Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αν δεν τα καταφέρεις δες μέσα στην τρύπα της κλειδαριάς.Θα δεις στην κάτω πλευρά δεξιά ή αριστερή πλευρά ένα μικρό αυτάκι 1-2 χιλιοστά να προεξέχει σαν αυτό που δείχνω με το βελάκι στη φωτογραφία από δική μου πόρτα.

Με ένα καλεμάκι, ένα κατσαβίδι , κάτι μυτερό τέλος πάντων σπάστο ή κόφτο.Έτσι θα μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε κλειδί μιας μεσόπορτας και να ανοίξεις.

IMG_0567.JPG

2 κλειδιά που δοκίμασα δεν χώραγαν. Είχαν πιο μεγάλο κύλινδρο πάνω.

6 λεπτά πριν, mclein² είπε

πως θα σας φαινοταν η ιδεα να εδινα πληροφοριες για το πως ν'ανοιξει καποιος τη σουπερ ντουπερ κλειδαρια που αγορασατε 100-200-300-500 ευρω ;;;

το οτι πιθανον προκειται για μια απλη κλειδαρια που ανοιγει με οποιδηποτε κλειδι δε σημαινει οτι μπορει ο καθε τυχαιος να μοιραζει συμβουλες για το πως γινεται. 

φυσικα στη μπανανια ολα επιτρεπονται για τους τζαμπατζηδες. ειναι κ ο ιος στη μεση και που να βρει ο συμφορουμιτης κλειδαρα ανοιχτο να του δωσει 2-3 κλειδια να ανοιξει σαν κυριος.

εαν καποιος παντως θελει, μπορω να του δωσω τα διαρρηκτικα μου ν'ανοιγει θωρακισμενες...στην αρχη θα ναι λιγο δυσκολο...μετα θα γινεται σε 5-15 λεπτα.

Σιγά μεγάλε χαλάρωσε. Από τη μέσα μεριά προσπαθώ οπότε έχω ήδη πρόσβαση στο χώρο από άλλη πόρτα. Λόγω ακριβώς της κατάστασης προσπαθώ να αποφύγω τις επαφές ειδικά με άτομα που γυρίζουν κάθε λογής σπίτι. Έλεγα άμα ήταν κάτι απλό δεδομένης και της απλής κλειδαριάς να δοκίμαζα. Προφανώς αν δεν βγάλω άκρη θα φωνάξω κλειδαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, mclein² είπε

πως θα σας φαινοταν η ιδεα να εδινα πληροφοριες για το πως ν'ανοιξει καποιος τη σουπερ ντουπερ κλειδαρια που αγορασατε 100-200-300-500 ευρω ;;;

το οτι πιθανον προκειται για μια απλη κλειδαρια που ανοιγει με οποιδηποτε κλειδι δε σημαινει οτι μπορει ο καθε τυχαιος να μοιραζει συμβουλες για το πως γινεται. 

φυσικα στη μπανανια ολα επιτρεπονται για τους τζαμπατζηδες. ειναι κ ο ιος στη μεση και που να βρει ο συμφορουμιτης κλειδαρα ανοιχτο να του δωσει 2-3 κλειδια να ανοιξει σαν κυριος.

εαν καποιος παντως θελει, μπορω να του δωσω τα διαρρηκτικα μου ν'ανοιγει θωρακισμενες...στην αρχη θα ναι λιγο δυσκολο...μετα θα γινεται σε 5-15 λεπτα.

Σιγά ρε φίλε που δώσαμε τα μεγάλα μυστικά πως ανοίγουν μια ψευτοκλειδαριά εσωτερικής πόρτας.

https://www.youtube.com/results?sp=mAEB&search_query=πως+ανοίγω+κλειδαρια+εσωτερικης+πλόρτας%3B%3B%3B     :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και λέτε για κλειδαριές, να ρωτήσω κι εγώ κάτι που μου δημιουργεί προβλήματα, αν κ ξέρω ότι δεν επιτρέπεται νομίζω μιας κ μόνο κλειδαραδες επιτρέπεται να έχουν τέτοια εργαλεία. 

Μένουμε με παππουδες πάνω κάτω σπίτι και πολλές φορές, κατεβαίνουν στο δικό μας κ κλείνονται απέξω. Όποτε έρχεται ο κλειδαρας χώνει ένα πολύ λεπτό φύλλο,αλλά ανθεκτικό στη γλώσσα κ ανοίγει. Μερικές φορές από τότε που το είδα, κατάφερα και τους άνοιξα με κάτι σουπλα για κοπή λαχανικών πλαστικά, αλλά πολύ δύσκολα. 

Υπάρχει καμιά τέτοια λύση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Skatzivas είπε

Μιας και λέτε για κλειδαριές, να ρωτήσω κι εγώ κάτι που μου δημιουργεί προβλήματα, αν κ ξέρω ότι δεν επιτρέπεται νομίζω μιας κ μόνο κλειδαραδες επιτρέπεται να έχουν τέτοια εργαλεία. 

Μένουμε με παππουδες πάνω κάτω σπίτι και πολλές φορές, κατεβαίνουν στο δικό μας κ κλείνονται απέξω. Όποτε έρχεται ο κλειδαρας χώνει ένα πολύ λεπτό φύλλο,αλλά ανθεκτικό στη γλώσσα κ ανοίγει. Μερικές φορές από τότε που το είδα, κατάφερα και τους άνοιξα με κάτι σουπλα για κοπή λαχανικών πλαστικά, αλλά πολύ δύσκολα. 

