Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν τίθεται θέμα διάρκειας ζωής των σωλήνων, αλλά τίθεται θέμα υγείας (άρα διάρκειας ζωής δικής σου). Τους αλλάζεις άμεσα και χωρίς δεύτερη σκέψη!

Επεξ/σία από chdeal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, chdeal είπε

Δεν ξέρω αν τίθεται θέμα διάρκειας ζωής των σωλήνων, αλλά τίθεται θέμα υγείας (άρα διάρκειας ζωής δικής σου). Τους αλλάζεις άμεσα και χωρίς δεύτερη σκέψη!

Δε νομίζω Ότι τον επηρεάζει σε κάτι η αποχέτευση από μόλυβδο. Δεν έρχεται σε επαφή...

προσωπικα παντως θα τις άλλαζα από θέμα ανασφάλειας-αντοχής υλικού λόγω ετών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, c-max είπε

Καλημερα, θελω να ρωτησω σε περιπτωση ανακαινησης μπανιου που εχει μολυβδενιους σωληνες αποχετευσης υαπρχει καποιος λογος να αλλαχτουν; Εχουν καποια διαρκεια ζωης;

Αν δεν τις αλλάξεις και κάνεις ανακαίνιση, σε μερικά χρόνια που θα χαλάσουν και θα τρέχουν θα ξηλώνεις το πατωμα, θα πρέπει να σκαφτει, να ξαναβάλεις πλακάκια, κτλπ. 

Αξίζει το κόστος και η ταλαιπωρία; 

Όταν κάνουμε ανακαινιση μπάνιου αλλάζουμε σωλήνες ύδρευσης, και σωλήνες αποχετεύσεως 100% (εκτός πολύ ειδικών περιπτώσεων) 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δε νομίζω Ότι τον επηρεάζει σε κάτι η αποχέτευση από μόλυβδο. Δεν έρχεται σε επαφή...

προσωπικα παντως θα τις άλλαζα από θέμα ανασφάλειας-αντοχής υλικού λόγω ετών 

Σωστό, δικό μου λάθος, έχασα το "αποχέτευσης". Συμφωνώ με την τοποθέτησή σου πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! 

Εχω θεμα με το ταβανι λογω υγρασιας και εριξα ολο το σοβα για να κανω τις διορθωσεις και να ειμαι και σιγουρος οτι δεν θα μου πεσει στο κεφαλι στο μελλον. Προσανατολιζομαι τωρα στη λυση της γυψοσανιδας για ψευδοροφη, και θελω να κανω και κατι για να μου παρεχει μονωση μιας και απο πανω εχω ταρατσα (περαστηκε με hyperdesmo). Ποια ειναι η καλυτερη λυση, πετροβαμβακας ή υπαρχει κατι καλυτερο? Επισης, εχω ανεμιστηρα οροφης. Υπαρχει τροπος να κρεμαστει απο το συστημα της γυψοσανιδας χωρις να γινει ελικοπτερο μεσα στο σαλονι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Αν δεν τις αλλάξεις και κάνεις ανακαίνιση, σε μερικά χρόνια που θα χαλάσουν και θα τρέχουν θα ξηλώνεις το πατωμα, θα πρέπει να σκαφτει, να ξαναβάλεις πλακάκια, κτλπ. 

Αξίζει το κόστος και η ταλαιπωρία; 

Όταν κάνουμε ανακαινιση μπάνιου αλλάζουμε σωλήνες ύδρευσης, και σωλήνες αποχετεύσεως 100% (εκτός πολύ ειδικών περιπτώσεων) 

Σιγουρα δεν αξιζει, αλλα ρωτω μηπως δεν εχει προβλημα φθορας  και αντεχει 100 χρονια. Δεν ξερω την αντοχη του στο χρονο. Τωρα με το pvc που βαζουν δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, c-max είπε

Σιγουρα δεν αξιζει, αλλα ρωτω μηπως δεν εχει προβλημα φθορας  και αντεχει 100 χρονια. Δεν ξερω την αντοχη του στο χρονο. Τωρα με το pvc που βαζουν δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Δεν αντέχουν 100 χρόνια 

Και πίστεψε με οι πλαστικές σωλήνες αποχετεύσεως που βάζουμε τώρα θα αντέξουν μέχρι τα εγγόνια των εγγόνιων μας και βάλε :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mclein² είπε

εχει στο ali τετοια ανοιχτηρια.

