Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok, αν υπάρχει κανένας τέτοιος με καλές συστάσεις... αλλιώς ίσως μπορώ να ρωτήσω σε εταιρείες που πουλάνε τέτοια μηχανήματα για να μου συστήσουν κάποιον πελάτη τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι.. 

Θεωρω οτι δεν σου το αναλαβει κανεις να το κανει στο χερι εκτος και εαν ειναι χομπιστας και οχι επαγγελματίας.. 

Με το cnc  αντίστοιχα εαν βγει το σχέδιο (προσωπικα υπολογιζω 30-60 λεπτά δουλειας) και ο χρονος κοπής/διαμορφωσης στο μηχανημα να ειναι στα 2-5 λεπτα.. Και εννοείται οτι μετα μπορείς να βγάλεις παραγωγη πχ 50τεμ σε καποιες ωρες της μερας... 

ΥΓ1. Εννοείται οτι στους παραπάνω χρονους δεν υπολογισα την διαδικασια που χρειαζεται για να εχεις/φτιαξεις το αρχικο προς διαμορφωση κομματι/πανελ οπως και την διαδικασια της βαφης (τριψιματα, βαψιμο κτλ) στο τελος, και είναι προσωπικη εκτίμηση απο αντίστοιχη εμπειρία που εχω με αναλογα σχέδια. 

ΥΓ2. Ενα μικρό δείγμα απο κατι που σχεδίασα και χαραξα σε ξυλο καποτε για ενα κεφαλάρι βρεφικού κρεβατιου.. Η φωτο ειναι πριν την τελικη βαφη.. 

 

CAM00316.jpg

Επεξ/σία από Maktheo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν εχω προσβαση πλεον σε κατι τετοιο όπως επίσης οτι ειμαι απο επαρχεία οποτε αντιστοιχους που κανουν αυτο που εκανα δεν γνωριζω στην περιοχη μου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρες κάποιον με CNC δεν είναι απαραίτητο να είναι μαραγκός έχουν πολλά καταστήματα μοντελισμού 3D printing κλπ. Δεν είναι κάτι φοβερό και δε θα περίμενα πάνω από 100€ Μόνο για το board 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mic2mic είπε

Ψάχνω τεχνίτη ξυλουργό για να φτιάξει ένα board για επιτραπέζιο. Το θέλω ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι, με ίδιο φινίρισμα, στρογγυλεμένες γωνίες, διαφορετικά βάθη στις χαράξεις κτλ.  Όχι "στο περίπου" και "έλα μωρέ, ίδιο είναι, σιγά τις διαφορές". Θέλω μόνο το board, όχι τα πιόνια. Έχετε να προτείνετε κάποιον;

DOUSH1.JPG.50116590b302284a09924d40ee92b2f6.JPG

Φίλε μου καλησπέρα, έπεσε το μάτι μου σε αυτή την αγγελία, ο άνθρωπος φαίνεται ότι φτιάχνει όντως δύσκολα πράγματα. Εάν θέλεις ρώτησε τον , εν τω μεταξύ ούτε που τον ξέρω , οπότε μη μου ρίξεις ευθύνες .

https://www.insomnia.gr/classifieds/item/1533757-mini-itx-cases-κα/

Επεξ/σία από troi.g
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα χημικά ξεβουλωτικά αποχετεύσεων που είδα στο σούπερ μάρκετ, απαγορεύουν την χρήση τους στην λεκάνη της τουαλέτας. Μάλλον θα διαβρώνουν την πορσελάνη. Υπάρχει τελικά τίποτα για την λεκάνη της τουαλέτας; Ίσως υπάρχει πουρί στην σύνδεση της λεκάνης μου με τον PVC σωλήνα και θέλω να φύγει χωρίς να την αποσυνδέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον γιατί προϋποθέτουν το "στράγγισμα" του νερού, είτε γιατί δημιουργούν παφλασμό στο λιμνάζον νερό που εκτινάσει τα χημικά με κίνδυνο εγκαύματος.

Η πορσελάνη ειναι το πιο ανθεκτικό υλικό σε χημικά, μη τη φοβάσαι.

Ένας τρόπος είναι να αφαιρέσεις το νερό χρησιμοποιώντας σφουγγαρίστρα στραγγίζοντάς την μερικές φορές.

Μετά ρίξε 3-4 μπουκάλια αποφρακτικό σε μορφή τζελ ώστε να τρέξει το υγρό προς την αποχέτευση και άστο κάμποσες ώρες.

