Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, dimol76 είπε

Ευχαριστώ...ναι κατακόρυφη γραμμή προς τα πάνω...οι συγκεκριμένες πρίζες δεν χρησιμοποιούνται συστηματικά.οταν μπήκα στο σπίτι νόμιζα ότι ήταν από αντικουνουπικα αλλά όταν έβαψα όλο το σπίτι εμφανίστηκαν ξανά...

Μπορει να ειναι απο υγρασία μεσα στον σωλήνα του καλωδίου της γραμμής. Βασικά θα βοηθούσε αν ξεβίδωνες μια και έβλεπες σε τι κατάσταση ειναι τα καλώδια απο πισω. ΠΡΟΣΟΧΉ στο ρεύμα!, κατέβασε τον γενικο πριν το κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, dimol76 είπε

Μάλιστα....κ τι μπορώ να κάνω μετά αν όντως υπάρχει υγρασία?

Θα πρεπει να βρεις απο που μπαινει.

Πχ παλια σε εναν φιλο μου του εβαινε υγρασια απο μια πριζα. Μετα απο ελεγχο ανακαλυψαμε οτι σε ενα κουτι διακλάδωσης υπηρχε μια γραμμη που εβαινε σε ενα εξωτερικό φως στην βεραντα. Κατα εναν περίεργο τροπο οταν εβρεχε το νερο πέρναγε λιγο στην γραμμή και απο εκει και περα εφερνε υγρασία στο κουτι διακλάδωσης και κατέληγε στην πριζα. Οχι τοσο πολυ ομως ωστε να του κάνει βραχυκύκλωμα η να του ρίχνει το ρελε διαρροής.

Ξεκινα και ανοιξε την πριζα να δεις τι γινεται μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2020 στις 5:28 ΜΜ, ipnotistis είπε

Γεια σας, όποιος ξέρει απο ενδοδαπέδια και ξύλινα δάπεδα, μια γνώμη θα ήθελα παρακαλώ...

Ρωτάω σχετικά με το ξύλινο δάπεδο που είναι ειδικό (;) για ενδοδαπέδια θέρμανση στο διαμέρισμά μου.
Παρατηρώ ότι σε διάφορα σημεία βλέπω φθορά του ξύλου, όχι τρομερή, αλλά δεν είναι το ίδιο με την αρχική κατάσταση, που ήταν λείο και όμορφο. Ειδικά σε 2 μπαλκονόπορτες έχει φθαρεί αρκετά. Μπορεί να φταίει και ο ήλιος με την ακτινοβολία UV (δεν είχε όμως προστασία;) αλλά εικάζω πως μπορεί να φταίει και ιδιαίτερα μια καθαρίστρια που είχαμε, η οποία χωρίς προφύλαξη έριχνε νερό στα μπαλκόνια... εννοείται ότι όταν το έμαθα, τα έπαιξα.

Σε άλλα σημεία, οι ενώσεις δεν είναι πια οι ίδιες, και ανοίγουν λιγάκι.. όχι υπερβολικά, αλλά όταν πλέον περπατάμε ξυπόλητοι πλέον (που λόγω κορωνοϊού αφήνουμε τα παπούτσια έξω) μέσα στο σπίτι, παρατηρώ ότι με τις κάλτσες καταλαβαίνω καλύτερα τις διαφορές λείου πατώματος (σε άλλα σημεία) και ενώσεων που φαίνονται και χωρίς την αίσθηση με την κάλτσα.

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το αν πρέπει επειγόντως να βρώ συντηρητή για να προλάβω μελλοντικές καταστάσεις, και αν γίνεται ο συντηρητής να κάνει το ξύλο παντού ή μπορεί να γίνει και δουλειά μόνο τοπικά;
Επειδή την κατασκευή δεν την έχω κάνει εγώ, δεν γνωρίζω τι ξύλο είναι ακριβώς, πάντως ξέρω ότι ήταν αρκετά ακριβό και αν θυμάμαι καλά έρχεται από Σουηδία και είναι ανοιχτό ξύλο με μακρουλές σανίδες 10χ160 εκατοστά.

