Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Εγώ όχι,βρίσκω εύκολα υλικά για τα πάντα, να φανταστώ το λες στο άλλο μέλος έτσι; 

😋😋

Δοκίμασε σε μεγάλα καταστήματα, κεντρικά. 

Εκεί θα βρεις σίγουρα ανοιχτά. 

Μην παίρνεις συνοικιακά της γειτονιά, αυτά είναι τελείως κλειστά. 

Ειχες δικιο, οντως και το συνοικιακο τελικα απαντησε στο τηλεφωνο. Απλα ειχε αλλαξει το ωραριο μεχρι τις 2.30 το μεσημερι... Not bad

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, panos4tw είπε

Ειχες δικιο, οντως και το συνοικιακο τελικα απαντησε στο τηλεφωνο. Απλα ειχε αλλαξει το ωραριο μεχρι τις 2.30 το μεσημερι... Not bad

Ε ναι, τα μικρά συνοικιακά είτε θα τα βρεις τελείως κλειστά, αν είναι ανοιχτά, και είσαι επαγγελματίας μια χαρά σου πουλάνε. 

Οι υπόλοιποι παιδιά θα πρέπει να κάνετε υπομονή να σας έρθουν σπίτι ότι θέλετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ο καθρέπτης-έπιπλο του μπάνιου των δικών μου έχει αυτά χωνευτά μέσα και στερεώνεται στον τοίχο. 

Έσπασαν όμως και δεν ξέρω πως λέγονται ακριβώς για να τα ψαξω. (έψαξα από Google lens αλλά βρήκα αποτελέσματα σε αλλες γλώσσες, που η μετάφραση δεν βοήθησε καθόλου). 

Ευχαριστώ. 

 

 

IMG_20200407_132039.jpg

IMG_20200407_132050.jpg

Επεξ/σία από billathens!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.  Εχω μια συσκευή (τοστιέρα για την ακρίβεια) η οποία όμως δεν έχει διακόπτη on off λειτουργεί με το που την βάλεις στην πρίζα. Θελω να βάλω έναν διακόπτη on off στο καλώδιο ώστε να μπορώ να την κλεινω και να μην την βγάζω συνεχώς από την πρίζα. Ποιον ενδιάμεσο διακόπτη προτείνεται.  Από ότι ξερω αυτό το καλώδιο ειναι τριπλό (φάση ουδέτερος γειωση) . Οι ενδιάμεσοι από ότι ξερω είναι διπλοί. . Έχετε καμία πρόταση; τι διακόπτη μπορω να βάλω? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Καλησπέρα.  Εχω μια συσκευή (τοστιέρα για την ακρίβεια) η οποία όμως δεν έχει διακόπτη on off λειτουργεί με το που την βάλεις στην πρίζα. Θελω να βάλω έναν διακόπτη on off στο καλώδιο ώστε να μπορώ να την κλεινω και να μην την βγάζω συνεχώς από την πρίζα. Ποιον ενδιάμεσο διακόπτη προτείνεται.  Από ότι ξερω αυτό το καλώδιο ειναι τριπλό (φάση ουδέτερος γειωση) . Οι ενδιάμεσοι από ότι ξερω είναι διπλοί. . Έχετε καμία πρόταση; τι διακόπτη μπορω να βάλω? 

Ευχαριστώ 

Γιατι δεν βαζεις κατι τετοιο; spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Καλησπέρα.  Εχω μια συσκευή (τοστιέρα για την ακρίβεια) η οποία όμως δεν έχει διακόπτη on off λειτουργεί με το που την βάλεις στην πρίζα. Θελω να βάλω έναν διακόπτη on off στο καλώδιο ώστε να μπορώ να την κλεινω και να μην την βγάζω συνεχώς από την πρίζα. Ποιον ενδιάμεσο διακόπτη προτείνεται.  Από ότι ξερω αυτό το καλώδιο ειναι τριπλό (φάση ουδέτερος γειωση) . Οι ενδιάμεσοι από ότι ξερω είναι διπλοί. . Έχετε καμία πρόταση; τι διακόπτη μπορω να βάλω? 

