Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Αν ξαναπετάξουν κάτι άφησε τα μισή μέρα χωρίς τηλεόραση. Καλό θα τους κάνεις.

Αχαχαχαχα δεν καταλαβαίνουν τίποτα δυστυχώς. Αν δεν πετάξουν κάτι στην τηλεόραση θα αρχίζουν να κατεβάζουν κουρτίνες κτλ κτλ... Ευτυχώς άνοιξε ο καιρός να λες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/4/2020 στις 1:03 ΜΜ, Σελήνη είπε

Kαλησπέρα σας, αλλαξα ενα παλιο ξυλινο κουφωμα που ειχα στο υπνοδωματιο με παραθυρο αλουμινίου.Ωστοσο κατα την τοποθετηση εγινε μαλλον καποιο λαθος και στο αλλο δωματιο(σαλόνι) προεξεχουν οι βιδες. Είναι σοβαρό?Θα υπάρχει θέμα ως προς το αν θα ειναι σταθερο το παραθυρο, αν στο μελλον θα δημιουργηθει προβλημα?Θα πρεπει να το βγαλει και να το τοποθετησει ξανα απο την αρχη? Σας ευχαριστώ πολύ

Θα ήθελα να αναφέρω ότι προεξέχουν 2 βίδες (σε 2 σημεια) ωστοσο λογω μεγεθους φωτογραφιων δεν μπορω να τις ανεβασω.

IMG_20200408_115501 (600x800).jpg

Τον πλήρωσες ??

Ωραίος μάστορας σου κατέστρεψε το σαλόνι, εμένα αν μου το έκανε αυτό  θα τον έβαζα να μου το φτιάξει όπως ακριβώς ήταν, αν και με τον ίδιο κωδικό στο χρώμα και πάλι θα φαίνεται η ζημιά στο μερεμέτι! Ελεος..

Επεξ/σία από OneWaySystem
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό -μούχλα- βρίσκεται στην μετόπη του μπαλκονιού όχι μόνο σε εμένα αλλά και σε άλλα διαμερίσματα. 

Με ποιο τρόπο φεύγει? Για πείτε καμιά ιδέα στον άσχετο..

mouxla.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, όποιος ξέρει απο ενδοδαπέδια και ξύλινα δάπεδα, μια γνώμη θα ήθελα παρακαλώ...

Ρωτάω σχετικά με το ξύλινο δάπεδο που είναι ειδικό (;) για ενδοδαπέδια θέρμανση στο διαμέρισμά μου.
Παρατηρώ ότι σε διάφορα σημεία βλέπω φθορά του ξύλου, όχι τρομερή, αλλά δεν είναι το ίδιο με την αρχική κατάσταση, που ήταν λείο και όμορφο. Ειδικά σε 2 μπαλκονόπορτες έχει φθαρεί αρκετά. Μπορεί να φταίει και ο ήλιος με την ακτινοβολία UV (δεν είχε όμως προστασία;) αλλά εικάζω πως μπορεί να φταίει και ιδιαίτερα μια καθαρίστρια που είχαμε, η οποία χωρίς προφύλαξη έριχνε νερό στα μπαλκόνια... εννοείται ότι όταν το έμαθα, τα έπαιξα.

Σε άλλα σημεία, οι ενώσεις δεν είναι πια οι ίδιες, και ανοίγουν λιγάκι.. όχι υπερβολικά, αλλά όταν πλέον περπατάμε ξυπόλητοι πλέον (που λόγω κορωνοϊού αφήνουμε τα παπούτσια έξω) μέσα στο σπίτι, παρατηρώ ότι με τις κάλτσες καταλαβαίνω καλύτερα τις διαφορές λείου πατώματος (σε άλλα σημεία) και ενώσεων που φαίνονται και χωρίς την αίσθηση με την κάλτσα.

Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το αν πρέπει επειγόντως να βρώ συντηρητή για να προλάβω μελλοντικές καταστάσεις, και αν γίνεται ο συντηρητής να κάνει το ξύλο παντού ή μπορεί να γίνει και δουλειά μόνο τοπικά;
Επειδή την κατασκευή δεν την έχω κάνει εγώ, δεν γνωρίζω τι ξύλο είναι ακριβώς, πάντως ξέρω ότι ήταν αρκετά ακριβό και αν θυμάμαι καλά έρχεται από Σουηδία και είναι ανοιχτό ξύλο με μακρουλές σανίδες 10χ160 εκατοστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lousy Offcomer είπε

Αυτό -μούχλα- βρίσκεται στην μετόπη του μπαλκονιού όχι μόνο σε εμένα αλλά και σε άλλα διαμερίσματα. 

