι είναι παλιό,δεν μπορώ να βρω κωδικούς για τους αρμούς. Οπότε θα το πάω με το μάτι και άμα είναι παραγγέλνω ξανά. Δε νομίζω να αξίζει μάστορας για 6 πλακάκια μικρά και ειδικά αυτή την περίοδο. Θα το προσπαθήσω ένα πλακάκι την ημέρα ξεκινώντας από επάνω και σιγά σιγά πιάνουν τα χέρια μου θα το φτιάξω. Αυτές οι κόλλες διογκώνονται;

Και κάτι ακόμα πάλι για την κουζίνα. Θέλω να αφαιρέσω το κάλυμμα που πάει στη γωνία κατά μήκος του πάγκου επειδή έχει μαυρίσει σε σημεία. Υπάρχει τρόπος να καλύψω το κενό με κάποιο υλικό εκτός σιλικόνης που να φαίνεται ωραίο αισθητικά και να μην βάλω ξανά άλλο καινούργιο; 

Την τελευταία εργασία θα ήταν καλύτερο με μια φωτο. Οι κόλλες δεν διογκωνονται αλλά πρέπει να ξέρεις να τη δουλεύεις και να τη χτενιζεις που λεμε. Και όταν τη βάζεις θέλει και χτύπημα με ματσόλα να ξεράσει την περίσσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχει ασχοληθεί κανένας με το φρεσκάρισμα ξύλινων επίπλων που έχουμε σε μπαλκόνια κ κήπους για να μου πει την διαδικασία αναλυτικά? Τι γυαλόχαρτο να χρησιμοποιήσω αν θελει πλυσιμο πριν ή μετά, τι λαδάκι να βάλω κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτο γυαλοχαρτο,ισα ισα να βγαλεις ΑΝ εχει μεινει παλιο λαδι, εγω τα εκανα πριν 3 μερες, ειχα να τα κανω 5-6 χρονια αρα ηταν σχεδον γυμνο το ξυλο. Σκουπισμα με πανακι να μην μεινει κατι απο το τριψιμο και μετα 1 χερι teak oil και εισαι οκ. Αν τα βλεπει ηλιο ολη μερα περασε τα 2 χερια, καλη επιτυχια ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη γευση απο το χειροποίητο βαλιτσακι που ειχα πει ότι ηθελα να κανω για ένα ρουτερ που ειχα πάρει πριν καιρο και ηρθε απλα σε μια κουτα με ολα του τα εξαρτηματα/παρελκόμενα.. 

 

Και επειδη υπάρχει χρονος και διάθεση, εχω μαγνητοσκοπησει σχεδον ολο το how to και λεω να κάνω και ενα  βιντεο με ολη την διαδικασια, οχι οτι ηταν κατι τεχνικα δυσκολο κτλ, απλα ετσι για να το μοιραστώ και επειδη το ειχε ζητήσει και ο papoys1 😋

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Μια μικρη γευση απο το χειροποίητο βαλιτσακι που ειχα πει ότι ηθελα να κανω για ένα ρουτερ που ειχα πάρει πριν καιρο και ηρθε απλα σε μια κουτα με ολα του τα εξαρτηματα/παρελκόμενα.. 

Και επειδη υπάρχει χρονος και διάθεση, εχω μαγνητοσκοπησει σχεδον ολο το how to και λεω να κάνω και ενα  βιντεο με ολη την διαδικασια, οχι οτι ηταν κατι τεχνικα δυσκολο κτλ, απλα ετσι για να το μοιραστώ και επειδη το ειχε ζητήσει και ο papoys1 😋

Άντε να παίρνω ιδέες γιατί αυτό τον καιρό είμαι αργόσχολος και τόχω ρίξει στις επισκευές αλυσοπρίονων και στα φυτώρια  τελευταία.😊

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκούπισμα οπωσδήποτε πριν. Αν δεν έχει φθορές το ξύλο (πχ. να πετάνε κοπίδια εδώ κι εκεί) ,δεν χρειάζεται και καν τρίψιμο γιατί θα γίνουν γραμμές που πιθανόν να φαίνονται μετά. Ξύσιμο στα σημεία που έχουν φθορές μόνο. Αν λείπουν και μεγάλα κομμάτια μπορείς να βάλεις και ξυλόστοκο στα σημεία αλλά να το αφήσεις 24 ώρες να δέσει και είσαι μάγκας.

Teak oil όλα ίδια είναι, πάρε το πιο φτηνό και πέρνα 2 χέρια με πινέλο και γάντια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βάψιμο κουζινας τι προτείνετε απο vivechrom;

  • NEOPAL SATINE ECO 
  • NEOPAL ULTRA RESIST 
  • SUPER NEOPAL 

Σκεφτομαι το ultra resist μιας και ο χωρος ειναι μεγάλος και δε νομιζω να εχω θεμα υγρασίας για να εβαζα kitchen and bath.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vision είπε

Σκούπισμα οπωσδήποτε πριν. Αν δεν έχει φθορές το ξύλο (πχ. να πετάνε κοπίδια εδώ κι εκεί) ,δεν χρειάζεται και καν τρίψιμο γιατί θα γίνουν γραμμές που πιθανόν να φαίνονται μετά. Ξύσιμο στα σημεία που έχουν φθορές μόνο. Αν λείπουν και μεγάλα κομμάτια μπορείς να βάλεις και ξυλόστοκο στα σημεία αλλά να το αφήσεις 24 ώρες να δέσει και είσαι μάγκας.

Teak oil όλα ίδια είναι, πάρε το πιο φτηνό και πέρνα 2 χέρια με πινέλο και γάντια.

 

56 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Γυαλοχαρτο, > 200, ισα ισα, οπως λεει και ο απο πανω μπορει να μην χρειαζεται καν περασμα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...