Δεν είναι σίγουρο ότι θα έχει αποτέλεσμα 😇

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Krusty είπε

Όλα τα χημικά ξεβουλωτικά αποχετεύσεων που είδα στο σούπερ μάρκετ, απαγορεύουν την χρήση τους στην λεκάνη της τουαλέτας. Μάλλον θα διαβρώνουν την πορσελάνη. Υπάρχει τελικά τίποτα για την λεκάνη της τουαλέτας; Ίσως υπάρχει πουρί στην σύνδεση της λεκάνης μου με τον PVC σωλήνα και θέλω να φύγει χωρίς να την αποσυνδέσω.

Προσωπικά χρησιμοποιώ καυστική σόδα σε νιφάδες .Ρίχνω το βράδυ 2-3 κουταλιές της σούπας και το πρωί τρίβεις με το βουρτσάκι λεκάνης.Αν το πουρί είναι πολύ παλιό και επιμένει κάντο 2-3 φορές και είσαι εντάξει.Πολύ φτηνή 3 ευρώ περίπου το κιλό και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις πολλές φορές αρκεί να την κλείνεις μετά αεροστεγώς γιατί απορροφάει την υγρασία και χαλάει.

Προσοχή μόνο στην ώρα της αντίδρασης που τη ρίχνεις στο νερό γιατί είναι επικίνδυνη αν έρθει σε επαφή με το σώμα να κάνει έγκαυμα και οι αναθυμιάσεις και αυτές την ώρα της αντίδρασης.

Διάβρωση κάνει μόνο σε αλουμίνια.Πορσελάνη - μέταλλο , πλαστικό γιαλί δεν παθαίνουν τίποτε (για καλύτερη προστασία εγώ όταν φτιάχνω με αυτή σαπούνι που είναι ειδική για αυτό το λόγο) φοράω πλαστικά γάντια μιας χρήσης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το πουρι το έχω αναφερει ξανα, θα το ξαναπώ, και εγω ειχα σοβαρό θεμα, ειχα δοκιμασει ότι είχα διαβάσει κτλ και σωτηρια ειδα μονο με το μαυρο harpic. 

Πολυ δυνατο, απλα οπως αναφερθηκε πρεπει να διωξεις το νερό στον πάτο (ειτε με σφουγγαριστρα ειτε οπως το κάνω εγω με το πιγκαλ, ανεβοκατεβαζοντας σαν να τρομπαρεις πανω κατω) για να δουλέψει καλυτερα το τζελ.. Μετα τριβω το πουρι με το πιγκαλ πριν τραβήξω καζανακι.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν χρησιμοποιούμε οξέα ή γενικά διαβρωτικά καλό είναι να μην τρίβουμε, να μην χρησιμοποιούμε βεντούζες κτλ και κυρίως να μην τα αναπνέουμε, στις πρώτες περιπτώσεις για να μην πιτσιλιστούμε με σταγονίδια στην τελευταία γιατί  είναι κακό για τα πνευμόνια τόσο άμεσα όσο και μακροπρόθεσμα με κάνα καρκίνο (όπως και η χλωρίνη).

Πάντα φοράμε γάντια και δεν ανακατεύουμε διαφορετικά ήδη.

Έχω χρησιμοποιήσει το DUROSTICK D-14, είναι μαύρο οπότε φαίνεται οπτικά επίσης ακολούθησα τις οδηγίες, δεν είχα έντονο πρόβλημα, αργούσε λίγο το τελευταίο νερό να φύγει από την λεκάνη, αυτό το λίγο που είχα λύθηκε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κανένας μάστορας έχει γνώμη για αυτό παρακαλώ;

Parkside Επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο 20V PABSP 20-Li B2
https://www.lidl-hellas.gr/p/p51533?productId=51533&countryCode=GR

Το θέλω να υπάρχει στο σπίτι για οικιακές εργασίες, ξέρετε να βάλω κάνα ράφι κλπ.

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Skatzivas είπε

Μήπως κανένας μάστορας έχει γνώμη για αυτό παρακαλώ;

Parkside Επαναφορτιζόμενο δραπανοκατσάβιδο 20V PABSP 20-Li B2
https://www.lidl-hellas.gr/p/p51533?productId=51533&countryCode=GR

Το θέλω να υπάρχει στο σπίτι για οικιακές εργασίες, ξέρετε να βάλω κάνα ράφι κλπ.

Ευχαριστώ πολύ. 

Μια χαρά είναι

Προχώρα σε αγορά κανονικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλο ειναι.. Είναι και στην σειρά εργαλείων με την ιδια μπαταρια οπότε αύριο μεθαυριο εαν αγορασεις ενα άλλο εργαλείο της σειρας αυτης οι μπαταρίες ταιριαζουν μεταξυ τους.

Απλα που και που να το χρησιμοποιείς καθως η μπαταρια θα χαλασει και εαν δεν χρησιμοποιείται καθολου.. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...