Ευχαριστώ 

Μη πειράξεις το καλώδιο κανε αυτό που είπε ο από κάτω σου και θα είσαι οκ. Και εγώ το ίδιο έχω κάνει με το βραστήρα (παρόλο που έχει διακόπτη θέλω να έχω ακόμα ένα επίπεδο ασφαλείας). 
 

Για την ιστορία και πιο πιο τεχνικά ο ενδιαμεσοσ Διακόπτης δεν είναι διπλός αλλά μόνος κατά κανόνα κοινώς κόβεις μόνο τη φάση, ενώ ακόμα και αυτό που σου προτείνουμε δεν κόβει και τα δυο όποτε καλό θα ήταν αν ξέρεις να βρεις τη φάση χωρίς να καείς ζωντανός να τον συνδέσεις ανάλογα στη μπριζα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αλλα αυτό πιάνει χώρο και δεύτερον θα μπει πάλι σε πολυμπριζο.

Θα ήθελα διακόπτη γιατί είναι πολύ πιο μαζεμένος αλλα και μπορω να τον προσαρμοσω όπου θέλω. Αν δεν βρω κάτι τότε η λύση θα είναι αυτή που μου προτείνετε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Bakxos είπε

Καλησπέρα.  Εχω μια συσκευή (τοστιέρα για την ακρίβεια) η οποία όμως δεν έχει διακόπτη on off λειτουργεί με το που την βάλεις στην πρίζα. Θελω να βάλω έναν διακόπτη on off στο καλώδιο ώστε να μπορώ να την κλεινω και να μην την βγάζω συνεχώς από την πρίζα. Ποιον ενδιάμεσο διακόπτη προτείνεται.  Από ότι ξερω αυτό το καλώδιο ειναι τριπλό (φάση ουδέτερος γειωση) . Οι ενδιάμεσοι από ότι ξερω είναι διπλοί. . Έχετε καμία πρόταση; τι διακόπτη μπορω να βάλω? 

Ευχαριστώ 

υπάρχουν τέτοιοι διακοπτες αλλά συνήθως είναι για μικρά καλώδια και φορτία (πχ κανένα λαμπατερ κομοδίνου και τετοια) πέρα από το αν κοβουν φάση/ουδέτερο ή μόνο φάση (συνήθως). 

Στη τελυταία περίπτωση βέβαια ιδανικό είναι να ξέρεις πως συνδέεται η πρίζα (ποιά είναι φάση ποιά ουδέτερος)

το κυριότερο είναι ότι ίσως δυσκολευτείς θα βρεις κάτι για τα watt μιας τοστιέρας. 

άν είχε δικιά της πρίζα η τοστιέρα θα σου πρότεινα αλλαγή σε πρίζα με δικό της διακόπτη όπως οι αγγλικές.

Αν όπως λες είναι σε πολυπριζο ίσως κάτι τέτοιο

sl8003-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%80%CF

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,μια ερώτηση όποιος γνωρίζει. Εξυσα τον τοίχο του μπάνιου και πέρασα ένα χέρι υδροχρωμα,μάλλον επρεπε να το σταρωσω πρωτα.η μια μεριά του τοίχου δεν κρατάει το χρώμα και σκάει.τι υπάρχει κάποιος να  με βοηθήσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εξοργιστικά ανεξήγητο που σχεδόν καμία τοστέρα δεν έχει διακόπτη και αναγκάζεσαι να βγάζεις πρίζες ή να χώνεσαι εκεί που καταλήγουν τα καλώδια για να την βρεις.

Εγώ στην δικιά μου έκοψα το καλώδιο στην μέση και έβαλα διακόπτη για πορτατίφ. Η τοστέρα είναι 500 βατ.

Υποτίθεται ότι αυτό δεν είναι σωστή λύση αλλά δεν έχω καταλάβει το γιατί. (Πέρα από το θέμα των βατ δλδ)

Η δικιά μου πάντως λειτουργεί μια χαρά τόσα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Constantinos36 είπε

Καλησπέρα παιδιά,μια ερώτηση όποιος γνωρίζει. Εξυσα τον τοίχο του μπάνιου και πέρασα ένα χέρι υδροχρωμα,μάλλον επρεπε να το σταρωσω πρωτα.η μια μεριά του τοίχου δεν κρατάει το χρώμα και σκάει.τι υπάρχει κάποιος να  με βοηθήσει? 