Υπάρχει καμιά τέτοια λύση; 

Κανένα αντικλείδι στο κάτω σπίτι δεν παίζει ή έχει περιπλοκή κλειδαριά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

8 hours ago, Skatzivas said:

Μιας και λέτε για κλειδαριές, να ρωτήσω κι εγώ κάτι που μου δημιουργεί προβλήματα, αν κ ξέρω ότι δεν επιτρέπεται νομίζω μιας κ μόνο κλειδαραδες επιτρέπεται να έχουν τέτοια εργαλεία. 

Μένουμε με παππουδες πάνω κάτω σπίτι και πολλές φορές, κατεβαίνουν στο δικό μας κ κλείνονται απέξω. Όποτε έρχεται ο κλειδαρας χώνει ένα πολύ λεπτό φύλλο,αλλά ανθεκτικό στη γλώσσα κ ανοίγει. Μερικές φορές από τότε που το είδα, κατάφερα και τους άνοιξα με κάτι σουπλα για κοπή λαχανικών πλαστικά, αλλά πολύ δύσκολα. 

Υπάρχει καμιά τέτοια λύση; 

εχει στο ali τετοια ανοιχτηρια.

κανει κ η ταυτοτητα σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,έχει χαλάσει ο χειροκίνητος μηχανισμός της τέντας μου και κατεβαίνει κανονικά αλλά δεν μαζεύει με τίποτα. Μήπως γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω ώστε να φτιάξω χωρίς να καλέσω μάστορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τράβα φωτογραφίες και ανέβασε τις στο imgur.com και μετά τα λινκς εδώ. Έτσι θα έχεις περισσότερες πιθανότητες να σου βοηθήσει κανείς και το πιο σημαντικό δεν θα σου πούνε και πράγματα που μπορεί να χειροτερέψουν την περιπτωσή σου με τη τέντα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, MarinaP12 είπε

Γειά σας,έχει χαλάσει ο χειροκίνητος μηχανισμός της τέντας μου και κατεβαίνει κανονικά αλλά δεν μαζεύει με τίποτα. Μήπως γνωρίζει κανείς τι μπορώ να κάνω ώστε να φτιάξω χωρίς να καλέσω μάστορα;

Μαρίνα αφού κατεβαίνει κανονικά και δεν ανεβαίνει κάπου εσωτερικά ο μηχανισμός κολλάει. Αρχικά πάρε ένα σπρέυ με γράσο ή σιλικονούχο και  ρίχτου εσωτερικά στο μηχανισμό μήπως ξεκολλήσει.Αν όχι μάστορα.Υπόψιν οι τέντες στο ανέβασμα με μανιβέλα θέλουν πολλαπλάσια δύναμη ενώ στο κατέβασμα κατεβαίνουν σχεδόν μόνες τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους.

Βλεπω γινεται μια καταπληκτικη δουλεια εδω και θα ηθελα μια βοηθεια και εγω επειδη εχω ταλαιπωρηθει αρκετα χωρις αποτελεσμα.Εχω μια κουπαστη ξυλινη σε βεραντα με πολυ ηλιο,και σε κακη κατασταση.καθε χρονο την βερνικωνω αλλα χωρις αποτελεσμα.Οπως βλεπετε στις φωτο εχει αρκετα σκασιματα,ρωγμες,και στις ενωσεις ανοιγει συνεχεια με οτι και αν βαλω( ξυλοστοκο,σιλικονη κλπ.)Περυσι την περασα 4 χερια με βερνικι εμποτισμου παλι χωρις αποτελεσμα,Γινεται κατι να ησυχασω???Ευχαριστω πολυ

 

 

1.jpg

2.jpg

Επεξ/σία από van62
επιλογη φωτο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Skatzivas Και με μια κάρτα τράπεζας-σούπερ μάρκετ κτλ μπορείς να ανοίξεις. Αν είναι παλιά ακόμα καλύτερα για να μην της  κάνεις ζημιά.

Απλά πρέπει να πετύχεις το σημείο που είναι η γλώσσα, σπρώχνεις και λίγο και ανοίγει εύκολα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, van62 είπε

Καλημερα σε ολους.

Βλεπω γινεται μια καταπληκτικη δουλεια εδω και θα ηθελα μια βοηθεια και εγω επειδη εχω ταλαιπωρηθει αρκετα χωρις αποτελεσμα.Εχω μια κουπαστη ξυλινη σε βεραντα με πολυ ηλιο,και σε κακη κατασταση.καθε χρονο την βερνικωνω αλλα χωρις αποτελεσμα.Οπως βλεπετε στις φωτο εχει αρκετα σκασιματα,ρωγμες,και στις ενωσεις ανοιγει συνεχεια με οτι και αν βαλω( ξυλοστοκο,σιλικονη κλπ.)Περυσι την περασα 4 χερια με βερνικι εμποτισμου παλι χωρις αποτελεσμα,Γινεται κατι να ησυχασω???Ευχαριστω πολυ

1.jpg

2.jpg

Ερασιτεχνική συμβουλή, με κάθε επιφύλαξη.

Στοκάρισμα με ακρυλικό στόκο έτοιμο προς χρήση, τρίψιμο με γυαλόχαρτο και βάψιμο με aquachrom ή ανάλογο άλλης εταιρείας σε λευκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, θελω να ρωτησω σε περιπτωση ανακαινησης μπανιου που εχει μολυβδενιους σωληνες αποχετευσης υαπρχει καποιος λογος να αλλαχτουν; Εχουν καποια διαρκεια ζωης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...