Οταν εφτιαξαν την ενδοδαπεδια , εκαναν ξηρανση στο δαπεδο? δηλαδη ειχαν την θερμανση να δουλευει για καποιες μερες πριν βαλεις τα ξυλα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γωνιακά πλακάκια στην κουζίνα πάνω από τον πάγκο έχουν αρχίσει και ξεκολλάνε. Βασικά έχουν ξεκολλήσει και τα συγκρατεί η κόλλα των αρμών που και αυτή έχει αρχίσει και φεύγει δημιουργώντας κενά. Τί παραγγέλνω και από πού; (Δηλαδή την κόλλα για τον τοίχο και κυρίως τη σωστή αρμόκολλα που έχει χρώμα κεραμιδί.)
Ξέρω,δύσκολα τέτοιες ώρες.
Επιπλέον μου είπε γνωστός ότι υπάρχει ειδική κρέμα για κεραμικά πλακάκια μπάνιου. Τα δικά μας έχουν το παλιό ροζ χρώμα και πάνε κάμποσα χρόνια που λόγω λάθους στο αλφάδιασμα του πλυντηρίου είναι 2-3 που έχουνμια συνεχόμενη πολύ ψιλή επιφανειακή μαύρη γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cosmonaut21 είπε

Τα γωνιακά πλακάκια στην κουζίνα πάνω από τον πάγκο έχουν αρχίσει και ξεκολλάνε. Βασικά έχουν ξεκολλήσει και τα συγκρατεί η κόλλα των αρμών που και αυτή έχει αρχίσει και φεύγει δημιουργώντας κενά. Τί παραγγέλνω και από πού; (Δηλαδή την κόλλα για τον τοίχο και κυρίως τη σωστή αρμόκολλα που έχει χρώμα κεραμιδί.)
Ξέρω,δύσκολα τέτοιες ώρες.
Επιπλέον μου είπε γνωστός ότι υπάρχει ειδική κρέμα για κεραμικά πλακάκια μπάνιου. Τα δικά μας έχουν το παλιό ροζ χρώμα και πάνε κάμποσα χρόνια που λόγω λάθους στο αλφάδιασμα του πλυντηρίου είναι 2-3 που έχουνμια συνεχόμενη πολύ ψιλή επιφανειακή μαύρη γραμμή.

Θα πάρεις κόλλα τύπου c2te s1, όπως durostick gold, isomat k22 κλπ με μια αναζήτηση στο νετ θα βρεις στα περισσότερα χρωματοπωλεια όπως και αρμούς την απόχρωση όμως δες στα site των κατασκευαστων κωδικούς και τα συναφή. Το ζήτημα είναι να βρεις και μάστορα για τη δουλειά να την κάνει σωστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με υγρασίες

Ερωτηση 1 Για το hyperdesmo -T τι γνώμη έχετε; Σκεφτομουν μήπως είναι η λύση που ψάχνουμε για το μπαλκόνι των  απο πάνω που δημιουργεί τεράστιο στην κρεβατοκάμαρα. Οι απο πάνω, μετα απο χρόνια προβλημάτων κι αφου ευγενικά απειλησα με δικηγόρο, επένδυσαν το μπαλκόνι τους με πλακάκια, χωρίς μόνωση. Το πρόβλημα μειώθηκε αρκετά , αλλά δε λύθηκε εντελώς, υποπτεύομαι λόγω κακής αρμολόγησης. Οπότε σκέφτομουν αν η επάλειψη με το συγκεκριμένο υλικό, που είναι διαφανές, μαζί με τη διορθωση των αρμών, βοηθησει. Το μπαλκόνι τους είναι τελείως εκτεθειμένο, χωρίς τέντα ή οροφή.

Ερώτηση 2. Στο δικό μας μπαλκόνι, επειδή δημιουργούνταν υγρασία στον απο κάτω, χρησιμοποιήσαμε hyperdesmo λευκό και πραγματικά το πρόβλημα λυθηκε. Μπορούμε να το επενδύσουμε αργότερα με πλακάκια, ή θα έχει θέμα το υλικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Θέλω να τρυπήσω το πλακάκι στον τοίχο του μπάνιου για να βάλω ένα ούπα και να βιδώσω μία κρεμαστή κατασκευή με ράφια που έφτιαξα.