Με ποιο τρόπο φεύγει? Για πείτε καμιά ιδέα στον άσχετο..

mouxla.jpg

Επειδη απο οτι βλεπω εχει ξεφλουδίσει, καλο τρίψιμο και πέρασμα με ακρυλικό αστάρι και έπειτα βάψιμο με ακρυλικό πλαστικό χρώμα, αν θες για πιο μεγάλη μακροζωία τοτε βαψιμο με ελαστομερες καθετων επιφανειών. Αν δεν θες να μπεις σε ολο αυτον τον κοπο, κανε τοτε ένα γρήγορο τρίψιμο να φυγει η πρασσιναδα και οι βρωμια και μετα βαψε το με ακρυλικό χρώμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, thanasisxask είπε

Το θέμα είναι αν θολώνει το πλεξιγκλας. Ούτως ή άλλως βγαίνει σε διάφορα πάχη οπότε θα διαλέξω να είναι λίγο χοντρό για να μην φλεξαρει. Αν θολώνει πάντως (αν ξέρει κάποιος να μας πει) θα βάλω securit. Γιατί σου φαίνεται παλαβό; έχεις παιδιά; 

Έχω παιδιά , και λέω ότι μου φαίνεται λίγο παλαβό , διότι δεν το έχω δει πουθενά. Λογικά το πλέξιγκλας με το καιρο μάλλον  θα θολώσει, βέβαια δεν το γνωρίζω ώστε να σου πω σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! 

Όπως βλέπετε στη φωτογραφία έσπασε το γρανάζι στο μίξερ.  Προσπάθησα να βρω από αντιπροσωπεία αλλά τίποτα.  Έχει κανείς καμιά ιδέα που μπορεί να βρω;  είναι κρίμα να πεταχτεί για ένα γρανάζι... Κάνει και 100+ το μίξερ. 

IMG_20200411_210630.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα το μεταλλικό γρανάζι μου φαίνεται ότι έσπασε. Πρέπει να απευθυνθείς σε μηχανουργείο με το αντίστοιχο κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

18 ώρες πριν, Lousy Offcomer είπε

Αυτό -μούχλα- βρίσκεται στην μετόπη του μπαλκονιού όχι μόνο σε εμένα αλλά και σε άλλα διαμερίσματα. 

Με ποιο τρόπο φεύγει? Για πείτε καμιά ιδέα στον άσχετο..

mouxla.jpg

Περνα και καμια σιλικονη η κατι πολυουρεθανικο αφου καθαρισεις ΚΑΛΑ εκει που ενωνονται τα μαρμαρα μεταξυ τους αλλα και οπου μπορεις γενικα σε ενωσεις πχ με σιδερο. Μαλλον τραβαει απο εκει νερο και ποτιζει και σου κανει αυτο. Επισης οτι σου ειπαν οι αλλοι για βαψιμο κτλ

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Είναι μεταλλικό αυτό που έσπασε ή έτσι φαίνεται στην φωτογραφία?

 Ναι καλά βλέπεις,  μεταλλικό είναι. 

8 ώρες πριν, Dark_son20 είπε

Πες μάρκα και μοντέλο...

Izzy topechef 600 

Στην αντιπροσωπεία ως μοντέλο ήθελαν το YDSM-002

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, nogoso είπε

Καλησπέρα! 

Όπως βλέπετε στη φωτογραφία έσπασε το γρανάζι στο μίξερ.  Προσπάθησα να βρω από αντιπροσωπεία αλλά τίποτα.  Έχει κανείς καμιά ιδέα που μπορεί να βρω;  είναι κρίμα να πεταχτεί για ένα γρανάζι... Κάνει και 100+ το μίξερ. 

IMG_20200411_210630.jpg

Τόρνο είπε κάποιος μου ήρθε πριν λίγο ειδοποίηση στο youtube και κοίταζα το νέο βίντεο του μάστορα.Ωραίος τρελός λέμε.

Παλαιότερα είχε ανεβάσει και κάτι παρόμοιο με τη δική σου ζημιά..

https://www.youtube.com/watch?v=LUq33MvxqHI

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...