κανει κ η ταυτοτητα σου.

Καλά η πιο κλασική λύση μια κάρτα τύπου σούπερ μάρκετ, ταυτότητα, πιστωτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους.

Βλεπω γινεται μια καταπληκτικη δουλεια εδω και θα ηθελα μια βοηθεια και εγω επειδη εχω ταλαιπωρηθει αρκετα χωρις αποτελεσμα.Εχω μια κουπαστη ξυλινη σε βεραντα με πολυ ηλιο,και σε κακη κατασταση.καθε χρονο την βερνικωνω αλλα χωρις αποτελεσμα.Οπως βλεπετε στις φωτο εχει αρκετα σκασιματα,ρωγμες,και στις ενωσεις ανοιγει συνεχεια με οτι και αν βαλω( ξυλοστοκο,σιλικονη κλπ.)Περυσι την περασα 4 χερια με βερνικι εμποτισμου παλι χωρις αποτελεσμα,Γινεται κατι να ησυχασω???Ευχαριστω πολυ

1.jpg

2.jpg

Όπως φαίνεται στην εικόνα το ξύλο έχει πάρει την κατηφόρα δηλαδή σαπίζει.Για να κάνεις προσπάθεια να το σώσεις πρέπει με σκαρπέλλο και άλλα εργαλεία να το σκάψεις  σε κάθε ρωγμή να βγάλεις όλα τα σαθρά μέχρι να βρεις γερό ξύλο να βγάλεις με ειδικό υγρό η φωτιά όλο τον παλιό λούστρο  και μετά να το στοκάρεις με ξυλόστοκο και όχι ακρυλικό που είπε κάποιος συμφουρμίτης.Τα ξύλα τα στοκάρουμε μόνο με ξυλόστοκο. Είναι λίγο ακριβότερος αλλά είναι ο μόνος κατάλληλος.

Ο ακρυλικός στόκος δεν κάνει για το ξύλο.Προσωπική μου άποψη δεν αξίζει να ασχοληθείς σε βάθος γιατί δε συμφέρει όπως το βλέπω μία απλή κουπαστή είναι , κάνε κάποιο πρόχειρο βάψιμο μέχρι να την  αντικαταστήσεις.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Όπως φαίνεται στην εικόνα το ξύλο έχει πάρει την κατηφόρα δηλαδή σαπίζει.Για να κάνεις προσπάθεια να το σώσεις πρέπει με σκαρπέλλο και άλλα εργαλεία να το σκάψεις  σε κάθε ρωγμή να βγάλεις όλα τα σαθρά μέχρι να βρεις γερό ξύλο να βγάλεις με ειδικό υγρό η φωτιά όλο τον παλιό λούστρο  και μετά να το στοκάρεις με ξυλόστοκο και όχι ακρυλικό που είπε κάποιος συμφουρμίτης.Τα ξύλα τα στοκάρουμε μόνο με ξυλόστοκο. Είναι λίγο ακριβότερος αλλά είναι ο μόνος κατάλληλος.

Ο ακρυλικός στόκος δεν κάνει για το ξύλο.Προσωπική μου άποψη δεν αξίζει να ασχοληθείς σε βάθος γιατί δε συμφέρει όπως το βλέπω μία απλή κουπαστή είναι , κάνε κάποιο πρόχειρο βάψιμο μέχρι να την  αντικαταστήσεις.

20 ώρες πριν, mclein² είπε

ok ευχαριστω πολυ.Οντως εχει παρει την κατω βολτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση ακομα,

μπορειτε να μου προτεινετε ποιον ξυλοστοκο και ποιο βερνικι( εμποτισμου,δυο συστατικων,πολυουρεθανης?)θα μου κρατησουν σον το δυνατον περισσοτερο. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, dazed είπε

Καλησπερα! 