Τα περί τρυπήματος τα γνωρίζω, έχω τρυπήσει ξανά πλακάκι.

Αυτό που δεν ξέρω και δεν ξέρω και πώς να το επιβεβαιώσω, είναι αν έχει τίποτα πίσω από το πλακάκι/τοίχο στο σημείο που θέλω να τρυπήσω (καλώδιο ρεύματος, σωλήνα νερού κλπ).

Η τρύπα θα είναι σε ύψος 1.75 - 1.80 από το πάτωμα. Δεν υπάρχει πρίζα/διακόπτης στην κάθετη νοητή ευθεία που θέλω να τρυπήσω. Επίσης, από οτι ξέρω, οι σωλήνες  νερού περνάνε χαμηλά, άρα υποτίθεται οτι είμαι οκ να τρυπήσω εκεί.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι ένας ανιχνευτής μετάλλων/ρεύματος/βάθους, αυτό που βάζουμε στον τοίχο για να δούμε αν έχει τίποτα από πίσω, που έχω, μία βγάζει οτι δεν υπάρχει κάτι από πίσω, μία χτυπάει οτι υπάρχει κάτι μεταλλικό. Δεν μπορώ να καταλάβω αν πρέπει να βασιστώ στις ενδείξεις του ή όχι.

Ο ιδιοκτήτης δεν θυμάται να έχει κάτι στο σημείο αυτό, αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να έρθει για να επιβεβαιώσει.

Πώς μπορώ να ελέγξω διαφορετικά ώστε να είμαι σίγουρος οτι δεν θα τρυπήσω τίποτα από πίσω, εάν υπάρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ οτι Κατα 99,9% μπορείς να τρυπήσεις. Σωλήνα νερού εκεί ψηλά δεν παίζει. Δες μόνο μήπως περνάει απο εκει η γραμμή για το φως του μπανιου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Τα γωνιακά πλακάκια στην κουζίνα πάνω από τον πάγκο έχουν αρχίσει και ξεκολλάνε. Βασικά έχουν ξεκολλήσει και τα συγκρατεί η κόλλα των αρμών που και αυτή έχει αρχίσει και φεύγει δημιουργώντας κενά. Τί παραγγέλνω και από πού; (Δηλαδή την κόλλα για τον τοίχο και κυρίως τη σωστή αρμόκολλα που έχει χρώμα κεραμιδί.)
Ξέρω,δύσκολα τέτοιες ώρες.
Επιπλέον μου είπε γνωστός ότι υπάρχει ειδική κρέμα για κεραμικά πλακάκια μπάνιου. Τα δικά μας έχουν το παλιό ροζ χρώμα και πάνε κάμποσα χρόνια που λόγω λάθους στο αλφάδιασμα του πλυντηρίου είναι 2-3 που έχουνμια συνεχόμενη πολύ ψιλή επιφανειακή μαύρη γραμμή.

Εάν απλά ξεκόλλησαν, χωρίς να σπάσουν, να τα σημαδέψεις ποιο πάει που , και ξανακολλησε τα , με σιλικόνη διάφανη. Στο λέω αυτό, διότι αν βάλεις κόλλα πλακιδίων θα στα πετάξει έξω μισό πόντο, εκτός εάν αφαιρέσεις την παλιά κόλλα. Αν και φαντάζομαι ότι για να ξεκολλήσουν, είναι κολλημένα με τσιμέντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nullindex είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Θέλω να τρυπήσω το πλακάκι στον τοίχο του μπάνιου για να βάλω ένα ούπα και να βιδώσω μία κρεμαστή κατασκευή με ράφια που έφτιαξα.

Τα περί τρυπήματος τα γνωρίζω, έχω τρυπήσει ξανά πλακάκι.

Αυτό που δεν ξέρω και δεν ξέρω και πώς να το επιβεβαιώσω, είναι αν έχει τίποτα πίσω από το πλακάκι/τοίχο στο σημείο που θέλω να τρυπήσω (καλώδιο ρεύματος, σωλήνα νερού κλπ).

