Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Είναι εξοργιστικά ανεξήγητο που σχεδόν καμία τοστέρα δεν έχει διακόπτη και αναγκάζεσαι να βγάζεις πρίζες ή να χώνεσαι εκεί που καταλήγουν τα καλώδια για να την βρεις.

Είναι πιθανόν να είναι απόρροια κάποιας οδηγίας ή πρακτικής ασφαλείας

όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον είναι ένας διακόπτης πάνω σε ένα πάγκο εργασίας στην ουσία (παγκος κουζίνας) που αν πατηθεί κατα λάθος μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα (ενώ είναι σχετικά δύσκολο να βάλεις κατα λάθος μια πρίζα). Αν σχεδιάζα πχ μια τοστιέρα με on-off διακοπτη θα τον έκανα τύπου ασφαλείας (με τζαμάκι που ανοίγεις και πατάς πχ) που δεν είναι πλέον και ότι πιο ευχρηστο

και τα σίδερα δεν έχουν πχ . ακόμα και αν είχες πάντα το σίδερο στην ίδια θέση (δεν ανοιγες/έκλεινες πχ σιδερώστρα) θα το άφηνες πάντα στη πρίζα με το νου σου στο διακόπτη;

 

https://ux.stackexchange.com/questions/34443/why-dont-sandwich-toasters-have-an-on-off-switch

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Συνήθως οι τοστιέρες έχουν περιστρεφόμενο διακόπτη ο οποίος αριστερά κόβει το ρεύμα και όσο δεξιά πας ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία στις πλάκες.Εσάς δεν έχει ούτε τέτοιο διακόπτη;;;;;

Θηλειά κρεμάσματος πλαστική.😊 

Άντε όμως να τη βρεις.Βγάλε μία φωτογραφία και θα την αναζητήσεις σε καταστήματος ειδών επιπλοποιίας. Στη γειτονιά μου έχει ένα που βρίσκω τα πάντα αλλά δεν ξέρω που μένεις. Ψάξε στο γκούγκλη και κάπου θα πετύχεις στην περιοχή σου.

Ευχαριστω για τον μπούσουλα @papous1, θα κινηθώ αναλόγως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, DrLo είπε

Είναι πιθανόν να είναι απόρροια κάποιας οδηγίας ή πρακτικής ασφαλείας

όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον είναι ένας διακόπτης πάνω σε ένα πάγκο εργασίας στην ουσία (παγκος κουζίνας) που αν πατηθεί κατα λάθος μπορεί να έχει καταστροφικά αποτελέσματα (ενώ είναι σχετικά δύσκολο να βάλεις κατα λάθος μια πρίζα). Αν σχεδιάζα πχ μια τοστιέρα με on-off διακοπτη θα τον έκανα τύπου ασφαλείας (με τζαμάκι που ανοίγεις και πατάς πχ) που δεν είναι πλέον και ότι πιο ευχρηστο

και τα σίδερα δεν έχουν πχ . ακόμα και αν είχες πάντα το σίδερο στην ίδια θέση (δεν ανοιγες/έκλεινες πχ σιδερώστρα) θα το άφηνες πάντα στη πρίζα με το νου σου στο διακόπτη;

https://ux.stackexchange.com/questions/34443/why-dont-sandwich-toasters-have-an-on-off-switch

Καλημερα, για λογούς ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ και κατα οδηγία δεν πρεπει να εχουν διακόπτη. Ο διακόπτης που λεει ο Παπους στις πιο μεγάλες δεν είναι απλός διακόπτης, ειναι και θερμοστάτης. Επισης υπαρχει και θερμοστατης ασφαλειας σε περιπτωση που κολλησει ο κυριος μηχανικος θερμοστατης. Αν η πριζα σου ειναι χωμένη κάπου πίσω μπορεις να φτιάξεις μια μικρη μπαλαντεζα με σουκο φις και να το βγαζεις απο εκει. Η να βαλεις ενα μικρο πολυμπριζο με διακοπτη.

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έλλειψη διακόπτη on/off στις φτηνές τοστιέρες είναι καθαρά για λόγους μείωσης κόστους.

Αν έχετε τοστιέρα τέτοιου τύπου καλό είναι να την βγάζετε απο την πρίζα όταν έχει ανάψει το πράσινο λαμπάκι, αλλιώς κάνει σπινθήρα και καρβουνιάζει με τον καιρό την πρίζα στον τοίχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fubar.gr είπε

Η έλλειψη διακόπτη on/off στις φτηνές τοστιέρες είναι καθαρά για λόγους μείωσης κόστους.

Αν έχετε τοστιέρα τέτοιου τύπου καλό είναι να την βγάζετε απο την πρίζα όταν έχει ανάψει το πράσινο λαμπάκι, αλλιώς κάνει σπινθήρα και καρβουνιάζει με τον καιρό την πρίζα στον τοίχο

Αυτό που λες δεν ισχύει είχα χρόνια μια Philips μικρή των 25 ευρω και είχε διακόπτη κανονικά. Δεν νομίζω ότι είναι θεμα φτηνού ακριβού.  Κάτι άλλο παίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα σας, αλλαξα ενα παλιο ξυλινο κουφωμα που ειχα στο υπνοδωματιο με παραθυρο αλουμινίου.Ωστοσο κατα την τοποθετηση εγινε μαλλον καποιο λαθος και στο αλλο δωματιο(σαλόνι) προεξεχουν οι βιδες. Είναι σοβαρό?Θα υπάρχει θέμα ως προς το αν θα ειναι σταθερο το παραθυρο, αν στο μελλον θα δημιουργηθει προβλημα?Θα πρεπει να το βγαλει και να το τοποθετησει ξανα απο την αρχη? Σας ευχαριστώ πολύ

Θα ήθελα να αναφέρω ότι προεξέχουν 2 βίδες (σε 2 σημεια) ωστοσο λογω μεγεθους φωτογραφιων δεν μπορω να τις ανεβασω.