Εχω θεμα με το ταβανι λογω υγρασιας και εριξα ολο το σοβα για να κανω τις διορθωσεις και να ειμαι και σιγουρος οτι δεν θα μου πεσει στο κεφαλι στο μελλον. Προσανατολιζομαι τωρα στη λυση της γυψοσανιδας για ψευδοροφη, και θελω να κανω και κατι για να μου παρεχει μονωση μιας και απο πανω εχω ταρατσα (περαστηκε με hyperdesmo). Ποια ειναι η καλυτερη λυση, πετροβαμβακας ή υπαρχει κατι καλυτερο? Επισης, εχω ανεμιστηρα οροφης. Υπαρχει τροπος να κρεμαστει απο το συστημα της γυψοσανιδας χωρις να γινει ελικοπτερο μεσα στο σαλονι? 

εφοσον θα κανεις ψευδοροφη σιγουρα δεν προκειται να κατεβεις πολυ απο την οροφη αρα μπορεις να βαλεις ΟΡΥΚΤΟΒΑΜΒΑΚΑ και οχι πετροβαμβακα  που πολλοι αναφερουν διοτι πλεον δεν υφισταται πετροβαμβακας ο παλιος ,βαζεις λοιπον οικολογικο ορυκτοβαμβακα  στην οροφη και οσον αφορα την στηριξη του ανεμιστηρα μπορεις εκ των προτερων να τοποθετησεις στην οροφη ντιζα μεταλλικη στο ταβανι αλλα υπαρχουν και στηριγματα για την γυψοσανιδα για κρεμαση οπως και ο τεχνιτης μπορει να σου κανει στο σημειο της κρεμασης ισχυρη νευρωση με υλικα  αναρτησης  και ανεξοδη με τα υλικα που θα χρησιμοποιησεις (καναλι η στρωτηρα)  και θα εισαι ετοιμος αφου περασεις πρωτα και τα ηλεκτολογικα σου απο οροφη 

Επεξ/σία από stedes
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/2/2020 στις 7:23 ΜΜ, stelios18120 είπε

Περλομπετο.

Ελαφρύ χωρίς να επιβαρύνει την πλάκα,και μετά στρώνεις πλακάκι.

πολύ καλό σαν υλικό και ελαφρύ.Ιδανικο για επικόλληση πλακιδιων αποδεδειγμένα.Προσοχη όμως στο στεγανωτικό που θα περάσετε επάνω του, σε καμία περίπτωση δεν στεγανοποιείται με επαλειφόμενα υλικά. Δεν θέλω να δυσφημίσω κανέναν αλλά το συγκεκριμένο υλικό φουσκωσε στον δευτερο μήνα και αργότερα έμαθα πως δεν κάνει η χρήση του για ελαφρά μπετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, mitsoglou είπε

πολύ καλό σαν υλικό και ελαφρύ.Ιδανικο για επικόλληση πλακιδιων αποδεδειγμένα.Προσοχη όμως στο στεγανωτικό που θα περάσετε επάνω του, σε καμία περίπτωση δεν στεγανοποιείται με επαλειφόμενα υλικά. Δεν θέλω να δυσφημίσω κανέναν αλλά το συγκεκριμένο υλικό φουσκωσε στον δευτερο μήνα και αργότερα έμαθα πως δεν κάνει η χρήση του για ελαφρά μπετά.

Ναι. 

Το huperdesmo δεν κάνει για χρήση σε ελαφρά μπετά εφόσον έχει στρωθεί ήδη η ταράτσα, δεν κάνει μετά να την στρώσουμε επαλειφόμενο μονωτικο. 

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2020 στις 12:09 ΠΜ, mclein² είπε

εχει στο ali τετοια ανοιχτηρια.

κανει κ η ταυτοτητα σου.

Και εγώ έχω ξεχάσει αρκετές φορές τα κλειδιά πίσω απο την πόρτα, εχω καταστρέψει την ταυτότητα μου (αναγκαστικά έβγαλα καινούρια) , επίσης έχω χαλάσει κάρτες απο super market, αλλά πάντα την άνοιξα την πόρτα.

πως λέγεται αυτό ώστε να το ψάξω στο alli?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...