Η τρύπα θα είναι σε ύψος 1.75 - 1.80 από το πάτωμα. Δεν υπάρχει πρίζα/διακόπτης στην κάθετη νοητή ευθεία που θέλω να τρυπήσω. Επίσης, από οτι ξέρω, οι σωλήνες  νερού περνάνε χαμηλά, άρα υποτίθεται οτι είμαι οκ να τρυπήσω εκεί.

Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι ένας ανιχνευτής μετάλλων/ρεύματος/βάθους, αυτό που βάζουμε στον τοίχο για να δούμε αν έχει τίποτα από πίσω, που έχω, μία βγάζει οτι δεν υπάρχει κάτι από πίσω, μία χτυπάει οτι υπάρχει κάτι μεταλλικό. Δεν μπορώ να καταλάβω αν πρέπει να βασιστώ στις ενδείξεις του ή όχι.

Ο ιδιοκτήτης δεν θυμάται να έχει κάτι στο σημείο αυτό, αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να έρθει για να επιβεβαιώσει.

Πώς μπορώ να ελέγξω διαφορετικά ώστε να είμαι σίγουρος οτι δεν θα τρυπήσω τίποτα από πίσω, εάν υπάρχει?

Ανάλογα με το πόσο καλός είναι ο ανιχνευτής μετάλλου σου, ενδέχεται να πιάνει και κάποιον οπλισμό από κολώνα του σκελετού του σπιτιού που πιθανόν περνάει από πίσω, ή από σενάζ στον τοίχο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Salvadore187 είπε

Θεωρώ οτι Κατα 99,9% μπορείς να τρυπήσεις. Σωλήνα νερού εκεί ψηλά δεν παίζει. Δες μόνο μήπως περνάει απο εκει η γραμμή για το φως του μπανιου.

Η γραμμή για το φως του μπάνιου είναι πιο ψηλά, φαίνεται.

24 λεπτά πριν, chdeal είπε

Ανάλογα με το πόσο καλός είναι ο ανιχνευτής μετάλλου σου, ενδέχεται να πιάνει και κάποιον οπλισμό από κολώνα του σκελετού του σπιτιού που πιθανόν περνάει από πίσω, ή από σενάζ στον τοίχο.

Είναι αυτός του Lidl, πρόσφατα τον πήρα και πρώτη φορά τον χρησιμοποιώ. Όταν χτυπάει, αν τον μετακινήσω οριζόντια στην ίδια ευθεία, συνεχίζει να χτυπάει, σαν να δείχνει οτι όντως είναι κάποια μεταλλική ράβδος μέσα στον τοίχο. Βέβαια, αν ξανακάνω ανίχνευση στο ίδιο σημείο μετά από 1 λεπτό, μπορεί να μην χτυπήσει. Γι'αυτό μπήκα σε σκέψεις πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nullindex είπε

Είναι αυτός του Lidl, πρόσφατα τον πήρα και πρώτη φορά τον χρησιμοποιώ. Όταν χτυπάει, αν τον μετακινήσω οριζόντια στην ίδια ευθεία, συνεχίζει να χτυπάει, σαν να δείχνει οτι όντως είναι κάποια μεταλλική ράβδος μέσα στον τοίχο. Βέβαια, αν ξανακάνω ανίχνευση στο ίδιο σημείο μετά από 1 λεπτό, μπορεί να μην χτυπήσει. Γι'αυτό μπήκα σε σκέψεις πιο πολύ.

Δεν πρόκειται και για τα πιο αξιόπιστα όργανα.

Με αντίστοιχο Bosch που είχε φίλος τα ίδια είχαμε, ακόμα κι εκεί που σίγουρα υπήρχε γραμμή ρεύματος.

Καλύτερα να τρυπήσεις εκεί που θέλεις, αργά και πολύ προσεκτικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Δεν πρόκειται και για τα πιο αξιόπιστα όργανα.

Με αντίστοιχο Bosch που είχε φίλος τα ίδια είχαμε, ακόμα κι εκεί που σίγουρα υπήρχε γραμμή ρεύματος.

Καλύτερα να τρυπήσεις εκεί που θέλεις, αργά και πολύ προσεκτικά.

Ναι, αυτό θα κάνω εν τέλει. Ίσως πάω και λίγο πιο πάνω/κάτω από εκεί που μία χτυπάει, μία όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...