Ξύσιμο-τρίψιμο, αστάρωμα και χρώμα αντιμουχλικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Είναι εξοργιστικά ανεξήγητο που σχεδόν καμία τοστέρα δεν έχει διακόπτη και αναγκάζεσαι να βγάζεις πρίζες ή να χώνεσαι εκεί που καταλήγουν τα καλώδια για να την βρεις.

Εγώ στην δικιά μου έκοψα το καλώδιο στην μέση και έβαλα διακόπτη για πορτατίφ. Η τοστέρα είναι 500 βατ.

Υποτίθεται ότι αυτό δεν είναι σωστή λύση αλλά δεν έχω καταλάβει το γιατί. (Πέρα από το θέμα των βατ δλδ)

Η δικιά μου πάντως λειτουργεί μια χαρά τόσα χρόνια.

Συνήθως οι τοστιέρες έχουν περιστρεφόμενο διακόπτη ο οποίος αριστερά κόβει το ρεύμα και όσο δεξιά πας ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία στις πλάκες.Εσάς δεν έχει ούτε τέτοιο διακόπτη;;;;;

 

7 ώρες πριν, billathens! είπε

Καλησπέρα, ο καθρέπτης-έπιπλο του μπάνιου των δικών μου έχει αυτά χωνευτά μέσα και στερεώνεται στον τοίχο. 

Έσπασαν όμως και δεν ξέρω πως λέγονται ακριβώς για να τα ψαξω. (έψαξα από Google lens αλλά βρήκα αποτελέσματα σε αλλες γλώσσες, που η μετάφραση δεν βοήθησε καθόλου). 

Ευχαριστώ. 

IMG_20200407_132039.jpg

IMG_20200407_132050.jpg

Θηλειά κρεμάσματος πλαστική.😊 

Άντε όμως να τη βρεις.Βγάλε μία φωτογραφία και θα την αναζητήσεις σε καταστήματος ειδών επιπλοποιίας. Στη γειτονιά μου έχει ένα που βρίσκω τα πάντα αλλά δεν ξέρω που μένεις. Ψάξε στο γκούγκλη και κάπου θα πετύχεις στην περιοχή σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Συνήθως οι τοστιέρες έχουν περιστρεφόμενο διακόπτη ο οποίος αριστερά κόβει το ρεύμα και όσο δεξιά πας ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία στις πλάκες.Εσάς δεν έχει ούτε τέτοιο διακόπτη;;;;;

Νοπε, δεν έχει τίποτα. Μόνο λαμπάκι που ανάβει στην λειτουργία.

Νομίζω πως οι περισσότερες μικρές τοστιέρες δύο θέσεων έτσι είναι, χωρίς κανέναν διακόπτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Νοπε, δεν έχει τίποτα. Μόνο λαμπάκι που ανάβει στην λειτουργία.

Νομίζω πως οι περισσότερες μικρές τοστιέρες δύο θέσεων έτσι είναι, χωρίς κανέναν διακόπτη

Δεν ξέρω πόσο τη χρησιμοποιείς αλλά εάν κάνεις συχνά τοστ όπως εμείς πάρε μία καλή τοστιέρα με περιστρεφόμενο διακόπτη που βάζεις εσύ όση θερμοκρασία θέλεις.

Έχω την ακριβή silver crest από το lidl (50 ή 60 δεν θυμάμαι) φτιάχνει τέλειο τραγανό τοστ και το ευχαριστιέμαι. Ανοίγει και γίνεται ψηστιέρα αν το θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει δεν θα αλλάξω τοστιέρα επειδή δεν έχει διακόπτη. Που βασικά πλέον έχει. Καλά με έχει πάει μέχρι τώρα, θα την αλλάξω μόνο άμα χαλάσει, δεν βλέπω λόγο αλλιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...