IMG_20200408_115501 (600x800).jpg

Επεξ/σία από Σελήνη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Σελήνη είπε

Kαλησπέρα σας, αλλαξα ενα παλιο ξυλινο κουφωμα που ειχα στο υπνοδωματιο με παραθυρο αλουμινίου.Ωστοσο κατα την τοποθετηση εγινε μαλλον καποιο λαθος και στο αλλο δωματιο(σαλόνι) προεξεχουν οι βιδες. Είναι σοβαρό?Θα υπάρχει θέμα ως προς το αν θα ειναι σταθερο το παραθυρο, αν στο μελλον θα δημιουργηθει προβλημα?Θα πρεπει να το βγαλει και να το τοποθετησει ξανα απο την αρχη? Σας ευχαριστώ πολύ

IMG_20200408_115501 (600x800).jpg

To παράκανε με τα τεράστια στριφόνια ο μάστορας. Μόνο ένα προεξέχει ή όλα; Φαίνεται να έφυγε στραβά αυτό... από θέμα σταθερότητας δε νομίζω οτι έχεις θέμα αλλά φέρτον να το διορθώσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

To παράκανε με τα τεράστια στριφόνια ο μάστορας. Μόνο ένα προεξέχει ή όλα; Φαίνεται να έφυγε στραβά αυτό... από θέμα σταθερότητας δε νομίζω οτι έχεις θέμα αλλά φέρτον να το διορθώσει 

2 βιδες προεξεχουν

η μια στην φωτο ειναι πιο διακριτικη γιατι κινειται κατα μηκος του τοιχου

η δευτερη ειναι σχεδον ολη εξω

Να το διορθώσει, δηλαδη τι να κάνει? Να το βγαλει και να το βαλει απο την αρχη?τι προτεινετε ακριβως?

Επεξ/σία από Σελήνη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Σελήνη είπε

2 βιδες προεξεχουν

η μια στην φωτο ειναι πιο διακριτικη γιατι κινειται κατα μηκος του τοιχου

η δευτερη ειναι σχεδον ολη εξω

Να το διορθώσει, δηλαδη τι να κάνει? Να το βγαλει και να το βαλει απο την αρχη?τι προτεινετε ακριβως?

Να βάλει αυτές τις δυο βίδες προς άλλη κατεύθυνση ώστε να μη προεξέχουν Ή να τις βγάλει κ να βάλει μικρότερες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι αδαής  συγχωρεστε με για τις ερωτησεις.

Για να βγάλει τις βιδες και να τοποθετησει μικροτερες πρεπει να βγαλει την κασα και να την ξανατοποθετησει η μπορει να γινει χωρις να πειραξει καθολου το παραθυρο?

Ρωταω για να ξερω ακριβως τι να του ζητησω και να εχω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα γιατι επροκειτο για ενα αρκετα ακριβο παραθυρο το οποιο θα ηθελα να διατηρηθει οσο το δυνατον περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fubar.gr είπε

Η έλλειψη διακόπτη on/off στις φτηνές τοστιέρες είναι καθαρά για λόγους μείωσης κόστους.

Αν έχετε τοστιέρα τέτοιου τύπου καλό είναι να την βγάζετε απο την πρίζα όταν έχει ανάψει το πράσινο λαμπάκι, αλλιώς κάνει σπινθήρα και καρβουνιάζει με τον καιρό την πρίζα στον τοίχο

Εμένα ούτε πράσινο λαμπάκι έχει!

Ακούω το "τσαφ" και καταλαβαίνω ότι έσβησε-άναψε.

17 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν ξέρω πόσο τη χρησιμοποιείς αλλά εάν κάνεις συχνά τοστ όπως εμείς πάρε μία καλή τοστιέρα με περιστρεφόμενο διακόπτη που βάζεις εσύ όση θερμοκρασία θέλεις.

Έχω την ακριβή silver crest από το lidl (50 ή 60 δεν θυμάμαι) φτιάχνει τέλειο τραγανό τοστ και το ευχαριστιέμαι. Ανοίγει και γίνεται ψηστιέρα αν το θέλεις.

Είσαι σπάταλος! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Είναι εξοργιστικά ανεξήγητο που σχεδόν καμία τοστέρα δεν έχει διακόπτη και αναγκάζεσαι να βγάζεις πρίζες ή να χώνεσαι εκεί που καταλήγουν τα καλώδια για να την βρεις.

ότι πληρώνεις παίρνεις Βλέπουμε το τυρί της τιμής και όχι τη φάκα γενικότερα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Σελήνη είπε

Ρωταω για να ξερω ακριβως τι να του ζητησω και να εχω το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα γιατι επροκειτο για ενα αρκετα ακριβο παραθυρο το οποιο θα ηθελα να διατηρηθει οσο το δυνατον περισσοτερο.

Εσείς θα του πείτε τι συμβαίνει και τι βλέπετε κι εκείνος θα το διορθώσει όπως πρέπει.

Αν είναι σωστός στη δουλειά του, εννοείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...